انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: اجراي GTK
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح
من GTK رو از اين آدرس <!-- m --><a class="postlink" href="ftp://ftp.gtk.org/pub/gtk/v2.10/gtk+-2.10.0.tar.gz">ftp://ftp.gtk.org/pub/gtk/v2.10/gtk+-2.10.0.tar.gz</a><!-- m --> دريافت كردم و بعد روي توزيع Fedora5 نصب كردم. اين اولين برنامه ي است كه من نصب ميكنم در گنو/لينوكس.حالا ميخواستم بدون چطور بايد از صحت نصب برنامه با خبر شد؟بعدشم از كجا بايد وارد GTK بشم و كلاً برنامه هاي كاربردي ديگري كه بصورتtar.gz هستند رو نصب ميكنيم چطور بايد وارد محيطتشون بشيم؟(من تازه كارم)
سلام

برنامه هایی که به صورت منبع هستند در فایل tzr.gz یا bz2 ذخیره می شوند. که باید آنها را از حالت فشرده خارج ترجمه و نصب کرد یک مقاله در این خصوص هست. اما این فرمانها مسلما در بیشتر موارد درست است:

tar zxvf filename.tar.gz
cd filename
./configure
make
make install

به جای filename اسم بسته را قرار بده.

اما این چیزی که شما گرفته اید یک کتابخانه گرافیکی است که بقیه برنامه ها از آن استفاده می کنند.
بهتر است در شروع کار با بسته های rpm کار کنید که هم نصب ساده ای دارد هم خطا ندارد.
دوست عزيز سلام.
مثل اينكه متوجه سوال من نشديد من GTK رو نصب كردم.حالا نميدونم چطور اجراش بكنم؟اين راهنمايي شما در مورد نصب هست در مورد بسته‌هاي rpm هم من تو سايت GTK پيدا نكردم.حالا اگه ميشه با توجه به بسته هايtar.gz توضيح بديد.
کتابخانه را بقیه نرم افزارهای استفاده میکنند.
ولي من فكر ميكردم كه GTK+ يك رابط گرافيكي برنامه نويسي ميباشد كه پلتفرمهاي مختلفي را پشتيباني ميكتد و داراي كتابخانه Glip&Pango&ATK ميباشد.آيا من اشتباه فكر ميكردم؟
براي نصب/آپديت لازم است كتابخانه ها را هم نصب/آپديت كرد ب توجه به اينكه من ابزارها توسعهDevelopment Tools رو نصب كرده ام.
یک مثال:

شما در سی یا پایثون می خواهید یک رابط گرافیکی داشته باشید. چکار میکنید؟ راه حل ساده این است که از توابع نوشته شده در یک کتابخانه استفاده کنید. که البته و صد البته gtk بهترین گزینه است. چرا؟
۱ - سورس آزاد است.
۲ - بر روی ۳ سیستم عامل رایج فعلی قابل اجراست.

این مثال استفاده از gtk در برنامه سی:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gtk.org/tutorial/c39.html#SEC-HELLOWORLD">http://www.gtk.org/tutorial/c39.html#SEC-HELLOWORLD</a><!-- m -->
دوست عزيز از جوابتون ممنونم.
من فكر ميكردم كه GTK+ داراي يك محيط گرافيكي براي برنامه نويسي مانند Eclipse است.ولي بعد از خواندن مطالب سايت پي بردم كه درواقع كتابخانه اي است براي طراحي يك برنامه با رابط گرافيكي.