لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا Redhat همیشه پیش تاز است؟
2006-09-24, 01:14 PM,
ارسال : #1
چرا Redhat همیشه پیش تاز است؟
با سلام
من دوتا سوال از شما دوستانی که حتما خیلی بیشتر از من با دنیای لینوکس و نرم افزارهای آزاد آشنا هستید دارم که مربوط به تجارت در عرصه لینوکس میشه.
سوال اول:
همونطور که دیگه همه میدونند شرکت امریکایی ردهت یکی از بزرگترین شرکتهای موفق در عرصه متن باز هستش. در قسمت سرورها بین دیگر توزیع ها , طبق آمارهای netcraft واقعا دست نیافتنی شده و شاید تنها رقیبی که بتونه جلوش نفس بکشه همین دبیان خودمون باشه. مدارکش از معتبرترین مدارک جامعه متن باز هستند. در قسمت دسکتاپ هم فدورا در رده بندی distrowatch در رتبه سوم بعد از ابونتو و سوزی ایستاده. همه میدونند که این دو توزیع اول فقط به خاطر آسان بودن کاربری خودشون این رتبه ها رو بدست آوردن و گرنه به احتمال قوی این جایگاه هم باید به یکی از توزیع های ردهت میرسید. تمام این موارد در حالیست که توزیع های ردهت اصولا به سخت بودن و دنگ و فنگ داشتن مشهورن(نمونش تو همین سایت خودمون که نصف سوال ها در مورد فدورا هستش) .
می خوام بدونم اصول کار شرکت ردهت روی چه مبنایی پایه ریزی شده که این قدر تونسته موفق باشه و کاری کرده که وقتی از لینوکس حرف می زنیم به جای این که یاد یه پنگوین تپل بیفتیم , یاد یه کلاه قرمز بیفتیم که چهره مردی رو زیر سایه اش پنهان کرده.؟

سوال دوم:
اصولا برای کار در مراکز مختلف مدارکی رو از آدم میخوان که مبنی بر داشتن دانش در اون حیطه خاص هستش. خوب مدارک ردهت هم جزء معروفترین ها هستند. می خواستم بدونم پس این همه آدمی که دارن تحت سایه توزیع های دیگه مانند دبیان کار میکنند رو چه حسابی ارزیابی میشن. اگه بخوان از روی مدارک بین المللی ارزیابی بشن که فقط ردهتی ها میتونند در مراکز تجاری کار کنند. بالاخره نمیشه که همینطوری سرمونو بندازیم پایین و بریم کار کنیم. اصولا یه مدرکی دال بر حرفه بودنمون باید داشته باشیم. این وسط تکلیف این همه آدمی تحت توزیع های دیگه (مخصوصا دبیان) کار میکنند چی میشه؟
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-09-24, 03:25 PM,
ارسال : #2

شاید چون ردهت اولین شرکت‌هایی بوده که کار تجاری رو با لینوکس شروع کرده و پشتیبانی تجاری برای لینوکس داده.
2006-09-24, 03:39 PM,
ارسال : #3

به نظر من فقط پشتيباني قوي باعث چنين چيزي شده و گرنه چندان آش دهن سوزي نيست.
2006-09-24, 05:02 PM,
ارسال : #4

پاسخ اولی:
درباره‌ی این که فرمودید پیش‌تاز است من دقیقا نمی‌دونم منطورتون چیه، ردهت شاید توی بعضی موارد پیش‌تاز بوده اما نه همیشه. شرکت‌هایی مثل زوزه (سابق) یا مندریوا یا کانکتیوا یا لینسپایر هر کدوم در کاری پیشتاز بوده‌اند که گاهی ردهت حتی نتونسته اون‌ها رو انجام بده. مثلا الآن بعد از یکسال تازه ردهت می خواد Xen رو وارد قضیه کنه که ناول یکسال قبل وارد زوزه کرده بود. یا چیزهای دیگه. الآن می‌بینیم اوبونتو ایده‌های انقلابی جالبی وارد قضیه کرده یا LineX که مال اسپانیاست اصلا برای ایجاد یک پیش‌تازی و یک ایده‌ي انقلابی ایجاد شد. پس ردهت همیشه پیشتاز نبوده و نیست.
اما پرسیده بوید که «اصول کار شرکت ردهت روی چه مبنایی پایه ریزی شده» شاید بهتر می‌بود این رو از یکی از میدران ردهت می‌پرسیدید، شاید هم از یک نفر کارشناس اقتصاد آمریکا یا یه وکیل آمریکایی که روی شرکت ردهت سال‌ها تحقیق کرده ;-)
این که نوشته بودید «وقتی از لینوکس حرف می زنیم به جای این که یاد یه پنگوین تپل بیفتیم , یاد یه کلاه قرمز بیفتیم که چهره مردی رو زیر سایه اش پنهان کرده.؟» شاید به این دلیل است که شما توی ایران بیشتر اسم ردهت رو می‌شنوید چون توی ایران افراد بی‌سوادی هستند که با لینوکس کار می‌کنند اما نمی‌ونند Lindows هم لینوکس هست و می‌گن سیستم عامل دیگه‌ای هست. اگر از من بپرسید لینوکس دقیقا یاد پنگوئن می‌افتم بعد یاد ریچارد استالمن، خیلی‌های دیگه هم همین‌طور هستند. اصلا ما کاربرایی داریم که وقتی می‌گی ردهت باید یکمی فکر کنند تا یادشون بیافته ردهت هنوز هست ;-)
اما گذشته از این‌ها ردهت به عنوان اولین شرکتی که از لینوکس به صورت تجاری پشتیبانی قابل عرضه‌ای ارائه کرد خوب سال‌ها در فضاها و سازمای بزرگ استفاده شده. خوب خیلی از شرکت‌ها بر اساس این توزیع کارها و برنامه‌هاشون رو ایجاد کردند و می‌بینیم که حتی با از بین رفتن ردهت اولیه هنوز شرکت‌های بزرگی مثل گوگل دارند از فدورا کور استفاده می‌کنند چرا که ساختار سازمانیشون بر اساس این توزیع هست یا مثلا زیمنس خیلی از درایورهاش رو برای ردهت ۹ نوشته و می‌بینید توی مخابرات یا خیلی جاهای بزرگ طرف از ردهت ۹ استفاده می‌کنه بدون این که حق انتخابی داشته باشه.
از طرفی به دلیل این که ردهت یه شرکت تجاری هست خوب IBM و بقیه زبونش رو می‌فهمیدند بنابراین IBM اومد سرو هاش رو بر اساس ردهت داد بیرون که این کمک زیادی به ردهت کرد، الآن می‌بینیم با اومدن Mandriva و Novell SuSE و ... دیگه این حالت هم از بین رفته و شما موقع خرید سرور اغلب می‌تونید سفارش بدید که با کدوم توزیع باشه.
اما درباره‌ي NetCraft باید بگم که الان CentOS داره جای ردهت رو می‌گیره دلیلش رو هم بالا نوشتم، بجز اون دبیان هست که در سازمان‌هایی که نیاز به پشتیبانی تجاری ندارند بسیار استفاده می‌شه و البته شرکت‌هایی هستند که کارشون پشتیبانی از دبیان و محصولات دبیان‌بیس هست.

پاسخ دومی:
راستش RHCها اینقدرها هم که می‌فرمایید فوق‌العاده نیستند. دلیل این که محبوب هستند اینه که قدیمی‌تر هستند، الآن برای توزیع‌های Mandriva و SuSE هم مدارک خواص هست. مثلا کسایی که سرورهای جدید IBM یا Dell می‌خرند دنبال کسایی می‌گردند که مدرک زوزه داشته باشند نه ردهت چون روی این سرورها زوزه هست نه ردهت. اما مدرک LPIC یک مدرک مستقل از توزیع هست که اگر داشته باشید دیگه کسی کاری نداره با چه توزیعی کار کردید می‌گن شما لینوکس کارید و نمی‌گن شما ردهت کار یا زوزه کار هستید.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-09-24, 06:53 PM,
ارسال : #5

با تشکر از آقا نوید.
جوابتون به اندازه کافی کامل بود و من رو متقاعد کرد.
2006-09-26, 06:26 AM,
ارسال : #6

به نظر من ریدهت نه تنها پیشتاز نیست بلکه خیلی هم عقبه
همونطور که عزیزان گفتن هر توضیعی از یک نظر قدرت داره ولی اگه بخواهیم همه فاکتور ها رو در نظر بگیریم هیچ توضیهی به زوزه نمیرسه
من سفارش میکنم که هر کس هر استفاذه ای از لینوکس که میخواد بکنه توضیعشو به زوزه تغییر بده
به انتظار زوزه 11 باشید وببینید که چطوری به معنای واقعی ویندوز رو اوت میکنه
فراموش نکنید زوزه کار ابر شرکت ناول است
با تشکر
وحید
2006-09-26, 09:57 AM,
ارسال : #7

به نظر بنده آدم نباید خودش رو به توزیع خاصی وابسته کنه باید طوری یاد بگیره که اگه یه توزیع لینوکس رو بهش دادن بتونه از پسش بر بیاد و اون هم آشنا شدن با + Linux و فکر کنم LPI باشه.
باز هم بزرگان نظر بدن.

هر چه دانایی٬ پرسان باش
2006-09-26, 01:47 PM,
ارسال : #8

من از redhat Enterprise AS 4 استفاده میکنم

میشه بگید چرا خوب نیست؟ اصلا روش اصراری ندارم و اگه یه چیز بهتر گیر بیاد می رم رو اون

ولی یه دلیل استفاده من اینه که خیلی پشتی بانی داره
کمتر نرم افزاری رو میشه دید که مثلا suse کار کنه با redhat کار نکنه
ولی بر عکسش صادقه
نمونه همین IBSng اکانتینگ فوق العاده ایرنی ، اصلا واسه redhat نوشته شده

در حالت کلی نرم افزار های روی اینترنت با redhat بیشتر از بقیه سازگارند

نرم افزار مانیتورینگ شبکه اختصاصی شده به همراه تقویم شمسی و ...
2006-09-26, 09:28 PM,
ارسال : #9

اتفاقا بر عکس گفته شماست نرم افزارها روی زوزه بی مشکلترن اینو از من بپریسد که روزی حد اقل 10 - 20 تا نرم افزار نصب میکنمم
در ضمن من به توضیع خاصی وابسته نیستم جالبه بدونید همه توضیه های زوزه - ریدهت-مندریک-فدورا-اوبونتو را روی سیستمم دارم
اما هیچ کدوم مثل ویندوز کار ها ی منو راه نمیندازه
من از جمله کاربرانی هستم که به معنای واقعی ویندوز را ترک کردم یعنی اصلا رو سیستمم ویندوز ندارم ودلیل اون هم آشنایی من با زوزه بود
این نظر من نیست اگر یک برنامه نویس حرفه ای باشید با یک دور زدن داخل زوزه پی به قدرتش میبرید
میتونید امتحان کنید حتما اونوقت میفهمید چی میگم
راستی به اعلام خود ماکرو سافت این شرکت هیچ هراسی از لینوکس برای گرفتن بازار ویندوز در سیستمهای رو میزی نداره ولی گفته که پیشرفت عجیب شرکت ناول در زوزه در سالهای اخیر ما رو ترسونده
خوب همگی بیاییم برای اوت کردن ماکروسافت زوزه رو فول بشیم و به بقیه هم سفارش کنیم چرا که قویترین -پر قدرتترین-بی مشکلترین-راحترین-و به معنای واقعی بهترین توضیعه
خدا یا به امید تو زنده ام نه بنده بی ارزشت :!:
2006-09-26, 10:18 PM,
ارسال : #10

Anonymous نویسنده :این نظر من نیست اگر یک برنامه نویس حرفه ای باشید با یک دور زدن داخل زوزه پی به قدرتش میبرید
میتونید امتحان کنید حتما اونوقت میفهمید چی میگم

خوب همگی بیاییم برای اوت کردن ماکروسافت زوزه رو فول بشیم و به بقیه هم سفارش کنیم چرا که قویترین -پر قدرتترین-بی مشکلترین-راحترین-و به معنای واقعی بهترین توضیعه

سلام
من از زوزه‌ی ۹.۰ با این توزیع آشنا شدم واز اون سال‌ها هر بار که نسخه‌ی جدیدیش میاد یه بار نصب می‌کنم و باهاش ور می‌رم الآن هم چهار ماهی هست زوزه‌ی ۱۰ و ۱۰.۱ رو روی لپ‌تاپم دارم، اما حقیقتا چیزی که نوشتید صحت ندار، یعنی قویترین، بی مشکل‌ترین، راحت‌ترین .
اصولا چنین حرف‌هایی بی اساس هستند چون:
۱.تعریف قدرت یه سیستم عامل دقیقا معلوم نیست
۲.تعریف بی مشکل بودن از نظر دیگران مختلف هست
۳.تعریف راحتی از نظر دیگران مختلف هست.

هفته پیش Kwiki رو روی SuSE نصب کردم، جدا پیرم در اومد، بعد اومدم خونه و روی PC که دبیان داشتم زدم: apt-get install kwiki و توی یه دایرکتوری زدم kwiki-install و تموم، همه چیز نصب شد.
یا تغییراتی که زوزه در سیستم کتابخانه‌ها و ... داده، گاهی برای کارها بهتره گاهی بدتر، باید بینید برای کار شما چطوره؟
2006-09-26, 10:22 PM,
ارسال : #11

Anonymous نویسنده :به نظر من ردهت نه تنها پیشتاز نیست بلکه خیلی هم عقبه
همونطور که عزیزان گفتن هر توضیعی از یک نظر قدرت داره ولی اگه بخواهیم همه فاکتور ها رو در نظر بگیریم هیچ توضیهی به زوزه نمیرسه
من سفارش میکنم که هر کس هر استفاذه ای از لینوکس که میخواد بکنه توضیعشو به زوزه تغییر بده
به انتظار زوزه 11 باشید وببینید که چطوری به معنای واقعی ویندوز رو اوت میکنه
فراموش نکنید زوزه کار ابر شرکت ناول است
با تشکر
وحید

سلام
این رو خیلی خیلی دقت کنید که SuSE محصول شرکت SuSE GMH. آلمان هست و ایده‌های اون، روش کار تکنیکی، تغییرات و بنیانش بر اساس تفکرات افرادی هست که SuSE رو بنا کردند و نه شرکت Novell یعنی Novell تنها کاری که کرد خردین زوزه از شرکت زوزه جی‌ام‌اچ آلمان بوده و بس، حالا بعد از اون یه سری تغییرات در راه روش کسب و کار و .. ایجاد شد اما SuSE همیشه مال SuSE بوده ;-)
ضمنا Novell هم همچین آش دهن سوزی نیست، نه این که کوچیک باشه اما این که محصولیرو به صرف پشتیبانی Novell برتر از باقی بدونیم (مخصوصا لینوکس‌رو ) چندان معقول نیست.
2006-09-26, 10:26 PM,
ارسال : #12

alux نویسنده :..............
نمونه همین IBSng اکانتینگ فوق العاده ایرنی ، اصلا واسه redhat نوشته شده

در حالت کلی نرم افزار های روی اینترنت با redhat بیشتر از بقیه سازگارند

سلام
البته این موضوع دلیل برتری ردهت نیست در حقیقت ضعف برنامه نویس‌های IBSng هست که این برنامه روی RedHat نصب می‌شه روی بقیه نه. (البته اگر این طور باشه یعنی نیاد بگید نه این نصب می‌شه یا نمی‌شه این که IBSng نصب می‌شه یا نه مهم نیست، منظور این که اگر برنامه‌ای روی توزیعی کار کرد یا کار نکرد به برنامه نویس‌هاش بستگی داره نه به توزیع)

به نظر میاد این که برنامه‌ها روی فلان توزیع باشند یا نباشند خیلی دلیل مناسبی برای تعریف از یه تزیع نباشه اما در ههر حالت برنامه‌های زیادی هم هستند که برای Debian یا Ubuntu یا Mandriva هستند و روی باقی نمی‌شه نصب کرد.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2006-09-26, 10:57 PM,
ارسال : #13

به نظر من چون ردهت پشتیبانی خوبی داره موفق هست
2006-09-26, 11:04 PM,
ارسال : #14

بغیر از ردهت هم مدارک مختلفی وجود داره مثلا زوزه هم مدرک میده
و یه سری مدارک هم برای سرور وجود داره
تازه برای کار روباتیک در لینوکس هم مدرک داریم
2006-09-27, 12:10 AM,
ارسال : #15

البته اگه نظر منو بخواین دیگه فکر نمیکنم که بخوام چیزی رو با اوبونتو عوض کنم مخصوصا وقتی تونستم دی وی دی اون رو از سایت بخرم. یه توزیعه واقعا محشر. سابقا با سوزی و فدورا و دبیان هم کار کرده بودم ولی این اوبونتو منو خیلی به خودش وابسته کرد. به نظر من بیشتر شهرت سوزی به پدربزرگ پرنفوظ خودش در دنیای لینوکس یعنی اسلاکویر بر میگرده.
============
حالا که بحٍ به سوزی رسید یه نکته ای رو تو یکی از سایت های انگلیسی خوندم که الان یادم نیست کدوم یکی بود و لی نکته خیلی خوبی بود(اگه راست باشه):
نوشته بود چون سوزی یه توزیعه آلمانیه باید به آلمانی اون رو تلفظ کرد که میشه "سوسی". اما تلفظ اصلی اون به انگلیسی برابر "سوز" هستش گه بعضی ها اون رو "سوزی" هم تلفظ میکنند.(راست و دروغش پای خودشون)
2006-09-27, 01:05 AM,
ارسال : #16

سوسه سوسی سوزه سوزی زوزه زوزی زوسی زوسه هرچی می خواهید اسمش رو بگذارید.ناول برای بازمتن ارزشی قاءل نیست و فقط برای سهامش ارزش قائله و از نرم افزار های آزاد داره نهایت سوء استفاده رو می بره.

[عکس : banner.png]
2006-09-27, 01:06 AM,
ارسال : #17

تروخدا امکان پاک کردن ارسال خودمان را برگردونید!ما که ۳ دقیقه یک بار قطع می شویم لازمش داریم Big Grin

[عکس : banner.png]

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان