انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق
نوید جون بیا که مقصر تویی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن کاربران لینوکس ایران - تکنوتاکس سابق (https://forum.sito.ir)
+-- انجمن: پرسش‌ها و پاسخ‌ها (https://forum.sito.ir/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: توزیع‌های لینوکس (https://forum.sito.ir/forumdisplay.php?fid=12)
+--- موضوع: نوید جون بیا که مقصر تویی (/showthread.php?tid=2535)

صحفه ها: 1 2

نوید جون بیا که مقصر تویی - abisxir - 2005-05-16

آقا این gentoo رو اومدی یه desktop خوشگل به ما نشون دادی ما به هوس افتادیم رفتیم دانلود کردیم پدرمون درومد این و ما درست و حسابی نتونستیم نصب کنیم.
باور کن دیشب با خانومم تا 2 نصف شب manual اینو خوندیم آخر هم نتونستیم یک kde روی این بالا بیاریم.
منتظر کمک ؟

- neutron - 2005-05-16

من كه دو سه روز الافش شدم و آخرش هم نشد.
البته من قبل از اين كه نويد جون عكس دسكتاپ خودشو بزاره، اين كار رو كردم.... ايشون مقصر نيست Big Grin

- navidjoon - 2005-05-16

سلام
خب ، آقا شرمنده که ما باعث دردسر شدیم. بعدش هم که یه کم بیشتر توضیح بدین که چیکار کردین و مشکل در کجای کار پیش اومد که من بتونم یه نظری بدم. در مورد KDE هم باید بگم حدس میزنم که X رو پیکربندی نکردی. راهنماش در خود سایت هست و در Manual هم در بخش Where to go from here بهش لینک داده. همونطور که گفتم Gentoo توزیع حساسیه. باید مراقب باشی که کارهایی رو که گفته قدم به قدم درست انجام بدی. باز هم به همه اطمینان میدم Gentoo اصلا غول نیست فقط باید دقت کنین. شما هم مشکلتون رو بگین ببینیم چیکار میشه کرد.

- abisxir - 2005-05-16

البته من x رو پیکربندی نکردم یعنی چون فایلش رو پیدا نکردم دیگه حوصله نکردم بنویسم.
یعنی فکر می کردم یک جایی اشتباه کردم که فایل config اون وجود نداره خواستم کمک بگیرم.
برنامه xf86config رو هم نداشت که پیکربندی کنم که البته اونو حلش می کنم جای نگرانی نیست.
ولی خداییش نصبش از منطق خوبی برخوردار نیست.
حالا نوید جون هنگام بوت شدن می شه به اون splash خوشگل اضافه کرد؟(منظورم بعد از grub ) هستش؟
ممنون که جواب دادی.

- navidjoon - 2005-05-16

سلام
آره در مرحله نصب خود GRUB توضیح داده. اگه دقت کنی یه خط هست که نوشته splashimage که باید جلوی اون قرارش بدی. در مورد پیکربندی X هم باید از اینجا راهنماش رو بگیری و پیش بری. خیلی ساده است. مشکلی بود در خدمتم ولی برای Gentoo کار کردن باید دقتت رو زیاد کنی به اضافه صبر و حوصله‌ات رو ولی آخر می‌بینی کلی چیزی یاد گرفتی بخصوص در زمینه کار با خط فرمان جدا استاد میشی.

- mkargar - 2005-05-16

جنتو رو که نميشه با يک يا دو روز نصبش کرد.!.قبل از نصب جنتو لطفااین مقاله يک صفحه اي که توضيحاتي در رابطه با متغیرها و دستورات جنتو همراه با توضيحات مختصري درباره دستورات آن داده است را مطالعه نماييدSmileطرف يک هفته اي براي نصب جنتو وقت گذاشته..Smile

- navidjoon - 2005-05-16

سلام
محمدجان راستش رو بخوای من Gentoo ی خودم رو در عرض دو روز نصب کردم ( با احتساب مطالعه دفترچه ). البته قبلش تجربیاتی خوبی با بقیه توزیعها داشتم. کلا Gentoo 2005.0 خیلی پیشرفت داشته نسبت به نسخه های قبلی. ولی من هم همون توصیه محمد رو دارم که دفترچه رو کامل بخونی. خود من که چاپش کردم و هنوز هم بهش ناخنک میزنم. برای یادگیری جدا عالیه. هر توزیع دیگری هم که کاری کنی بازم کلی چیز یاد می‌گیری.

- enigme - 2005-05-16

سلام،

من هم حسابی به فکر نصب Gentoo 2005.0 افتاده بودم ولی 3-4 روز صرف کردم و کلی هم داکیومت هاش رو که از آقای کارگر گرفتم مطالعه کردم ولی آخرش به این نتیجه عقلانی رسیدم که تا نسخه بعد صبر کنم تا نصبش راحتر بشه! آخه باید یک فرقی بین استادها و منه مبتدی که فقط xandrOS رو بلدم نصب کنم باشه دیگه Smile البته کاشکی فقط یک فرق بود نه اون هزار و یک فرق دیگه !!
شاد باشید و موفق در راه گنو/لینوکس

- mkargar - 2005-05-16

navidjoon نویسنده :سلام
محمدجان راستش رو بخوای من Gentoo ی خودم رو در عرض دو روز نصب کردم

خوب این يک هفته با حساب اينکه اصلا با Gentoo و دستورات اون آشنا نباشيد و تازه به لینوکس کوچ کرده باشيدSmile

- mamali200 - 2005-05-16

baz khosh be hale shoma ke ta in marhale residin man chi begam ke aslan gentoo hardamo nemishnase vali be in rahatia velesh nemikonam

- neutron - 2005-05-16

enigme جون ، کار عاقلانه ای کردی...
من که دوباره هم سعی کردم و نشد....

- navidjoon - 2005-05-16

سلام
آقا جدا نمی‌فهم شما چرا اینقدر از Gentoo در میرین. به خدا چیز سختی توش نیست فقط دقت میخواد و حوصله. اگه دفترچه رو کامل بخونین نباید مشکلی باشه. Gentoo IRC هم که پره از آدمهای خوره که عشقشون کمک به بقیه است.

- abisxir - 2005-05-17

خوب نوید جون من X رو پیکربندی کردم ولی mouse رو پیدا نمی کنه و خطا می ده یعنی ./dev/moouse وجود نداره اینم کمک کنی فکر کنم حله!
مرسی

- navidjoon - 2005-05-17

سلام
اگه اشتباه نکنم باید در فایل تنظمات device رو تغییر بدی و بکنی /dev/input/mouse0. فکر کنم زیاد دقت نمی‌کنی. این رو در همون راهنما توضیح داده. برای فعال کردن Scroll هم عبارت ZAxisMapping رو اضافه کن.

- icehess - 2005-06-04

اگر ماوستون ps/2 هست باید به صورت dev/psaux/ باشه.(البته به احتمال زیاد)

برای پیکربندی X چون جنتو از نسخه ی 2004.3 (یا شاید هم 2004.2) به بعد از x.org استفاده میکنه. پس برای پیکربندی اتوماتیک از xorgconfig استفاده کنید.

از جنتو یه غول بی شاخ و دم نسازید. جنتو توزیعی که تصور میکنه کاربرانش برای رسیدن به هدفشون فوق العاده تلاش میکنند و مطالب زیادی رو میخونند یا تجریه میکنند. و در صورتی که به مشکل برخورد کنند ناامید نمیشن و به تحقیقات بیشتری می پردازند و در این راه هم خسته نمیشوند. (البته همه توزیع ها و کلا لینوکس این ویژگی رو داره)
برای کار با جنتو تمامی مستندات اونو رو توی سایت بخونید. واقعا هم باید بخونید. جنتو همچنین توزیعی که کاربرش باید از قبل بدونه که میخواد چیکار کنه، یعنی هدف داشته باشه(مثلا نصب خود جنتو) در این را تحقیق بکنه و بفهمه چه نیاز داره. در مواقع ضروری هم باید تصمیمات مهم و حیاتی بگیره.(به خصوص توی نصبش)

به قول نوید جون واقعا ارزش داره که یه نسخه چاپ شده ی handbook جنتو را داشته باشید.
من قبل از کار با جنتو( تقریبا بیشتر از یک سال پیش) باور کنید فقط یکبار کار جدی توی لینوکس انجام داده بودم و اون هم کامپایل کرنل بود. ساده تر بگم هیچی از لینوکس نمیدونستم. ولی از یک شب تا صبح نشستم و جنتو رو نصب کردم. تنها دو مشکل برام به وجود آمده بود. یکی مشکل هاردم بود که روی IDE های اختیاری مادربوردم نصب بود بخاطر همین هم به جای hdg4 توی grub.conf نوشته بودم hda4 و یکی دیگه هم این بود که یه دفعه حواسم نبود stage3 رو توی دایرکتوری home رو دیسک زنده باز کردم که قاط زد. و البته وقتی به محیط جدید chroot کردم نمیدونستم که دیگه دسترسی به vi وجود نداره چون نصب نیست(ولی توی دیسک زنده نصب بود) و در واقع همین موضوع باعث اشنایی من با nano شد که الان ازش خیلی استفاده میکنم.

- hamidnassiby - 2005-06-04

سلام بر همه
دوستان همه راست میگن جنتوغول نیست از نظر من یک پروژه ی یادگیری لینوکس و تجربه ای برای درک عملکرد و ساختن یک اینستالر خواهد بود . نصبش هم برای من که بار اولم بود چند ساعت بیشتر طول نکشید . روی یه ترمینال با links راهنما را باز کرده بودم و روی یه ترمینال دیگه نصب میکردم .حتی دفعه اول بود را هنما را میخوندم مشکلی هم نداشتم جز اینکه سی دی پکیج ها را هنوز نداشتم . ولی تا آخر بدون اشکال پیش رفتم . حالا باید از نویدجون بگیرمش . نوید جون یه نگاه به میلتون بکنید ....

- navidjoon - 2005-06-04

سلام
شرمنده حمیدجان. همین امروز صبح دیدم. به روی چشم.

- مهمان - 2005-06-04

من که نصب واستفاده هم کردم . مراحل نصب سخت نیست ولی منطقی هم نیست چه اشکالی دارد خود توزیع گراب را اتوماتیک
بنویسد ؟ برای هر چیزی که فکرش را بکنید باید یک How to از سایت جنتو دانلود کنید. از ساند کارت گرفته تا راه انداختن wheel ماوس
برای اینکه gnome را نصب کنم error مبداد که باید شونصد Package را از اینترنت دانلود کنه . اگه قرار بود من از اینترنت Package ها را نصب کنم پس این پکیج سی دی به چه دردی میخوره؟!!
در عوض شما میتونید Ubuntu نصب کنید که در عرض یک ربع همه چیز نصب می شه! تقریبا هر چیزی که احتیاج داشته باشید نصب شده! Synaptic را تنظیم کنید که از ftp دبیان دانلود کنه. اون موقع متوجه میشید دری از درهای بهشت برایتان باز شده!
سرعت apt-get را هم با emerge مقایسه کنید. بازنده اصلی emerge خواهد بود!
ابزار خوبی مثل Synaptic هم که داره که فوق العاده عالیست.

Saeed

- hamidnassiby - 2005-06-04

سلام
سعید جان شاید حرف شما درست باشد اما باید از دید کاربرد شخص به قضیه نگاه کرد و این از نگاه کاربردی شما درست است که از نگاه کاربردی دیگران ممکن است تماما مورد نیاز باشد . برای من کاربرد یادگیری خیلی خوبی داشت و تجربه ای گران بها بود. اما خب در مورد صدا و این جور چیزا این در مورد جنتوی بیچاره نیست اگر قبلا تجربه کار با اسلکویر را داشته باشید هم باید همه این کارها را انجام بدهید .

- icehess - 2005-06-05

نقل قول :برای اینکه gnome را نصب کنم error مبداد که باید شونصد Package را از اینترنت دانلود کنه . اگه قرار بود من از اینترنت Package ها را نصب کنم پس این پکیج سی دی به چه دردی میخوره؟!!

خب این مشکل مربوط میشه به اینکه یا متغییر PKGDIR رو درست ست نکردید و یا به همرا دستور emerge سوئیچ usepkgonly--- را استفاده نکردید.

نقل قول :سرعت apt-get را هم با emerge مقایسه کنید. بازنده اصلی emerge خواهد بود!

از لحاظ عملکردی که آنچنان تفاوتی با هم ندارند، ولی فک کنمر علت اصلی این حرف شما اینه که emerge برای نصب برنامه سورس اونها را میگیره و کامپایل میکنه ولی apt باینری برنامه ها را نصب میکنه!! خب کاملا واضحه که اگر از این لحاظ بخواهیم مقایسه کنیم emerge کندتره. ولی این روش emerge هم ویژگی های خودش رو داره. در ضمن میتونید با انتخاب یه mirror بسته های باینری و سوئیچ مناسب براحتی بسته ها را به صورت باینری دریافت و نصب کنید.