لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظر سنجی ر رابطه با سال گذشته
2007-01-07, 12:07 PM,
ارسال : #1
نظر سنجی ر رابطه با سال گذشته
دوستان از شما می خوام تا اگر دلیل برای استفاده از لینوکس در سال گذشته میلادی برای خود داشتید اینجا عنوان کنید ( الیته این کار برای آشنا شدن با عقاید شخصی دوستان هست نه چیز دیگه در ضمن از گفتن اینکه لینوکس فلان هست و .. دست بردارید فقط دلیل رو بگید که شما رو در استفاده بیشتر از لینوکس وادار کرد )
اول هم خودم
خوب من چنیدین بار از لینوکس استفاده کردم ( صادقانه بگم عدم آگاهی صحیح در لینوکس باعث شد تا در استفاده از اون تردید کنم ولی با افزایش منابع آموزشی این تردید بر طرف شد )
و اما دلی من فکر استفاده از برنامه هایی که آدم رو دراستفاده از کامپوتر به چالش میکشه وسوسه ام کرد
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2007-01-07, 12:31 PM,
ارسال : #2

من از لینوکس استفاده !نمی کنم!

چون:

۱. لایسنس آن GNU است و این لایسنس ما را محدود می کند! اگه با من موافق نیستید قبل از هر اظهار نظری لایسنس GNU را کامل بخوانید و بعد هم لایسنس BSD را کامل بخوانید...

۲. اینکه اقای توروالدز هر هفته یک شماره به ورژن هسته لینوکس اضافه می کند که هنر نیست! OpenBSD هر شش ماه یک نسخه جدید می دهد ولی در ۱۰ سال گذشته فقط یک حفره امنیتی در آن دیده شده است!!!

۳. یه نگاه به روش مدیریت و نگهداری CVS tree مربوط به freebsd بیاندازید. بد نیست...

۴. یک نگاه به benchmark های مربوط به سرور های لینوکس در مقایسه به سرور های netbsd انداختن ضرری ندارد...

۵. یادتون نره که لینوکس پروژه ای است که از minix مشتق شده که اون هم از UNIX....

خوب... مثل اینکه خیلی پر حرفی کردم!

به هر حال من برای دسکتاپ FreeBSD رو ترجیح میدم....

یکی از دلایلم هم pkg_add است که واقعا زیباست.... و البته کارا و به درد بخور...

انا و جمیع من فوق التراب
فداء تراب نعل ابی تراب (ع)
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-01-07, 01:49 PM,
ارسال : #3

سلام...

من به دلیل اعتقادات خودم از ۸ الی ۹ ماه پیش تصمیم گرفتم که از برنامه های کرک شده استفاده نکنم ( در ویندوز ) و شروع کردم به تحقیق درباره برنامه های بازمتن و رایگان بعد از مدتی خیلی علاقه مند شدم تا جایی که به جز سیستم عامل ویندوزم که بدون مجوز بود بقیه برنامه ها به معادل های بازمتن و یا رایگان مهاجرت کرده بودند. من از openoffice استفاده می کردم با FreeDownloadManager دانلود می کردم , شغل من برنامه نویسی است و با دلفی کار میکردم که اون رو هم به نسخه جدید و رایگان turbodelphi تغییر دادم بعد یواش یواش php کار شدم و با eclipse کار می کردم چند تا هم پروژه بازمتن نوشتم. چون تصمیم خودم رو گرفته ابزار کار برام جور میشد بعدا دیدم تمام برنامه های کاربردی که من نیاز دارم در سیستم عامل لینوکس هم کار می کنند و با صرف مدت ۸ ماه به طور کامل از ویندوز به لینوکس مهاجرت کردم و از میز کار لینوکس و قابلیت های آن هم خیلی خوشم اومد البته من freeBSD رو تا حالا تست نکردم و حتما این کار رو خواهم کرد تا ببینم چطوره !

البته من هنوز نتونستم برای فیلم ها و کارتون هایی که می بینم و یا آهنگ هایی که گوش میدم معادل پیدا کنم و این کار هم غیر ممکنه بنابراین هنوز به صورت غیر قانونی فیلم و آهنگ دانلود میکنم و استفاده می کنم اما در مورد نرم افزار دیگه این کار رو نمیکنم.

عرفان
2007-01-07, 02:02 PM,
ارسال : #4

اگر تازه کار هستید و می خواهید به لینوکس مهاجرت کنید توصیه میکنم از توزیع هایی که برای کاربرای ایرانی کامل هستند مثل پارسیکس استفده کنید. چون اگه از اول برید سراغ suse و یا fedora ممکنه به دلیل پخش نشدن فرمت های صوتی و تصویری و نصب نبودن برنامه های مورد نیاز یکم نا امید بشید. با پارسیکس شروع کنید.
2007-01-07, 05:40 PM,
ارسال : #5

کارهایی رو که من با کامپیوترم انجام میدادم، اکثرا لینوکس واقعا بهتر و کاملتر بود براش. هر چیزی که میخواستم داره؛ البته جز چنتا نقص کوچک، مثل مشکلی در شات داون، استندبای، هایبرنیت (البته یکی از بچه ها یک پکیج معرفی کرد که کار میکرد ولی متاسفانه قاط زد (موقعی که میخواستم براش یک دکمه به کی منو اضافه کنم)).
برای مودم هم نمیدونم چرا به خیلی از آی اس پیها باید حتما دوبار وصل بشه تا کانکت بشه؛ ولی بعضی آی اس پیها اینطور نیستن. من فکر میکنم علت خیلی مسایل اینه که اکثرا پایه و پیشفرضها رو روی ویندوز میذارن و نه حتی استانداردهای جهانی. اصولا وابستگی و تعصب روی ویندوز باعث صدمه های زیادی به آی تی و علم رایانه میشه، و در کشور ما هم شده؛ ارمغان ویندوز بی سوادی، تعصب، حماقت، عقب ماندگی و نابود کردن ظرفیتهاست.

بغیر از مشکلاتی که عرض کردم محیط گنو/لینوکس برام فوق العاده بود. انگار از یک خوابی بیدار شده باشی که بعد از بیدار شدن میفهمی اصلا خوب نبوده؛ مثل یه نمیچه کابوس دیدن!! واقعا ویندوز اینطوریه. البته برای کسانی که استعداد و توانی واقعا بیش از آنچه خفت ویندوز با خفت و خواری در اختیارشون میذاره، دارن.

امنیت گنو/لینوکس هم واقعا دلچسب و جذابه برام. بازهم از ویندوز چیزی جز یک کابوس و اینکه هیچوقت صاحب سیستمت نیستی و کنترلی روش نداری یادم نیست. اما الان نه ویروس دارم، نه تروجان و کرم و برنامهء هک بهم اثر داره. آزادی و حق حیات با کرامت انسانی رو الان حس میکنم. انگار یه باری از روی دوشم برداشته شده.

گذشته از موارد کاربری، گنو/لینوکس اقیانوسی از دانش هم هست برای حرفه ایها، هکرها، علاقمندان ...
هیچ محیطی اینقدر دانش پایه و آموزش ماهیگیری رو اینقدر راحت و آزاد در اختیارم نذاشته بود؛ و من تازه فهمیدم که سرچشمه های دانش اینجور جاها هست. حال عده ای این دانش رو میگیرن و استفاده میکنن، و اگر بهش با غرور و خودبینی چیزی اضافه کردن، در انحصار خودشون میخوان دربیارن و در گاوصندوق پنهان بکنن مبادا که دیگران ازش بهره ای ببرن.
تاثیر نرم افزار آزاد و اینگونه جوامع بوده که انحصار در فرم حاضرش هست و اگر این تاثیر نبود، بنظر من شدت انحصار به مراتب بدتر از وضعیت فعلی بود. شما در زمینهء سخت افزار اگر نگاه کنید الان سخت افزارهای آزادی (توصیه میکنم مقالهء سخت افزار آزاد مجلهء شبکه رو بخونین (بنده در این آدرس هم کپی کردم البته: تالار اپن سورس فروم myimei.com)) که نزدیک باشن به سخت افزارهای انحصاری نمیبینیم و اصلا موجودیت چنین چیزی به چشم نمیاد (شاید در حد بدوی باقی مونده!). ولی در زمینهء نرم افزار چنین دستاوردهای زیبای داریم که براحتی پلتفرمهای انحصاری رو به چالش کشیده و در خیلی زمینه ها حتی برتری اونها تقریبا ثابت شده هست.

اما دوستی به محدود بودن لایسنس جی پی ال اشاره کرد در مقابل بی اس دی و همچنین بهتر بودن سیستم عامل بی اس دی. البته این بحث خیلی تخصصی و مفصل هست و بنابراین بنده وقتی ندارم با ایشون تبادل نظر تخصصی کنیم، ولی یک نکته رو که البته شاید بدونن اینکه لینوکس، یا در واقع کرنل لینوکس، سیستم عامل اصلی نرم افزار آزاد نبود از ابتدا؛ نرم افزار آزاد مشغول تکمیل سیستم عامل خودش بنام GNU HURD هست که اطلاعات لازم رو دربارش میتونید در سایت گنو یا fsf پیدا کنید (من یادم نیست در چه آدرسی دیدمش وگرنه لینک مستقیم میذاشتم براتون).
ضمنا گنو چیز کوچکی نیست؛ من روی بی اس دی نبودم تاحالا، ولی شاید خیلی از دستاوردهای گنو رو بتونید اونجا ببینید! گنو تقریبا همه جا هست؛ در ابعاد وسیع؛ و خیلی چیزها رو متاثر کرده یا مستقیما درشون حضور داره.
برنامه های گنو هم بنظرم هیچ نقصی نسبت به بی اس دی ندارن و شاید بهتر و قویتر هم باشن. همین شل بش رو نگاه کنید که تحت جی پی ال هست؛ اگر بهترین شل موجود نباشه، اختلاف ها بسیار نزدیک بهم خواهد بود.
البته گنو یک چیز و دو چیز نیست؛ همونطور که گفتم یک دنیاست. از استاندارد و تکنیک و الگوریتم گرفته تا یوتیلیتی و برنامه و غیره. حتی اسم POSIX رو هم از استالمن پرسیدن و اون این اسم رو پیشنهاد کرد. استالمن برنامه نویس بسیار قدرتمند و بنظر من یک نابغه هست. فراموش نکنید که بسیاری از برنامه نویسان طراز اول دنیا در نرم افزار آزاد مشغول فعالیت هستن و خواهند بود. البته امثال بی اس دی هم با نرم افزار آزاد سازگاری دارن و دوستان و حتی متحدینش بحساب میان و هردو همدیگه رو تقویت میکنن. چیزی جدا نیستن به اون حد، و هردو در مقابل یک جبهه یعنی انحصار قرار میگیرن.

ضمنا لینوکس هم آنچنان ضعیف نیست؛ جایی خوندم که برتریهای قابل توجهی که در بنچمارکهای بی اس دی بدست اومده بخش عمده ای در ارتباط مستقیم با سیستم فایلش هست و نه برتری قدرت کرنل. سیستم فایل قابل تعویض هست و تفکیک پذیر از یک سیستم عامل هست.

بازهم ضمنا، هر برتری ای در بنچمارک لزوما معیار کلی برتری سیستم عامل نیست و این قضیه خیلی مفصلتر و پیچیده تر از بطور مثال یک تست سادهء سرور فلان هست. باید مجموع امکانات و استانداردهایی که یک سیستم عامل ارایه میده همه باهم سنجیده بشن. و ضمنا شما میدونید که از اجزای بی اس دی، درصورتیکه واقعا خوب باشن در لینوکس و حتی سیستم عاملهای تجاری و انحصاری میشه استفاده کرد (که ویندوز قبلا اینکار رو کرده)، چون لایسنس بی اس دی هیچ محدودیتی در اینموارد نداره. اما اینکه اینکار آیا خیلی سخت بوده یا خب تغییر خیلی گسترده بوده (که سیستم حاصل دیگه بشه بی اس دی و نه لینوکس!!) سوالهایی هست که به ذهن من میرسه در وهلهء اول و جوابشون رو نمیدونم. ولی چنانچه شما علاقه داشته باشید میتونید عملا وارد این کار دشوار، یعنی یک تحقیق و ارزیابی حرفه ای تر بشید. چیزی که من از یکی از دوستان که نسبتا مطلع هست در بعضی مسایل شنیدم این بود که مطلعان امر آیندهء لینوکس رو درخشان پیش بینی کردن. بنظرم ممکنه چیزهای بیشتری ورای دید فعلی من و شما وجود داشته باشه.

بهرحال فرقی نمیکنه؛ فراموش نکنید که لینوکس و بی اس آنقدرها هم از هم دور نیستن. درواقع خیلی نزدیکن. شاید هرکدام در مقولهء خاصی بهتر باشن و بهتره تا حصول اطلاعات دقیقتر و جامعتر بعنوان رقیب و جانشین بهشون نگاه نکنیم؛ چون بنظر من این دید اصلا درست نمیاد و بعکس ایندو باید باهم متحد بشن (که ظاهرا تاحد زیادی هستن) و اعضای یک بدن باشن.

با تشکر - Folaani
2007-01-07, 06:28 PM,
ارسال : #6

سلام

بچه که زدن نداره! من نمیگم بی اسد دی و لینوکس مقابل هم اند. من گفتم بین این دو بی اس دی رو انتخاب می کنم!

و برای این کارم دلیل هم دارم...

یادمون نره که لایسنس جی ان یو با همه اوپن بودنش باز هم ما رو محدود می کنه....

در مورد bash هم باید بگم: برای یه ادمین شبکه که زنگیش با vi (و نه vim ) می گذره! sh (یا نهایتا ksh ) بسه... و نیازی به قدرت های جادویی bash نداره...

و اما GNU: آزاد؟ واقعا؟؟ من که این طور فکر نمیکنم.... شاید هم شما راست بگید: بهتره یک نگاه مجدد به لیسانس GNU بکنم ! شاید تو چند دقیه اخیر عوض شده باشه....

و یک چیز دیگه درباره لینوکس: لینوکس یه جور پله پلی بین کاربری ویندوز (click and use ) و کار بری حرفه ای بی اس دی...

انا و جمیع من فوق التراب
2007-01-07, 06:37 PM,
ارسال : #7

نمی خوام اینجا بحث تکراری راه بندازم ولی مجبورم جواب آقای 417 رو بدم:

نقل قول :. لایسنس آن GNU است و این لایسنس ما را محدود می کند! اگه با من موافق نیستید قبل از هر اظهار نظری لایسنس GNU را کامل بخوانید و بعد هم لایسنس BSD را کامل بخوانید...
لایسنس GNU هیچ کسی رو که فقط قصدش آزادی نرم افزار است رو محدود نمی کنه فقط کسایی رو محدود می کنه که می خوان تویه نرم افزار آزاد انحصارطلبی راه بندازن. در واقع گنو می گه آزادی شما تا وقتی محترمه که به آزادی دیگران احترام بزاری در مقابل BSD میگه آزادی بی بندوبار یعنی به هیچ درد نمی خوره. البته بعضی جاها BSD خوبه مثلا برای کتابخانه ها ولی برای سیستم عامل به هیچ وجه خوب نیست.

نقل قول :اینکه اقای توروالدز هر هفته یک شماره به ورژن هسته لینوکس اضافه می کند که هنر نیست! OpenBSD هر شش ماه یک نسخه جدید می دهد ولی در ۱۰ سال گذشته فقط یک حفره امنیتی در آن دیده شده است!!!
این خودش یکی از خصوصیات خوبه لینوکس است نه ضعفهای اون. انتشار پی در پی بدون وقفه. اگه نگاه کنی همیشه محصولات انحصاری چندسال به چندسال نسخه جدیدی دارن ولی لینوکس این موضوع رو عوض کرده هر هفته یه نسخه جدید یعنی پیشرفت بهتر. واجب هم نیست شما همیشه هرهفته کرنل خودت رو Update کنی بسته به توزیع خودت می تونی Update رو انجام بدی.

نقل قول :یادتون نره که لینوکس پروژه ای است که از minix مشتق شده که اون هم از UNIX....
باید بگم شما نه چیزی از لینوکس می دونین نه minix و نه Unix. اینها همشون سیستمهای جداگانه ای هستن و هیچ کدوم از همدیگه مشتق نشدن بهتره قبل از اظهار نظر یکم مطالعه داشته باشین بد نیست به خدا.
2007-01-07, 06:56 PM,
ارسال : #8

Anonymous نویسنده :نمی خوام اینجا بحث تکراری راه بندازم ولی مجبورم جواب آقای 417 رو بدم:

نقل قول :. لایسنس آن GNU است و این لایسنس ما را محدود می کند! اگه با من موافق نیستید قبل از هر اظهار نظری لایسنس GNU را کامل بخوانید و بعد هم لایسنس BSD را کامل بخوانید...
لایسنس GNU هیچ کسی رو که فقط قصدش آزادی نرم افزار است رو محدود نمی کنه فقط کسایی رو محدود می کنه که می خوان تویه نرم افزار آزاد انحصارطلبی راه بندازن. در واقع گنو می گه آزادی شما تا وقتی محترمه که به آزادی دیگران احترام بزاری در مقابل BSD میگه آزادی بی بندوبار یعنی به هیچ درد نمی خوره. البته بعضی جاها BSD خوبه مثلا برای کتابخانه ها ولی برای سیستم عامل به هیچ وجه خوب نیست.

نقل قول :اینکه اقای توروالدز هر هفته یک شماره به ورژن هسته لینوکس اضافه می کند که هنر نیست! OpenBSD هر شش ماه یک نسخه جدید می دهد ولی در ۱۰ سال گذشته فقط یک حفره امنیتی در آن دیده شده است!!!
این خودش یکی از خصوصیات خوبه لینوکس است نه ضعفهای اون. انتشار پی در پی بدون وقفه. اگه نگاه کنی همیشه محصولات انحصاری چندسال به چندسال نسخه جدیدی دارن ولی لینوکس این موضوع رو عوض کرده هر هفته یه نسخه جدید یعنی پیشرفت بهتر. واجب هم نیست شما همیشه هرهفته کرنل خودت رو Update کنی بسته به توزیع خودت می تونی Update رو انجام بدی.

نقل قول :یادتون نره که لینوکس پروژه ای است که از minix مشتق شده که اون هم از UNIX....
باید بگم شما نه چیزی از لینوکس می دونین نه minix و نه Unix. اینها همشون سیستمهای جداگانه ای هستن و هیچ کدوم از همدیگه مشتق نشدن بهتره قبل از اظهار نظر یکم مطالعه داشته باشین بد نیست به خدا.
اولا علیک سلام

دوما شما؟ خودتونو معرفی نمی کنید؟ چرا با مهمان نظر میدید؟

سوما کی گفته لایسنس بی اس دی بی بند وباره؟ لایسنس بی اس دی میگه شما هر کاری دوست داشتی با سورس بکن ولی جی ان یو میگه شما باید همیشه سورس رو تو همین لایسنس نگه داری! یعنی چی؟ یعنی حق نداری از کار ما کار غیر جی ان یو مشتق کنی!!! این محدودیت نیست!!؟؟

و اما کرنل لینوکس: منم می تونم هر سی ثانیه یک بار یک نسخه جدید از بی اس دی بدم!! کافیه یکی از فایل های سورس رو تاچ کنم و دوباره میک کنم! باید دید چه چیز جدیدی ارایه میشه!

رسیدیم سر جای خوب قضیه: بی سوادی من: آره!! قبول دارم که نه چیزی از یونیکس میدونم و نه از لینوکس و نه از ویندوز!

ولی:

اولا: با اینکه بی سوادم ولی با ای دی خودم پست می کنم نه با ای دی مهمان!

ثانیا: برای یاد آوری خودم میگم: زمانی که آقای اندریو اس تاننباوم توی دانشاه تدرلند برای درس سیستم عامل دوره کارشناسی یونیکس را تدریس می کرد همه چیز بر وفق مراد بود تا اینکه ای تی اند تی لایسنس سیستم وی رو تغییر داد! و آقای تننباوم مجبور شد که خودش یک سیستم جدید به نام مینیکس برای اموزش بنویسه...

یکی از شاگردان این آقا یه اسم لینوس توروالدز تصمیم میگیره که یه مینیکس جدید (به اسم لینوکس) منتشرکنه که آموزشی نباشه و همه بتونند اونو تغییر بدهند! (آخه آقای پروفسور تننباوم اجازه نمیداد برنامه نویس ها امکانات جدید رو به مینیکس اضافه کنند! چون برای تدریس پیچیده می شد)

اینجوری شد که لینوکس متولد شد...

انا و جمیع من فوق التراب
2007-01-07, 07:03 PM,
ارسال : #9

1- آزادی گنو
2- امنیت
3- کیبورد استاندارد فارسی

مهدی
2007-01-07, 10:13 PM,
ارسال : #10

نقاط مثبت:
۰- آزادی و زیبایی جهان
۱- داشتن ابزارهای بسیار قوی خط فرمان (مثل wget ) و نرم افزارهای کافی مثل وب سرور و اس کیو ال و ...
-۲ داشتن پایداری بالا
۳- نداشتن ویروس و کرم و حشره و سوراخ و ...
۴- پایایی بسیار بالاتر
۵- منطقی بودن: یعنی وقت من کلیک می کنم، کلیک کرده ام و وقتی می گم منو باز بشه، واقعا منو باز می شه. توی ویندوز ممکنه کلیک کنید ولی ویندوز مشغول یک کار دیگه باشه و تا چند ثانیه بیخیال کلیک شما بشه
۶- قابلیت اسکریپت نویسی راحت با پیتون و پرل و ...
۷- غیره !

نقاط ضعف
۱- آفیس کاملا سازگار نیست
۲- با هایپرنیت و ... یک کوچولو مشکل دارم (فقط ساسپند به رم ندارم)
۳- خروجی مونیتور روی لپ تاپم کار نمی کنه

آزادی عقیده و کیبرد حق هر انسان است.
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.FreeKeyboard.net">www.FreeKeyboard.net</a><!-- w -->
2007-01-08, 02:13 AM,
ارسال : #11

نقل قول :دوما شما؟ خودتونو معرفی نمی کنید؟ چرا با مهمان نظر میدید؟
مهمان بودن من به خاطر اینه که اینجا باید هربار login کنی وگرنه user هم تویه این سایت دارم و اگه لازم باشه بااون هم می تونم جواب بدم.

نقل قول :سوما کی گفته لایسنس بی اس دی بی بند وباره؟ لایسنس بی اس دی میگه شما هر کاری دوست داشتی با سورس بکن ولی جی ان یو میگه شما باید همیشه سورس رو تو همین لایسنس نگه داری! یعنی چی؟ یعنی حق نداری از کار ما کار غیر جی ان یو مشتق کنی!!! این محدودیت نیست!!؟؟
خوب همین یعنی بی بندوباری دیگه یعنی یه شرکت می تونه یه نرم افزار BSD رو برداره و کاملا لایسنس اون رو عوض کنه و بعد با انحصارطلبی کامل اون رو بده به بازار اینجوری کار اون کسی که از اول برنامه رو نوشته و هدفش آزادی نرم افزار بوده هدر نمی ره؟ 100% طرف ناامید میشه از کاری که کرده. شما هدفت از اینکه کار غیر GNU مشتق کنی چیه؟ چیزی نمی تونه باشه جز انحصار وگرنه در مورد آزادی نرم افزار GNU بیان صریحی و بدون مشکلی داره. بی دلیل نیست که بیش از 75% نرم افزارهای آزاد لایسنس GNU رو برای خودشون انتخاب کردن.

نقل قول :و اما کرنل لینوکس: منم می تونم هر سی ثانیه یک بار یک نسخه جدید از بی اس دی بدم!! کافیه یکی از فایل های سورس رو تاچ کنم و دوباره میک کنم! باید دید چه چیز جدیدی ارایه میشه!
من شک ندارم که شما از روش نسخه بندی لینوکس و اون عددهایی که نسخه های مختلف کرنل دارن هیچ چیز نمی دونین وگرنه هیچ وقت این حرف رو نمی زدین.

نقل قول :اولا: با اینکه بی سوادم ولی با ای دی خودم پست می کنم نه با ای دی مهمان!
بدون ربط به مسئله بی سوادی یا باسوادی

نقل قول :ثانیا: برای یاد آوری خودم میگم: زمانی که آقای اندریو اس تاننباوم توی دانشاه تدرلند برای درس سیستم عامل دوره کارشناسی یونیکس را تدریس می کرد همه چیز بر وفق مراد بود تا اینکه ای تی اند تی لایسنس سیستم وی رو تغییر داد! و آقای تننباوم مجبور شد که خودش یک سیستم جدید به نام مینیکس برای اموزش بنویسه...
خوب خودت داری می گی تاننباوم یه سیستم عامل دیگه نوشت که یونیکس نه بود و کدهاش رو داد بیرون اگه از کدهای یونیکس استفاده کرده بود که حتما جلوی کارش رو می گرفتن پس نتیجه اینکه minix از یونیکس مشتق نشده ولی شباهتهایی با اون داره.
در ضمن لینوس تروالدز دانشجوی آقای تاننباوم نبوده و شما اشتباهت درست همین جاست که سعی می کنی ادعایی کنی که پایه و اساس نداره لینوس تویه دانشگاه هلسینکی فنلاند درس می خونده و minix رو دیده بوده ولی حتی یک خط کد هم از minix به لینوکس منتقل نشده پس کلا مسئله مشتق شدن منتفی است.
2007-01-08, 03:30 AM,
ارسال : #12

417 نویسنده :یک نگاه به benchmark های مربوط به سرور های لینوکس در مقایسه به سرور های netbsd انداختن ضرری ندارد...

این مقاله بسیار قدیمی هستش (بیش از ۳-۴ سال)، ولی خوب خیلی بصورت مستند سیستم عامل ها رو با هم مقایسه کرده. (البته برای شبکه)
<!-- m --><a class="postlink" href="http://bulk.fefe.de/scalability">http://bulk.fefe.de/scalability</a><!-- m -->
مسلما هم لینوکس هم BSD ها در حال بهتر شدن هستند ! ولی اگر Benchmark کاملا مستندی مثل این دارید، خوشحال میشم لینکشو بدید.

در مورد نظر شخصی خودم، من کرنل BSD ها رو از لحاظ ساختار خیلی بیشتر از ساختار کرنل لینوکس دوست دارم، ولی خوب در حال حاضر پیشرفت کرنل لینوکس بسیار بیشتره، بخصوص در مورد ساپورت سخت‌افزاری و همینطور توسعه و درخواست نرم‌افزارهای تحت لینوکس و برای همین با لینوکس کار میکنم.

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
2007-01-08, 04:18 AM,
ارسال : #13

417 نویسنده :من از لینوکس استفاده !نمی کنم!

چون:

۱. لایسنس آن GNU است و این لایسنس ما را محدود می کند! اگه با من موافق نیستید قبل از هر اظهار نظری لایسنس GNU را کامل بخوانید و بعد هم لایسنس BSD را کامل بخوانید...

۲. اینکه اقای توروالدز هر هفته یک شماره به ورژن هسته لینوکس اضافه می کند که هنر نیست! OpenBSD هر شش ماه یک نسخه جدید می دهد ولی در ۱۰ سال گذشته فقط یک حفره امنیتی در آن دیده شده است!!!

۳. یه نگاه به روش مدیریت و نگهداری CVS tree مربوط به freebsd بیاندازید. بد نیست...

۴. یک نگاه به benchmark های مربوط به سرور های لینوکس در مقایسه به سرور های netbsd انداختن ضرری ندارد...

۵. یادتون نره که لینوکس پروژه ای است که از minix مشتق شده که اون هم از UNIX....

سلام
به چندنکنه باید توجه داشت، اولی این که ایدوارم شما برای شوخی این مطالب رو نوشته باشید!
دوم این که:
۱.درباره‌ی آزادی GNU و BSD اگر کسی خواست بعدا یه تاپیک باز کنه چون اینجا مطالب جا نمی‌شه ...

۲.
کدهای کرنل رو ترووالدز نمی‌ده.
احتمالا شما عضو لیست‌های پستی Security نیستید یا به سایت‌هایی که به امنیت مربوط هستند مراجعه نمی‌کنید.

۳.
این به دلیل این هست که احتمالا نمی‌تونید به git reporitory لینوکس وصل بشید و از اون استفاده کنید، git یه چیزی به نام git web داره که تمام پروژه رو روی وب نمایش می‌ده می‌تنید از اون استفاده کنید ببینید لینوکس چطور توسعه پیدا می‌کنه.
راستی اگر NetBSD جدی هنوز برای توسعه از CVS استفاده می‌کنه اون وقت من برای خودم متاسفم.

۴.
MASoft که گفت چی به چیه ;-)

۵.
این که میگین Linux از Minix مشتق شده یعنی هیچی از لینوکس نمی‌دونید، خوب وظیفه‌ی من و دستان اینه که شما رو روشن کنیم، بد نیست به مقاله‌ي جدید ایران تاکس درباره‌ی پروژه‌ي گنو یا مقالات مربوطه روی سایت <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.gnu.org">www.gnu.org</a><!-- w --> مراجعه کنید.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2007-01-08, 04:27 AM,
ارسال : #14

اما دلایل من:

۱. لینوکس آزاده: خیلی لذت بخشه از چیزی استفاده کنی که مال هیچ کسی نیست، اصلا برای همین دبیان رو دوست دارم، برای این که مثلا جنتو هم اول آخرش می‌گن یه توزیع آمریکایی هست، ردهت مال یه شرکته .. اما Debian GNU/Linux مال یه دنیاست ....

۲. برای کار با اینترنت ابزارهای فوق العاده‌ای داره.
۳. درسته گاهی دیوانه می‌شه اما همیشه کارهام رو همون طوری که دوست دارم انجام می‌ده. البته گاهی یه کارهایی رو من زیادی از کامپیوتر انتظار دارم اما چند ماه بعد همون کارم که زیاده خواهی به نظر میومد توی برنامه‌ها اضافه شده
۴.نگران ویروس و .... نیستم، می‌تونم تمام وقتم رو وری کارم صرف کنم.
۵.هر وقت اراده کنم می‌تونم راحت بفهمم مثلا سیستم عامل زیر دستم چطور با پرینتر صحبت می‌کنه؟ یا ...
۶.وقتی شروعت به یاد گیری یه برنامه می‌کنم هزاران صفحه مستندات جلو رومه. (از مزایای کار آزاد هست)
۶.وقتی کمک می‌خوام IRC هست، Forums هستند، MailingListها هستند. در بدترین حالت به نویسنده‌ي برنامه ایمیل می‌زنم. (توی نرم‌افزار تجاری یا پشتیبانی یا بسوز و بساز و بمیر!)
۷.بچه‌های باحالی داره. همه به م کمک می‌کنند، برای انجام کارها زحمت می‌کشند و در به اشتراک گذاری خصاصت ندارند. حاصل این اخلاقشون هم این همه برنامه‌ی آزاد شده ....
و ....

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2007-01-09, 11:52 AM,
ارسال : #15

آقای مهمان

نمیدونم چرا اینقدر اصرار داری به من بگی بی سواد! من که قبول کردم که بی سوادم!

یه دوستی درباره CVS و NetBSD یه چیزایی گفته بود: معلوم میشه مطلب منو درست (با دقت) نخوندین! من گفتم FreeBSD بد نیست نگاهی به روش مدیریت سورس تری مربوط به فری بی اس دی بیاندازید...

آقا ما که با کسی دعوا نداریم! یه دوستی حرف جالبی زده بود: وظیفه‌ی من و دستان اینه که شما رو روشن کن. آفرین به آین آدمای خوب....

یه حرفی هم به آقای مهمان: به جای داد و هوار و معرکه گیری بهتره مستدل حرف بزنی...

یه صحبی هم با آقا نوید: مطلبتون درباره امنیت یه کم مبهم بود. میشه بیشتر توضیح بدید؟

این رو علی الحساب داشته باشید....

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.freebsd.org/marketing/os-comparison.html">http://www.freebsd.org/marketing/os-comparison.html</a><!-- m -->

این هم بدک نیست!

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.webtechniques.com/archives/2001/01/infrrevu/">http://www.webtechniques.com/archives/2001/01/infrrevu/</a><!-- m -->

موفق باشید.

انا و جمیع من فوق التراب
2007-01-09, 12:36 PM,
ارسال : #16

حالا که بحث کش پیدا کرده، در مورد مینیکس و لینوکس اضافه کنم که اتفاقا این دو تا عمیقا از هم فاصله دارند و دو خط کاملا جدا و متضاد حساب می شن. مینیکس بر اساس نظرات تاننباوم به عنوان یک کرنل میکروکرنل نوشته شده در حالی که لینوس کاملا با این ایده مخالف بود و کرنل خودش رو مونولیتیک نوشت. سر همین جریان تنش های زیادی هم بین این دو نفر بود تا اینکه تاننباوم توی یک نامه مشهور به LINUX is obsolete توضیح داد که چرا لینوکس آینده ندارد و از بین خواهد رفت و آینده در دست سیستم عامل های مشابه مینیکس خواهد بود / البته تاریخ نشون داد که تاننباوم اشتباه کرده و حتی سیستم عامل های میکروکرنل هم به سمت سیستم های مونولیتیک اومدند. بعدها لینوس به دانشگاه محل تدریس تاننباوم اومد تا باهاش «آشتی» کنه و ازش بخواد یکه نسخه کتاب Operating System رو براش امضا کنه. تاننباوم اون روز دانشگاه نبود ! به هرحال هنوز هم که هنوزه لینوس کتاب سیستم عامل تاننباوم رو تاثیرگذارترین کتاب زندگی اش می دونه بدون اینکه با شیوه میکروکرنل اون موافق باشه.

<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.FreeKeyboard.net">www.FreeKeyboard.net</a><!-- w -->
2007-01-09, 12:36 PM,
ارسال : #17

دوستان...

فکر کنم یکم از موضوع پرت شدیم. به خدا هم BSD خوب و آزاده و هم لینوکس البته من هنوز BSD رو تست نکردم به محض اینکه اینترنتم رو شارژ کردم دانلود میکنم.
2007-01-09, 03:03 PM,
ارسال : #18

دلیل انتخاب من برای استفاده از لینوکس:
دلیل1: ما یه روز داشتیم مثل بچه آدم تو ویندوز ایکس پی برنامه یه مشتری رو مینوشتیم که ییهو دلمون خواست mp3 گوش کنیم و وقتی اون winamp رو باز کردیم ییهو سیستم نفسش گرفته شد و احساس کردم که سیستم در آستانه یک هنگ علی الوقوع قرار داره و بنده سریعا با یک حرکت خیلی سریع دکمه save رو فشردم تا اون چند سطر آخر کدی رو که نوشتم از بین نره و در همون لحظه که ما save کردیم سیستم هم هنگ نمود و مجبور به restart شدم و وقتی فایل برنامه رو وا کردم دیدم که توش بچز چنتا کاراکتر عجیب الخلقه که تا حالا ندیده بودم چیزی نیست (اون فایل حدود 2500 خط کد توش داشت!) آخرین پشتیبانم هم مربوط میشد به یک هفته پیش و مجبور شدم 1500 خط از کد رو دوباره بنویسم!!! بنابراین تصمیم گرفتم که برم رو لینوکس و دیگه از ویندوز استفاده نکنم (البته فعلا از ویندوز استفاده میکنم چون رو سیستم خودم نیستم!)

دلیل2: بعد از اینکه ما از لینوکس استفاده کردیم و بهش عادت کردیم دیگه ریزش موهامون قطع شد و دیگه ریزش مو ندارم! بنابراین اگر شما ریزش مو دارین و از ویندوز استفاده میکنین بهتون شدیدا توصیه میکنم از لینوکس استفاده کنین! مطمئن باشین بعد از 2 ماه ریزش موهاتون کاملا متوقف خواهد شد!!!
2007-01-09, 03:10 PM,
ارسال : #19

در مورد مشکل ریزش مو بیشتر توضیح دهید ؟
2007-01-09, 07:24 PM,
ارسال : #20

buttercup نویسنده :در مورد مشکل ریزش مو بیشتر توضیح دهید ؟

[عکس : Woman%20pulling%20hair%20white%20background2.jpg]

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان