لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل عجیب سیستم فایل
2012-02-13, 02:45 PM,
ارسال : #1
مشکل عجیب سیستم فایل
سلام
من یک اسلکور 13.1 روی هارد 300 گیگی خودم داشتم و میخواستم آنرا به همان صورتی که هست به هارد 2 ترابایتی خودم انتقال بدم هر دو هارد به صورت ساتا به m/b وصل هستند.پارتیشن ext4 که اسلکور روی آن نصب بود روی هارد 300 گیگی 25 گیگ بود اما روی هارد ۲ ترا بایتی 30 گیگ پارتیشن ext4 درست کرده بودم به توصیه یک صفحه از یک فورام خارجی معروف از دستور dd if of برای کپی سکتور به سکتور استفاده کرده ام لینوکس جدید بالا میاد و به نظر هیچ مشکلی ندارد فقط حجم پارتیشن جدید یعنی 30 گیگ اشتباه نشان داده میشود:
-وقتی با لینوکس هارد دو ترا بالا میام حجم درایو را به جای 30 برابر 25 نشان میدهد.
-وقتی با لینوکس هارد 300 گیگ بالا میام حجم درایو در پنجره بروزر دلفین همان 30 گیگ نشان داده میشود ولی با kdiskfree باز 25 نشان داده میشود.
با توجه به اینکه به نظر مشکل از سیستم فایل هست راه حل چیست و چرا در پنجره دلفین حجم به درستی نشان داده میشود؟
دستور کامل به صورت زیر بود:
dd if=/dev/sda10 of=/dev/sdb2 bs=2M
ببخشید طولانی شد.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2012-02-13, 07:20 PM,
ارسال : #2
Re: مشکل عجیب سیستم فایل
دلیلش هدرهای فایل‌سیستمتون هستش. من باشم دیسک جدید رو از اول فرمت میکنم (با mkfs.ext4) و بعد با دستوری مثل rsync همه چیز رو روی پارتیشن جدید که فرمت شده انتقال میدم.
دستوری مثل dd رو باید وقتی استفاده کنید که حجم پارتیشن‌هاتون دقیقا یکی هست.

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2012-02-14, 09:29 AM,
ارسال : #3
MASoft نویسنده :دلیلش هدرهای فایل‌سیستمتون هستش. من باشم دیسک جدید رو از اول فرمت میکنم (با mkfs.ext4) و بعد با دستوری مثل rsync همه چیز رو روی پارتیشن جدید که فرمت شده انتقال میدم.
دستوری مثل dd رو باید وقتی استفاده کنید که حجم پارتیشن‌هاتون دقیقا یکی هست.
پس ما یک دستوری میخواهیم که سیستم فایل را پاک نکنه ممنون میشم دستور rsync را برای این مورد به صورت کامل بنویسید
2012-02-15, 08:59 PM,
ارسال : #4
منظورتون چیه سیستم‌فایل رو پاک نکنه؟!

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2012-02-17, 12:06 AM,
ارسال : #5
منظورم این بود که مشکل به خاطر این بوجود میاد که سیستم فایل پارتیشن 30 گیگی جایگزین سیستم فایل پارتیشن 25 گیگی میشود حالا من راه حلی را که پیدا کردم را مینویسم شاید برای بقیه مفید باشه!
من اول پارتیشن را با همان دستوری که دوستمون MASoft گفتند فرمت کردم که کامل آن به صورت mkfs -t ext4 /dev/xxx هست بعد با نرم افزار clonezilla یک فلش بوت ساختم که اگر به سایتش بروید کاملش را توضیح داده clonezilla.org این نرم افزار کار ایمیج گیری و بک آپ و... انجام میدهد سی دی آن را هم میتوانید بسازید به هر حال بعد از بوت با فلش یا ... اینتر میکنید و بخش کپی پارتیشن به پارتیشن را انتخاب میکنید گزینه ها را به صورت پیش فرض رها کنید(برای این منظور خاص) و جالب بود که یکی از گزینه ها یعنی r مربوط به همین مشکل ما میشود این گزینه که سایز پارتییشن مقصد را به درستی تنظیم میکند به صورت پیش فرض انتخاب شده . روند کار خیلی راحت است فقط بعد از کپی شدن لینوکس باید تغییرات فایلهای /etc/fstab و /etc/lilo.conf را دستی انجام بدهید و یه بار e2fsck را برای پارتیشن جدید انجام بدهید تا لینوکس به درستی بوت شود.
موفق باشید.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان