انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق

نسخه ي کامل: پرونده های با نام فارسی
شما در حال مشاهده نسخه ي متني اين صفحه هستيد. مشاهده نسخه کامل تر با قالب بندي صحيح

مهمان

سلام لطفا بفرمایید چه کاری باید انجام دهم تا در لینوکس کانکرر بتواند فایلهای با نام فارسی را درست نمایش دهد ؟ در حال حاضر تنها مندریوا و سوس لینوکس اسم فایلهایی را که فارسی هست درست نشان میدهند و بقیه لینوکس ها به جای اسم علامت سوال میگذارند ضمنا چطور میتوان فونت هایی مثل times را که در ویندوز فارسی را هم پشتیبانی میکنند به جای همان فونت در لینوکس جایگزین کرد ؟ البته مشکل اول خیلی مهم تر است. بسیار متشکرم به امید ساخته شدن یک لینوکس کامل و بدون اشکال در فارسی یا سایر برنامه ها و استفاده‌ی همه‌ی ایرانیان از لینوکس و توسعه‌ی بیشتر آن. Smile

مهمان

منکه مشکلی ندارم. توزیع: فدورا ۵
فارسی خیلی خوب ساپورت میشه. هم در نام فایلها و هم داخل اپلیکیشنها. حتی توی ترمینال هم میشه فارسی تایپ کرد (گرچه نمایش بهم ریخته هست ولی کار میکنه)
فونت arial میکروسافت رو هم بریز.

Folaani
سلام
Kubuntu هم چنین مشکلی نداره. برای جایگزینی باید از KControl برین و در بخش Appearance and themes > Fonts قلم پیش‌فرض خودتون رو انتخاب کنین.
در kde در شاخه home خود يك شاخه مخفي وجود دارد با نام .fonts ، فونت هاي *.ttf را اونجا كپي كنيد و يكبار لينوكستان را دوباره راه اندازي كنيد تا بتوانيد از ان فونت ها استفاده كنيد.

مهمان

اما من همين مشکل رو دارم با ابونتو، کوبنتو، زبونتو، پارسيکس و ناپيکس. اصلا فايلهايي که به فارسي نامگذاري شدن رو شون نميده! چه در حالت لايو چه بعداز نصب. چه رسد به اينکه با اشکال نشونشون بده. توصيه هاي شما رو هم امتحان کردم و چند توصيه ي ديگه رو اما ثمري نداشت
موقع Mount کردن بعضی از فایل سیستم‌ها باید اعلام کنید که از کدپیج unicode استفاده کنه!
sadeqn نویسنده :موقع Mount کردن بعضی از فایل سیستم‌ها باید اعلام کنید که از کدپیج unicode استفاده کنه!
این گزینه رو به بخش option های fstab ات اضافه کن:

iocharset=utf8

موفق باشید.

مهمان

سلام متاسفانه هیچ کدوم از راههایی که گفتید کار نکرد و هیچ فایل با نام فارسی درست نمایش داده نمیشه. این در حالی است که تو اینترنت مشکلی وجود نداره. اگه کسی بلده بگه تو PcLinuxOs چجوری این کار انجام بشه؟ چون تو این توزیع مثلا وقتی داخل دسکتاپ فولدری با نام فارسی درست میکنی همچین که اسمو مینویسی تبدیلش میکنه به علامت سوال.
sadeqn نویسنده :موقع Mount کردن بعضی از فایل سیستم‌ها باید اعلام کنید که از کدپیج unicode استفاده کنه!

درسته اما نه اون راه حلی که دوستمون گفت. باید در فایل fstab که در شاخه etc/ هست این رو اضافه کنی:
utf8=true
به همین راحتی!!! :wink:
علاوه بر اون چیزی که بالاهست اینو هم میتونی امتحان کنی(فایل / etc/fstab
/dev/hda1 /mnt/C vfat defaults,utf8,umask=007,gid=500 0 0

/dev/hda6 /mnt/E vfat defaults,utf8,umask=007,gid=100 0 0
/dev/hda7 /mnt/F vfat defaults,utf8,umask=007,gid=500 0 0
/dev/hda8 /mnt/G vfat defaults,utf8,umask=007,gid=500 0 0
/dev/hdb8 /mnt/H vfat defaults,utf8,umask=007,uid=500,gid=500 0 0
/dev/hdb9 /mnt/rfs reiserfs defaults 0 0

مهمان

دستتون درد نکنه دوستان .

مهمان

من چنین مشکلی توی زوزه ۱۰.۲ داشتم. اونجا رفتم پکیج های مربوط به اینترفیس فارسی رو نصب کردم. توی زوزه این شکلیه که :
Yast---> Software Management--->Install Languages
(این Install Languages یک گزینه توی Combobox مربوط به Search است)

توی کوبونتو هم اگر پکیج kde-fa رو نصب کنی احتمالا مشکلت حل میشه

resal