لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک سوال اساسی در مورد توضیع های لینوکس
2011-01-23, 09:33 PM,
ارسال : #21
پاسخ: Re: پاسخ: یک سوال اساسی در مورد توضیع های لینوکس
دوست عزیز اشکالات و ایراداتی (غیر استاندارد بودن و ...) که شما به توزیع های گنو/لینوکس وارد میکنید کاملا درست و صحیح هستند! FHS یک استاندارد هستش برای محل قرار گرفتن فایل ها در سیستم نه کل سیستم. فقط هم یک پیشنهاد هستش و داخلش هم نوشته شده که توزیع های مهم لینوکس از اون استاندارد پیروی نمیکنند. بقیه قسمت های سیستم چی؟ هر توزیع یک روش برای خودش داره... چشمگیر ترین تفاوت شاید در نحوه راه اندازی سیستم باشه چون هیچ چیز به این اندازه تفاوت نداره بین توزیع ها....

ولی این تنوع به هیچ وجه یک نقطه ضعف نیست... خیلی هم خوب است! شما دارید از نرم افزار آزاد استفاده میکنید... در دنیای اوپن سورس هستید... سورس کد تمام توزیع های لینوکس (اجبارا به دلیل مجوز GPL) در دسترس شماست و اگر نرم افزاری فقط برای یک توزیع بصورت پکیج باینری موجود است خودتان باید آنرا به توزیع مورد نظر خود PORT کنید.

حالا با چه بسته ای مشکل پیدا کردید؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-01-23, 10:14 PM,
ارسال : #22
Re: پاسخ: یک سوال اساسی در مورد توضیع های لینوکس
Anonymous نویسنده :
نقل قول :همین الان هم میشه فایل‌های rpm رو با alien به deb تبدیل کرد، ولی خوب مسلما ممکنه درست کار نکنند
دمت گرم...به مشکل خوبی اشاره کردید..چرا باید اینطوری باشه؟!!

نقل قول : گروه‌های مختلفی روی توزیع‌های مختلف کار می‌کنند، و ممکنه نظرات مختلفی در مورد این مسائل داشته باشند
من هم موافقم اما من که نگفتم که بیخود کرده نظرش چیز دیگه ایه..من میگم مشکل را حل کنید

دلیلش واضحه که چرا اینطوری میشه و قبل هم گفتم! یک مشکل پیش‌نیازهاست، و از دلیل‌های دیگه میشه تنظیمات برنامه‌های مختلف یا برنامه‌های پیش‌فرضی که روی سیستم هست باشه. این قضیه هم مشکل نیست واقعا که ما بخواهیم حل کنیم! راحش اینه که شرکتی که برنامه رو ارائه میکنه یک پکیچ عمومی (عموما tar.gz یا tar.bz2) بده و اکثر شرکت‌ها هم اینکار رو انجام میدند.
من هم به شخصه در این مورد تا به حال به مشکلی بر نخوردم.

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-01-23, 11:23 PM,
ارسال : #23
نقل قول :اراکل از گوگل شکایت کرده چون یه ماشین جاوای متفاوت بیرون داده. در مورد جاوا، حرف حرف سان بود و جاوا چیزی بود که اون میگفت
احتمالا بنا به این دلیل که oracle توی رقابت گوشی نیست. در پشت پرده به توافقاتی با گوگل برسه و این شکایت اصلا به مراحل قانونی آنچنانی نرسه.
با شما hedayat موافقم.منظور منو خیلی خوب متوجه شدید.من میگم چرا نمیشه بسته های deb را روی redhat و بلعس rpm را روی debian نصب کرد.حرفم فقط اینه..والا من هیچ مشکلی با بسته های لینوکسی ندارم.گو اینکه بسته هایی وجود داره که فقط روی لینوکس خاصی نصب میشه و این برای کاربران لینوکس شده دردسر..
همین توافق بین لینوکس های مختلف برای تولید یک بسته مجتمع که بشه برای همه لینوکس ها استفاده کرد کلی میتونه مشکلات کاربران را کم کنه.
این میتونه راه کار خوبی باشه.گرچه من یک قطره در این دریا هستم
2011-01-23, 11:31 PM,
ارسال : #24
نقل قول :من میگم چرا نمیشه بسته های deb را روی redhat و بلعس rpm را روی debian نصب کرد.

خب عزیز دل از فایل های deb/rpm استفاده نکنید. برنامه Proprietary که نمیخواهید استفاده کنید که به قول این سایت ها vendor lock-in و at the mercy of the vendor بشوید! برنامه ها آزاد هستند... در دنیای اوپن سورس هستید... شما بگویید برنامه مورد نظرتان چیست دوستان دیگر و من یک سرچ میکنیم و یکم بررسی میکنیم بسته را... به احتمال قریب به یقین بسته وابسته به توزیع نیست ولی تهیه کننده فقط پکیج باینری را به یک فرمت deb یا rpm عرضه کرده همین
2011-01-23, 11:37 PM,
ارسال : #25
اسم چندتاشونو قبلا نوشتم..می تونید بخونید.یکی شون hyperVM البته منظور من یک راه برای نصب نرم افزار نیست.منظور من برطرف شدن این گونه package های متفاوته...این که بشه بسته را از ابتدا کامپایل کرد نکته خوبیه ...اما من میگم یک راه نصب واحد بهتره..شاید در کل از من و شما کاری ساخته نباشه..اما لا اقل نظرم را با شما در میون گزاشتم.قصدم توهین یا زیر سوال بردن فلسفه لینوکس نیست...

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان