انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق
Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - نسخه قابل چاپ

+- انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق (https://forum.sito.ir)
+-- انجمن: پرسش‌ها و پاسخ‌ها (https://forum.sito.ir/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: توزیع‌های لینوکس (https://forum.sito.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+--- موضوع: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ (/showthread.php?tid=15633)

صحفه ها: 1 2 3

Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - alan - 2010-02-27

اوبونتو هم کم کم با این سیاست‌هاش داره گندشو در میاره... اول از اون قضیه مونو و حالا هم تغییر موتور جستجوی پیش گزیده به Yahoo (بخونید Microsoft Bing)! همونطوری که می‌دونید، به زودی یاهم موتور جستجوش رو با Bing جایگزین می‌کنه، حالا باید دید آیا اوبونتو به استفاده از Yahoo ادامه می‌ده یا نه؟

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - emilsedgh - 2010-02-27

من فکر نمی‌کنم اوبونتو خیلی مایکروسافتی بشه. این قضیه موتور جستجوگر پیش‌گزیده هم چندان چیز بزرگی نیست.
من شخصا بیشتر نگران ناول و نفوذی که داره این مونو توی گنوم پیدا می‌کنه هستم. لعنتی می‌تونه ضربه بدی بزنه به گنوم. منظورم فقط از لحاظ اینکه مایکروسافت شکایت کنه نیست. خود اختلافی که توی جامعه گنوم پیش میاره خیلی جدی تره.

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - Dante - 2010-02-28

ببببببببههه میبینم که آلن هم پس از قرنها توی انجمن پیداش شده چه عجب از اینورا احساس غریبی نمی کنی؟

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - newbie - 2010-02-28

کلا اوضاع خرابه .... یه چیزی شبیه هر دم از این باغ بری میرسد !!

البته شاید فیدبک شدید کاربران اوبونتو به این کار منصرفشون کنه ... به هر حال هر چی دارن از صدقه سر کاربراشه .

منم با امیل موافقم . ضربه ای که ناول داره میزنه خیلی خیلی سنگینه . به نظر من گنوم بعد از خود کرنل لینوکس محترم ترین پروژه دنیا بین طرفداران FOSS باید باشه .

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - PC2st - 2010-02-28

پس یاهو هم آلوده شد! Sad من که جای یاهو بودم، هیچوقت از موتور بینگ استفاده نمی‌کردم. فکر می‌کنم که متاسفانه اوبونتو همچنان از یاهو (یا از این به بعد بینگ!) به عنوان موتور پیش‌فرض استفاده خواهد کرد.

موافقم، ناول خطرناک است! ناول در قراردادی که با مایکروسافت بسته بود، به خاطر تهمتی که مایکروسافت به گنو/لینوکس زده بود (تهمت در استفاده از کدهای مایکروسافت!) حاضر شد با توجه به مفاد قرارداد، به مایکروسافت ۴۰ میلیون دلار پول پرداخت کند!! به همین دلیل است که می‌توان قرارداد بین ناول و مایکروسافت را ننگین نامید. مدیر شرکت مایکروسافت همچنین ادعا دارد که سایر توزیع‌های گنو/لینوکس باید چنین پولی به مایکروسافت بپردازند! البته که اگر مایکروسافت چنین ادعایی دارد، بهتر است که شکایت کند ولی این کار را نکرده است (چون توانایی اثبات این ادعای پوچ را نخواهد داشت).

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - 417 - 2010-02-28

من از همون اول هم به این اوبونتو بدبین بودم، ولی متاسفانه الان خیلی خوب شده و سخت افزار ها را هم خیلی خوب تشخیص میده، خدا بخیر کنه

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - ALI_X - 2010-03-01

به نظر من اشکالی نداره که ابونتو از یاهو یا بینگ استفاده کنه. گوگل هم زیادی بزرگ شده این خودش خطرناکه! طرفداری گوگل هم از اوپن سورس فقط به خاطر رقابته و گرنه میومد و کل آندورید رو متن باز تحویل می‌داد یا بقیه نرم افزارهاش.
گنوم مشکلش حادتره به نظر من.

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - Dante - 2010-03-01

واقعا فکر می کنید گوگل بهتر از یاهو یا حتی مایکروسافت هست ؟ اگه اینطور فکر می کنید واقعا دچار خیالات شدید گوگل یه قدرت طلب محض هست که از ابزارها اپن سورس در راستای اهداف خودش استفاده می کنه ( استفاده نه سو استفاده ) گوگل میخواد سلطه خودش رو تو اینترنت تثبیت کنه بعد میخواد از طریق اینترنت دستکاپ و موبایل رو هم فتح کنه و ابزارهای اپن سورس هم براش حکم میانبر رو داره بزودی هممون مایکروسافت رو فراموش می کنیم و دشمن گوگل میشیم

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - xendes - 2010-03-01

می دونی آلان جان و بقیه ی برو بچ افراطی ، بزرگ ترین اشتباهات سیایت های شما لینوکس باز ها چیه؟

افراط ، افزاط ، افراط

و این شما رو به هیچ جا نمی رسونه

خوب حالا گیرم یاهو موتورش بینگ شد. مثلا از چی می خواین استفاده کنین؟ گوگل؟ اون که نهایت انحصاری طلبیه... هر کی به هر چی رسیده براش تلاش کرده. هیچ کس موفقیت رو مفتی بدست نمیاره. اگه ماکروسافت شد قول واسه این بود که اولا تلاش کرد. ثانیا تقلب. عرضه داشت. تقلب کرد.
اگه اپل طرف دارایی پیدا کرد که عاشقش شدن واسه این بود که به وقت کاربر احترام گذاشت. توی این دو سیستم عامل کاربر می تونه کارش رو به خوبی انجام بده. برای همه و همه ، چه حرفه ای و چه ابتدایی مناسب بوده و اینو همه می دونن. به تمام نیاز ها به خوبی پاسخ می ده.

اما لینوکس. تا می خوای یه برنامه نصب کنی دهنت سرویس میشه. اگه کامپایل شده باشه معمولا به شماره خاصی می خوره. تازه اونم اگه کار بده. صد جور کتابخونه هم باید براش دانلود کنیم.اگه کامپایل هم نشده باشه که هیچ.
همین BLogilo ، پیتش هست. یه نگاه بندازین. شاید به من بگین خوب از بس خری که نمی تونی نصب کنی. منم می گم آره. خرم. اما اونا که سیاست های لینوکس رو می چینن خر تر. چرا که نمی خوان گنو/لینوکس رو جوری طراحی کنن که همه بتونن ازش استفاده کنن.
مک هم از خانواده ی یونیکسه. اما به دلیل ساده کردن کار ها و رابط گرافیک فوق العادش این همه عاشق داره. به اندازه ی ویندوز هم بازی و نرم افزار نداره. اما اونا که ساختنش فهمیدن چی کار کنن.

اگه فکر می کنین پست من بهتون توهین میکنه پاکش کنین. مگه این که أزادی در گنو لینوکس واقعی باشه( که نمونشو تو سورس فورج دیدیم)
به هر حال فرق غربی ها با ما این بود که اونا واقع بین هستن و پیشرفت کردن و ما و به خصوص لینوکس باز ها فلسفه گرا

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - Dante - 2010-03-01

نقل قول :می دونی آلان جان
درستش آلن هست

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - PC2st - 2010-03-01

این افراط نیست؛

نقل قول :خوب حالا گیرم یاهو موتورش بینگ شد. مثلا از چی می خواین استفاده کنین؟ گوگل؟ اون که نهایت انحصاری طلبیه... هر کی به هر چی رسیده براش تلاش کرده. هیچ کس موفقیت رو مفتی بدست نمیاره. اگه ماکروسافت شد قول واسه این بود که اولا تلاش کرد. ثانیا تقلب. عرضه داشت. تقلب کرد.
بحث سر این نیست که یاهو چون موتورش بینگ شده، برویم و از گوگل استفاده کنیم! بحث بر سر این است که یکی از رقبا یعنی یاهو، کنار کشیده! هر چه تعداد رقبا کمتر باشد، امکان انحصارگری هم بیشتر خواهد شد. باز هم می‌گویم، ای کاش یاهو همچنان از موتور خودش استفاده می‌کرد.

نقل قول :اما لینوکس. تا می خوای یه برنامه نصب کنی دهنت سرویس میشه. اگه کامپایل شده باشه معمولا به شماره خاصی می خوره. تازه اونم اگه کار بده. صد جور کتابخونه هم باید براش دانلود کنیم.اگه کامپایل هم نشده باشه که هیچ.
کامپایل کردن برنامه سخت نیست. ولی موافقم که ایجاد بسته‌ی deb یا rpm توسط سازنده‌ی نرم‌افزار، بسیار بهتر از انتشار یک سورس خام است.

پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - PC2st - 2010-03-01

درضمن مایکروسافت یک رقیب سرسخت است. خدا آن روزی را نیاورد که بینگ تنها موتور چستجو شود تا همه‌ی گنو/لینوکسی‌ها مجبور شوند فقط از بینگ استفاده کنند. چون ممکن است مایکروسافت (حالا که یکه‌تاز شده و تنها موتور جستجو را دارد) حتی اجازه ندهد که توزیع‌های گنو/لینوکس از موتور بینگ استفاده کنند زیرا همانطور که قبلا گفته بودم:
نقل قول :ناول در قراردادی که با مایکروسافت بسته بود، به خاطر تهمتی که مایکروسافت به گنو/لینوکس زده بود (تهمت در استفاده از کدهای مایکروسافت!) حاضر شد با توجه به مفاد قرارداد، به مایکروسافت ۴۰ میلیون دلار پول پرداخت کند!! به همین دلیل است که می‌توان قرارداد بین ناول و مایکروسافت را ننگین نامید. مدیر شرکت مایکروسافت همچنین ادعا دارد که سایر توزیع‌های گنو/لینوکس باید چنین پولی به مایکروسافت بپردازند! البته که اگر مایکروسافت چنین ادعایی دارد، بهتر است که شکایت کند ولی این کار را نکرده است (چون توانایی اثبات این ادعای پوچ را نخواهد داشت).

Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - xendes - 2010-03-01

PC2st نویسنده :بحث سر این نیست که یاهو چون موتورش بینگ شده، برویم و از گوگل استفاده کنیم! بحث بر سر این است که یکی از رقبا یعنی یاهو، کنار کشیده! هر چه تعداد رقبا کمتر باشد، امکان انحصارگری هم بیشتر خواهد شد. باز هم می‌گویم، ای کاش یاهو همچنان از موتور خودش استفاده می‌کرد.

چرا سعی نمی کنین یه موتور جستجو بسازین؟ کار ساده ای نیست. دستور هم نمیدم. اما خیلی بهتر اینه که فقط بشینین تماشا کنین و بگین خاک تو سر مایکروسافت که سعی میکنه بهترین باشه.

PC2st نویسنده :کامپایل کردن برنامه سخت نیست. ولی موافقم که ایجاد بسته‌ی deb یا rpm توسط سازنده‌ی نرم‌افزار، بسیار بهتر از انتشار یک سورس خام است.

شاید برای شما کار سختی نباشه. اما برای من که یه کابوسه. وقتی ببینم یه برنامه کامپایل نشده یا کلا بی خیالش میشم یا این که دانلود میکنم اما نمیتونم نصب کنم. مگر pidgin اون هم به طور ناقص

از طرفی همون بسته های کامپایل شده هم فقط با نسخه ی منتشر شده ی خودش کار میکنه. یعنی حداقل من که نتونستم نرم افزار های مربوط به فدورا ۳ رو روی ۵ یا ۶ نصب کنم.می گه نیاز به کتابخونه های خودش داره و نصب کتابخونه هاش باعث از بین رفتن کتاب خونه های موجود میشه.
درحالی که توی وندوز برنامه ی مربوط به نسخه ی ویندوز ۳.۱ رو روی ۷ هم میشه نصب کرد.اون هم به سادگی چند تا کلیک.

این برای لینوکس ضعف نیست؟
توی pc-bsd امکان نصب برنامه ها مثل مک یا ویندوز موجود بود.اما مشکل حجم خیلی خیلی بالای بسته هاست که اصلا نمیصرفه دانلودشون کنیم. به علاوه این که اون دیگه لینوکس نیست و مجوز هاش فرق میکنه.

مثلا نکته ی مسخره ی دیگه درمورد کدک mp3 توی فدوراست. می خواد ogg رو گسترش بده و از mp3 پشتیبانی نمیکنه، در حالی که 98٪ موسیقی های موجود mp3 هستن. تون وقت نمیاد برنامه ی تبدیل فرمت هم بزاره(اگرچه نمیتونه، چون کتابخونه ی mp3 نداره)

همینه. تا وقتی این افکار مسخره هست به هیچ جا نمیرسیم. من طرف دار سرسخت opensuse بودم. چون تمام کنترل های موردنیاز رو توی YaST گرداوری کرده بود. اما چه بد شد که ... و بی خیالش شدم.

حالا توی دبیان. نسخه تستینگ که کاری نداریم. توی stable میام نرم افزار نصب کنم بالا نمیاد.eeeeeeee!!!
پس چشه؟ حالا من از کجا بدونم چه مرگشه وقتی هیچی نمیگه. دخوب موقع نصب هم در خواست کتابخونه نمیکنه.

پی کی قراره این همه مشکل واقعا رفع بشه؟

چرا به جای ارائه ی این همه برنامه ی الکی نمیان همه رو مجاب کنن روی یه پروژه بزرگ کار کنن؟

tor نصب میکنی انقدر سرعتش پایینه که با آکونت 2mb/s باید بگی صد رحمت به اینترنت ذغالی .

وقتی دوستام میان خونمون، ظاهر KDE 4.3 رو که میبینن کف میکنن. ازم میپرسن چه جوری میشه نصبش کرد . تا اول دنگ و فنگاشو میبینن بی خیال میشن.

از همه بروبچ معذرت میخوام. اما این حرفی بود که تو دلم مونده بود و داشت به یه عقده تبدیل میشد.

خوب همینه که ماکروسافت پیروز میشه.

پاسخ: Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - PC2st - 2010-03-01

۱) کسی دشمن پیشرفت‌های مایکروسافت نیست. در اینجا ناراحتی به این خاطر است که در مقابل پیشرفت‌های مایکروسافت، تسلیم شویم و بگوییم: «چون مایکروسافت فلان کار را کرده، پس ما دیگر انجام نمی‌دهیم و از دستاورد مایکروسافت استفاده می‌کنیم!!» و این بد است.

۲) من از اول با توزیع مندریک کار کردم و زده شدم. سپس از پارسیکس استفاده کردم و بسیار عالی بود. هم اکنون هم از دبیان استفاده می‌کنم. در این ۳ توزیعی که امتحان کرده‌ام، فقط تجربه‌ی اول برایم سخت و ناخوشایند بود ولی پارسیکس و دبیان عالی هستند (برای استفاده‌ی من).
شما چه برنامه‌ای در دبیان نصب کردی و بالا نیامد؟ چقدر فکر می‌کنی مشکل از برنامه بوده یا مشکل از عدم آگاهی شما؟ آیا در رابطه با مشکل خود در انجمن‌ها گفتگو کردی؟ پیگیر مشکل بودی؟ من که تا به حال مشکلی در دبیان نبوده که نتوانم حل کنم (در واقع در دبیان stable هیچ مشکلی نداشتم ولی در دبیان testing مشکل بود که آنها را هم حل کرده‌ام). قبول دارم، کار با گنو/لینوکس برای افراد بی‌تجربه سخت است. من ممکن است سالها با گنو/لینوکس کار کرده باشم ولی در استفاده از یک نرم‌افزار بی‌تجربه باشم و استفاده از آن برایم سخت باشد ولی پس از کسب تجربه، به آن برنامه هم عادت خواهم کرد و به سرعت استفاده از آن برایم نه تنها آسان، بلکه حیاتی خواهد شد.

۳) گنو/لینوکس همه‌ی نیازها را برطرف نمی‌کند ولی اکثر آنها را برطرف خواهد کرد. ممکن است گنو/لینوکس نیاز بعضی افراد را جوابگو نباشد، پس نمی‌توان به گنو/لینوکس خرده گرفت، بلکه باید به کسی خرده گرفت که به اشتباه به گنو/لینوکس آمده است و اصرار در استفاده از آن دارد در حالی که پس از ۱ سال کار با آن، هنوز هم ناله و شکایت می‌کند. این واقعیت است. وگرنه چرا باید یکی لباس قرمز بپوشد یکی آبی؟

پاسخ: Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - مهمان - 2010-03-01

بهرحال اين حرفا فايده نداره.
خودت اگر ميخواي كاري كني بايد اينا رو به انگليسي قشنگ توي جاهاي تخصصي و فرومهاي تخصصي خارجي مطرح كني.
وگرنه از ما چه كاري برمياد؟
ضمنا يعني اينا خودشون تاحالا اين مسائل رو نميدونستن و كسي بهشون نگفته و نميخواستن؟ اگر ميخواي پيگير بشو ببين ميتوني بفهمي علت چيه بالاخره.

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - xendes - 2010-03-01

Anonymous نویسنده :بهرحال اين حرفا فايده نداره.
خودت اگر ميخواي كاري كني بايد اينا رو به انگليسي قشنگ توي جاهاي تخصصي و فرومهاي تخصصي خارجي مطرح كني.
وگرنه از ما چه كاري برمياد؟
ضمنا يعني اينا خودشون تاحالا اين مسائل رو نميدونستن و كسي بهشون نگفته و نميخواستن؟ اگر ميخواي پيگير بشو ببين ميتوني بفهمي علت چيه بالاخره.

1. می دونی چرا این دوستمون میگنه فایده نداره؟ چون خودمونو دست کم گرفتیم. یا به احتمال قوی تر آدمای فوق العاده گشادی هستیم که میگه فایده نداره. نمونش: من یه پیش نهاد ویکی دادم، مراحلش رو هم گفتم،حتی کنار هاستم یدونه هم راه انداختم. اما کو جنم؟ کسی این جا حتی حال نداره به رای گیری من آره یا نه بگه.چه برسه به این که بخواد ویکی بنویسه. حتی اگه احمقانه هم بود کسی نیومد بگه نه. همه فقط باز کردن و خوندن.(مگر چند نفری) اگه من اشتباه میگم یه نفر بگه اشتباهه تا خفه شم. اما اگه راست میگم چرا خودمون یکه تاز نشیم؟ چرا باید فرمولی رو که به دست آوردیم بدیم به بقیه تا از اون استفاده کنن؟ مگه ما خودمون یه توزیع نداریم؟
همه ی شما بهتر از من میدونین دلایل موفقیت گوگل چی بوده.اون به خوبی اطلاعات رو از هر کاری که یه کاربر انجام میده جمع آوری میکنه.تحلیل میکنه و نهایاتا برای بهبود خدماتش از اون استفاده میکنه. چرا ما این کار رو نکنیم؟ چرا پارسیکس رو جوری طراحی نکنیم که برای اکثر کاربران راه حل باشه؟

۲.دوست عزیز من فارسی رو هم به زور حرف میزنم. چه برسه با انگلیسی ،اونم از نوعه قشنگش.من ایده دادم. اینجا اگر کسی زبانش بهتره منه بیاد حرف دلمونو ترجمه کنه و اونجایی که میدونه نتیجه میده بیان کنه.و این یعنی کار گروهی

۳.تاحالا داستان فلسفه و شمارش دندونای اسب رو شنیدی؟
یه دسته نشستن دوره هم و سر این بحث میکردن که اسب چنتا دندون داره. الی میگفت بر اساس فلان نوشته در فلان تاریخ اسب باید ۲۰ تا دندون داشته باشه. اون یکی میگفت نه. من از حکما شنیدم که میگه اسب ۲۳ تا دندون داشته.اما الآن به دلایل فلسفی ۲۴ تا حساب میشه.تو این جمع یکی بلند شد و گفت؟ مگه مغز خر خوردین؟ خوب چرا نمیرین توی تویله دندونای اسب رو بشمارید؟ اون ها هم تا این حرف هارو شنیدن این شخص رو به جرم بی احترامی مجازاتش کردن.
من از این میترسم که جامعه لینوکس یه همچین آدم هایی باشن.

۴.رقابت لینوکس و مایکروسافت مثل بازی فوتباله. شما نمیتونی بگی که ماکروسافت تلاش نکنه و سر جاش باییسته تا ما بریم بهش گل بزنیم. عقل و منطق میگه که تو رقابت باید تلاش کرد. مشکل ما اینه که میگیم چرا مایکروسافت داره توی این رقابت تلاش میکنه. باید برای پیروزیه ما تلاش نکنه. خودتون بگید.احمقانه نیست؟
اون نقاط ضعف مارو میدونه و از اون ها استفاده میکنه.(چه قانونی و چه غیر قانونی) در حالی که ما بدون اینکه به فکر ضربه زدن به حریف باشیم تو فکر تقویت اون هستیم(نمونش WINE,SAMBA) اگرچه میدونم برای سازگار بودن این بهتره.اما چخ کنیم که حریف ما زورش زیاده
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
این دوستمون PC2st گفتن که کدوم برنامه.
3GP MOVIE WIZARD
برنامه های دیگه ای هم هستن که به یاد ندارم.اما مطمئنا بعدا اگر با مشکل مشابه برخورد کنم حتما بیان خواهم کرد.

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - مهمان - 2010-03-01

به نظرم باید اوبونتو رو تحریم کنیم، من خودم به همون دبین که پیش‌تر استفاده می‌کردم برمی‌گردم، چرا اوبونتو دیسترو پیش‌فرض من شده بود؟!

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - مهمان - 2010-03-01

Anonymous نویسنده :به نظرم باید اوبونتو رو تحریم کنیم، من خودم به همون دبین که پیش‌تر استفاده می‌کردم برمی‌گردم، چرا اوبونتو دیسترو پیش‌فرض من شده بود؟!

کار خوبی میکنی دوست من. به نظر من باید لینوکس رو تحریم کرد تا اعتقادات مسخره ی خودشونو تغییر بدن

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - مهمان - 2010-03-01

نقل قول :من شخصا بیشتر نگران ناول و نفوذی که داره این مونو توی گنوم پیدا می‌کنه هستم. لعنتی می‌تونه ضربه بدی بزنه به گنوم. منظورم فقط از لحاظ اینکه مایکروسافت شکایت کنه نیست. خود اختلافی که توی جامعه گنوم پیش میاره خیلی جدی تره.

مگه قراره نسخه بعدی گنوم به مونو وابستگی داشته باشه ؟ ممنون میشم یه توضیح مختصری بدید

پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Ubuntu در راستای مایکروسافت؟؟؟ - ariarat - 2010-03-01

ببین پول چیکارمی کنه!