لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

نظر سنجي : نظر شما در مورد این اقدام چیست؟
موافقم. 100.00% 1 100.00%
مخالفم. 0% 0 0%
اینجا چه خبره؟ 0% 0 0%
همه 1 راي 100%
* شما اين گزينه را راي خود کرديد. [مشاهده نتايج]

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شکایت رسمی FSF علیه Cisco Systems
2008-12-12, 03:15 PM,
ارسال : #1
شکایت رسمی FSF علیه Cisco Systems
طبق newletter ای که امروز دریافت کردم، FSF از شرکت Cisco Systems به دلیل نقض قوانین کپی رایت (لفت)‌ در استفاده از نرم افزارهایی مثل GCC، Binutils و GNU C Library در محصولات سری LInksys خود و عدم انتشار Source Code برنامه های ذکر شده که توسط این شرکت تغییر یافته اند شکایتی تنظیم کرده و به دادگاه United States District Court ارائه داده است.

متن شکایت نامه:
http://www.fsf.org/licensing/complaint-2008-12-11.pdf

منبع:
http://www.fsf.org/news/2008-12-cisco-suit

لازم به ذکر است که این برای اولین بار است که FSF بصورت رسمی از شرکتی شکایت می کند.
FSF = Free Software Foundation
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2008-12-12, 07:11 PM,
ارسال : #2
پاسخ: شکایت رسمی FSF علیه Cisco Systems
اینکه شرکتهای دیگه از محصولات تحت جی پی ال علیرغم عدم تمایل و اطمینان کامل خودشون به آزادسازی نتایج حاصله استفاده میکنن و خودشون رو در معرض مشکلات آینده و تهدید قانونی قرار میدن جالبه.
احتمالا نشون میده نرم افزارهای آزاد یکی از معدود آلترناتیوها با مزایایی مثل آزادی و هزینهء ناچیز و ضمنا دارای کیفیت مناسب و قابل استفادهء جدی صنعتی و تجاری هستن، ولی از سوی دیگر این شرکتها میخوان سود بیشتری ببرن و انحصار بدست بیارن و بقول آقای استالمن از زحمات نرم افزار آزادیها مفتی استفاده کنن ولی فلسفهء اون رو رعایت نکنن؛ و این جی پی ال هست که در برابر اونها ایستاده و مانع اینکار هست. چون جی پی ال یک مجوز کپی لفت دقیق و هوشمندانه طراحی شده هست. میدونید این مجوز و استالمن بخاطر ایدهء کپی لفت بارها مورد تحسین و توجه قرار گرفتن. کلا کار جالب و نبوغ آمیزی بوده که حداقل در این زمینه ها سابقه نداشته.
مخالفان (بنظرم میکروسافت) قبلا اعتبار و قابلیت اعمال قانونی جی پی ال رو زیر سوال برده بودن؛ با این ادعا که جی پی ال برخلاف ذات و اهداف کپی رایت عمل میکنه و از نظر اهداف کپی رایت متناقض و بند کپی لفت اون از نظر قانونی غیرقابل اعمال هست.
پروفسور Eben Moglen که در آن زمان مشاور حقوقی نرم افزار آزاد بود گفته بود تاحالا در اینهمه سال کسی جرات نکرده عمدا و آشکارا جی پی ال رو زیرپا بذاره و منتظر عواقب قانونی اون باشه، و هرکی جرات داره و میخواد امتحان کنه بیاد جلو!!

شاید هم این شرکتها بقول معروف میگن یک سنگی می اندازیم و نخورد هم ضرر چندانی نمیکنیم.
البته همیشه این احتمال هم هست که پیش از پیشرفت و رسیدن به نتیجهء نهایی در مراحل قانونی، دو طرف به توافق برسن. این بارها پیش آمده. گاهی شاکی دست میکشه و گاهی طرف مورد شکایت.
ادامه دادن در سیستم قانونی ایالات متحده بسیار هزینه بر هست.

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live
زندگی کن و بگذار زندگی کنند

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-12-12, 07:55 PM,
ارسال : #3
مسئله اینه که FSF سعی کرده طی سال‌های اخیر مشکلات رو حل کنه و اوایل سیسکو راه اومده، بعد دیگه کمک نکرده و حالا FSF تنها راح حل رو شکایت دیده.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-12-14, 01:23 AM,
ارسال : #4
نقل قول :البته همیشه این احتمال هم هست که پیش از پیشرفت و رسیدن به نتیجهء نهایی در مراحل قانونی، دو طرف به توافق برسن. این بارها پیش آمده. گاهی شاکی دست میکشه و گاهی طرف مورد شکایت.
من فکر می کنم برای این شرکتها هم عمل کردن طبق جی پی ال و با نرم افزار آزاد بودن حتی می تونه در آخر منفعت بیشتری براشون داشته باشه
و صد البته برای کاربران نرم افزار آزاد
طبق گفته های شما اینا طرز فکرشون مشکل داره و صد البته مشکل اصلیشون با دومیه هست (به قول شما، بیزینس من های احمق :دی)

Flood

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان