لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد نرم افزار آزاد یا اوپن سورس یا رایگان
2006-02-09, 06:50 PM,
ارسال : #1
سوال در مورد نرم افزار آزاد یا او
من یه کمی متوجه بیانیه استالمن و یا حرف و پست های دوستان در مورد هدف و آزادی بازمتن نمیشم. میشه دوستان با زبان ساده به من در موردش اطلاعات بدهند؟
سوالی که برای من پیش اومده: اگه قرار باشه یه نفر نرم افزار بنویسه و هم خود او رو به صورت آزاد در اختیار همه بذاره و هم کدش رو. پس از کجا می تونه درآمد داشته باشه؟ چجوری می تونه یه نرم افزار، اوپن سورس باشه اما پولی؟ چطور میتونه آزاد باشه اما رایگان نباشه؟
خواهش میکنم نخندید و یجوری توضیح بدید که من هم متوجه بشم. (به زبان ساده)!
اگر در مورد هدف جامعه بازمتن هم توضیح بدید ممنون میشم که به جنگ با مایکروسافت برخاسته یا اینکه می خواد خودش رو گسترش بده (یعنی اینکه اونقدر خوب و فراگیر بشه که خود مایکروسافت کنار بره)
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-02-09, 09:37 PM,
ارسال : #2

به صورت آزاد یعنی ازادی عمل نه مجانی شما می توانید نرم افزار آزاد خود را بفروشید ولی خوب باید سورس اون هم همراهش باشه تا آزاد باشه . به قول یکی از مقالات شما زن و بچه دارید خوب اونا نون می خوان خودتون کامپیوتر مدل بالاتر می خواهید پس می تونید برنامتون رو بفروشید ولی اگر بخواهید ازاد باشه سورس اون هم باید در اختیار دیگران قرار دهید.
این بود تعبیر من حال اگر اشتباه است یا درست تاییدش با دوستان است.!!
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-02-09, 09:40 PM,
ارسال : #3

مدل تجای نرم‌افزارهای آزاد و بارمتن مبتنی بر خدمات هست نه مبتنی بر خود نرم‌افزار. برای خیلی از افراد و شرکت‌ها نرم‌افزار بدون پشتیبانی فاقد ارزشه. همین باعث می‌شه که هزاران کاربر یا صدها شرکت بیان و از محصولات بسته‌بندی شده و همراه با پشتیبانی شرکت‌هایی مثل SuSE و ردهت استفاده کنن. علاوه بر پشتیبانی، خیلی وقت‌ها نیاز می‌شه که نرم‌افزارها برای مقاصد خاصی سفارشی سازی بشن و دهها مورد دیگه. بازمتن بودن باعث می‌شه که افراد علاقه‌مند هم بیان توی اون مشارکت کنن و کیفیتش بهتر بشه. هم خودشون سود ببرن و هم مالک اصلی نرم‌افزار. همین طور هست که اینهمه تجارت حول نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن شکل گرفته. ریچارد استالمن هم وقتی شروع کرد، نرم‌افزار Emacs خودش رو به همراه سورسش به قیمت ۱۰۰ دلار می‌فروخت. اینطوری می‌شه که شرکتی مثل ردهت توی چهارماه نزدیک ۷۳ میلیون دلار می‌فروشه که حدود نصف اون سوده (آمار چهار ماهه سوم ۲۰۰۵-> <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.fool.com/News/mft/2005/mft05122228.htm">http://www.fool.com/News/mft/2005/mft05122228.htm</a><!-- m --> )و یا شرکتی مثل SuSE رو یه شرکت بزرگتر می‌آد و به قیمت ۲۶۰ میلیون دلار نقد میخره.
همینجا توی ایران شرکت تالاروب محصولاتش رو به صورت رایگان و آزاد روی وب گذاشته و تنها از طریق ارائه خدمات پشتیبانی و سفارشی سازی هست که درآمد کسب می‌کنه. خیلی می‌شه مثال زد. کافیه یکمی بگردید!

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
2006-02-10, 02:46 AM,
ارسال : #4

آخه من فکر می کنم در صورت ارائه اینچنینی نرم افزار، درآمد واقعی نصیب تولید کنندش نمیشه. (لطفا من رو روشن کنید، قصد لجبازی ندارم).
در مورد مشارکت افراد که شکی توش نیست. موافقم اما یک تولید کننده وقتی زحمتی میکشه و شاید در نوع خودش ابداعی می‌کنه چطور می تونه از حقوق خودش دفاع کنه. اصلا آیا حقی داره ؟
در مورد قسمت دوم سوالم هدف جامعه بازمتن پرسیده شده. اگر به اون هم جواب بدید شرمنده می کنید.
2006-02-10, 03:48 AM,
ارسال : #5

فکر کنم این کتاب جوابهایی برای سوال شما داشته باشه

Those who sacrifice liberty for security deserve neither.
Benjamin Franklin
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-02-10, 12:15 PM,
ارسال : #6

سلام
البته فکر کنم در ایران اگه کسی بخواهد روی زمینه Desktop کار متن‌باز انجام بده جابجا ورشکست بشه. فکر کنم خود آلن عزیز هم تایید کنه تنها دلیلی که تالار وب تا حالا تونسته پیش بره اینه که اصل کارش خدماته وگرنه اگه قرار بود این کار برای یه نرم‌افزار Desktop مثل Narcis خدابیامرز انجام بشه تا حالا... . آقای شمس‌الدینی که صد در صد این موضوع رو تایید کردن. بعضی وقتها فکر می کنم عملکرد کاربرها و نامردیهایی که انجام میشه جدا تاثیر مهمی در ایجاد شرکتهای مثل Microsft و مجوزهای سختگیرانه‌ای مثل MS EUAL داره. توصیه می‌کنم حتما این نامه رو ببینید. وقتی کسی سه سال روی چیزی وقت بگذاره و هیچ پولی نصیبش نشه تعجبی نداره که چنین مجوزی ایجاد کنه. نباید از حق گذشت.

[ltr] Home: Arch Linux, AMD X2 4600, 2 GB, 250 GB, [/ltr]
2006-02-10, 01:31 PM,
ارسال : #7

فکر کنم هر چی نگاه به تجارت نرم‌افزار خدماتی‌تر بشه از این نظر که navidjoon گفت به نفع برنامه‌نویسهاست و احتمال سوءاستفاده کمتر میشه. به هر حال از خدمات که بدونه ارائه‌کننده خدمات نمیشه استفاده یا خوب و کامل استفاده کرد.

Benjamin Franklin
2006-02-10, 04:42 PM,
ارسال : #8

پس با این حال نمی توان مجوز انحصاری یک نرم افزار یا ارائه نکردن سورس اون رو از طرف نویسندش مورد سرزنش قرار داد. یکی میخواد از راه برنامه نویسی و فروش برنامه نوشته شدش پول کسب کنه. پس چرا اینهمه سر قضیه مایکروسافت در فروم بحث میشه؟
خب اون می خواد راه خودش رو بره و جامعه اپن سورس راه خودش رو. طبق گفته blix اگر نگاه خدماتی به محصولات شود و در آنگاه محصولات مایکروسافت ضعیفتر از اپن سورس جلوه می کنند و بنا بر این خود کاربران در طول زمان به سمت اپن سورس کشیده می شوند.
من دعواهای دوستان در فروم را بر سر کوبیدن یا دفاع از مایکروسافت متوجه نمی شوم. مگر جامعه ما از آزادی حرف نمی زند؟ پس به نظر من کسی که از مجوز نداشتن ضربه خورده و می خواهد درآمدی داشته باشد راه خودش را برود و جامعه اپن سورس راه خودش رو. با تبلیغات بیشتر نظر ها را به ارایه خدمات و پشتیبانی ها و گزینه های مثبت اپن سورس جمع کنیم و از بدی های محصولات مایکروسافت مردم را مطلع کنیم. به جای اینکه سر رفتار نفر دیگر بحث میکنیم.
2006-02-10, 05:23 PM,
ارسال : #9

در این مورد ده‌ها مقاله نوشته شده و فقط تو همین فروم بارها بحث شده. به عنوان نمونه تو همون بحثی که trooper اشاره کرده دلیل اعتراض طرفدارن نرم‌افزار آزاد به کمپانیهایی مثل مایکروسافت توضیح داده شده.

Benjamin Franklin
2006-02-10, 05:48 PM,
ارسال : #10

مجوز Closed Source هم انواعی داره که درسته طرفداران نرم افزار آزاد هیچ کدومو نمی‌پسندن اما بالاخره بعضیا قابل قبولترن. مایکروسافت فقط به خاطر Closed Source بودن نیست که ازش انتقاد میشه برای سیاستهای انحصارگری و... هست.
این نیست که فقط شرکتهایی مثل مایکروسافت مجوز ضد کاربری داشته باشن، مثلا Zeta ساخته YellowTab در مجوزش این موارد جالبه:
۱- شما مالک این کپی نرم‌افزار نشدید، فقط مجوز گرفتید که ازش استفاده کنید.
۲- شما میتونید این نسخه رو همزمان روی چند کامپیوتر نصب کنید ولی حق ندارید همزمان اون تعداد کامپیوتر رو با Zeta بوت و استفاده کنید! اینم یه سری محدودیت دیگه
۳- اگر شرایط این مجوز رو قبول ندارید کپی این نرم افزار و... نیست و نابود کنید بعد جای دیگه نوشته به ِYellowTab باید تحویل بدی! یعنی خوردش میکنی به جای کارگران محترم شهرداری میری تحویل میدی به شرکت Smile)
البته من خودم مجوزش رو نخوندم از سایت OSNews دیدم .
موفق باشید

[ltr]Actually, unix is a very user-friendly system. It’s just that it is particular about which users it chooses to be friendly with.[/ltr]
2006-02-12, 07:15 PM,
ارسال : #11

جناب blix من اون کتاب رو خوندم و فوق العاده در مورد سوال هام جواب گرفتم. خیلی ممنون. به قولی سوادم کلی اضافه شد. میشه بفرمائید نوشته کی هست و ترجمه شده توسط کی؟

trooper
2006-02-12, 09:28 PM,
ارسال : #12

اگر درست یادم مونده باشه دکتر خوانساری و دکتر ربیعی نوشتن.

Benjamin Franklin
2006-02-12, 10:04 PM,
ارسال : #13

خوب درآمد مبتنی بر پشتیبانی هست، اما کسی که برنامش نیاز به پشتیبانی نداره چی؟! مثلا برنامه‌ای مثل فتوشاپ چطور می‌تونه آزاد باشه اما پول ساز؟!!(کسی فکر کرده و راهی داره؟!)

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2006-02-13, 05:34 PM,
ارسال : #14

ye eshtabahe bozorgi ke bazi vaghta 2oostan mikonan ine ke ye
software to faghat be manaye chand khat code mibinan ke bayad nevesh va tamam .
amma vaghan ye software chizi bishtar az ye code ee avaliee hastesh .
agar ham ke dar keshvaremoon mibinim ke as support nemishe pool dar overd elatesh ine ke
kasi baraye takhasos va hamchenin vaghte khodesh ahamiyad ghael nemishe .
harke fekr mikone ke mitoone ba har barname ee va harjori ke khast kar kone .
va age ham kharab shod barash oon vaghte az dast rafte ahamiyat nadare .

hamin 2 dalil baees mishan ke support to iran bedard nakhore .

javabe soale 2ooste moon ro vaghti mitoonim bedim ke be ye software bish az chand khat code negah konim .
hal age bekhaym ba dide software engineering be ye mahsoole narm afzari negah konim , motevajeh mishim ke
har barname ee niyaz be poshtibani dare . (albate na to iran , oon ham be dalil haye gofte shode )
man zooram az poshtibani faghat customizing ee program bara user nist : az tarahi ee mojadad ee software ,
toseee ye takamoli, test va debuging ... .

barname ee mesle photoshop age to iran bashe (be khatere oon 2dalili ke goftam ) dar soorate open source boodan
ba shekast roberoo mishe ke in aslan rabti be open source nadare .
*********************************************************************************
ye soal !!!
be nazare shoma vojoode telephone dar khane man va shoma dooste aziz aya
maziyat ghalamdad mishe ya zaroorat ?
be nazare man ke dige tel faghat ye zaroorat ee (vali 40 sale pish maziyat boode ) , va baraye
hamin ham hastesh ke gheymate tel har rooz arzoontar mishe va
sherkate tel bishtarin soodesho az khadamat dehi bedast miyare .

in mesal daghighan moshabehe software dar IRAN va software dar USA va ... mesdagh peyda mikone .
dar iran ye software moshabehe tel dar 40 sale pishe ke baraye darandeganesh
maziyat mahsoob mishe . vali dar digar jaye 2nya software faghat ye zaroorat mahsoob mishe va
khadamate monaseb , paydari** va ... az ahamiyate vije ee barkhordar ee .
va khadamate janbi bishtarin sood dehy ee sherkat haro shamel mishe .

be hamin ellat aksaran 2oostane irooni dar movajehe shodan ba mafhoome GPL be moshkel bar mikhoran .
(rasty jesarat nabashe ha , sharmande az in matlabe akhari )

harfe akhar :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS20019205">http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS20019205</a><!-- m -->

=================================
iman
2006-02-13, 10:21 PM,
ارسال : #15

نوید کاملاً درست می‌گوید در ایران در زمینه Desktop جای موفقیتی نیست. حتی نرم‌افزارهای قفل‌دار.
بازار پر است از نرم‌افزارهای فارسی‌نویس و واژه‌نامه و ... کپی‌شده. که قیمت اصل آنها هم خیلی گران نیست شاید 5 یا 10 هزارتومان.
حتی چند سال پیش در بازار رضا می‌شد زرنگار قفل‌شکسته خرید.
کامپیوتر هر کسی را که نگاه کنی پر است از نرم‌افزار و آهنگ و فیلم کپی‌شده.
آیا وقت می‌کنند از آنها استفاده کنند. اگر بتوانند؟ چون اکثر آنها انگلیسی است و راهنما و منو و ... فارسی ندارد.
اکثریت معنای نرم‌افزار و حق مؤلف را نمی‌دانند از نظر آنها نرم‌‌افزار بدون قفل سخت‌افزاری مثل مال بی‌صاحب است
و قفل نرم‌افزاری هم لوس‌بازی نویسنده نرم‌افزار

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان