انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: ارور كامپايلر ++c هنگام كامپايل با دستور configure/.
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
سلام. تورو خدا اين بار جواب بديد.
از fedora 5 استفاده مي كنم.
هنگام نصب بسته هاي tar/gz وقتي مي خواهم با دستور ./configure اقدام به كامپايل كنم اين ارور رو ميده:

checking for C++ compiler default output file name... configure: error: C++ compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.

البته من هر چي مقاله در مورد بسته هاي نرم افزاري و ... توي اين سايت و ديگر سايت ها پيدا كردم خوندم اما نمي دونم مشكل كجاست كه اين ارور رو ميده.
3 يا 4 تا برنامه امتحان كردم ولي باز هم همين ارور رو ميده.
مراحل انجام کار را یک مورد کاملا در این سایت قرار دهید منظور این است که کار های را که برای نصب یک بسته tar,gz مرحله به مرحله انجام می دهید در سایت قرار دهید تا بتوان بیشتر کمک کنید

در راه لینوکس موفق باشید
فریدی
سلام
من براي نصب يك فايل zip شده tar/gz اول اونو داخل يك پوشه دلخواه extract مي كنم. بعد داخل پوشه ميرم يك terminal باز مي كنم و با دستور ./configure شروع به كامپايل مي كنم. همين جا اون اروري كه نوشتم رو ميده. حالا بقيش رو ميگم اگه مشكل داشت لطف كنيد بگيد. بعد از دستور ./configure با دستور make و سپس make install اقدام به نصب برنامه مي كنم. همين. البته تا حالا به علت همين ارور اين كار را امتحان نكردم.
يه سوال ديگه هم در مورد بسته هاي rpm داشتم: وقتي يك بسته كامل نصب ميشه از كجا بايد اون برنامه رو اجرا كرد.
و سوال ديگه اين كه شنيدم پس از نصب كامل بسته هاي tar/gz هيچ آيكون يا shortcut ي به برنامه نصب شده بوجود نمياد. خوب اين فايل ها اصلا كجا نصب ميشن و براي اجراشون بايد چه كرد؟
از اينكه هنوز از يادگيري لينوكس مايوس نشدم خوشحالم و از شما متشكر.
با دستور whereis + اسم برنامه می توانید مکان نصب آن برنامه را پیدا کنید و سپس یک launcher برای آن بسازید

آیا مطمن هستید به داخل پوشه می روید با دستور pwd مکانی را که در آن هستید را چک کنید
لینک زیر هم می تواند به شما کمک کند

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.technotux.org/html/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=27&page=1">http://www.technotux.org/html/modules.p ... =27&page=1</a><!-- m -->

در راه لینوکس موفق باشید
فریدی
سلام
ممنون از راهنماييتون
اما مشكل اون ارور هنوز برطرف نشده. البته ناگفته نمونه كه من هنگام نصب فدورا از قسمت Development tools فقط دو تا برنامه kdevelop و gnum develop رو نصب كردم. براي همين فكر ميكنم واقعا كامپايلر هاي ++c نصب نشدن.
مشکل شما اینه که کامپایلرها رو نصب نکردید. از همون قسمت development tools اونها رو نصب کنید.
سلام
ممنون آقا آلن
ولي من داخل محيط kde يا gnume نمي تونم برنامه add or remove رو اجراكنم چون همونطور كه قبلا هم بهتون گفته بودم اين ارور رو ميده: unable to retrieve information از طرفي با دستور yum هم بلد نيستم كار كنم. حالا يه بد بياري ديگه هم اينكه وقتي DVD رو داخل دستگاه ميذارم و به قسمت update ميرم ميگه كه image فدورا رو پيدا نميكنم.
ميتونم كامپايلر ++c رو از داخل DVD Fedora 5 نصب كنم؟ چه rpm هايي رو بايد نصب كرد؟
يه سوال ديگه: چطوري يه ديسك بوت درست كنم. البته دستورشو ميدونم بايد داخل پوشه sbin بريم و اين دستور رو تايپ كنيم: mkbootdisk –device/dev/fd0 2.6.15 كه البته 2.6.15 كد كرنلمه. اگه اشتباه ميكن بگين. اما وقتي اين دستور رو تايپ ميكنم اين ارور رو ميده: not enough space . با خود DVD هم كه به قسمت rescue ميرم همون ارور بالا رو ميده و ميگه image ي روي دستگاه نصب نشده. حالا با اين مشكلات چي كار كنم؟!!
بازم ممنونم.
کامپایلر ++C احتمالا نصب شده بسته binutils رو باید نصب کنید که حاوی gas است . البته باید از جهت dependency نصب شده باشد .