انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: پاک کردن لینوکس
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح

مهمان

سلام
من چطوری میتونم سوزه رو از روی کامپیوترم کاملا پاک کنم؟
مرسی

مهمان

درایوشو format کن.

بعد boot loader مایکروسافت رو نصب کن.

مهمان

درایو زوره رو فرمت کن ری استارت کن و سی دی ویندوز رو بزار و وارد با زدن r وارد recovery شو و تاپی کن fix mbr .البته نمیدونم جدا است یا پیوسته.

مهمان

از کجا باید درایو زوزه رو پاک کنم؟ من یک کاربر تازه کار هستم. لطفا به من بگید که کاملا چه مراحلی رو باید طی کنم/
دوست عزیز شما مگر قبلا با ویندوز کار نکردی؟
منظوره دوستمون اینه که از ویندوز پارتیشن مربوط به لینوکس را پاک کنی.
Disk Managment < Administrative Tools < Control Panel
از اینجا باید بری پاک کنی.
چون من ویندوز ندارم دقیق نمیتونم آدرسش رو بهت بدم و لی تا اینجاش درسته.
گه ويندوزت كار ميكنه روي My Computer راست كليك كن بعد گزينه Manage بعد از ستون سمت چپ كنسول باز شده Disk management بعد اون پارتيشن مربوطه رو راست كليك بعد هم الباقي ماجرا رو دنبال كن ولي بعد از پاك كردن ديگه ويندوزت بالا نمياد و بايد اون كاري رو انجام بدي كه دوستان گفتند.

مهمان

سلام دوستان عزیز
باید به عرض برسونم که من اصلا ویندوز روی کامپیوترم ندارم. فقط دو نوع لینوکس دارم. حالا میخوام اون لینوکسها رو کاملا از روی سیستمم حذف کنم و بعد ویندوز نصب کنم.
ممنون میشم اگه کاملا به من بگید باید چیکار کنم.
دوست عزیز سلام
برام جالبه که بگید چرا اول دو لینوکس بدون ویندوز داشتی و حالا میخواهی هردو رو پاک کنی و ویندوز نصب کنی
در مورد جواب شما با هر سی دی bootable ای می تونی این کارو بکنی
پاک کردن ! ( بهتر است که بگیم که میخواهید پارتیشن هایی را که لینوکس روی آنها نصب بوده را فرمت کنید )
با همون سی دی ویندوز xp این کار و انجام بده
پیروز باشید :wink:

مهمان

دوست عزیز مرسی از راهنمائیت.
راستشو بخواهی نه اینکه اصلا ویندوز نداشته باشم . ویندوز داشتم ولی چون میخواستم لینوکسهای روی سیستمم رو پاک کنم و بلد نبودم یه سری کارهایی کردم که ویندوزم پرید و حالا نمیدونم چی شده که اصلا سی دی ویندوز رو سیستمم قبول نمیکنه تا بذارم و همونجا پارتیشنهای لینوکسی رو فرمت کنم.
خواهش میکنم اگه میدونید باید چیکار کنم به من بگید . ظاهرا فقط باید از سی دی خود لینوکس استفاده کنم که خوب اونهم فقط گزینه نصب و repair داره.
دوست عزیز برو تو اون لینوکسی که نمخواهی پاکش کنی (یا دیسک زنده بزار و بوت کن دستگاه رو) برو تو محیط متنی تایپ کن
parted /dev/hda به اینصورت وارد برنامه parted میشی . حالا تایپ کن print تا لیست تمام پارتیشنهای موجود روی هاردیسک رو بهت بده . سپس minor اون پارتیشنی که لینوکس روش نصب هست و میخواهی پاکش کنی را یاد داشت کن و در آخر تایپ کن (مثلا اگر مینور اون پارتیشن مورد نظر 4 باشه )
rm 4
در آخر هم فایل fstab رو ویرایش کن.

از این ساده تر دیگه من راهی بلد نیستم :wink:
یه پیشنهاد دیگه هم دارم
سعی کنید همیشه یه دیسک نجات دم دست داشته باشید یه چیز راحت و بی دردسر
مثل توزیع هایی که به صورت زنده هم قابل استفاده هستند مثلا پارسیکس
اون وقت راحت تر از parted /dev/hda که دوستمون فرمودند اجرای دستور cfdisk/dev/hda است یه محیطی راحت تر و روتین تر ازfdisk که احتمالا با اون آشنائید البته این دستورات را باید در حالت کاربر ریشه انجام بدهید
خوب اگر بخواهید اطلاعات ویندوزی خود را هم محفوظ نگه دارید باز با این دیسک زنده می تونید بخش های مورد نظرتون رو به صورت موقت جابجا کنید :wink: