لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دسترسی به پارتیشن مرموز فدورای مرحوم!
2007-03-01, 06:18 PM,
ارسال : #1
دسترسی به پارتیشن مرموز فدورای م
آقا این پارتیشن فدورا تحت /dev/VolGroup00/LogVol00 کسی میدونه چطور میشه بهش دست یافت؟ برنامه ای چیزی!
توی تمام لینوکسهای دیگه فرمتش رو نمیشناسه ولی خود پارتیشن رو میبینه (نه با این نام. این نام توی فدورا هست).
با سی دی خود فدورا هم rescue کردم نشد. یعنی چیز شد Big Grin فایل fstab رو اومدم درست کنم خراب شد دیگه نمیاد بالا :?
من نمیدونم سیستم فایلش چیه و حالا دیگه چطوری میتونم به محتویاتش دست پیدا کنم! اگر همون fstab رو بتونم توش انگولک کنم شاید بتونم فدورا رو هم بیارم بالا. پارسیکس زد دخلش رو آورد :roll:
اینم تصویرش: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.hamidreza-mz.com/images/gparted.png">http://www.hamidreza-mz.com/images/gparted.png</a><!-- m -->
اون دوتا پارتیشن آخر مال فدورا هست. بقیش پارسیکس نصبه که الان دارم از توش این پست رو میزنم.
این پارتیشن مرموز آخه به هیچ صراطی مستقیم نیست. مثلا توی ویندوز هم با پچ سیستم فایل اکستند۲ پارتیشن بوتش یا پارتیشنهای پارسیکس رو میشه خوند، ولی این پارتیشن اصلی فدورا رو نه! نمیدونم موقع نصبش شاید سیستم فایل اختصاصی ای چیزی بوده که انتخاب کردم. یادم نیست :roll:
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2007-03-01, 06:34 PM,
ارسال : #2

سلام
ظاهرا شما هنگام نصب استفاده از LVM رو فعال کردین و این هم همون پارتیشن ه که ایجاد شده و دلیل اینکه نمی‌تونین ازش استفاده کنین هم همینه. پارتیشنهای LVM از نوع مجازی هستند و نمیشه به غیر از OS ی که باهاشون ایجاد شدن توی OS دیگه‌ای بهشون دسترسی داشت.

[ltr] Home: Arch Linux, AMD X2 4600, 2 GB, 250 GB, [/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-03-01, 06:37 PM,
ارسال : #3

دوست عزیز پارتیشن شما LVM بوده اگه نترکونده باشیدش می تونید برش گردونید فقط باید باید با سیستم اصلاحش کنید که lvm روش نصب باشه. این راهنما رو نگاه کنید. البته بخش آخرش که برای LVM recovery هست
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.linuxjournal.com/article/8874">http://www.linuxjournal.com/article/8874</a><!-- m -->

Don't bother, we're using GNU/Linux everywhere, even there Big Grin
Linuxmotto
گروه کاربران لینوکس اصفهان
2007-03-02, 04:31 AM,
ارسال : #4

ایول! ایول! واقعا ایندفه خیلی حال دادید. دستتون درد نکنه.
حالا به پارتیشن فدورا در پارسیکس دسترسی که دارم هیچ، فدورا رو هم مجددا فانکشنال کردم. الان منوی گراب دو لینوکس فدورا و پارسیکس رو در کنار هم داره (+ ویندوز ایکس پی).
واقعا جالب بود! فکر نمیکردم به این سادگی و با دوتا فرمان این قضیه حل بشه.
راستی طرف عجب مقالهء توپی نوشته؛ تقریبا بغرنج ترین حالتهایی که چندتا گره با هم خورده به کار رو میشه حل کرد با خوندنش. البته مورد من خیلی ساده بود. فقط دو خط فرمان:
vgchange VolGroup00 -a y
mount /dev/VolGroup00/LogVol00 /mnt

گراب رو ویرایش میکردم چنتا سوال هم به ذهنم رسید.
مجبورم محتویات قسمت عملیاتی فایل پیکربندیش رو بذارم:
[ltr]
#title Parsix GNU/Linux 0.85, kernel 2.6.18-parsix-9 Default
#root (hd0,9)
#kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda10 ro ramdisk_size=100000 lang=us apm=power-off nomce vga=791 resume2=swap:/dev/hda9
#initrd /boot/initrd.img
#savedefault

title Red Hat Fedora Core 5
root (hd0,6)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-1.2054_FC5 root=/dev/VolGroup00/LogVol00 ro ramdisk_size=100000 lang=us apm=power-off nomce vga=791
initrd /boot/initrd-2.6.15-1.2054_FC5.img

title Parsix GNU/Linux 0.85, kernel 2.6.18-parsix-9
root (hd0,9)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-parsix-9 root=/dev/hda10 ro ramdisk_size=100000 lang=us apm=power-off nomce vga=791 resume2=swap:/dev/hda9
initrd /boot/initrd.img-2.6.18-parsix-9

title Windows XP
chainloader (hd0,0)+1

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST
[/ltr]
این فایل مال پارسیکس بود که بعد از نصب پارسیکس و بالا نیامدن هیچکدوم از سیستم عاملها، ویرایشش کردم و بجای فایل پیکربندی فدورا گذاشتم (چون فدورا رو rescue کرده بودم و از بوت اون استفاده میکرد سیستم، ولی خود فدورا بالا نمیامد).
خلاصه متنش هم یکم قاطی شده. مثلا ramdisk_size و اینها احتمالا مال پارسیکس بوده! میخواستم بدونم که این گزینه چیکار میکنه و همچنین گزینه های بعدش (اونهایی که زیاد واضح نیست).
بعدهم میخوام بدونم میشه یه جورایی به همین راحتی از هستهء پارسیکس برای فدورا استفاده کنم؟! چون نسخهء بالاتری داره. البته شاید فکر ابلهانه ای باشه!
دست آخر هم دربارهء اون منوی پارسیکس بالایی که کامنت آوت کردمش میخوام بدونم! چرا دوتا گزینهء گراب نصب کرده پارسیکس؟ ظاهرا هستشون هم فرق داره؟ یا هر دو فایل هسته درواقع یکی هستن و فقط اسم فایلشون فرق داره؟ هیچ توضیحی در اینمورد جایی برنخوردم! با هردو هم اومدم بالا تفاوتی هم متوجه نشدم در چیزی. متنشون هم که یکی هست و تفاوتی رو مشخص نمیکنه.

با تشکر مجدد - Folaani
2007-03-02, 09:15 PM,
ارسال : #5

بابا آقای باغومیان حداقل بخش پارسیکش رو جواب بدید! باور کنید گیج شدم!!
2007-03-02, 09:45 PM,
ارسال : #6

مهمان عزیز لطفا برای متون انگلیسی از BBcode های [ltr] و [/ltr] استفاده کنید. تا متن چپ چین بشه.

1. درباره‌ی گزینه‌ها:
به این گزینه‌هایی که در ادامه‌ی خط kernel در فایل تنطیم grub.conf می‌نویسند عموما cheat code یا boot options اطلاق می‌شه. خوب حالا کدوم‌هاش برای شما نامفهومه؟

2. استفاده از کرنل
همون طور که گفتید فکر خیلی جالبی نست.

3. اون خط !
اون خط که کامنتش کردید یا اونی که آن کامنت کردید؟
اون‌ها یکیش برای «تک کاربره» هست یکیش برای بوت به صورت عمولی هست.
فایل‌های ذکر شده در initrd نیز یکی هستند فقط در اونی که شما Comment کردینش از لینکی که به initrd.img-2.6.18-parsix-9 می‌ره استفاده شده.
می‌تونید یه ls -l بزنید ببینید اون فایل‌ها چه نصبتی با هم دارند.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2007-03-02, 11:44 PM,
ارسال : #7

اون رم دیسک چیکار میکنه؟
بعد هم مرد مومن چرا شکنجه میکنی اطلاعات میدی؟ بابا فرهنگ گنو!
عمومی و خصوصیش رو میشه توضیح بدید؟ پارامترهاشون که ظاهرا یکی هستن!
الان کدومش فعاله؟
هیچکدوم رو آن کامنت نکردم. از اول هردوش فعال بود.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان