انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: تعیین سیاست های جامعه لینوکسی های ایران
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
سلام خدمت تمامی لینوکس دوستان و معتقدین به فلسفه نرم افزار های آزاد

مدتی است که در طی وبگردی های خود در سایت های فارسی لینوکسی به حرکت های جالبی برخورده ام . این موضوع باعث شد تا این تاپیک را ایجاد کنم.
مدتی است که شاهد ایجاد و یا برنامه ریزی برای ایجاد سایت های تخصصی توزیع های لینوکس و یا حتی میزکار های آن بوده ام. به نظر می آید با رشد جامعه لینوکس عده زیادی علاقه مند به داشتن سایتی مستقل برای توزیع مورد علاقه خود شده اند.
این موضوع باعث شده است تا افراد این جامعه به گروه های کوچکتری تقسیم شده و فعالیت خود را به صورت تخصصی دنبال کنند. حال اینجا لازم می دانم تا از شما دوستان عزیز تقاضا کنم نظرات خود را در رابطه با این مسئله بیان کنید. و ویژگی های مثبت و منفی این موضوع را بررسی نمایید.
به طور مثال علاقه مندم به سوالاتی این چنین پاسخ داده شود:
* آیا این موضوع موجب تفرقه و جدایی کاربران خواهد شد؟
* آیا این موضوع با تخصصی کردن فعالیت ها موجب پیشرفت خواهد شد؟
* آیا این موضوع موجب از بین رفتن یک مرجع واحد برای کاربران تازه کار و یا حتی حرفه ای خواهد شد؟
* آیا ایجاد سایتی جدید راه حل مناسبی است ویا ایجاد بخش فارسی زبان در سایت های اصلی روش بهتری خواهد بود؟
* آیا انجمن ها نوعی درجا زدن و تل انبار کردن اطلاعات ارزشمند به صورت کاملا بی نظم نیستند؟
* آیا کار بر روی پروژه های مستند سازی مفید تر خواهد بود؟
* ...
همان طور که می بینید سوالات بسیاری است که نیاز به پاسخ دارد . اما به طور کلی این موضوع مطرح است که کدام روش برای پیشبرد این جامعه مفید تر است؟ ایجاد یک پایگاه واحد به عنوان مرجع و یا تقسیم شدن به واحد های کوچک و تخصصی ؟ و یا شاید حتی ایده سیستم یکپارچه توزیع شده .
بنابراین از تمامی دوستان تقاضا دارم به این موضوع که فکر می کنم یکی از اساسی ترین موضوعات موجود برای توسعه این فرهنگ در کشور باشد توجه کنند و نظرات خود را ابراز دارند.

مهمان

بنظر من ما از لحاظ منابع (انساني و غيرانساني) در حدي نيستيم كه بخوايم مستقلا دستگاه و تشكيلاتي داشته باشيم.
بلكه بايد جزيي از جامعهء نرم افزار آزاد جهاني باشيم.
دركنارش ميتونيم كارهايي متفرقه و مفيد هم بكنيم. مثل توزيع هاي فارسي اي كه هست. مستندات. ترجمه ها. فرومها. حتي يك تالار در يك فروم كافيه. هركس تلاشش رو بذاره و چيزي رو كه ميدونه و ميتونه دراختيار همگان بذاره.
پيشرفت فردي ما در اينجا مهمترين و ممكن ترين كار مفيد هست. و هركس در اين مسير كارهاي كوچك و بزرگي رو كه ميتونه خب انجام ميده و اين خودش كافيه.
البته هرچه بيشتر بهتر.
حركتهاي دولتي و سازمان و تشكيلات استراتژيك و غيره هم كه ديگه بحثش جداست و من فكر ميكنم يك دولت كارا خودبخود دنبال اينطور چيزها ميره.
اما كارهاي ما هم بخشي از پايهء لازم براي همين حركتهاست.