انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: برنامهء تلويزيوني راجع به نرم افزار آزاد و اوپن سورس
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح

مهمان

امروز ساعت حدودا 4 و نيم صبح ديدم ZDF داره يه برنامه راجع به نرم افزار آزاد و اوپن سورس پخش ميكنه.
تقريبا يك رنج كامل رو مطرح كرد. عكس جوونيهاي عمو ريچارد! يكسري نرم افزارهاي عمده مثل اوپن آفيس. تازه شعر نرم افزار آزاد عمو ريچارد رو هم توي audio audacity داشت پخش ميكرد.
توروالدز و ماجراي پنگوئن و تاكس. حتي يه تصويري از ويكيپديا اومد.
لايسنسهاي جي پي ال و CC.
كنفرانس ها. نمايشگاه ها. مصاحبه با چند نفر فعال و همچنين مقام رسمي نرم افزار آزاد در كشورهاي ديگه.
...
خلاصه برنامه اي بود كه به خيلي قضايا سري زد. نسبتا جامع ولي خلاصه شده.
ولي بهرحال فكر نميكنم حتي توي اون برنامه هم چيز زيادي از فلسفهء نرم افزار آزاد مطرح شد.

ميگم اگر ما هم ميتونستيم از اين برنامه ها داشته باشيم خوب بود.
اينقدر تلويزيون برنامه راجع به آي تي و آموزش و اينا داره، خب چه اشكالي داره؟ خيلي هم مفيد و شايد لازم باشه.
اون نرم افزارهاي ويندوز و انحصاري رو كه ملت همه ازش كرك شده استفاده ميكنن آموزش ميدن، بعد نرم افزار آزاد مگه چيش كمه از شرافت و ارزش؟

اين يه سوژه توپ و يه مورد كار نشده هم هست براي برنامه سازي.
راستي بعيد نيست اگر عمو ريچارد رو هم دعوت كنن حاضر بشه بياد اينجا واسمون صحبت كنه و پرسشها رو جواب بده.
حداقل حداقلش هم تلفني يا با ايميل جواب ميده.
شايدم يه ارتباط ماهواره اي خوب باشه.

خب شايد بگيد خواب و خيالهاي خوشي بود.
نميدونم ولي بنظر من حق اينطور مسائل و افراد در جهان هنوز اونطور كه بايد ادا نشده.
من چند بار اتفاقی شبکه آموزش تماشا کردم، سوالهای کاربرا بیشتر این بود که node32 هر چند وقت یکبار یه سریال از ما می خواد و ما باید چکار کنیم. و کارشناس برنامه توضیح می داد که چطور یه نرم افزار کرک شده رو استفاده کنیم، اون هم تو رسانه ملی، واقعا چه بدبختی داریم ما.
من یه بار به استالمن ایمیل زدم و چند تا سوال پرسیدم اونم جواب داد بازم سوال کردم(چند تا ایمیل شد). دمش گرم به بیشتر سوالایی که پرسیدم جواب داد. فقط بعضی جاها که سوال معمولی(یکم ابتدایی) بود گفت اینجور سوالها رو از licensing AT gnu DOT org بپرس(افرادی هستن که بطور معمول جواب میدن). جالب بود استالمن کلمهٔ «آزادی» رو دیده بود(به فارسی). ازم پرسید کلمهٔ azadi توی فارسی به معنای free هست؟Big Grin (من گفتم نه به معنای freedom هست. azad میشه free)