انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: پارتیشنها و unallocated
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح

مهمان

پارسیکس Kev داشتم و ویندوز xp. نه Gparted روی پارسیکس نصب شده م و نه روی دیسک لایو پارسیکسم و نه روی دیسک لایو لینوکس مینت 9م هیچ کدوم پارتیشنها رو نشون ندادن. همون مشکل معروف. پارتیشن ها مونت میشن و قابل استفاده ن ولی توی gparted کل هارد رو Unallocated نشون میده.
ویندوز سقط شده بود و باید عوض میشد. درایو ویندوز رو -با سیدی بوتیبل خود ویندوز- فرمت کردم و روش دوباره xp ریختم.
طبعا بوت رو دستکاری کرده و الان فقط خودش بالا میاد. لینوکسم تو سایه مونده و بهش دسترسی ندارم!
با این وضع gparted هم که نمیتونم نه Mint رو نصب کنم نه parsix. هدف نهایی کنار هم داشتن mint و ویندوز xpه.
دیسک لینوکسی هم فقط همین دو تا رو دارم.
باید برم سراغ پارتیشن مجیک؟ اگه آره، باید دقیقا باهاش چیکار کنم؟
راهی واسه بازیابی پارسیکس موجود هست؟
اگه پارسیکسه بالا بیاد، تو راحتتر شدن حل قضیه کمکی میکنه؟

از مدتها پیش با XP SP2 کار می کنم!
طرف جدیدها نرفتم. یه سرویس پک جدید یا ویستایی، سونی (7) چیزی بهتر نیست؟ (بهرحال بخاطر بعضی کارها که ویندوز رو لازم دارم)
توی ویندوز پارتیشن‌ها درست نشون داده میشن؟
اگه بتونید هارد رو با palimpsest که توی دیسک زنده فدورا هست (گمونم توی مینت هم باشه) تست کنید احتمالا بهتر باشه. این برنامه جدیدتره و به نظر من قوی‌تر.

مهمان

پارتیشن ها آسیبی ندیدن. توی ویندوز هم FATها نشون داده میشن. ext3 و swapم هم مسلما تو ویندوز دیده نمیشن.
این palimpsest رو تا حالا ندیدم و نشنیدم. نگاه میکنم تو مینتم ولی فکر نکنم باشه.

مهمان

اینکه میگم پارتیشنها سالم هستن، حتی با سیدی لایو بوت میکنم و از پارتیشن پارسیکس نصب شده م روی هارد، فایلهای home folderم رو کپی میکنم جای دیگه.
الان فقط مشکل بهم خوردن بوت توسط نصب ویندوزه و این مشکل لعنتی و معروف gparted که همه رو Unallocated نشون میده.
palimpsest هم واسه همین ساختن دیگه!
چند نسخه‌ای هست که توی فدورا هست. نسخه قبلی مینت هم بود. نسخه جدید هم ۹۹درصد مطمئنم هست. کافیه Run بزنید و palimpsest تایپ کنید!

مهمان

این palimpsest توی مینت نبود (البته نفهمیدم منظورتون از Run چیه. ولی تو ترمینال که تایپش می‌کردم می‌گفت نصب نیست). با همون دیسک لایو کانکت شدم و با apt-get نصبش کردم (خوشبختانه واسه دایال آپ من، حجم کمتر از 1MBش خیلی مناسب بودSmile. توش هارددیسکم رو انتخاب کردم و نتیجه رو میتونید توی screenshot ببینید:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pic0.picsorlinks.com/ph_or_29417_2e9d8d1.png">http://pic0.picsorlinks.com/ph_or_29417_2e9d8d1.png</a><!-- m -->
متاسفانه یادم رفت بگم که دیسک لایو mint پارتیشن پارسیکس روی هارد من رو نمی‌دید. یعنی اون بک‌آپی که از اطلاعات home folder پارسیکس گرفتم، با دیسک لایو خود پارسیکس بود. وگرنه توی لایو mint اون پارتیشن mount نمیشد.

اطلاعات کلی درباره پارتیشن هام:
دو تا ۱۰۴ گیگابایتی / هر دو FAT و برای دیتا هام
یه ۱۶ گیگابایتی FAT که درایو اصلی ویندوزه
یه ۲۴ گیگ پارسیکس روی هارد
و یه ۱/۱ گیگ swap هم که مشاهده می‌کنید

[/code]
اون 16 GB FAT که ویندوز روشه:
کد :
Usage: Filesystem
Partition type: W95 FAT32 (LBA) (0x0c)
Partition Flags: Bootable
Type: FAT (32-bit version)

اون Extended 234 GB که نوشته، روش که کلیک می‌کنم ایناس:
کد :
Usage: Container for logical partitions
partition type: Extended (0x05)
partition flag:-
partition label:-
و من نمی‌دونم چیه! کلا هارد ۲۵۰ گیگه و گفتم که شامل چیاس. دیگه جایی واسه این نیست که بخواد یه پارتیشن مجزا باشه!

اون ۲۴ گیگ. بلوک بالاش همینارو نوشته. دو تا پایینی هاش رو نوشته unallocated.

اون Swapه:
کد :
Usage: Swap space
Partition Type: Unknown()

دو تا 104 GB FAT ها هم که دربارشون گفتم اینجوری دربارشون میگه:
کد :
Usage: File system
Partition Type: Unknown()
Type: FAT (32-bit version)

اما اون Free 104 GB رو که روش کلیک می‌کنم نوشته Unallocated space. و اینم مثل اون ۲۳۴ بالا که گفتم، قاعدتا وجود خارجی نداره (کل هارد ۲۵۰ گیگابایته).

همه Extendedها فقط دکمه Delete partition دارن
همه Unallocatedها فقط دکمه Create partition دارن
در مورد بقیه: Unmountشون می‌کنم، Check filesystem رو میزنم و میگه Filesystem is clean.

آقا خیلی ممنون از وقتی که می‌ذارید و راهنمایی‌هاتون Smile
حالا قدم بعدی چیه؟

الان با palimpsest اون ۲۴ گیگ رو delete partition بزنم یه پارتیشن جدید درست کنم واسه نصب مینت؟
بعد اگه مینت واسه نصب پارتیشنهای FATم رو دوباره نبینه عیب نداره؟
منظورم اینه که بالاخره ایراد از پارتیشن هاست یا از gparted؟ و اگه مشکل پارتیشن‌هاست، چجوری می‌شه حلش کرد؟
اینا که معلوم نیست چی هستن و unallocated زده و واقعا وجود فیزیکی ندارن تکلیفشون چیه؟!
ظاهرا به رحمت خدا رفتن اون پارتیشن‌های ..
ولی باز هم بیشتر تحقیق کنید. شاید یه راهی واسه بازگشتشون پیدا شد!
جی‌پارتد واسه من هم از این مشکلات پیش آورده بود.

مهمان

«به رحمت خدا رفتن» یعنی چی؟ منظورتون از «..» کدوماست؟
من میتونم ازشون فایل بردارم و روشون بنویسم. سرجاشون هستن. فقط پارتیشنی که پارسیکس روش نصبه رو از طریق مینت نمیتونم استفاده کنم. که اونم با سیدی لایو پارسیکس قابل دسترس بود و اطلاعاتش رو برداشتم و کپی گرفتم. الان لازمش ندارم و میتونم حتی فرمتش کنم.
بقیه پارتیشن ها هم که مشکلی ندارن.
مسئله اینه که الان نمیدونم اون فضاهایی که unallocated زده اصلا چی هستن؛ چون قاعدتا وجود خارجی که ندارن!
همون پارتیشن‌های عادی شما رو unallocated زده ولی خوبیش اینجاست که به اون پارتیشن و فایل‌هاش دسترسی دارید!
۱۶ گیگا پارتیشن اولیه دارید و بقیه پارتیشن‌ها رفتن جزو extendedها که خودش به چند تا پارتیشن ریزتر تقسیم میشه. این اصول پارتیشن بندیه یعنی اگه می‌خواید چند تا پارتیشن داشته باشید باید extended کنید و پارتیشن‌ها رو اون تو بسازید. بنابراین فکر نکنید که اون یه پارتیشن جداگانه با حجم ۲۳۴ گیگ هست.

مهمان

آها! پس منظور از Container اینه!
پس یه Extended کلی همه رو به جز 16 گیگ اول دربرگرفته. یه Extended هم که همون 24 گیگ پارسیکسو دربرگرفته.
ممنون Smile الان تازه یه چیزایی فهمیدم Smile

1) حالا حکایت اون Free 104 GB چیه؟ اون که دیگه Extended نیست؛ چیه پس؟

2) الان ویندوزی که نصب کردم بوت رو بهم زده. از چه طریقی این کارو کرده؟ کجا رو دستکاری کرده؟ و چجوری میشه دستکاریش کرد یا برش گردوند؟

3) و آیا بعد از این نصب اخیر ویندوز بوده که پارتیشن ویندوزم (16 گیگه) شده اصلی و بقیه شدن Extended یا از قبل اینجوری بوده؟

4) خب الان مگه مشکل فقط تغییر بوت و mount نشدن پارتیشن پارسیکسه توی مینت نیست؟ خب اگه بتونیم رو قضیه بوت رو حل کنیم، مگه نمیشه اون 24گیگ پارسیکس رو دوباره فرمت کرد و مینت رو روش ریخت. swap رو هم اگه نشناخت، swap رو هم میشه باز با همین برنامه فرمت کرد دیگه. اینجوری قضیه حل نمیشه؟
یعنی لطفا دقیقا برام توضیح بدید که الان پارتیشنهای من واقعا مشکلی دارن؟
از ابزار testdisk استفاده کردی ؟

مهمان

اینم از نگاه TestDisk:

کد :
Current partition structure:
Partition Start End Size in sectors
Previous
2 E extended 1912 0 1 30399 254 63 457659720
3 P FAT32 4999 1 1 17699 254 63 204041502
[color=red]Space conflict between the following two partitions[/color]
2 E extended 1912 0 1 30399 254 63 457659720
3 P FAT32 4999 1 1 17699 254 63 204041502
X extended 1912 0 2 4870 254 63 47536334
5 L Linux 1912 2 1 4870 254 63 47536209
X extended 4871 0 1 4998 254 63 2056320
6 L Linux Swap 4871 1 1 4998 254 63 2056257
6 L Linux Swap 4871 1 1 4998 254 63 2056257
X extended 17700 0 1 30399 254 63 204025500
7 L FAT32 17700 1 1 30399 254 63 204025437
*=Primary bootable P=Primary L=Logical E=Extended D=Deleted

عزیزان لطف کنید بگید چی دستگیرشون می‌شه ماهم بفهمیم.

و بالاخره این کارهایی که گفتم رو انجام بدم؟ اینکه چیزی نمیگید یعنی ریسکه؟!

ممنون

مهمان

تا چند روز پیش fdisk -l /dev/sda نشون میداد. اما الان میگه نمیتونم!
با این TestDisk هم اصلا نفهمیدم میتونم یکی دو تا از پارتیشن ها رو فرمت کنم یا نه؟

اگه کل هارد فرمت بشه و با همون Gparted محترم دوباره پارتیشن بندی بشه، دیگه مشکلی نیست؟!
بعد از اون باید چه چیزهایی رو رعایت کنم که باز کار هاردم به اینجا نکشه؟
هميشه ايجور مواقع من سراغ توزيع gparted ميرم
و هميشه حل مشكل شده با توزيع زنده مخصوص ويرايش هارد ديسك

اخرين نسخه : <!-- m --><a class="postlink" href="http://distrowatch.com/?newsid=06216">http://distrowatch.com/?newsid=06216</a><!-- m -->

مهمان

راستش diskdrake هم توی LinuxQuestions توصیه شده (که باید به خاطرش یه توزیع رو کلا بگیرم). منم دایال آپ دارم. قرار به استفاده از یه توزیع دیگه باشه، دوباره باید سفارش بدم.

اما ظاهرا این یه باگ مشهور Gpartedه (اونطور که خیلی جاه خوندم)؛ اونوقت توزیع Gparted ، همین برنامه Gparted رو نداره؟

فرق لینوکس با ویندوز اینه که همیشه یه راهی هست. میخوام بدونم راهی به جز استفاده از همچین توزیع هایی یا فرمت کردن کل هارددیسکم ندارم؟
کارهای خیلی کلی برای رفع مشکلات جزئی، پاک کردن صورت مسئله ست (که من نقطه ضعف ویندوز میدونستم و میدونم).