انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: مشکل در تغییر permission فایل های mp3
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح

مهمان

سلام خدمت دوستان گرامی
من روی کامپیوترم دو تا هارد دارم که روی یکی لینوکسه و روی یکی ویندوز .وقتی که از طریق لینوکس درایوهای ویندوز رو mount میکنم اونا رو به صورت not permited به من نشون میده
با دستور chmod هم فقط permission فولدرها رو میشه تغییر داد و permission فایل های
mp3 رو عوض نمی کنه حالا من چطوری این فایل ها رو باز کنم و permission اونا رو تغییر بدم
ممنون

مهمان

توزیع. نسخه. سیستم فایل درایو مورد نظر (احتمالا ان تی نیست؟).
یک ls -l از نمونه ای از فایلهای مورد نظرتون بگیرید و اینجا بذارید خروجیش رو بد نیست.
فکر کنم باید موقع مانت کردن بگی که دسترسی‌ها چطور باشه!
در حالت پیش فرض تنها root اجازه نوشتن در پارتیشنهای مانت شده fat و خواندن و نوشتن پارتیشنهای NTFS را دارد. در واقع، مالک (owner) کاربر root هستش. و به همین ترتیب کاربر غیر root نمی تونه permission ها رو تغییر بده.
option های مهمی که در منوال mount در این مورد ذکر شده این سه تا هستند: uid, gid, umask .

uid و gid مالک و گروه تمام فایل های پارتیشن متناظر را نشان می دهد. umask هم که معلومه.
این option ها رو باید به طور مناسب در خطوط متناظر هر پارتیشن در فایل /etc/fstab در انتهای خط وارد کنید.
من الان به سیستم لینوکسم دسترسی ندارم که جزپیات رو بگم.

به نظر من بهتره که برای پارتیشن های مانت شده از ویندوز، با استفاده از آپشن gid یک گروهی رو تخصیص داد تا کاربرای عضو این گروه بتونن دسترسی های لازمه رو داشته باشند. من تو سیستم خودم همین کار رو کرده ام.
یه چیزی رو یادم رفت بگم.
در حالت پیش فرض فقط root می تونه پارتیشن ها رو مانت کنه. یعنی آپشن nouser فعال هستش. برای اینکه کاربرای دیگه هم بتونند، از آپشن user یا users باید در fstab استفاده بشه. (برای جزئیات منوال mount رو ببین)
این کار هم زیاد لازم نیست، اگه در fstab آپشن به طور مناسب تنظیم شده باشه (مثلاً آپشن auto) با بالا آمدن سیستم به طور خودکار پارتیشنها مانت می شن.
یه چیزی رو یادم رفت بگم.
در حالت پیش فرض فقط root می تونه پارتیشن ها رو مانت کنه. یعنی آپشن nouser فعال هستش. برای اینکه کاربرای دیگه هم بتونند، از آپشن user یا users باید در fstab استفاده بشه. (برای جزئیات منوال mount رو ببین)
این کار هم زیاد لازم نیست، اگه در fstab آپشنهابه طور مناسب تنظیم شده باشه (مثلاً آپشن auto) با بالا آمدن سیستم به طور خودکار پارتیشنها مانت می شن.