انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: قدم بعدی! پرل یا پایتون یا جاوا یا ؟
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
صفحات : 1 2

مهمان

آقا این زبانهای برنامه نویسی مثل اینکه پایان ندارن :lol:
من الان چنتا زبان بلدم و همین چند وقت پیش مطالعهء آخرین چیزی رو که توی لیستم بود تموم کردم اما هنوزم میبینم بازار کار نیازهای خیلی متنوع تر و گسترده تری داره.
ضمنا دوست دارم بتونم هرکاری بکنم.
مثلا چند وقت پیش یه برنامهء پرل خیلی مفید بود که میخواستم توش یه دستکاری جزیی بکنم، اما هرکار کردم نشد! چون پرل بلد نیستم و برنامش هم بنظرم عجیب بود. گفتم شاید پرل در کل اینطوریه!!
پرل با اینکه قدیمیه ولی بنظر میرسه آدم حیفه بلد نباشه و بدون پرل هنوزم آدم نمیتونه بگه من یه هکر واقعی ام!
پایتون هم که همه میدونن چقدر سر و صدا کرده و خیلی جاها روش کار میکنن. گاهی آگهی استخدام توی همین تکنوتاکس هم میزنن پایتون کار میخوان.
از طرف دیگه جاوا هم دیگه کلاسیکه و هنوز پرقدرت و پرکاربرد. بخصوص کارای گنده.
میخواستم نظر شما رو بدونم. دربارهء هرکدوم از این زبانها. و اینکه بهتره کدوم رو قبل از کدوم یاد گرفت. شاید با توجه به محدودیت وقت و بازار کار. یعنی کدوم رو بلد باشیم بهتره.
البته من از دید علاقه و فلسفهء خودم تاحالا پیش رفتم و از پایه های واقعی علم رایانه و نرم افزار شروع کردم.
ضمنا جاوا چون ظاهرا خیلی گسترده و متفاوته و یک پلتفرم جدید و انتزاعی، اغلب فکر کردم وقتی بقیهء چیزهای جمع و جورتر و طبیعی تر رو یاد گرفتم برم سراغش.

مهمان

من در کل پیتون رو ترجیح می‌دم. خیلی ساده‌ست و پرکاربرد. ولی مهمه که بدونی کجا می‌خای استفاده‌ش کنی. برایِ من که به «شبکه‌ها یِ عصبی یِ مصنوعی» علاقه یِ خاصی دارم، پیتون به‌ترین انتخابه. ولی حتا برا یِ بازی‌ها یِ گرافیکی هم فکر کنم امکانات و کتاب‌خانه‌ها یِ خوبی داره و یا کار ِ سه‌بعدی.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kanoonevahdat.ir">http://www.kanoonevahdat.ir</a><!-- m -->

مهمان

بابا اینقدر زبان یاد گرفتیم هنوزم کمه!
میترسم دست آخر مجبور باشم کل رفرنس دات نت رو هم بخونم!!
بعید نیست. تا حالا چند نرم افزار و محیط و زبان برنامه نویسی انحصاری رو مجبور شدم یاد بگیرم.
مثلا فتوشاپ، فلش، اکشن اسکریپت.
آدم بعضی وقتا فکر میکنم اوهه اینهمه رو یاد گرفتم حالا مغزم پر نشه! یعنی ظرفیت حافظهء انسان مثل رم و هارددیسک کامپیوتر محدود نیست؟!!
تازه میترسم باهم قاطیشون کنم.
و از طرف دیگه روی هر کدوم خیلی کار عملی نکردم و ممکنه فراموش کنم.
البته حتی زبانهایی رو هم که آدم خیلی کار کنه بعد از مدتی کار نکردن بالاخره جزییاتشون رو فراموش میکنه، ولی تسلط آدم بهش باقی میمونه و بعدا رفرنسهاش رو با سرعت خیلی بالاتری میتونه مرور کنه.
خوبیش اینه الان دیگه مخ و حافظه موتور تقویته و مطالعه و یادگیری واسه آدم مثل زندگی روزمره شده.
الان چند روزه بیکارم همش دنبال یه چیزی میگردم بخونم یا پروژهء مفید و جالبی پیدا کنم انجام بدم.
ویکیپدیا رو رندوم باز میکنم ولی چیز دندون گیری پیدا نمیشه.
این زبانهایی جدید زیاد اشتیاق به آدم نمیدن چون تکراری بنظر میرسن. چون فکر میکنم بیشتر کارها رو با زبانهایی که تاحالا یاد گرفتم هم میتونم انجام بدم و خیلی کاربردهای زبانهای دیگه مثل پرل و پایتون و جاوا با کاربرد زبانهایی که بلدم همپوشانی دارن.

مهمان

فکر میکنم برم روی کار پایتون بهتر باشه.
چون جدیدتره و بازار کار بهتری هم داره.
ولی کم کم دارم شاکی میشم.
کی بود میگفت کامپیوتر و برنامه نویسی آسونه؟!
بابا ما اینقدر توی این رشته مایه گذاشتیم و سالها خوندیم و مخ ترکوندیم و حفظ کردیم، باهاش میتونستیم دوتا دکترا توی رشته های دیگه بگیریم و شغل و درآمد بهتری هم داشته باشیم.
کدوم رشته رو میشناسید که مثل کامپیوتر هنوز رفرنس یه چیزی رو تموم نکردی نسخهء جدیدش بیاد یا اصلا یه زبان بهتر بیاد توی بازار؟
اول رو یه زبان در نیمه خدا (semi-god) مسلط بشید . بعد رو بعدی ها زوم کنید.

سینتکس یه زبان رو یاد گرفتن کار سه چهار روزه. اما تسلط به یه زبان چند سال طول میکشه ...

مهمان

کسی میدونه که کجا برای آموزش جاوا خوبه؟ من ۶ ماه بیشتر نیست که برنامه نویسی رو شروع کردم و الآن که با مفاهیم و ... آشنا شدم, میخوام که زوم کنم رو جاوا و شاخ برنامه نویسی رو بشکونم. کسی میتونه راهنماییم کنه که کجا برم و جاوا شروع کنم و خلاصه برنامه نویس بشم؟ ممنون.

مهمان

سلام ،
بدون شک من هم پایتون رو ترجیح میدم ، زبان بسیار پر قدرت و وسیع و در عین حال ساده ای هست .

مهمان

newbie نویسنده :اول رو یه زبان در نیمه خدا (semi-god) مسلط بشید . بعد رو بعدی ها زوم کنید.

سینتکس یه زبان رو یاد گرفتن کار سه چهار روزه. اما تسلط به یه زبان چند سال طول میکشه ...
من چند ساله كارم خوندن رفرنسه.
سينتاكس كه چيز زيادي نيست و باهاش نميشه كار زيادي كرد.
معمولا تمام رفرنس رسمي رو از ابتدا تا انتها ميخونم.
بعضي زبانها رو فقط با سينتاكس نميشه كاري كرد چون سينتاكس تنها يك بخش كوچك از اونهاست كه بعنوان مقدمه و كاربرد پايه توي بخشهاي اصلي كاربرد داره.
مثلا اگر توابع پي اچ پي رو نشناسيد و روش استفاده از اونها رو، با سينتاكس ميخوايد چكار كنيد؟ عدد جمع و نتيجه رو چاپ كنيد؟!
Anonymous نویسنده :
newbie نویسنده :اول رو یه زبان در نیمه خدا (semi-god) مسلط بشید . بعد رو بعدی ها زوم کنید.

من چند ساله كارم خوندن رفرنسه.
سينتاكس كه چيز زيادي نيست و باهاش نميشه كار زيادي كرد.
معمولا تمام رفرنس رسمي رو از ابتدا تا انتها ميخونم.
بعضي زبانها رو فقط با سينتاكس نميشه كاري كرد چون سينتاكس تنها يك بخش كوچك از اونهاست كه بعنوان مقدمه و كاربرد پايه توي بخشهاي اصلي كاربرد داره.
مثلا اگر توابع پي اچ پي رو نشناسيد و روش استفاده از اونها رو، با سينتاكس ميخوايد چكار كنيد؟ عدد جمع و نتيجه رو چاپ كنيد؟!

من درست متوجه نشدم ....

خوب منم همین رو گفتم دیگه Smile

گفتم سینتکس کار چند روزه . بعدش باید در دنیای اون زبان فرو بری که حتی ممکنه تا چند سال برای تسلط کامل طول بکشه !!

مهمان

Anonymous نویسنده :
Anonymous نویسنده :
Anonymous نویسنده :کسی میدونه که کجا برای آموزش جاوا خوبه؟ من ۶ ماه بیشتر نیست که برنامه نویسی رو شروع کردم و الآن که با مفاهیم و ... آشنا شدم, میخوام که زوم کنم رو جاوا و شاخ برنامه نویسی رو بشکونم. کسی میتونه راهنماییم کنه که کجا برم و جاوا شروع کنم و خلاصه برنامه نویس بشم؟ ممنون.
واقعا برایتان متاسفم که سایتی با محتوای کافه سوسن دارید و بس. حداقل ظرف این دو سال ۱۲۷ مورد سوال بی جواب و بی نتیجه دیدم که رکوردی است در بی خاصیتی.
لابد کسی جای خوب برای آموزش جاوا سراغ نداشته که جوابتون رو نداده ، در ضمن این که برای مراجعه کننده ی عادی معلوم نیست در کجای کره ی زمین ساکن هستید که بخواد با توجه به محل کمکتون کنه . \
نکته ی دیگه این که سایت ضمانتی برای جواب به شما نداده . در ضمن بیشتر اونایی که شاخ برنامه نویسی رو شکوندن ادبیات نوشتن و سوال پرسیدنشون رو متفاوت از اینی که میبینم دیده ام .
در مورد بی خاصیتی... ، بهتر آن است که برای آزرده ننمون خویشن ، ما را از فیض بازدید خود از این سایت محروم نمایید .
با سپاس
از ماست که بر ماست...
قبل از اینکه بخواید شاخ برنامه‌نویسی رو بشکنید، باید خوب سوال کردن رو یاد بگیرید. توصیه می‌کنم این مطلب رو کامل و دقیق بخونید:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wiki.ubuntu.ir/SmartQuestions">http://wiki.ubuntu.ir/SmartQuestions</a><!-- m -->

مهمان

یک سال است که خوب سوال میکنم. ولی ما ایرانیها لایق تر از این نیستیم.

مهمان

شما برو فرومهاي ديگه فكر كردي مگه چه خبره؟
حتما به اينجا نياز داشتي و دوتا آدم حسابي ديدي آمدي اينجا.
من در دو سه فروم ديگه فعاليت دارم و ميدونم اونجا اصلا در تالارهاي كامپيوتر و برنامه نويسي هيچ خبري نيست.
يا مثلا همون سايت كه اسمش برنامه نويس هست! حتي اونجا هم چندان خبري نبود (از خيلي وقت پيش ديگه بهش سر نزدم).
ديگه آدم نبايد اينقدر پررو باشه فكر كنه ديگران وظيفه دارن بهش برسن.
شما خودت چقدر به اين جامعه چيزي پس دادي؟
توصيه ميكنم با آي دي بياي. هم وقتي ميخواي مطلب بدي و هم وقتي ميخواي سوال كني.
راستي يه چيزي بگم كه من حتي فروم خارجي هم رفتم اينطوري نيست فكر كنيد اونجا ديگه چه خبره! خيلي هم فرق نميكنه. ولي خب بهرحال مخاطب انگليسي زبان خيلي زيادتره.

مهمان

خیلی چیز پس دادم. ده سال تدریس و ... فرومهای خارجی محشرند و من را کلی پربار کرده اند.

مهمان

نقل قول :خیلی چیز پس دادم. ده سال تدریس و ... فرومهای خارجی محشرند و من را کلی پربار کرده اند.
شکر خدا.
پس چرا سوال هاتون رو اونجا نمیبرید؟

مهمان

من دوتا رفرنس توی سایت پایتون دیدم و دانلود کردم.
یکی سری نسخهء 2 و دیگری سری نسخهء 3.
و نسخهء 2 رو بالاتر از نسخهء 3 لیست کرده بود.
فقط همون 3 رو باید بخونم دیگه؟

مهمان

الوووووووو!
پایتون کارها جواب بدید!!

مهمان

Anonymous نویسنده :
نقل قول :خیلی چیز پس دادم. ده سال تدریس و ... فرومهای خارجی محشرند و من را کلی پربار کرده اند.
شکر خدا.
پس چرا سوال هاتون رو اونجا نمیبرید؟
سوالها نبود و فقط یک سوال بود که چون تو ایران هستم, اونها نمیتونن کمکم کنن. و الا خارجیها خیلی از ما ایرانیها بهترند و ما فقط ادایی بیش نیستیم.

مهمان

خب تجربهء شما یه چیزی بوده و تجربهء من چیز دیگه.
مثلا من با یه یارو که خیلی ادعاش میشد گرفتاری پیدا کردم!!
درمورد سوالات هم نسبتا ضعیف بودن.
یا شما همین بحثهای اسلش دات رو ببینید که نصفشون علاف هستن و چرت و پرت هم میگن.
توی خیلی بحثها من میبینم کمتر کسی هست سواد واقعی داشته باشه مثلا بخواد از نرم افزار آزاد دفاع درست و حسابی بکنه و بجاش چرت و پرت میگه که گاهی حکم دفاع بد رو داره.
البته من از ملت خودمون تعریفی ندارم، اما میخوام بگم اونطور هم که شما خیال میکنید همه جا خیلی بهتر نیست و آدم بیخود هم همه جا پیدا میشه.
ضمنا اینجا هم اگر وضع اقتصاد مردم بهتر بود شاید اخلاقشون هم بهتر میشد (حداقل یه کم).
کمبود منابع، چه مالی و چه انسانی رو هم درنظر بگیرید.
البته در نهایت چون من در فرومهای خارجی تجربهء محدودی داشتم نمیتونم نظر کلی مطمئنی بدم.
ولی یادمه در فرومهای لینوکس هم زیاد بهم کمک نشد. مثلا درمورد فدورا 5 که انصافا خیلی باگ داشت.
صفحات : 1 2