لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لینوکس یک فرهنگ نیست، نرم افزار آزاد یک فرهنگ است
2009-05-28, 08:43 AM,
ارسال : #1
لینوکس یک فرهنگ نیست، نرم افزار آزاد یک فرهنگ است
سلام به دوستان خوب.
یکی از مشکلاتی که به نظر من لینوکس با آن روبر است، تعصب کاربران آن است. این موضوع باعث شده است که حتی مشکلات فنی لینوکس هم در صورت مطرح شدن با پاسخهایی چون "آزادی" و "لینوکس هرچه باشد بهتر از ویندوز است" و امثال اینها مواجه میشود. به نظر من تعصب آن هم در مسایل فنی خوب نیست.
مشکل اساسی اینجا است که همه مفهوم نرم افزار آزاد را با لینوکس یکی کرده اند.
لینوکس یک فرهنگ نیست. بلکه نرم افزار آزاد و فلسفه اش یک فرهنگ است.
بسیاری از نرم افزارهای آزاد برای ویندوز و حتی MacOsX هم ارائه میشوند اما ذات آزاد بودن خود را حفظ کرده اند.
اگر بخواهیم به لینوکس از نظر فنی بنگریم، با وجود پایداری خوب، اما هنوز به دلیل آنکه کاربران در برخی مواقع مجبور به سرو کله زدن با جزئیات فنی سیستم عامل را دارند، نتوانسته است بخوبی جای خود را درمیان کاربران عادی باز کند. البته این مشکل هم با پیشرفتهای روزافزون در حال بهبود است.
پس بیاییم بجای پاسخهای متعصبانه با پذیرش انتقادات سازنده و فنی و بررسی دلایل مشکلات لینوکس به رفع آنها و ارتقا کیفی و کمی آن کمک کنیم.
گنو فرهنگ آزادی است: انتقاد پذیری ضامن آزادی است.
متشکرم.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2009-05-28, 08:59 AM,
ارسال : #2
پاسخ: لینوکس یک فرهنگ نیست، نرم افزار آزاد یک فرهنگ است
نقل قول :اگر بخواهیم به لینوکس از نظر فنی بنگریم، با وجود پایداری خوب، اما هنوز به دلیل آنکه کاربران در برخی مواقع مجبور به سرو کله زدن با جزئیات فنی سیستم عامل را دارند، نتوانسته است بخوبی جای خود را درمیان کاربران عادی باز کند. البته این مشکل هم با پیشرفتهای روزافزون در حال بهبود است.
این ارتباطی به لینوکس (هسته) نداره، ابزارهای ساده ساز گرافیکی براش نوشته نشده و ابزارهاش در محیط متنی است.

وب‌نوشت رایانه‌دوست؛ جزء کوچکی از اجتماع کاربرهای گنو/لینوکس
2009-05-28, 10:37 PM,
ارسال : #3
با سلام
خیلی خوشحالم . بسیار مهم است که گنو فرهنگ است .
یا علی
2009-05-29, 12:47 PM,
ارسال : #4
در صحت حرف‌هایتان در این باره که فرهنگی پشت لینوکس وجود ندارد، و فرهنگ و فلسفهٔ اصلی مربوط به نرم‌افزارهای آزاد است، شکی نیست. (نگوییم لینوکس، بگوییم گنو/لینوکس)

نقل قول :بسیاری از نرم افزارهای آزاد برای ویندوز و حتی MacOsX هم ارائه میشوند اما ذات آزاد بودن خود را حفظ کرده اند.

فکر می‌کنید این آزادی است؟ وقتی سیستم‌عامل شما آزاد نباشد، آزاد بودن نرم‌افزارها چه فایده‌ای دارد؟ سیستم‌عامل به سادگی می‌تواند این آزادی را از شما سلب کند. مثلا همین پالادیوم وDRM که مایکروسافت و اپل طرفداران سرسخت و توسعه دهندهٔ اصلی‌اش هستند. فکر می‌کنید مایکروسافت بگذارد هر نوع نرم‌افزار آزادی را که دوست داشتید روی کامپیوتر خود اجرا کنید؟ شرکت‌های کنترل کنندهٔ این سیستم‌عامل‌ها چنین اجازه‌ای را به شما نخواهند داد.

اما در مورد انتقاد پذیری.

انتقاد پذیر بودن و تعصب نداشتن خوب است، به این شرط که از اعتقاد خود کوتاه نیاییم. اگر شرکت‌های نرم‌افزاری سعی دارند عبارت متن‌باز را جایگزین آزاد کنند و یا اگر می‌خواهند از نام لینوکس برای اشاره به سیستم استفاده کنند تا هدف اصلی گنو را بپوشانند، باید در مقابل‌شان بایستیم.

اگر فعالان نرم‌افزار آزاد سعی دارند پته مایکروسافت را روی آب بریزند، اگر اصرار دارند که محصولات اپل را خریداری نکنید، از آزادی خود، از حق طبیعی خود دفاع می‌کنند. چرا که آزادی همه برای آزادی من لازم است.

اگر دفاع کردن من از آزادی خود در برابر حملات شرکت‌ها و افراد مختلف که تنها به سود خود فکر می‌کنند، تعصب محسوب می‌شود، بگذارید مرا متعصب بنامند. بگذارید مرا انتقاد ناپذیر بخوانند. من هرگز از حق خود کوتاه نخواهم آمد.

اخبار دنیای نرم‌افزار آزاد
مقالات ترجمه شده از پروژه گنو
2009-05-29, 05:39 PM,
ارسال : #5
تعصب در برخی موارد هست و این مطلب درسته
علاوه بر تاکیدی دوباره به Gnu/Linux عوض Linux و مسائل مرتبط که خیلی هم خوب هست. این مطلب که تعصب در مسائل فنی خوب نیست هم حرف کاملا درست و بجائی هست.
با این وجود یکی از مشکلاتی که کاربران لینوکس (نه اونهائی که تازه کارند بلکه افراد با تجربه) با کاربرای بی تجربه تا حرفه ای ویندوز دارند اینه که این طرف ضمن اطلاع از امکانات و نقاط قوت وضعف لینوکس از ویندوز و ظرائفش هم اطلاعات کافی رو دارند یعنی به هردو سیستم عامل مسلط هستند ولی اون طرف قضیه اغلب اینطور نیست معمولا یا اصلا با لینوکس تجربه ای نداشته اند یا اگر هم داشته اند کابوسی کوتاه مدت بوده که بهش تجربه نمیشه گفت.
نمیخوام بگم که تعصب در بین لینوکسیها نیست ولی من این تعصب رو از طرف کاربران ویندوز بیشتر دیدم (به خصوص اونهائی که مدارک مایکروسافت رو یدک میکشندSmile)
به عنوان نمونه توی یه تاپیکی که مقایسه ویندوز و لینوکس بود یکی از کاربران لینوکس مسئله امنیت لینوکس رو و اینکه ویروسها در این سیستم عامل به راحتی نمیتونن گسترش پیدا کنن چون اجازه دسترسی رو ندارن و ساختار فایل و ... مثال آورده بود در مقابل کاربر ویندوز گفت که خوب توی ویندوز هم میشه از کاربر limited استفاده کرد و این مشکل بی سوادی کاربرای ویندوز هست که همشون از کاربر ادمین استفاده میکنن Smile در واقع فرق یه سیستم عامل اساسا مولتی یوزر رو با یه سیستم عامل اساسا تک کاربره نفهمیده بود و فکر میکرد root هم یه چیزی هست مثل administrator هستSmile یا اینکه طرف یه کاربر فکر میکرد نمیشه از نرم افزارهای کدبسته توی لینوکس استفاده کرد یا ...
خلاصه مثالهاش زیاده که اگه خواستین میتونم مفصل تر ازین کج فهمیهای کاربرای ویندوز نسبت به لینوکس بزرام ولی حرف من اینه که خیلی ازین به ظاهر تعصبات در واقع تعصب نیست تفاوت و قابلیت دو کاربر متفاوت هست که بحثی مخرب باهم دارند و در دید هر دو طرف به ظاهر تعصب میاد...
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2009-05-30, 04:51 PM,
ارسال : #6
کاربرد نرم افزارهای آزاد روی سیستم عاملهای غیرآزاد معمولا خوبه و به پیشرفت نرم افزار آزاد کمک میکنه (اما دلیلی نداره همیشه اینطور باشه)، اما بهرحال جای یک سیستم عامل آزاد با تمام نرم افزارهای آزادش رو نمیگیره و اگر امکان داشته باشه بهتره وقت و انرژی روی چنین سیستم عاملی صرف بشه.
اما بهرحال گاهی امکانش نیست. در اینموارد اغلب میشه کارهای زیادی کرد.
مثلا من دارم با کیوت روی ویندوز برنامه نویسی میکنم.
هم آزاده و هم میشه همون رو روی لینوکس هم کار کرد. با یک تیر دو نشان!
2009-06-02, 07:45 AM,
ارسال : #7
سلام دوستان.
من هم با نظرات شما مانند جلوگیری شرکتهای تجاری از آزادی و... موافقم.
اما ظاهرا دوستان به خط آخر کمتر توجه کرده بودند. من در این دو خط گفته بودم:
پس بیاییم بجای پاسخهای متعصبانه با پذیرش انتقادات سازنده و فنی و بررسی دلایل مشکلات لینوکس به رفع آنها و ارتقا کیفی و کمی آن کمک کنیم.
گنو فرهنگ آزادی است: انتقاد پذیری ضامن آزادی است.
منظورم این بود که جواب سوالات فنی را بصورت فلسفی ندهیم و دوم اینکه خودمان بیاییم مشکلات لینوکس را بررسی و برای حل هر قسمتی از آن که توانایی داریم اقدام کنیم.
متشکرم.
2009-06-02, 09:20 AM,
ارسال : #8
هميشه به مسايل فني پرداخته ميشه. توسط افراد زيادي. افراد برجسته.
گاهي بن بست ها يا سدهاي بزرگي وجود داره. مثل همون مشكل نبود اطلاعات سخت افزارها.
اگر اين سدها براي ويندوز هم بود احتمالا وضعش بدتر بود.
از طرف ديگه مگه ويندوز بي نقصه؟ اينهمه ويروس داره. مشكلات و محدوديت هاي ديگري هم داره.
2009-06-02, 12:24 PM,
ارسال : #9
جاهايي هست كه جواب سوال فني شما هم فلسفي هست.
چون درواقع اين شماييد كه فكر ميكنيد علت مشكل، فقط فني هست.
ممكنه فني هم باشه، و فلسفي هم باشه. يا يكي از ايندو. يا هركدوم به يك نسبت خاص.
بهرحال با حرف و سعي در خيال نميشه سياست و واقعيت و فلسفه رو از بعد فني جدا كرد.
فرض كنيد شما اينترنت نداشته باشيد و دولت بخاطر سياستهاي خودش اينترنت رو قطع كنه؛ آيا اين جلوي پيشرفت فني شما رو نميگيره؟
فرض كنيد بخوان از مهارت فني شما در راهي غيراخلاقي و جنايتكارانه استفاده كنن. آيا شما راضي ميشيد اينطور ازتون سوء استفاده بشه و ميگيد اين فقط يك مسئلهء فنيه؟!
اينجا پيشرفت فني هم دقيقا به فلسفه و سياست و اخلاق ربط داره.
به خرد. به اينكه فكر ميكنيد چطور علم و فناوري ميتونه در راه مفيد يا مفيدتري بكار گرفته بشه.
نه اينكه ديمي و بدون هيچ ايده و برنامه و قانوني كه برحركت و بكارگيري علم و فناوري نظارت كنه كوركورانه سعي كنيد پيش بريد.
هرچيزي ميتونه به چيز ديگه ربط پيدا كنه.
و بدونيد اين فناوري و علم و امكانات هست كه بايد در خدمت فلسفه هاي درست و اخلاق و منافع جامعه باشه. نه عكسش. فناوري و علم اگر بخواد با اينها تضاد پيدا كنه ديگه ارزش و علت وجود اونها خيلي كاهش پيدا ميكنه يا كلا از بين ميره.
مثلا ما ميتونيم لينوكس رو با انحصاري كردن يا كاربرد بعضي اجزاي انحصاري (درايورهاي انحصاري، نرم افزارهاي انحصاري، پروتكل ها و فرمت هاي انحصاري) و همچنين بعضي تباني و تبادل و قراردادها با شركتهاي انحصاري از بعضي جهات از نظر فني ظاهرا كاملتر و سازگارتر كنيم و پيشرفت بديم. اين كاري هست كه توسط بعضي و تا مقدار خاصي كه شايد ممكن بوده و نتونستن از اون فراتر برن انجام شده و درحال انجام هست. شايد مجوزهايي مثل جي پي ال جلوي اونها رو گرفته، شايد عدم پشتيباني جامعه و نرم افزار آزاديها جلوش بيشتر شدنش رو گرفته. و خيلي دلايل ديگه.
و بطور كلي بنظرم وقتي نرم افزار آزاد اين بلا سرش بياد ديگه نه مزاياي نرم افزار آزاد رو داره و نه ميتونه تمام امكانات زيردست انحصارگرها رو بطور كامل بدست بياره!! از دست دادن مزاياي نرم افزار آزاد كه تنها با آزادي كامل و بي قيد و شرطي كه براش تعريف شده حداكثر و بهينه و قابل پرداختن هست، هزينهء بسيار سنگيني براي از دست دادنش در ازاي بدست آوردن هر مقداري پيشرفت فني خواهد بود.

تمام پيشرفت هاي فني درصورت از بين رفتن هدف واقعي نرم افزار آزاد چه ارزشي دارن؟ هيچي!

حيطهء فن هميشه درحال فعاليت هست. اينقدر ساده نيست ما بخوايم نظريهء انقلابي بديم و فكر كنيم مسايل اينقدر ساده و راحت هست كه منتظر ما بودن تا علت كشف و برطرف بشه.
2009-06-02, 12:34 PM,
ارسال : #10
من يكي كه روي لينوكس هيچ تعصبي ندارم.
واقعيت رو ميگم. اگر چيزيش خوب باشه ميگم خوبه، ولاغير.

و فكر ميكنم تعصب مال كساني هست كه از فلسفهء نرم افزار آزاد اطلاع كافي ندارن و عمدتا به حد روشنشدگي و مرحلهء اشتها و پشتكار تمامي ناپذير در علم نرسيدن.
وگرنه تعصب نميداشتن!
ويندوزيهاي زيادي هم هستن كه تعصب دارن. هرچند پنهان تر باشه.
خيلي ها روي شخصيت بيل گيتس هم تعصب دارن و عملا اون رو با يك قديس و الگوي انساني بزرگ يكي ميكنن.
يكبار من از بيل گيتس چيزي گفتم، طرف بشدت عصباني شد و طوري صحبت كرد كه فكر ميكردي يك تعصب مذهبي وجود داره يا بيل گيتس از اعضاي خانوادهء طرف هست.
من هميشه گفتم لينوكس مشكلات فني متعددي داره و ويندوز هم خوبي هايي.
و هميشه گفتم بازهم لينوكس نه اول بخاطر بعد فني، بلكه اول بخاطر بعد نرم افزار آزاد بودن اون قابل ترجيح هست.
لينوكس لزوما براي كاربر عام يا براي همه گير شدن هم نيست. اما اگر بشه خب چه بهتر. اگر بتونيم سعي ميكنيم بشه. ولي چيزي كه در اولويت اوله امكان وجود و استفاده از اين گزينه براي افرادي هست كه اين آزادي رو ميخوان و ميتونن ازش استفاده كنن.
اگر ما اين اولويت رو پيشاپيش فداي اهداف بعدي كنيم كار نامعقول و بي معنايي كرديم.
پس لينوكس بايد اول آزاد بمونه، بعد از جهت فني پيشرفت كنه و همه گير هم بشه.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان