انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: چه پایگاه داده ای رو پیشنهاد می کنید؟
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
سلام خدمت دوستان
من می خوام پایگاه داده کار کنم می خواستم ببینم که دوستان چی پیشنهاد میدن
My sql , Postgresql or Oracle
در ضمن مزایا و معایب هر کدوم رو هم می خوام بدونم
ممنون
اول باید مشخص کنی که برای چه کار می‌خواهی استفاده کنی؟
اصولا MYSQL نیاز های افراد رو تامین می کنه مگر DB وسیعی داشته باشید که باید از ORACLE استفاده کنید
نوع استفاده برای انتخاب بانک اطلاعاتی مهمه. مثلا برای وب MySQL خیلی خوبه و ...
mysql به نظر من بهترین گزینه است ... البته در حالت کلی و با توجه به اینکه بخواهیم از کل feature ها یه برایند بگیریم ...
راجع به ms sql server که اصلا حرف نمیزنیم، چون ارزش حرف زدن رو نداره ...
oracle بدون شک بزرگترین و قویترین dbms هست، اما قیمت بالائی داره و بسیار سنگینه، همین باعث میشه که در جاهای بسیار کمی که عمدتا مراکز بسیار بزرگ هستند مورد استفاده قرار بگیره ( برای مثال کارهای بزرگ در سطح کشور و ... )
posgresql هم گزینه بسیار مناسبیه ، اما هیچ وقت به اندازه mysql معروف نشد ... به نظر من میتونه یه جایگزین و alternative خوبی برای mysql باشه ... اما جای mysql زو نمیگیره، و صد البته mysql معروفتره ...
و اما MYSQL ...
مجانیه، اوپن سورسه ..بسیار معموله و تقریبا دیگه اگه مثلا برای وب جائی MYSQL رو ساپورت نکنه به رسمیت شناخته نمیشه !!! ( حد اقل از نظر من ) ... CROSS PLATFORM هست و .... مهمتر از همه مستندات فوق العاده ای داره ... و ...
اگه شما دوست داشته باشی که با محیط گرافیکی و برنامه های client side هم کار کنی باهاش، خوب mysql gui tools ادائه شده ...
و البته در نسخه 5 جهش فوق العاده ای از لحاظ امکاناتی که ارائه میده داشته ... برای مثال stored procedures, stored functions, triggers, views ,etc ...
موفق باشید !!!
همون طور که دوستمون گفتند بسیار به نیازتون بستگی داره، ابتدا باید به این پرسش‌ها پاسخ بدید:

پایگاه داده با کدوم زبان برنامه نویسی قراراه مرتبط باشه؟ C یا php یا perl یا java یا ....
میزان داده‌های شما چقدر هست؟ چند مگابایت، چند گیگ یا چند صد گیگ؟
داده‌های شما با چه سرعتی رشد می‌کنند؟ روزی ۱ مگ؟ روزی ۱۰ مگ داده جدید، روزی ۱۰۰۰ مگ یا نه ممکنه روزی چند گیگ داده باشه.
برنامه شما قراره در چه حوزه‌ای باشه؟ یه برنامه مدیریت سایت؟ یه برنامه مدیریت اطلاعات برای یه سازمان کوچیک؟ یه برنامه برای مدیریت داده‌های یه موسسه مطالعات و تحقیقات یا یه منبع داده برای سه سازمان بزرگ لازمه؟
چقدر می‌خواهید برای سخت افزار این پایگاه داده هزینه کنید؟ یه سرور share؟ یه سرور اختصاصی؟ چندتا سرور یا یه Data Center کوچیک یا بزرگ؟
چه تعداد کاربر دارید؟ ۱۰ نفر؟ یه شرکت ۱۰۰۰ نفری یا قراره چند هزار نفر همزمان بهش دسترسی داشته باشند؟
آیا به تکنولوژی‌هایی مانند Clustering یا Grid یا Virtualization نیاز دارید؟

بر اساس این فاکتورها باید برید بررسی کنید که MySQL یا PosgreSQL یا Oracle DB یا DB2 یا ... رو انتخاب کنید.
فاکتورهایی که آقا نوید فرمودند برای من هم جالبه به اونها حتما توجه کن.
این فاکتورها و شاید فاکتورهای دیگه است که می تونه باعث بشه تصمیم گیری درستی صورت بگیره
به خاطر FOSS ی تبودن Oracle اون رو از لیست خارج کنید. چیزی مثل PostgreSQL کاملا از پس اون بر میاد.
m_pahlevanzadeh نویسنده :به خاطر FOSS ی تبودن Oracle اون رو از لیست خارج کنید. چیزی مثل PostgreSQL کاملا از پس اون بر میاد.

اگه بخواهید از Apps مثل اوراکل استفاده کنید هیچ چیز دیگه ای جز Oracle db جوابگوتون نیست.
درضمن بعضی از فاکتور ها باعث میشه از FOSS بودن نرم افزار ها چشم پوشی کنید.
از راهنمایی های همه دوستان ممنون :wink:
نقل قول :hotice نوشته :
اگه بخواهید از Apps مثل اوراکل استفاده کنید هیچ چیز دیگه ای جز Oracle db جوابگوتون نیست.
درضمن بعضی از فاکتور ها باعث میشه از FOSS بودن نرم افزار ها چشم پوشی کنید.
بابا دیگه دوره غول بودن "به تنهایی" اوراکل به سر اومد.
شما اگر یه نگاه به pg بندازید می‌بینید که اون برای ۴ ۵ سال پیش بود که حرف اول با اوراکل بود نه الان.
حتی خیلی از سرویس های یاهو که جدید التاسیس هستن با mysql دارن کار می‌کنن.

مهمان

وابسته به نوع نرم افزاری دارد که می خواهی با آن پایگاه داده کار کنی.[/b]

مهمان

m_pahlevanzadeh نویسنده :به خاطر FOSS ی تبودن Oracle اون رو از لیست خارج کنید. چیزی مثل PostgreSQL کاملا از پس اون بر میاد.
اینجا ماشالله اساتید و ناظرین چه دلایل منطقی میارن ... بسیار علی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بابا آزاد بودن یک نرم‌افزاره که موجب رشد اون میشه.
این هم که اون اوایل اوراکل رشد کرد دلیلش اینه که ۳ نفر از نظریه پردازهای مدل‌های DB پشت اون هستند.
ااگر تازه می خواهی شروع کنی بهتره روی مفاهیم پایگاه داده کار کنی. وقتی مفاهیمو یاد گرفتی می تونی روی هر database اجرا کنی و بهتر برای شروع کار یک database سبک انتخاب کنی تا درگیر مشکلات اون نشی .