لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Logout شدن خودکار کاربر بعد از زمان مشخص
2009-06-14, 11:23 AM,
ارسال : #1
Logout شدن خودکار کاربر بعد از زمان مشخص
با سلام خدمت همه دوستان
خواستم ببینم با چه دستوراتی می شه برای هر کاربری که log in به لینوکس کرده از نظر زمانی محدودیت گذاشت ؟ مثل آنچه که در کافی نت ها است بعد از مدت مشخص کاربر log out شود

(عنوان ویرایش گردید!)
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2009-06-14, 12:10 PM,
ارسال : #2
پاسخ: سوال
سلام دوست عزیز Smile
ورودتون به انجمن رو خوشامد میگم

سعی کنید در اولین فرصت اون تا لینک سمت راست خودتون یعنی «تازه واردان و تازه‌کارها بخوانند» و «قوانین انجمن‌ها» رو بخونید.

مثلاً عنوانی که برای تاپیک انتخاب کردید اصلاً مناسب نیست، چون با دیدن این عنوان نمیشه حتی کلیت سوالتون رو تشخیص داد. شما باید همچین عنوانی رو انتخاب می‌کردید:‌ «logout شدن خودکار کاربر بعد از زمان مشخص»
انتخاب عنوان مناسب، باعث میشه که زودتر جواب بگیرید. و همینطور کسانی که بعداً توی انجمن سرچ(جستجو) میکنن راحت‌تر بتونن موضوع مورد نظرشون رو پیدا کنن.
در ضمن انتخاب عنوان نامناسب برای تاپیک، خلاف قوانین انجمن‌ها هست و ناظران میتونن تاپیک رو قفل و پاک کنن. ولی شما چون تازه‌وارد هستید قطعاً این کارو انجام نمیدن. ولی باید سعی کنید به تدریج با جو انجمن آشنا بشید و یک سری مسائلی رو رعایت کنید تا انجمن منظم‌تر و بهتر باشه، اینطوری هم به نفع خودتون هست هم به نفع دیگران.

اما در مورد سوالتون:
این کار امکان‌پذیر هست. فقط بگید که این مدت زمان، برای کل سیستم ثابت هست یا نه؟ (این زمان باید توسط کاربر root توی یه فایل نوشته بشه)
و اینکه برای چه توزیعی می‌خواید. یعنی گنوم داره یا KDE ؟ (در واقع مهم اینه که از GDM استفاده می‌کنید یا KDM)
تا من روشش رو بگم.

StarCalendar | Blog | 1+ | OS
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2009-06-15, 02:01 PM,
ارسال : #3
با سلام مجدد
عذر خواهی من را بپذیرید و به حساب تازه کاری بگذارید . در موردسوال ترجیحا بهتره که عدد ثابت باشه مثلا هر کاربر فقط بتونه 15 دقیقه از shell سیستم استفاده کنه و اینکه من بر روی توزیع fedore core 6 با محیط gnome کار می کنم
2009-06-15, 02:15 PM,
ارسال : #4
با سلام مجدد
عذر خواهی من را بپذیرید و به حساب تازه کاری بگذارید . در موردسوال ترجیحا بهتره که عدد ثابت باشه مثلا هر کاربر فقط بتونه 15 دقیقه از shell سیستم استفاده کنه و اینکه من بر روی توزیع fedore core 6 با محیط gnome کار می کنم
2009-06-15, 07:48 PM,
ارسال : #5
نقل قول :مثلاً عنوانی که برای تاپیک انتخاب کردید اصلاً مناسب نیست، چون با دیدن این عنوان نمیشه حتی کلیت سوالتون رو تشخیص داد. شما باید همچین عنوانی رو انتخاب می‌کردید:‌ «logout شدن خودکار کاربر بعد از زمان مشخص»
انتخاب عنوان مناسب، باعث میشه که زودتر جواب بگیرید. و همینطور کسانی که بعداً توی انجمن سرچ(جستجو) میکنن راحت‌تر بتونن موضوع مورد نظرشون رو پیدا کنن.
دقیقا من اغلب اینطور تاپیک ها رو دیگه باز هم نمیکنم.
چون به تجربه دریافتم که 98% اونها محتوی مسایل خیلی ابتدایی و کم محتوا و مشکلات ناشیانه هستن. الان میبینم که این مسئله از نظر تئوری و ریاضی هم قابل اثباته!!
فقط گهگاه ممکنه برای کمک وارد اینطور تاپیکها بشم. بالاخره گاهی کمک به افراد مبتدی هم ثواب و زکاتی هست که باید پرداخت! ضمنا همین افراد میتونن در آینده نیروهای کارا و حتی بهتر از حرفه ایهای امروز بشن. آخه من خودم یه زمانی اینطور بودم!! ولی خب خیلی زود و با پشتکار و دقت فراوان از اون مرحله گذشتم.
2009-06-16, 06:10 AM,
ارسال : #6
آقای mohammad_10 در مورد سوالتون
اگه میخواید کاربر بعد از لاگین شدن به gnome بعد از 15 دقیقه، خود به خود از گنوم خارج بشه، با حساب root فایل etc/gdm/PreSession/Default/ رو باز کنید:
کد :
su
gedit /etc/gdm/PreSession/Default &
و این دستور رو به ابتدای فایل(بعد از خط اول bin/sh/#!) اضافه کنید:
کد :
echo "killall gnome-session -u $USER" | at now + 15 minutes
یعنی ابتدای اون فایل اینطوری میشه:
کد :
#!/bin/sh
echo "killall gnome-session -u $USER" | at now + 15 minutes
اگرچه فرقی هم نمیکنه به کجای فایل اضافه کنید.
بعد فایل رو سیو کنید. حالا از این به بعد هر کسی که وارد گنوم بشه، بعد از 15 دقیقه گنوم kill میشه، البته این با logout شدن معمولی یکم فرق داره(اگه برنامه‌ای باز باشه، بدون اخطار همه یه دفعه بسته میشن). ولی نمی‌دونم میشه سر زمان مشخص بصورت معمول logout بشه یا نه.(که اگه برنامه‌ای باز بود و فایل save نشده داشت، اخطار بده و کاربر بتونه save کنه) اگه فهمیدم میگم. ولی اینو بلدم که بهش بگیم مثلاً یک دقیقه قبل از kill کردن گنوم، یه پنجرهٔ هشدار بیاره که کاربر فایل‌هاش رو save کنه و غیره. کافیه بعد از اون خط، این رو هم به اون فایل اضافه کنید:
کد :
echo 'zenity --display=:0.0 --title "Killing Session" --error --text "Your session (and all running programs) will be KILLED after ONE MINUTES.\nSAVE YOUR OPENED FILES, if any."' | at now + 14 minutes

اما در مورد logout شدن از shell قضیه فرق داره. اگه شل پیش‌فرض اون کاربر bash باشه(که احتمالا هم همینطوره) باید فایل etc/bash.bashrc/ یا فایل etc/bashrc/ هر کدوم که موجود بود رو با حساب روت باز کنید:
کد :
su
gedit /etc/*bashrc &
و این خط رو بهش اضافه کنید:
کد :
echo "killall bash -u $USER -s 9"  | at now + 15 minutes 2>/dev/null
فرقی نمیکنه به کجای فایل اضافه کنید.
بعد فایل رو سیو کنید. از این بعد هر کسی به bash لاگین کنه، خود به خود بعد از 15 دقیقه logout میشه(در واقع بش kill میشه) و هر برنامه‌ای هم که از طریق bash اجرا شده باشه، خارج میشه. حالا چه این bash از طریق ترمینال گرافیکی (مثلاً gnome-terminal یا xterm) اجرا شده باشه، چه ترمینال غیر گرافیکی (که مثلاً با Alt+Ctrl+F1 میاد).

امیدوارم که به اون چیزی که می‌خواستید رسیده باشید. باز اگه مشکلی بود بگید.

2009-06-20, 08:01 AM,
ارسال : #7
سلام
یک سوالی داشتم ...
چیجوری میشه بعد از اینکه از گنوم خارج شد کاربر دوباره نتونه لوگین کنه ؟!
2009-06-20, 08:17 AM,
ارسال : #8
این چیزی که توضیح دادید بعد از مثلا ۱۵ حتما خارج می شه بدون اینکه کاربر در حال کار باشه یا نه؟ یعنی اگه یک فایلی رو باز کرده باشه و درحال ویرایش اون باشه بازهم خارج می شه؟
با فرض اینکه این طور باشه اگه نخوایم اینطوری باشه چطور؟

http://its.um.ac.ir
2009-06-20, 03:23 PM,
ارسال : #9
یعنی میخواید چطوری باشه؟ اگه هر برنامه‌ای باز بود، خارج نشه؟ یا صبر کنه اون برنامه بسته بشه؟ یا خودش براتونsave کنه؟!!

2009-06-20, 06:54 PM,
ارسال : #10
من از xfce4.6.1 و دبیان استفاده می‌کنم، xfce یک دستور بنام xfce4-session-logout داره تا بصورت خط فرمانی بشه از محیط logout کرد. اینطور اگه برنامه‌ای هم باز باشه، در صورتی که session توانایی ذخیره وضعیتش رو داشته باشه، بعد از logout و login دوباره، برنامه‌ای که باز بود، همچنان برای login های بعدی هم باز خواهد ماند. احتمالا چنین موردی برای gnome هم وجود داشته باشه یا روش‌های مشابه‌ای برای اینکار داشته باشه.

وب‌نوشت رایانه‌دوست؛ جزء کوچکی از اجتماع کاربرهای گنو/لینوکس

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان