انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: چند سوال در مورد اصطلاحات لینوکس
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
سلام
من چند سوال در مورد چند اصطلاح در لینوکس داشتم.
1) منظور از clean source چیست؟
2) redhat box به چه چیزی گفته میشه ؟ ایا منظور همان توزیع ردهت به همراه نرم افزار های آن است؟ و آیا برای بقیه توزیع ها همین اصطلاح گفته میشود
3) منظور از portslave چیست؟
4) آیا طرفداران دبیان شعار خاصی دارند ؟ هدف این گروه چی بوده ؟
5) آیا non-open-source به محصولا ویندوزی گفته میشود یا برای بعضی از برنامه های لینوکس هم صادق است؟
البته شاید این سوال ها زیاد بهم مربوط نباشه بهر حال ممنون از جواب های شما.
با تشکر
1. تا جایی که من مکی دونم به چیزی که فقط سورس باشه این رو می گند یعنی کامل کد منبع هست ...
2.بله ، مثلا می گند لینوکس باکس یعنی سیستمی که با لینوکس کار می کنه ، ردهت باکس هم یعنی سیستمی که با ردهت کار می کنه ...
3.نمی دونم این رو
4.شعار خاص رو نمی دونم ولی هدفش ارائه ی یه لینوکس کاملا مستقل و رایگان و قدرتمند هست ،‌دبیان به هیچ سازمان یا کشوری وابسته نیست و یه لینوکس آخره غیر وابسته و مستقل ارائه کرده ... که قابلیت یه سیستم کامل رو داره ...
5.
به هر چیزی که کد منبع رو در اختیار نده چه مایکروثافتی و چه اپل چه ناول چه هر شرکت که کد منبع رو به صورت عمومی قرار نمی ده
اگر کسی فکر می کنه اشتباه نوشتم حتما بگه ، چون من یکمی انگلیسیم بد میزنه! شاید اشتباه گفته باشم ...

مهمان

هدف دبیان سیستم رایگان نبوده.
Free=آزاد
4) فکر کنم شعارش توي اون بنر بالاي سايت مشخص باشه Smile
ممنون از همه
راستش این سوالات را در یکی از مباحث یکی از اساتید این سایت دیدم که می خواستم در این موارد بدانم .
اگر نکته دیگری به ذهنتان رسید مرا در جریان بگذارید ممنونم.
3) یه نرم‌افزار مربوط به Networking تو sf.net هست به نام portslave.
من این صفحه رو هم پیدا کردم.
4) Title سایت Debian هست:
[ltr]
Debian -- The Universal Operating System
[/ltr]
Anonymous نویسنده :هدف دبیان سیستم رایگان نبوده.
Free=آزاد

اگر دوباره مطالعه بفرمایید قید کردم ؛مستقل و رایگان؛ یعنی آزاد و رایگان ... برای بنیاد دبیان یکی از مسائل رایگان بودن اون هست تا اون رو به یک سیستم بین المللی تبدیل کنه و برای اشخاص محدودیتی به وجود نیاد ، دبیان Free free free هست ! اولی ازاد دومی رایگان سومی مستقل از کشور ها (می دونید که دبیان به هیچ کشوری وابسته نیست اما مثلا جینتو با این که رایگان و آزاد هست اما برای آمریکاست یا کناپیکس مال آلمان اما دبیان!!!)