لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مزايا و اشكالات OOo Writer
2006-06-24, 10:28 PM,
ارسال : #1
مزايا و اشكالات OOo Writer
با سلام

در طول مدتي كه با نرم‌افزار OOo Writer كار سروكار داشتم به موارد زير برخوردم. لطفا :
الف - دوستان محترمي كه مي‌توانند در مورد اشكالات زير چه بايد كرد، راهنمايي كنند.
ب - عزيزاني كه با توزيع كنندگان اين مجموعه درارتباطند، اشكالات زير را براي رفع، اعلام نمايند.

مواردی برای اصلاح و یا کسب اطلاع بیشتر در OOo Writer، شركت سان‌مايكروسيستمز
1)تاريخ و مبلغ واقع شده در آخر خط شكسته مي‌شود و بخشي از آن در انتهاي يك خط و بخش ديگر در ابتداي خط بعدي قرار مي‌گيرد.
2)قلمهاي پراستفاده در قسمت بالايي منوي انتخاب قلم، ثابت نمي‌مانند.
3)گاهی اوقات بدون دستکاری تنظیمات جهت پاراگراف، دیده می‌شود که حالت از راست به چپ به حالت از چپ به راست تغییر می‌کند. (آنجا كه هم فارسي و هم انگليسي در متن تايپ شده است)
4)در نسخه آزمایشی OOo Writer 2.0.0 موقع Justify، کردن متون فارسی، کارکتری شبیه خط تیره در فواصل بین کلمات قرار می‌گرفت که در نسخه نهایی این نرم‌افزار مشکل آن حل شد. با این حال اگر در بین متن فارسی از عبارات انگلیسی هم استفاده شود باز هم این مشکل پیش می‌آید. البته اگر بعد از عبارت انگلیسی یک کاما (،) قرار داده شود مشکل رفع خواهد شد. اگر نیاز به نمایش کاما نداشتید می‌توانید آن را پنهان نمایید.
5)براي چاپ يك كاركتر خاص (مانند كاراكتر فاصله چسبان با عرض صفر)، چگونه مي‌توان يك كليد تركيبي تعريف كرده يا وظيفه كليدها را عوض نمود.
6)در حالت نوشتن به شكل زيرخط‌دار، فاصله خط زير با نوشته‌ها خيلي كم است و ضخامت خط زير نوشته هم زياد به نظر مي‌رسد. چگونه مي‌توان اين فاصله و همچنين ضخامت زيرخط را تنظيم كرد.
7)مدت زمانی که صرف ذخیره‌سازی تغییرات می‌شود زیاد است و تعداد دفعات رخ دادن خروج اضطراری، هم قابل توجه است. (البته با اين مشكل در محيط لينوكس به ندرت مواجه شده‌ام آن هم زماني بوده كه در حال اضافه كردن آبجكتهايي از ديگر فايلها بوده‌ام مثل اضافه كردن يك تصوير. اين مشكل را بيشتر در اجراي اين نرم‌افزار تحت ويندوز داشته‌ام.)
8)Justified، یا به عبارت دیگر، تراز کردن متن با کناره‌ها موجب بریده بریده شدن کلمات و ایجاد فاصله بین حروف برخی از کلمه‌ها می‌شود و باید برای رفع آن از نویسه ـ بین آنها استفاده کرد.
9)Justified، نرم‌افزار Word به 4 شکل Low ،Medium ،High، و Distributed، امکان‌پذیر است حال آنکه OOo، فقط یک حالت برای این کار دارد. و اين محدوديت در كلمات فارسي متون بلند و مقاله‌ها، مشكل‌آفرين است.
10)امکان شماره‌گذاری صفحات با شروع از شماره‌ای دلخواه وجود ندارد. مثلاً در صفحه اول یک پرونده بخواهیم صفحه‌بندی از صفحه 42 انجام شود. و یا اینکه بخواهیم شماره‌گذاری صفحه دهم یک پرونده از عدد 1 به بعد صورت گیرد.

مزایای OOo Writer بر MS Word

1)قابلیت استفاده از متن در محيطهاي لینوکس و ويندوز
2)تولید آسان نسخه PDF، از متن
3)امکان تنظیم اندازه و پس‌زمینه حاشبه‌های بهتر
4)امکان تنظیم پس‌زمینه در متن اصلی
5)حجم بسیار اندک فایل تولید شده (حجم فايل ورد در يك مورد حدود 7 برابر فايل odt بود)
6)امکان کار بر روی فایلهای Word

كوچك و ارادتمند دوستان
علي فرزين

اگر من صلاحیت نداشته باشم تا در کار دیگران موشکافی کنم، به همین دلیل صلاحیت نخواهم داشت تا عیب آنها را بگویم.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-06-25, 10:47 AM,
ارسال : #2

۱) می‌شه بگید تاریخ و مبلغ رو چطور تایپ می‌کنید؟ یعنی مثلا 83-06-25 یا 83/06/25 یا.....
۲) من توی لینوکس این مشکل رو ندارم.
۳) من تابحال توی لینوکس به این مشکل بر نخوردم.
۵) فکر کنم باید این کار رو باید روی صفحه کلید محیط کاری انجام بدید یا برای این کار یه ماکروی کوچولو درست کنید و با کلیدهای میانبر فراخوانی اش کنید.
۹) میشه بگین این حالت‌های مختلف دقیقا چه تاثیری روی متن میگذارن؟
۱۰) برای تغییر شماره صفحه، کافیه که Insert->Manual break رو انتخاب کنید، بعد تو پنجره‌ای که باز می‌شه یه Style انتخاب و شماره صفحه رو با کلید spin موجود تنظیم کنید.

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-06-25, 04:10 PM,
ارسال : #3

4) این مورد مربوط به نوع قلم نیست؟ مثلا این مشکل هنگام Justify کردن برای قلم FreeFarsi وجود دارد ، ولی هنگام تغییر قلم به خانواده B Fonts این مورد بر طرف می شود.
2006-06-25, 04:19 PM,
ارسال : #4
اپن آفیس
alan نویسنده :۱)
۱۰) برای تغییر شماره صفحه، کافیه که Insert->Manual break رو انتخاب کنید، بعد تو پنجره‌ای که باز می‌شه یه Style انتخاب و شماره صفحه رو با کلید spin موجود تنظیم کنید.
البته در موقع edit کردن فیلد شماره صفحه یک آپشن برای offset داره شاید افاقه کنه
2006-06-25, 10:16 PM,
ارسال : #5

با سلام

1) من تاريخ را به شكل متداول آن (يعني 1384/04/04) تايپ مي‌كنم. ترتيب تايپ هم بدين صورت است كه اول) 04 دوم) / سوم) 04 چهارم / و پنجم) 1384
در خصوص تايپ ارقام هم آنرا سه رقم سه رقم با يك كاراكتر ديگر كه ترجيحاً حرف «ر» است از همديگر سوا مي‌كنم. تايپ ارقام هم ابتدا با سه رقم اول از سمت راست، بعد كاراكتر سواكننده بعد سه رقم بعدي و ...

2) بر خلاف شما، قلمهاي پراستفاده من نه در محيط ويندوز و نه در لينوكس، ثابت نمي‌مانند. لينوكس مورد استفاده من، فدوراكور 4 است. در هر دوي اين محيطها، تازماني كه از OOo Writer خارج نشده‌ام، قلمهاي استفاده شده را در بالاي منوي قلمها، در دسترس دارم. ولي وقتي از OOo Writer خارج شدم در مرحله بعدي كه وارد مي‌شوم، قسمت قلمهاي پراستفاده، كاملاً خالي است.

3) وقتي قسمتي از متن را در بين نوشته Past مي‌كنم، جهت پاراگرافم را به هم مي‌ريزد.

4 و 9) ممكن است مربوط به قلم هم باشد. ولي به نظر من، علت آن در سبك نوشتارهاي فارسي است. در لاتين كشيدن كلمه به شكلي كه در فارسي مرسوم است معني ندارد. من متنهاي مختلفي را با يك قلم و با يك اندازه توسط OOo Writer و MS Word تايپ و چاپ كرده‌ام. پيوستگي حروف كلمات را در Word بهتر ديدم. هر چند كه با تغيير اندازه يا نوع قلم توانستم متن دلخواهم را و حتي بهتر از Word را هم دربياورم، ولي به نظر من داشتن حالتهاي مختلف براي كشيدگي كلمات و ترازكردن آنها با لبه‌هاي كاغذ، بيشتر متوني استفاده دارد كه روي خط كرسي قرار مي‌گيرند مانند فارسي و عربي
اعمال كشيدگي بر هر خط، مي‌تواند هم از طريق افزايش فاصله بين كلمات (مثل «براي اين كه») و هم از طريق كشيدن واقعي كلمه‌ها انجام شود. (مثل: «كـلـمــــة ») حتي در اين حالت نرم‌افزار مي‌تواند براي كشيدگي فقط چند كلمه پاياني هر خط را انتخاب كند و يا اينكه فاصله لازم با با توزيع كشيدگي روي تمام كلمات و يا كلماتي از اول و وسط و آخر هر خط، عمل نمايد.
امكان انتخاب هر نوع كشيدگي، با گزينه‌هاي High، Medium، و ... فراهم شده است.
افزايش فاصله بين كلمات موجب كاهش خوش‌نمايي متن روي كاغذ مي‌شود.

اگر من صلاحیت نداشته باشم تا در کار دیگران موشکافی کنم، به همین دلیل صلاحیت نخواهم داشت تا عیب آنها را بگویم.
2006-06-26, 10:47 AM,
ارسال : #6

۱) چیزی رو که در مورد تاریخ دیدم، در صورتی که تاریخ با اعداد لاتین مثل 1385/04/04 تایپ بشه شکسته نمی‌شه ولی چیزی مثل ۱۳۸۵/۰۴/۰۴ شکسته می‌شه.
۲) درسته قلم‌های پر استفاده تنها برای همون زمانی که دارید از برنامه استفاده می‌کنید معتبر هستن.
۳) موقع Paste کردن اون مشکله وجود داره. درسته ولی اینکه بدون دستکاری به هم بریزه من ندیدم.

OpenOffice.org ویژگی خوبش کار کردن راحت با فایل‌های با حجم بالا مثل کتاب و... هست.

2006-06-26, 12:41 PM,
ارسال : #7
کتاب
alan نویسنده :OpenOffice.org ویژگی خوبش کار کردن راحت با فایل‌های با حجم بالا مثل کتاب و... هست.
در این مورد بسیار موافقم چون ما تمام کتابهایمان را با OOO تایپ کردیم و خیلی هم راحت مدیریتشان کردیم وقتی به محیط ورد رسید، پکید!!!
بیچاره ناشرش می اومد پیش ما این اپن آفیس رو میدید قند تو دلش آب میشد...
بهش یه نسخه تحت ویندوز دادیم ولی متاسفانه کارمنداش خیلی مقاومت کردند و حتی حاضر شدند یه بخشهایی رو دوباره تایپ کنند(توی ورد) ولی اپن آفیس نصب نکنند!!!
لیست کتابها در سایت <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.dpilinux.com">www.dpilinux.com</a><!-- w --> موجوده-قسمت آموزش-> کتابهای آموزشی
2006-06-26, 09:23 PM,
ارسال : #8

جناب آقاي باغوميان و ساير دوستان
با سلام

اگر ممكن است روي قسمت دوم (يعني اطلاع به توزيع كننده براي رفع و يا افزودن امكانات فارسي به اين مجموعه ارزشمند) كاري بكنند.

بله من هم بايد بگويم، تنها نرم‌افزاري كه در حوزه صنعت نشر، بعد از زرنگار، مرا قانع كرده است، همين Writer (يا «نويسنده») عزيز است.

نيازي ديگر
ما در برخي جاها براي شماره‌گذاري (Numbering) بندها از حروف الفبا به جاي اعداد استفاده مي‌كنيم.
براي اين منظور 3 مشكل وجود دارد:
الف) بكار بردن «أ» در فارسي به جاي «الف» صحيح نيست.
ب) حروف الفباي خاص فارسي (گ چ پ ژ) در فهرست الفبايي نرم‌افزار وجود ندارد.
ج) حتي فهرست ابجد هوز حطي ... هم كه كاربردش در فارسي متداول است، در دسترس نيست.

لازم به توضيح است كه امكان پياده‌كردن چنين چيزي در حال حاضر هم در نرم‌افزار وجود دارد. ولي با دردسر بيشتر. كه دوستان حتماً از آنها اطلاع دارند.
با تشكر

2006-06-26, 10:33 PM,
ارسال : #9

فرزین عزیر فکر کنم این رو اگه بتونیم درست به سایت OpenOffice.org گزارش کنیم یعنی Bug report بتونن توی نسخه‌های آتی درستش کنن. خیلی از مشکلات همینطوری حل شدن. راستی اگه بتونید لیستی از این اشکالات پیشرفته رو در بیارید، چون خودتون ظاهرا با امور نشر آشنایی دارید، شاید بشه کمکی کرد. اگه بتونید لیست رو قبل از شنبه به دست من برسونید عالی میشه.

2006-06-28, 07:52 PM,
ارسال : #10

با سلام

يك توضيح و يك كمك
همانطور كه گفتيد سيستم گزارشگر خطاها در نسخه آزمايشي OpenOffice.org 2.0.0 وجود ندارد. ولي ظاهراً اين مشكل در نسخه نهايي آن رفع شده است و من كاركرد اين سيستم را در نسخه نهايي نصب شده روي ويندوز ديده‌ام. البته از آنجا كه هنوز نتوانسته‌ام نسخه نهايي اين مجموعه را روي لينوكسم نصب كنم، در لينوكس با آن برخورد نكرده‌ام.
(همين جا، داخل پرانتز عرض كنم كه چنانچه دوستان بتوانند در خصوص نصب نسخه نهايي و برچيدن نسخه آزمايشي در FC4 مرا راهنمايي كنند، سپاسگزار خواهم بود. راستش تجربه يكبار اقدام به اين كار، با استفاده از نوشته‌هاي موجود در مستندات اينترنتي خيلي موثر نبود و مرا به نصب دوباره FC4 وادار كرد. تا لااقل همان نسخه آزمايشي آن را داشته باشم. و از آن روز هنوز فرصت ور رفتن با آن براي نتيجه‌گيري به دستم نيامده است.)

و اما در خصوص ارسال خواسته‌ها
بنده، هر موقعي كه به اشكال و يا خواسته‌اي در اين زمينه برخورده‌ام، آنها را يادداشت كرده و در حال حاضر هم موجود است. فقط بايد آنها را مرتب و ليست كنم.
در اسرع وقت اين ليست را برايتان مي‌فرستم.
كوچك شما
فرزين

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان