انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق
چگونگي نصب کارتهاي ماهواره(DVB) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق (https://forum.sito.ir)
+-- انجمن: پرسش‌ها و پاسخ‌ها (https://forum.sito.ir/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: لینوکس و سخت‌افزار (https://forum.sito.ir/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: چگونگي نصب کارتهاي ماهواره(DVB) (/showthread.php?tid=5604)

صحفه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69

- مهمان - 2009-04-06

اگه این کارو بکنید خیلی ارزش داره بشرطی که جهت شما w3 باشه
تنظیم regex برای گرفتن فایلهای iso
کد :
FFFF33 b ^\x45\x52\x02\x00\x00        iso;ALL

FFFF33 b ^\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x00                        iso;ALL

FFFF33 b ^\x00\x01\x00\x00\x53\x74\x61\x6E\x64\x61\x72\64\x20\x4A\x65\x74\x20\x44\x42   iso;ALL

FFFF33 t ^application/iso                                iso;ALL

FFFF33 t ^x-application/iso                                iso;ALL

- huxus - 2009-04-07

جهت w3 میباشد
فرکانس10928
پید 3011
شروع دانلودساعت 9 شب
تاریخ دانلود 88.1.18
سعی کنید فقط از یک پید استفاده کنید تا امکان سوختن فایل کمتر باشد
از ساعت 8 امشب شب هم در همینجا خواهم بود تااگر نظر یا پیشنهاد خاصی بود با هم هماهنگ بشیم

- مهمان - 2009-04-07

huxus جان توی این وضعیت اصلا به مرحله لود firmware ها نمی رسه و فقط دو خط اولا دارم
هر چند که firmware ها را نیز کپی کردم

- huxus - 2009-04-07

باسلام و احترام
درایورهای جدید را تست کردید؟
[ltr]http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb/[/ltr]

کابل دستگاه را هم تست بفرمایید!

- مهمان - 2009-04-08

huxus جان حالا که هم w3 هستید هم w3 اگه یکی دو روز قبل از دانلد لطف کنید بگید بنده توی یکی دوتا از سایتهای شلوغ افلاین هم اعلام میکنم تا کسانی که علاقه دارند دانلد کنند
ممنون

- مهمان - 2009-04-09

سلام
جواب اینها رو بلدید آقای huxus

میخوام dvb-s2 بخرم .
شما چه مدلی پیشنههاد میکنید ؟
آیا با dvb-s2 هم میشه دانلود آفلاین داشت ؟
با همین اسکای نت معمولی یا باید کار دیگه ای کرد ؟
ممنون

- huxus - 2009-04-09

> اگه یکی دو روز قبل از دانلد لطف کنید بگید بنده توی یکی دوتا از سایتهای شلوغ افلاین هم اعلام میکنم تا کسانی که علاقه دارند دانلد کنن

بدلیل نردیک بودن زمان انتشار اوبونتو شما میتوانید اولین جمعه بعد از انتشار انرا ساعت 6 صبح برای دوستان اعلام کنید
البته سرعت دانلود کمی پایینه! حدود 60 کیلو بایت بر ثانیه
چطوره؟

>میخوام dvb-s2 بخرم .

اگر نوع pci را میخواهید tbs8920را توصیه میکنم
من یکی دارم و کاملا راضی هستم
این سخت افزار با اینکه چینی است خیلی خوب کار میکنه و تیونر حساسی داره
ظاهرا المانی ها هم تاتاییدش کردن

>آیا با dvb-s2 هم میشه دانلود آفلاین داشت ؟

بله در متن مقاله کامل توضیح دادم برای دسترسی به ان به صفحه اول همین تاپیک مراجعه کنید

ضمنا در پاسخ به درخواست یکی از دوستان که نیاز به توضیحات بیشتری در زمینه اینترنت ماهواره ای متقارن داشت به اطلاع میرسانم عکسهای با کیفیت خوب و بسیار گویا در پاسخ به سوال این دوست گرامی و سایر علاقمندان به مقاله اضافه گردید
علاقمندان در صورت تمایل میتوانند دوباره مقاله را دانلود کنند

- sat741 - 2009-04-09

اقای huxus :
>در متن مقاله شما اطلاعات سخت افزاری جالبی در مورد انواع کارت ها وجود دارد و نقاط ضعف و قدرت سخت افزاری هر کارت بدقت مطرح شده است . اگر امکان دارد منابع و سایت هایی را که از انها برای نوشتن این قسمت استفاده کردید معرفی کنید .
>ایا امکان دارد شبیه کاری که اقای الن باغومیان در مورد پارسیکس کرده اند شما برای کاربران دانلود اف لاین انجام دهید و یک توزیع اوبونتو که بتواند نیاز اکثر کاربران تازه کار در لینوکس را بطور خودکار بر طرف نماید تولید کنید ؟ بطور مثال شناسایی خودکار اکثر کارتهای موجود در بازار ایران یا نصب نرم افزار های پخش فیلم و فشرده سازی یا تنظیم خودکار درایورهای کارت گرافیکی و در نهایت نصب خودکار کلیه بسته های لازم بدون نیاز به دانلود از اینترنت؟
>ایا نرم افزاری با محیط گرافیکی در لینوکس برای نمایش سطح سیگنال وجود دارد ؟
>جایی در مقاله اشاره شده بود که تمام پید ها را در اسکای نت وارد نکنیم چون احتمال سوختن فایل ها افزایش می یابد . ایا علت کمبود منابع سیستم است یا نقص اسکای نت ؟

- mrmmnb - 2009-04-09

huxus نویسنده :> اگه یکی دو روز قبل از دانلد لطف کنید بگید بنده توی یکی دوتا از سایتهای شلوغ افلاین هم اعلام میکنم تا کسانی که علاقه دارند دانلد کنن

بدلیل نردیک بودن زمان انتشار اوبونتو شما میتوانید اولین جمعه بعد از انتشار انرا ساعت 6 صبح برای دوستان اعلام کنید
البته سرعت دانلود کمی پایینه! حدود 60 کیلو بایت بر ثانیه
چطوره؟

>میخوام dvb-s2 بخرم .

اگر نوع pci را میخواهید tbs8920را توصیه میکنم
من یکی دارم و کاملا راضی هستم
این سخت افزار با اینکه چینی است خیلی خوب کار میکنه و تیونر حساسی داره
ظاهرا المانی ها هم تاتاییدش کردن

>آیا با dvb-s2 هم میشه دانلود آفلاین داشت ؟

بله در متن مقاله کامل توضیح دادم برای دسترسی به ان به صفحه اول همین تاپیک مراجعه کنید

ضمنا در پاسخ به درخواست یکی از دوستان که نیاز به توضیحات بیشتری در زمینه اینترنت ماهواره ای متقارن داشت به اطلاع میرسانم عکسهای با کیفیت خوب و بسیار گویا در پاسخ به سوال این دوست گرامی و سایر علاقمندان به مقاله اضافه گردید
علاقمندان در صورت تمایل میتوانند دوباره مقاله را دانلود کنند

سلام
منم میخوام یه کارت s2 بخرم که هم تو افلاین خوب باشه(هم از نطر s1 وs2 و هم از نظر سیستم عامل و ...)هم برا دیدن شبکه های hd توپ باشه الان هم دارم سیستم خودم رو ارتقا میدم اینو نمیدونم چی بخرم
این کارتی که معرفی کردید چی هست من تاحالا اسمی از ندیده ودم تو s2 ها فقط کیوباکس و اسکای استار رو دیده بود این بغیر از ایناست؟ادرس شرکتش چی هست؟ ساپورت نرم افزاریش چطوریه؟از نطر اسکاینت و استریم ریدر و پلیر برا دیدن ماهواره ها
با تشکر

- huxus - 2009-04-10

>در متن مقاله شما اطلاعات سخت افزاری جالبی در مورد انواع کارت ها وجود دارد و نقاط ضعف و قدرت سخت افزاری هر کارت بدقت مطرح شده است . اگر امکان دارد منابع و سایت هایی را که از انها برای نوشتن این قسمت استفاده کردید معرفی کنید .

من سایتی را در این زمینه سراغ ندارم
من برای اینکار مشخصات فنی کارتها را از سایتهای سازنده جمع اوری کرده و مقایسه توسط خودم انجام شده است

>ایا امکان دارد شبیه کاری که اقای الن باغومیان در مورد پارسیکس کرده اند شما برای کاربران دانلود اف لاین انجام دهید و یک توزیع اوبونتو که بتواند نیاز اکثر کاربران تازه کار در لینوکس را بطور خودکار بر طرف نماید تولید کنید ؟ بطور مثال شناسایی خودکار اکثر کارتهای موجود در بازار ایران یا نصب نرم افزار های پخش فیلم و فشرده سازی یا تنظیم خودکار درایورهای کارت گرافیکی و در نهایت نصب خودکار کلیه بسته های لازم بدون نیاز به دانلود از اینترنت؟

نه! فکر نمیکنم با توزیعهای مطرحی مثل پارسیکس یا اوبونتو نیازی به اینکار باشه

>ایا نرم افزاری با محیط گرافیکی در لینوکس برای نمایش سطح سیگنال وجود دارد ؟

بله به پروژه lcd4linux مراجعه کنید

>جایی در مقاله اشاره شده بود که تمام پید ها را در اسکای نت وارد نکنیم چون احتمال سوختن فایل ها افزایش می یابد . ایا علت کمبود منابع سیستم است یا نقص اسکای نت ؟

علت سوختن فایلها بیشتر کمبود منابع سیستمی کارت است تا سایر موارد هر چند نقص اسکای نت هم بی تاثیر نیست
مثلا کارت nexus قادر به گوش کردن به pidشماره8192 نیست یا توانایی کارتهای budget در گوش کردن به تعداد پیدهای فعال بسیار متفاوت است
در کارتهای dvb-s2 این تعداد بسیار بیشتر شده و با پید8192 با هیچ ترانسپندری مشکلی ندیدم-البته اینکار را با کارت tbs8920 انجام داده و در مورد سایر کارتها چون امانتی بود فرصتی برای اینکار نبود!!

>این کارتی که معرفی کردید چی هست من تاحالا اسمی از ندیده ودم تو s2 ها فقط کیوباکس و اسکای استار رو دیده بود این بغیر از ایناست؟ادرس شرکتش چی هست؟

محصولات tbsdtv در ایران با نام qbox معروف شده

این کارت هیچ مشکلی در لینوکس ندارد ولی در ویندوز را نمیدانم!!!
قیمت انهم بسیار مناسب است
البته یک نکته هم که اکثرا با ان توجه نمیشود خنک کردن کارت است
بی توجهی به این مورد باعث کاهش حساسیت تیونر در بلند مدت میشود بنابراین از یک فن کوچک برای خنک کردن ان استفاده کنید

اگر هزینه برایتان مهم نیست hvr-4000 کزینه مناسبی است

- sat741 - 2009-04-10

>علت سوختن فایلها بیشتر کمبود منابع سیستمی کارت است تا سایر موارد هر چند نقص اسکای نت هم بی تاثیر نیست
مثلا کارت nexus قادر به گوش کردن به pidشماره8192 نیست یا توانایی کارتهای budget در گوش کردن به تعداد پیدهای فعال بسیار متفاوت است
در کارتهای dvb-s2 این تعداد بسیار بیشتر شده و با پید8192 با هیچ ترانسپندری مشکلی ندیدم-البته اینکار را با کارت tbs8920 انجام داده و در مورد سایر کارتها چون امانتی بود فرصتی برای اینکار نبود!!

>در لینوکس یا ویندوز چطور می شه این موضوع رو چک کرد ؟ بطور مثال من کارت Skystar HD2 دارم و در فرکانس 11449 ماهواره W6 تعداد پیدهای فعال تقریبا بیست تا هست . حالا من چه روشی رو باید استفاده کنم تا بفهمم کارت من حداکثر قدرت دریافت چند پید رو بطور همزمان داره؟ ایا اگر تعداد پیدها بیشتر از ظرفیت کارت من باشه اسکای نت دیسکانکتی رو نمایش می ده ؟

>اطلاعات مربوط به دیتاشیت چیپ ست Mantis kg-1488 رو از کدوم سایت می تونم استخراج کنم .

>ایا احتمال داره از سیستم 32APSK در فرکانس های دیتا استفاده بشود ؟ در ماهواره W6 فعلا ما سه فرکانس دیتا با سیستم 16APSK داریم . داخل دیتاشیت STB0899 نوشته بود که از سیستم " 14+2 APSK " پشتیبانی می کند و حرفی از 32APSK نزده . ایا این سیستم " 14+2 APSK " همان 16APSK هست ؟ کدام DVB از هر سه سیستم 8QPSK و 16APSK و 32APSK پشتیبانی می کند ؟
دیتاشیت STB0899 را از سایت http://www.st.com گرفتم .

>در متن مقاله اشاره به قدرت اسکای نت در کار کردن با چند کارت DVB با استفاده از ویرایش Skynet.ini شده است . در صورت امکان موضوع را کمی بیشتر توضیح دهید . برداشت من این بود که می شود در یک اسکای نت همزمان با چند DVB کار کرد و همزمان از انها دیتا گرفت .

>سوال ها زیاد شد . THX

- مهمان - 2009-04-11

سلام
آقای sat741 این که گفتید Skystar HD2 دارید . می خواستم ببینم داخل لینوکس امتحان کردید و به مقدار بیست تا رسیدید یا ویندوز ؟
اصلا با لینوکس سازگاره یا نه ؟
ممنون

- sat741 - 2009-04-11

>آقای sat741 این که گفتید Skystar HD2 دارید . می خواستم ببینم داخل لینوکس امتحان کردید و به مقدار بیست تا رسیدید یا ویندوز ؟
اصلا با لینوکس سازگاره یا نه ؟

>داخل ویندوز با Transedit انالیز کردم و به عدد بیست رسیدم . تا حالا داخل لینوکس نصب نکرده ام .

- huxus - 2009-04-11

>در لینوکس یا ویندوز چطور می شه این موضوع رو چک کرد ؟ بطور مثال من کارت Skystar HD2 دارم و در فرکانس 11449 ماهواره W6 تعداد پیدهای فعال تقریبا بیست تا هست .

تا جایی که اطلاع دارم با استفاده از سیستم عامل نمیتوان مقدار فوق را تشخیص داد
این مقدار مقدار معمولا با عنوان حداکثر تعداد پیدهای قابل دریافت در حالت De-Multiplexing بیان میگردد و کاملا تحت تاثیر پالس ساعت خود کارت هم هست
احتمالا در تعدادی از سایتهای فروش این سخت افزارها با عبارت کارت oc شده برخورد کرده اید که این عمل معمولا با تغییر مقدار کریستال کارت در قسمت اسیلاتور پالس ساعت انجام میگردد
البته معماری کارت هم کاملا در مقدار فوق موثر است
مثلا کارت nexus حداکثر تعداد پیدهای فعال 10 تا است در حالی که درnova با همان چیپست و همان تیونر تعداد انها بیش از دو برابر است

>حالا من چه روشی رو باید استفاده کنم تا بفهمم کارت من حداکثر قدرت دریافت چند پید رو بطور همزمان داره؟
اگاهی از مقدار فوق تنها از طریق سایت سازنده امکان پذیر است
مثلا به این یکی توجه کنید که تعداد انها را 64 اعلام کرده!

>ایا اگر تعداد پیدها بیشتر از ظرفیت کارت من باشه اسکای نت دیسکانکتی رو نمایش می ده ؟
بله

>اطلاعات مربوط به دیتاشیت چیپ ست Mantis kg-1488 رو از کدوم سایت می تونم استخراج کنم .
منهم گشتم ولی چیزی پیدا نکردم بهتره اون برچسب technisat را از روی کارتتان بردارید شاید شماره ویا کلمه کلیدی مهمی بدست بیاد
اکر چیزی پیدا کردید اگر همینجا مطرح کنید خیلی خوب است

>ایا احتمال داره از سیستم 32APSK در فرکانس های دیتا استفاده بشود ؟
نمیتوانم بطور قطعی نظر بدهم
منتها مودولاسیون نوع 16apsk توی منوی اکثر روترهای ماهواره ای هست

> در ماهواره W6 فعلا ما سه فرکانس دیتا با سیستم 16APSK داریم . داخل دیتاشیت STB0899 نوشته بود که از سیستم " 14+2 APSK " پشتیبانی می کند و حرفی از 32APSK نزده . ایا این سیستم " 14+2 APSK " همان 16APSK هست ؟

چیپ stb0899 بعنوان یک دمودولاتور 8psk معرفی شده حتی اگر توانایی دمودولاسیون 16apsk را هم داشته باشه یک دلیل دیگه هم هست که نظر شما را عملی نمیکنه

به چیپ طبقه IF که در نزدیکی پورت ورودی انتن کارت هست توجه کنید که شماره stb6100 است که انهم ساخت همان شرکت st هست
اگرdatasheet انرا مطالعه کنید متوجه میشید فقط قادر به عمل tuning روی فرکانسهایی با مودولاسیون qpskو8psk میباشد

>کدام DVB از هر سه سیستم 8QPSK و 16APSK و 32APSK پشتیبانی می کند ؟
تا حالا همچین کارتی را ندیده ام!

>>در متن مقاله اشاره به قدرت اسکای نت در کار کردن با چند کارت DVB با استفاده از ویرایش Skynet.ini شده است . در صورت امکان موضوع را کمی بیشتر توضیح دهید . برداشت من این بود که می شود در یک اسکای نت همزمان با چند DVB کار کرد و همزمان از انها دیتا گرفت .

برای کار با دوتا کارت dvb بطور همزمان نیاز به دوتا skynet دارید کهSkynet.ini اولی و دومی بشکل زیر باشد
اولی

[ltr]FE = /dev/dvb/adapter0/frontend0
DVR = /dev/dvb/adapter0/dvr0
DMX = /dev/dvb/adapter0/demux0[/ltr]

دومی

[ltr]FE = /dev/dvb/adapter1/frontend0
DVR = /dev/dvb/adapter1/dvr0
DMX = /dev/dvb/adapter1/demux0[/ltr]

>ضمنا دوست عزیزی که سازگاری کارت skystar hd-2 را با لینوکس خواستار بودند
راه انداهای این کارت در لینوکس در حال توسعه است یعنی کارت در لینوکس کارمیکنه ولی بعضی از وقتها نسبت به دستوراتی که بکارت میدهید عکس العملهای عجیبی نشان میده یا وسط کار crash میکنه

- sat741 - 2009-04-12

>تا جایی که اطلاع دارم با استفاده از سیستم عامل نمی توان مقدار فوق را تشخیص داد
این مقدار معمولا با عنوان حداکثر تعداد پیدهای قابل دریافت در حالت De-Multiplexing بیان میگردد و کاملا تحت تاثیر پالس ساعت خود کارت هم هست
احتمالا در تعدادی از سایتهای فروش این سخت افزارها با عبارت کارت oc شده برخورد کرده اید که این عمل معمولا با تغییر مقدار کریستال کارت در قسمت اسیلاتور پالس ساعت انجام میگردد
البته معماری کارت هم کاملا در مقدار فوق موثر است
مثلا کارت nexus حداکثر تعداد پیدهای فعال 10 تا است در حالی که درnova با همان چیپست و همان تیونر تعداد انها بیش از دو برابر است

> حداکثر دیتای ارسالی روی یک پید هم می تواند عامل محدود کننده در تعداد پید های قابل دریافت باشد ؟ در فرکانس 11449 ماهواره W6 مقدار دیتای ارسالی حدود 70 مگابیت بر ثانیه است که بخش عمده ان از طریق پید 6000 ارسال می شود . ایا این حجم ارسال دیتا روی یک پید برای عملیات De-Multiplexing می تواند مشکل ایجاد کند ؟

> ایا می توان اطلاعات روتر ماهواره ای را به سمت نرم افزار اسکای نت هدایت کرد ؟ داخل skynet.ini تنظیماتی جهت کار با ابزار شبکه هست . ایا این قسمت برای همین منظور قابل استفاده می باشد ؟

- huxus - 2009-04-13

> حداکثر دیتای ارسالی روی یک پید هم می تواند عامل محدود کننده در تعداد پید های قابل دریافت باشد ؟ در فرکانس 11449 ماهواره W6 مقدار دیتای ارسالی حدود 70 مگابیت بر ثانیه است که بخش عمده ان از طریق پید 6000 ارسال می شود . ایا این حجم ارسال دیتا روی یک پید برای عملیات De-Multiplexing می تواند مشکل ایجاد کند ؟

بله,کاملا درست فکر میکنید

> ایا می توان اطلاعات روتر ماهواره ای را به سمت نرم افزار اسکای نت هدایت کرد ؟ داخل skynet.ini تنظیماتی جهت کار با ابزار شبکه هست . ایا این قسمت برای همین منظور قابل استفاده می باشد ؟

بمحض اینکه روتر در اختیارم قرار بگیرد موضوع را بررسی و اطلاع خواهم داد

با تشکر از توجه و دقت شما دوست عزیز

- مهمان - 2009-04-14

huxus نویسنده :باسلام و احترام
درایورهای جدید را تست کردید؟
[ltr]http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb/[/ltr]

کابل دستگاه را هم تست بفرمایید!

با این دستگاه توی windoz کار می کنم اما به چیز جالب اینه که توی windoz چند وقته که برای نصب ئرایورش وقتی از setup درایورش که می خوام استفاده کنم پیغام می ده که کابل وصل نیسن و کابل را وصل کن .منم مجبورم برای نصبش از دیوایس منیجر ویندوز استفاده کنم و آدرس محل فایلای درایورا بهش بدم تا اونا شناسایی کنه !البته بعدش دیگه بدون مشکل کار می کنه !
و این نشون میده که کابلش سالمه البته فکر کنم ! :?
خروجی lsusb را هم میزارم:
کد :
root@saeed-laptop364:/home/saeed# lsusb
Bus 007 Device 002: ID 04b4:8613 Cypress Semiconductor Corp. CY7C68013 EZ-USB FX2 USB 2.0 Development Kit
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 413c:8140 Dell Computer Corp. Wireless 360 Bluetooth
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

- huxus - 2009-04-15

با سلام
ابتدا ایناسکریپت را دانلود کنید
بعد فایلهای زیر را از درایور extract شده ویندوزی به پوشه ای که اسکریپت را دانلود کرده اید انتقال دهید
[ltr]2830SCap2.sys
2830SLoad2.sys[/ltr]
حالا اسکریپت را اجرا کنید
کد :
./get_dvb_firmware opera1
با اجرای ان firmware های ان بدست میاید
[ltr]dvb-usb-opera-01.fw
dvb-usb-opera1-fpga-01.fw[/ltr]
انها را در شاخه lib/firmware/ کپی کنیدبعد کابل دستگاه را جدا کرده ودوباره متصل کنید در صورت سالم بودن کابل firmware ها باید بارگذاری شده و پوشهdev/dvb/ برای شما ساخته شود اگر این اتفاق نیفتاد کابل و پورتهای مربوطه را بررسی کنید

- مهمان - 2009-04-15

hexusجان تمام این کارا را قبلآ انجام دادم ! همینه که برای من جای سواله !!!!
:cry: :roll: :!: :!: :!:

ضمنآ از اینکه وقت می زاری ممنونم

- مهمان - 2009-04-15

یه چیز دیگه یادم رفت بگم اونم اینکه باید اول دی وی بی شناخته بشه بعدش بره تو مرحله لود firmware و ما دقیقآ تو همون مرحله اول مشکل داریم !
بازم ممنون