انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: ذخیره نوشته های فارسی به فرمتی غیر از unicode
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح

مهمان

میخواستم بدانم نوشته های فارسی را به چه encoding ی غیر از unicode ها میشه ذخیره کرد؟ تنها نمونه ای که من میشناسم arabic windows-1256 است ایا شما نونه دیگری میشناسید؟
فرمت encoding که زیاده. مثل ANSI و Arabic IBM864 و Arabic ISO-8859-6 چند نوع Western . همین Unicode هم خودش چند نوعه که معروف‌ترینشون فکر کنم UTF-8 باشه.
توی notepad ویندوز بطور پیش‌فرض با فرمت ANSI ذخیره میکنه. اگه این حالت پیش‌فرضش رو تغییر ندیم توی لینوکس نمیشه خوندش (لااقل بطور پیش‌فرض با gedit که درست نشون نمیده). باید موقع ذخیره کردن توی notepad فرمتش رو به UTF-8 تغییر بدیم تا به راحتی توی لینوکس خونده بشه. متاسفانه ویندوز پشتیبانی خوبی از یونیکد نداره (لااقل بطور پیش‌فرض). برعکس لینوکس که بطور پیش‌فرض پشتیبانی خیلی خوبی از یونیکد داره. فقط تنهایی اشکالی که دیدم توی برنامه‌هایی بود که فقط تحت X Server اجرا می‌شدن (نه GTK یا QT).
توی gedit هم موقع ذخیره کردن توی قسمت Character Encoding اگه فرمت مورد نظرمون نبود میتونیم Add/Remove رو بزنیم تا فرمت‌های جدیدی رو هم اضافه کنیم.

مهمان

دوست عزیز میخواستم فارسی را با تمام حروفش بتوانم بنویسم مثلا ISO-8859-6 حرفهای پ گ را قبول نمیکنه باید بگم من از gedit استفاده میکنم وقتی متنی را مینویسم موقع ذخیره نمونه encoding ان را مشخص میکنم از همان Add/Remove هم استفاده میکنم برای اضافه کردن encoding ها.
چرا از UTF-8 استفاده نمی‌کنید. بهترین و کاملترین فرمت برای متن‌های غیراسکی(non-ASCII). که البته با اسکی هم سازگاره. نه تنها با فارسی مشکل نداره و از تمام زبونها هم پشتیبانی می‌کنه یه کاراکترهایی هم داره که اصلا عقل جن هم بهش نمیرسه و آدم شاخ در میاره Confusedhock: !!! باور ندارید نرم‌افزار Gnome Character Map رو ببینید.