انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: Linux users - the most intelligent people
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح

مهمان

[ltr]
Linux users are probably the most intelligent people around. I mean, anyone can learn to be a plumber or electrician, or learn law and become a lawyer, or pick up biology and become a doctor, but having no social skills is something that has to come from inside, and cannot be learnt. Trying to teach OSS ideals to the average student would be a waste of time, they just aren't bright enough to get it. Indeed, as others have said before me, its not that Linux isn't ready for the desktop, people just aren't ready for Linux, and quite frankly the vast majority of the human race never will be; they simply aren't as clever as the average Linux user.

But I'm happy about being a Linux user, happy about being in the 1% of the population intelligent enough to think for themselves and not follow the hurd. The clever people will find Linux, forget the rest, they don't matter.
[/ltr]

گفتم يخورده خودمون رو تحويل بگيريم Big Grin
خب نظر جالبيه.
بنظر شما تا چه حد واقعيت داره؟!
درسته Big Grin
[ltr]
forget the rest, they don't matter
[/ltr]

من خودم با این قسمت مشکل دارم.
این درسته که کاربران لینوکس خاص و باهوش و آزاد اندیش هستن.
و البته این آزاد اندیشی هم یک صفت هست و هم ناشی از قدرت.
یعنی صفت بدون قدرت ناقصه.
اما خود این صفت بازهم میتونه منجر به قدرت بشه.

از سوی دیگر بعد دیگر این واقعیت بیان شده این هست که متاسفانه اندیشهء همه گیر شدن لینوکس و مورد استفادهء عام و خاص و کاربرهای معمولی بودنش چندان به واقعیت نزدیک نیست.
و نکته همینجاست که این کمیت بی اهمیت نیست.
چون میتونه تاثیرات جدی روی خیلی مسایلی داشته باشه که باهوش ترین و قویترین آدمها هم نمیتونن به تنهایی از پسش بربیان.
مثلا ببینید چون عمدهء بازار دست میکروسافت و ویندوز و دیگر محصولات انحصاری معروف از شرکتهای دیگر هست، دنیای نرم افزار آزاد هم مجبوره خیلی وقتها از روش و استانداردهای اونها پیروی کنه و خودش رو با اونها سازگار بسازه.
گاه این امر هزینهء زیادی رو تحمیل میکنه.
گاه بعلت سنگ اندازی و تبعیض و عدم منشاء بودن در این زمینه، با محدودیت های متعدد و حتی سدهای عبورناپذیری مواجه میشه.
چیزهایی که حیات و کامل بودن و قابل استفاده بودن نرم افزار آزاد رو حتی در حیطهء همین افراد خاص مورد تهدید جدی قرار میده.

فلسفهء نرم افزار آزاد در اینجا خیلی نقش داره.
و کسانی که ازش اطلاع ندارن نظراتشون دچار نقص و خطا و سطحی بودن هست.
چیزی که اساسا از لحاظ اجتماعی و اخلاقی و فلسفی سالم نیست (انحصار و مالکیت فکری به شکل امروزی حداقل در این عرصه)، وجود و اکثریت داشتنش در جامعه مسلما عوارضی داره که هیچکس نمیتونه ادعا کنه ازشون مصون هست.

بنظر من میشه گنو/لینوکس رو برای عموم هم بیشتر آماده کرد. البته تاحدی.
اما اینکه بخوایم عموم ازش استفادهء بیشتری بکنن، یا حداقل جاهای رسمی و دولت ها و دانشگاهها و غیره و غیره (که خیلی خیلی مهم هستن و روی عموم هم تاثیر میذارن)، تنها با ارایهء نتایج فنی و رقابت فنی ممکن نیست. چون این پارامتر معجزه نمیتونه بکنه. و از حدی فراتر نمیره. و در برابر نفوذ و قدرت و خوشایندی جلوه های دنیای تجارت و انحصار هم به تنهایی حریف همه چیز نیست.
بازهم در اینجا فلسفه و اساس و ساختار و نشان دادن تاثیرات واقعی نرم افزار آزاد و فلسفهء اون بر کلیت اجتماع بشری، اخلاق، سیاست، عدالت، همکاری، دوستی و غیره هست که میتونه حرف بزرگی برای گفتن داشته باشه و بگه که چرا باید زحمت این تغییر و پذیرش رو بپذیریم.
و از سوی دیگر مضرات ساختار انحصاری. بخصوص در حیطهء نرم افزار.
اینکه چطور غیراخلاقی و ضداجتماعی هست (در مجموع و در نهایت و در پتانسیل و در عمل) و مجموعا کارایی خیلی پایینتری برای جامعهء بشری داره.