انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: راهنمايي در shell script
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
سلام دوستان. من يه اسكريپ نوشتم. سوال اولم اينكه براي اينكه با زدن كلمه خاصي مثل poem مي خوام برام اسكريپت رو اجرا كنه و نيازي نباشه ./myfileرو بزنم بايد براش تو .bashrc الياس (alias)بزارم؟؟ يا كل اسكريپتو توش بنويسم؟؟
سوال دوم اينكه محتويات اسكريپتو ميشه به محتويات فايل ديگه اي اضافه كرد كه نخوام دوباره تو فايل جديد بنويسم؟
با تشكر
برای مشکل اول :
توی لینوکس فایل های executable در یکی از مسیر های زیر قرار دارد . شما می توانید با اجرا دستور زیر مسیر ها رو پیدا کرده و اسکریپت رو درون یکی از پوشه ها قرار دهید :
کد :
echo $PATH

و در مورد سوال دوم شما .
اسکریپت حاوی یک سری خطوط متنی هستش . حالا شما می خواهید این خطوط رو به کدوم فایل اضافه کنید ؟ و اصلا کجای فایل می خواهید اضافه کنید ؟
خيلي ممنون در مورد سوال اولم مشكلم حل شد. و اما سوال دوم مي خوام مثلا چنتا خط از فايل1 به انتهاي فايل دوم كپي كنم. يعني از يه قسمت اسكريپتي به فايل جديدم بريزم...
ببین دوست من متوجه نشدی !
آیا فایل دوم شما هم اسکریپته ؟
اگه اسکریپته کجاش می خواهی اضافه کنی ؟
آصلا منظور شما از این کار چیه ؟

ای کاش اون خطوط رو میگزاشتی و می گفتی که توی کدوم فایل می خواهی بزاری . اینجوری راحت تر میتونم کمک کنم Smile
ببخشيد بخاطر توضيحات بدي كه ميدم... هر دو فايل اسكريپت هستند... خب همونطور كه گفتم چندخط از فايل اسكريپت اول مي خوام تو فايل اسكريپتي دوم اضافه يا كپي كنم. بخداد همينه فقط
نميدونم درست رسوندم يا نه....

اون خطوط هم خطوط خاصي نيستن ... Smile اسكريپت هاي سادن Smile
خوب کاری نداره Smile
کپی کن و برو توی اون یکی فایل پست کن !
تمام ؟

اگه منظور شما انجام همین کار توی ترمینال هستش . این دستور رو اجرا کن :
کد :
cat file1 >> file2
با این دستور تمام خطوط فایل اول به انتهای فایل دوم اضافه میشه .
واقعا ممنون از راهنمايي... دقيقا همينو ميخواستم. اسكريپت رو به آخر فايل جديدم اضافه كرد...
فقط یادت باشه که حتما از دوتا < استفاده کنی . یعنی <<
بله .......حتما.. امتحان كردم < محتويات فايل رو كلا پاك ميكنه و جديده رو فقط ميريزه.....