انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: پیشنهاد برای تشکیل بخش شبکه
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
صفحات : 1 2 3 4 5
با عرض سلام
فکر میکنم که همه ما میدونیم که بزرگترین و مهمترین کاربرد لینوکس ,استفاده از آن در شبکه است .
به نظرتون دیگه وقتش نیست که یه کاری هم تو این زمینه انجام بشه ؟
مثلا یه انجمن مخصوص شبکه و آشنایی با شبکه مبتنی بر لینوکس بر پا کنیم.

آقا آلن نظرتون در این باره چیه ؟

ممکنه بگید مثلا netcat هنوز با کرنل مشکل داره پس چه کارش به شبکه !؟
اما خوب همه که مثل من نیستن خیلیها هم امکانش رو دارن (مثلا 2 تا سیستم مجهز به lan )
هم علاقه اما به خاطر نا اشنایی نمیرن طرفش .
کاشکی امکانش بود بخش شبکه هم راه مینداختید و رو اون هم کار میشد . در جهت معرفی ابزارها و آشنایی با اونها .
چون واقا ارزشش رو داره !
پیشنهاد خیلی خوبیه... اول باید یک سری منابع هم پیدا کنیم...
جانا سخن از زبان ما می‌گویی!!! 8) :roll: 8)
من هم موافقم .
پس اگه دوستان موافق باشند از حالا دنبال منابع باشیم و اینجا بنویسیم. راستی امنیت شبکه یادتان نره Smile
بعد هم میشه از روی این منابع مقالات خوبی در آورد.
خوبه من هم می خوام تو این زمینه کار کنم.
شاید بهتر باشه اول یه TODO درست کنیم.
blix جان میشه کمی بیشتر توضیح بدی؟
یعنی یه لیستی از کارهایی که می‌خوایم با استفاده از لینوکس تو شبکه انجام بدیم درست کنیم بعدببینیم چه منابعی براش وجود داره، بعد بحث کنیم، بعد کارهای مورد نظرمون رو انجام بدیم. آخر سر هم رفع اشکال...
خیلی خوبه . پس از همه عزیزان تقاضا می شود هر چه به ذهنشان در مورد شبکه می رسد اینجا بنویسیم تا به دنبال منابع بگردیم .
فکر کنم یکی از بحث های داغ در مورد شبکه استفاده از سامبا باشه . و چیزهای دیگر مثل وب سرور ftp سرور mail سرور
بقیه را هم دوستان لطف کنند ذکر کنند
با تشکر
فکر خوبي هست...آقا ما هم هستيم... Big Grin Tongue Confusedhock:
پس من شروع می‌کنم.
یه شبکه کوچیک با یه سرور و چهار یا پنج کلاینت رو در نظر بگیرید که قراره با یه هاب به هم متصل بشن و فایل و پرینتر به اشتراک بذارن. این کامپیوترها هم از ویندوز استفاده می‌کنن هم از لینوکس. به نظر می رسه بهترین روش برای راه انداختن یه همچین شبکه‌ای استفاده از سامبا باشه. حالا سوالات من:
۱/ برای شناسایی اجزای شبکه چه کارهایی باید کرد؟ از چه روشهایی میشه استفاده کرد و چه نرم‌افزارهایی بدرد این کار می‌خورن؟ آیا انجام این کار وقتی سرور ویندوزه با وقتی که لینوکسه تفاوت می‌کنه؟ چه تفاوتهایی در هر دو حال پ‍یش میاد؟
۲/ برای راه‌اندازی یه چنین شبکه‌ای اطلاع داشتن از چه مسائلی لازمه و این اطلاعات رو چطور میشه بدست آورد؟ حدسهای من ایناست: مقداری اصوال شبکه و انتقال داده در اون، آشنایی با یک سری از دستورات خط فرمان، آشنایی به بعضی نرم‌افزارهای مفید برای راه‌اندازی و تست شبکه.
۳/ از چه نرم افزارهایی تو محیطهای گرافیکی برای کار با شبکه‌ها تو لینوکس میشه استفاده کرد.
فعلا اینا به فکرم رسید. ممکنه نوشته‌هام ناقص یا مبهم باشه. دوستانی که به این بحث علاقمندند سوالات و حرفا و حدسهاشون رو بنویسن تا کم‌کم بحث رو داغ کنیم.
اقا منم خیلی دوست دارم درباره شبکه و مساءل مربوط به اون یه چیزایی بدونم.
اگه ر اه اندازی بشه خیلی خوبه.....
پس اگه موافقين يک تاپيک بزنيم با نام شبکه که سوال و جوابها رو اونجا بنويسيم.. Big Grin Tongue :lol:
من فکر کنم با همین هم میشه کار هایی کرد کافی هست که با همین پیشنهادی که blix دادن شروع کنیم . البته یک تاپیک مربوط به شبکه هم باشه خوبه .ولی به صورت اعلا باشه فکر کنم بهتر باشه.
تا نظر بقیه دوستان چی باشه.
ضمنا بعدا از روی همین تاپیک میشه یک مقاله خوب در آورد.
خب در مورد چیزهایی که blix جان گفتند اول باید معلوم کنیم سرور چی باشه . فکر کنم دستوراتی که از خط فرمان لازم هست ping,netstate فعلا باشه چند تا چیز دیگه هم هست که معادلش را در لینوکس نمی دونم مثل دستور net !
برای اینکه با هم پیش بریم فکر کنم خوب باشته دوستانی که علا قه دارن بحث را دنبال کنند samba و swat را نصب کنند.
در مورد اجزا چند تا network card و یک هاب ترجیحا سوییچ (بعدا در مورد امنیت آنها با هم بحث می کنیم) استفاده باید کرد.همین طور باید توپولوژی شبکه مشخص بشه که به نظر من باید از نوع star باشه.در مورد نوع سرور فکر می کنم لینوکس بهتره که باشه.
لطفا بقیه هم نظر بدن تا همینطور بحث داغتر بشه Smile
مرسی از اینکه همه استقبال کردند Smile
پس شروع میکنیم Smile و به قول whitehat جان امنیتش یادتون نره Wink
whitehat نویسنده :خب در مورد چیزهایی که blix جان گفتند اول باید معلوم کنیم سرور چی باشه . فکر کنم دستوراتی که از خط فرمان لازم هست ping,netstate فعلا باشه چند تا چیز دیگه هم هست که معادلش را در لینوکس نمی دونم مثل دستور net !
برای اینکه با هم پیش بریم فکر کنم خوب باشته دوستانی که علا قه دارن بحث را دنبال کنند samba و swat را نصب کنند.
در مورد اجزا چند تا network card و یک هاب ترجیحا سوییچ (بعدا در مورد امنیت آنها با هم بحث می کنیم) استفاده باید کرد.همین طور باید توپولوژی شبکه مشخص بشه که به نظر من باید از نوع star باشه.در مورد نوع سرور فکر می کنم لینوکس بهتره که باشه.
لطفا بقیه هم نظر بدن تا همینطور بحث داغتر بشه Smile
اول اینکه یکی برای من توضیح بده swat چیه؟ فکر می‌کنم مثل MARS یه جور شکلاته! Confusedhock:
با تو‍ولوژی Start موافقم اما اگه درباره Bus و Ring هم در حاشیه بحث کنیم شاید بد نباشه و به کار کسی هم بیاد.
راستش من در حال حاضر متأسفانه با یه سرور ویندوز سر و کار دارم. ولی دارم با یه سرور لینوکس هم ور می‌رم. پس خواهشاً درباره هر دو حالت سرور ویندوز و لینوکس بحث کنید. بحث امنیت هم اگه موضوع رو خیلی پیچیده نکنه حتماً لازمه. ولی توصیه می‌کنم اگه دیدیم خیلی بحث رو طولانی می‌کنه یه تاپیک دیگه براش باز کنیم.
سلام blix جان
swat را من قبلا با اون کار کردم برای پیکر بندی سامبا استفاده میشه .
البته منظور blix جان توپولوژی star به معنی ستاره هست. در مورد سایر توپولوژی ها هم بحث خواهیم کرد .من خودم فعلا که به یک کامپیوتر دسترسی دارم ولی شاید با vmware بشه با ویندوز شبکه کرد .چون قبلا یه چیزهایی در بارش خواندم.
در باره هر دو os حتما بحث خواهیم کرد.در مورد امنیت هر جا لازم بشه یک سری توضیحاتی که بتوانم خودم می دهم.
پس بهتره که سعی کنیم قدم به قدم پیش بریم .فکر کنم اولین قدم نوع سخت افزار هایی باشه که باید استفاده بشه .مثلا چه کارتهایی با لینوکس سازگارند و یا با ویندوز و ....
از تمامی دوستانی که به این موضوع علاقه دارند هم خواهش می کنم که این بحث را دنبال کنند و نظر بدهند.
در ضمن از آقا آلن هم تقاضا دارم که ما را در این تاپیک همراهی کنند تا از محضر ایشان هم استفاده کنیم.
با تشکر از همگی
آقایون یه کم یواش حرکت کنید ما هم برسیم!!!
اول یا یه توضیح راجع به توپولوژی های شبکه بدید یا یه منبع ترجیحا فارسی خوب معرفی کنید. ( انگلیسی هم بود عیب نداره . فقط مختصر و مفید باشه ). خوب دیگه ببخشید اگر خیلی عقبم! :oops: چون تو حالا 2 تا کامپیوتر رو یه جا ندیدم! :mrgreen: چه برسه که راجع به شبکه کردنشون کار کرده باشم. :lol: ( صفر کیلومترم! :mrgreen: )
در ضمن آیا همانطور که وایت هت گفت واقعا میشه با vmware این کار رو کرد؟ مطمئنید ؟ چون من به سیستم دیگه ای دسترسی ندارم.
اگه با virtualPC با VM بشه این حالت شبکه رو داشت که خیلی آلی میشه . چطوره اول این رو مشخص کنیم که همه بتونن تو این بحث شرکت کنند .
کسی میتونه این کار رو بکنه ؟
صفحات : 1 2 3 4 5