لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید. 
امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشعل صنعتی
2018-01-16, 11:32 AM,
ارسال : #1
مشعل صنعتی
مشعل های صنعتی مورداستفاده در کوره های صنعتی یکی از ارکان مهم ساختاری یک کوره صنعتی می باشند. مشعل های صنعتی نصب شده بر روی کوره های صنعتی از لحاظ ساختمان طراحی مشعل و نیز سوخت مصرفی به انواع گوناگونی طبقه بندی می گردند.

متداول ترین و پرمصرف ترین مشعل صنعتی مورداستفاده در کوره های صنعتی عبارت از مشعل های سرعت بالا، مشعل های سرعت متوسط، لوله تشعشعی یا رادیانت تیوب، شعله مسطح و پیش مخلوط می باشند. این نوع مشعل ها تحت عنوان مشعل های صنعتی از لحاظ سوخت مصرفی به مشعل های گازسوز، گازوئیل سوز، مازوت سوز و دوگانه سوز تقسیم می شوند.

عمده ترین کاربرد مشعل های صنعتی در کوره ها عبارت از کوره های پخت سرامیک، آجر و نسوزها شامل کوره های رولری، تونلی، شاتلی یا محفظه ای و خشک کن ها، کوره های عملیات حرارتی و ذوب فلزات آهنی یا غیرآهنی، کوره های ذوب شیشه، خشک کن های صنعتی برای مصارف گوناگون و زباله سوزهای صنعتی می باشند.

در صنایع از کوره ها و گرمکن های متنوع و گوناگونی استفاده می شود که هریک از آن ها جهت پیشبرد فرآیند حرارتی خاصی طراحی می گردند. این فرآیندهای حرارتی دقت بسیار بالایی را می طلبند و نیازمند حساسیت بسیار زیادی می باشند.

تفاوت اصلی مشعل های صنتعی و مشعل های به اصطلاح پکیج این است که مشعل های پکیج محدودیت کاربری داشته و از لحاظ طراحی بسیار ساده تر می باشند. در حالی که مشعل های صنعتی با هدفگذاری خاص طراحی شده و دارای تنوع فراوانی هستند. بدین معنی که هر مشعل صنعتی خاص شرایط بهره برداری و فرآیندی ساخته شده و به خاطر طراحی پیچیده تر و سیستم تکمیلی احتراق بهای تمام شده بیشتری دارند. اما در مقایسه با مشعل های پکیج با توجه به هدفگذاری انجم شده حین طراحی از حیث کیفیت احتراق و وضعیت آلایندگی بی رقیب بوده و در زمان بهره برداری انعطاف بیشتری برای بهره برداری فراهم می نماید.

آلاینده های مشعل های پیشرفته نظیر منوکسید کربن و NOx بسیار کمتر از مشعل صنعتی می باشد. با به کارگیری مشعل های پیشرفته می توان کیفیت حرارت دهی را بهبود بخشید. از این رو، با افزایش کیفیت حرارت دهی و کاهش مصرف سوخت کیفیت تولید نیز افزایش می یابد. این نوع مشعل ها بر اساس فناوری های پیشرفته مجهز به سیستم های بازیابی انرژی می باشند.
[عکس : 250xNxarticle_121_5a4f50ad40e1e.jpg.page...7ZKr1.webp]
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ


رفتن به انجمن :


کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان