لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید. 
امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آورده شرکت از نظر محققان چیست؟
2018-04-17, 11:23 AM,
ارسال : #1
آورده شرکت از نظر محققان چیست؟
در این مقاله به بحث و گفت و گو درباره نظرات محققان و نظریه های موجود درباره آورده های شرکت می پردازیم. لازم به ذکر است که موارد گفته شده با استناد به سایت حقوقی کارا ثبت است.

نظریه اول:ایقاع مؤسسان
درخصوص ماهیت انتقال آورده نقدی برخی از حقوقدانان معتقدند چنانچه آورده نقدی فوراً تأدیه شود، یک پرداخت و در نتیجه، ایقاع به شمار می رود؛ همچنین انتقال آورده غیر نقدی نیز ممکن است ایقاع دانسته شود در تأیید این نظرمی توان گفت؛ علی الاصول برای تصور عقد ( بر اساس ماده 183 قانون مدنی) باید دو اراده موافق وجود داشته باشد؛ چرا که یک شخص نمی تواند با خود پیمان ببندد یا در برابر خویش کسی را متعهد نماید.

نظریه دوم:قرارداد با شرکت
در مقابل نظریه ایقاعی بودن، عده ای از نویسندگان، انتقال آورده نقدی وغیر نقدی را به لحاظ ماهیت، عقد دانسته و در خصوص آن بیان داشته اند: اگر آورده غیر نقدی به صورت اصل مال منقول و یا غیر منقول باشد دراین حالت، مانند عقد بیع (یا معاوضه)، آوردن اصل مال، یک انتقال معوض تلقی می گردد، وبدین لحاظ با عقد بیع مشترکاتی پیدا می کند.

نظریه سوم:ایجاد شخصیت حقوقی
بر نظرات مذکور از چند جهت ایراد وارد است، ایراد اول، چگونه شخصی هنوز به وجود نیامده می تواند طرف عقد و ایقاع واقع گردد، از طرفی تملیک مال به معدوم در حقوق ایران به طور استثنایی و آن هم به تبع موجود مورد پذیرش واقع شده است در اینجا قبل از اتمام فرآیند تشکیل، شخصیتی به وجود نمی آید و شرکتی که قرار است در آینده به وجود بیاید هنوز معدوم می باشد. ایراد دوم؛ پذیرش عقد یا ایقاع بودن این انتقال مستلزم دور می باشد، از لحاظ این که تشکیل شرکت منوط به تملیک آورده است و از طرفی تملیک هم منوط به وجود شخص است.

کارا بهترین شرکت ثبت برند و علامت
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ


رفتن به انجمن :


کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان