لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fedora Core یا Suse
2004-10-31, 07:21 AM,
ارسال : #1
Fedora Core یا Suse
با سلام...
هدفم از درست کردن این عنوان این بود که یه مقایسه بین این دو توزیع انجام بشه.
من تقریبا چند هفته ای می شه که دارم از Linux استفاده می کنم.
البته چون درباره همه توزیع ها اطلاعات نداشتم fedora رو انتخاب کردم که با bootloader خیلی مشکل داشتم چون دیگه ویندوز boot نمی شد البته مشکلم حل شد ولی الان تو اکثر عنوان های سایت بیشتر از Suse صحبت می کنند و اینکه برای کاربر خانگی که تازه کارهم هست بهتره.
اگه ممکنه هر کسی در مورد معایب یا مزایای این توزیع ها اطلاعاتی داره بگه.
با تشکر
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2004-10-31, 12:47 PM,
ارسال : #2

سلام
والا این کاری که کردین خیلی جالبه ولی یه مشکلی که داره اینه که این دو تا توزیع یه جورایی برای دو تا زمینه کاملا مختلف ساخته شدن. من فقط میتونم تجربه خودم رو بگم. اولین توزیعی که من استفاده کردم فدورا بود. اولین باری بود که لینوکس میدیدم. مطمئنا بی تجربی من هم تاثیر زیادی داشته ولی باور کنید توی اون دو هفته من رو دیوونه روانی کرد. برنامه های زیادی نداشت. مهمترین مشکل این بود که دائما نیاز داشتم بسته های مختلف رو کامپایل کنم که این برای یه تازه کا یعنی کابوس. این خیلی بده چون بعد از یه مدتی آدم نمیتونه کار کنه. وقتی نتونی موسیقی گوش کنی و یا فیلم نگاه کنی و از همه مهمتر اینترنت کار کنی ( آخه فدورا در زمینه شناسایی سخت افزار از ضعیفترین توزیع هاست. مودم اکسترنال من رو هیچ رقم نشناخت ) میتونم به جرات بگم اگه یه هفته دیرتر با زوزه آشنا شده بودم کلا لینوکس رو میذاشتم کنار. ولی زوزه از خیلی نظرها قویتره. اولین حسن اون بدون شک YAST ه. یه مدیر نرم افزار و سخت افزار خیلی قوی و منسجم که بعیده باهاش کارتون لنگ بمونه. از طرف دیگه خیلی package ها روی زوزه وجود داره. به طور خلاصه من فکر میکنم که زوزه توزیعی ای هست که جون میده برای تازه کارها ولی برای حرفه ای ها هم واقعا جواب میده. تنها توزیعی غیر از زوزه که علاقه دارم ببینم و روی کامپیوترم نصب کنم Mandrake 10 Pwerpack ه که امسال به عنوان توزیع سال انتخاب شده. خب خیلی حرف زدم. موفق باشید.

نویدجون
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-10-31, 12:58 PM,
ارسال : #3

گه میبینید حرفه زیادی از مندریک نیست فکر کنم دلیلش این باشه که ورژن جدیدش تازه اومده اخبار سایت را بخونید
به هر حال مندریک و سوزی هر دو انتخاب های خوبی هستند
2004-10-31, 02:42 PM,
ارسال : #4

حق با نوید جون هست ، زوزه به خاطر YaST هست که به دل همه ی تازه کار ها می شینه. همه ی کار ها رو خودش انجام میده. البته اینم بگم که زوزهخیلی از تنظیمات نصب رو خودش انجام داده و بعد از نصب لازم نیست اون ها رو تنظیم کنید و البته SAX2 که برنامه ی مدیریت برای شناسایی قطعات مرتبط با X هست هم خیلی مفیده ، بیشتر مانیتور ها و ماوس ها و کی بورد ها رو همین طور کارت های گرافیکی رو خودش شناسایی و تنشیم می کنه.
اما زوزه برای حرفه ای ها (جو نگیرتتون فعلا مبتدی هستیم) زیاد مناسب نیست ،‌چرا که همهی کارهاشون به یک سری تصمیمات YaST و نیز محیط گرلفیکی بسته است که کاربر حرفه ای دوست داره از محیط متنی و سریع تر استفاده کنه ...

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2004-10-31, 03:13 PM,
ارسال : #5

سلام
راستی یه مقایسه از چند تا توزیع دیگه مثل Gentoo و Ubuntu و Debian میخوام. کسی سراغ داره ؟ راستی چطوره یه بخش راه بندازیم هر کسی در مورد هر توزیعی که کار میکنه بنویسه. فکر نکنم زحمتی داشته باشه. نظر شما چیه ؟

[ltr] Home: Arch Linux, AMD X2 4600, 2 GB, 250 GB, [/ltr]
2004-10-31, 03:22 PM,
ارسال : #6

من هم اولین توزیعی که داشتم suse بود. اون زمان برای من خیلی خوب بود چون Yast داشت!!! چرا؟ چون تازه کار بودم و قدرت زیادی برای کار کردن با برنامه هایی مثل console رو نداشتم که کارم راه بیفته. ولی باز به نظر من شما با یک توزیعی کار کنید که دستتون تو console راه بیفته ، بد که نیست هیچ عالیه!! (مثل دبیان)
Big Grin
2004-10-31, 04:07 PM,
ارسال : #7

به نظر من اگر می خواهید از ویژگی های همه اشون بهره مند بشین بهترین انتخاب Yoper هست. این توزیع(سریعترین توزیع جهان) درسته برپایه هیچ توزیع دیگه ای ساخته نشده اما ویژگی های اونهارو در خودش جمع کرد:
Packagetools از slackware
سیستم شناسایی سخت افزار (kudzu)و Raidtools و اسکریپتهای Startup از Redhat
Hwsetup از Knoppix
Sax2, Yast2 از SuSE
Apt tools از Debian
Synaptic از Connectiva
به همراه مجموعه ای از جدیدترین برنامه ها و با سرعت عالی تنها بر روی یک سی دی!
خودم نوشته خودم رو خوندم یقین کردم که از تیم سازنده Yoper پول گرفتم :O
2004-11-02, 08:56 AM,
ارسال : #8

با تشکر از پاسخ دوستان
فکر کنم Suse باید از yoper کامل باشه
چون حتما توی اون 4 تا cd که از yoper بیشتر داره باید pakage های بدرد بخوری باشه
2004-11-02, 09:08 AM,
ارسال : #9

با عرض ادب
سلام
سیاوش جان البته که زوزه یک توزیع خیلی خوبه . ولی مقایسه توزیعها فقط بر اساس تعداد سی دی ها نمیتونه ملاک باشه . مثلا ردهت 9 سه تا سی دی و اسلک ور دو تا سی دی دارن . خب حالا اگر از تمام کسانی که با هر دو تا توزیع کار کردن بپرسی که کدوم توزیع رو ترجیح میدهند . ..... فکر کنم جوابشون مشخص باشه .
راستی بابت این تاپیک ممنون . شروع خوبی برای مقایسه توزیعها از طرف کاربرهای خودمونه . امیدوارم دوستان تجربه هاشون رو بنویسن استفاده کنیم .
2004-11-02, 10:18 AM,
ارسال : #10

سلام
آقا میگم بیاین اول مبنای مقایسه رو معلوم کنیم و بعد شروع کنیم. برای شروع پیشنهاد میکنم توزیع ها رو از نظر user friendly بودن مقایسه کنیم. من بین Fedora 2 و SUSE به SUSE رای میدم.

شما چطور ؟

هر توزیعی به ذهنتون میرسه بگین.
2004-11-02, 12:03 PM,
ارسال : #11

با عرض ادب
منم بین ردهت و زوزه به زوزه رای میدم . بسته هاش جدید تره . تمام اون چیزهایی که یه کاربر به خصوص اگه تازه کار باشه رو داره . مثل برنامه پخش فیلم ، به طور خودکار تمام درایوهار رو ماونت میکنه . محیط زیبایی داره . و خیلی چیزهای دیگه میشه گفت تقریبا یه توزیع کامله .
راستی اگه یکی از دوستان که با مندریک کار کرده نظرش رو نسبت به بقیه توزیعها بده ممنون میشم .
2004-11-02, 01:44 PM,
ارسال : #12

به نظر من بین فدورا و زوزه زوزه خیلی بهتره...
البته من رو دستگاه رفیقم با دبیان کار کردم ولی خیلی حرفه‌ای هستش و انگ کار من تازه کاز نیست.

آموزش بدون محدودیت
2004-11-02, 02:45 PM,
ارسال : #13

avazesh suse nesbat be fedora kheili yavashe ,man ba har 2 kar kardam vali fedora ra be suse tarjih midam
2004-11-03, 05:28 AM,
ارسال : #14

با عرض سلام و تشکر...
راستی یادم رفت بگم که fedora غیر از مشکل dualboot چندتا اشکال دیگه هم داره
مثلا اکثر اوقات که با KDE کار می کنم CD-Rom ماونت نمی شه بعد یه Error میده میگه که CD-Rom قبلا ماونت شده ولی هیچ فایلی توش نیست و وقتی روش Right Click میکنم به جای گزینه Unmount گزینه Mount میده اگه روی دکمه Eject بزنید(روی CD-Rom ) هیچ اتفاقی نمیفته اگه از Right Click گزینه Eject انتخاب کنید ٍEject میکنه ولی یه Error بی ربط میده. اگه تو KDE آیکون یه folder عوض کنید آیکون folder های داخلش هم عوض میشه.اکثر اوقات بازی Chorium در KDE صدا نداره و بازی Tuxracer در KDE و Gnome اگه قبل از اجراش یه کمی با سیستم کار کرده باشید صدا با تاخیر خواهد بود .
در Gnome اکثر تنظیمات Volume Contol بعد از Restart کردن سیستم به حالت قبل بر مگرده.
الآن هم یه چند وقتیه موقع نصب نرم افزارها که RPM نیستند در دستورات make و make install یه Error 1 میده(البته فکر کنم خودم دسته گل به آب دادم)
راستی دوست عزیز آقای LinDot نوشته اند که از یه توذیعی استفاده کنم که دستم تو Console راه بیفته
می خواستم ببینم مگه Suse دارای Console نیست؟
2004-11-03, 12:38 PM,
ارسال : #15

بهترين راه آرمايش توزيعهاي مختلف است تا خودتات بتوانيد با خصيصه ها و نقاط ضعف آنها آشنا بشويد..مثلا Victor Linux و Slachware تفاوتهاي زيادي ممکن است داشته باشند..(نصب راحت..بروز رساني ساده..بسته ها..)در حالي که توزيع ويکتور مبتني یر اسلاکور هست...
.....
من که چند بار با Fedora Core 2 کار کرده ام اصلا همچنين مشکلاتي را نداشته امBig Grin ...
....
همه توزيعها داراي کنسول هستند...فکر کنم منظور ايشان این است که در همچين توزيعي که داراي محيط کاربر پسند و راحت هست,کمتر نياز به اجراي دستوران خط فرمان ميباشد... Smile

لطفا قبل از اينکه سؤالات خود را در انجمن مطرح کنيد،‌حتما قوانين انجمن‌ها را مطالعه فرماييد.
2004-11-03, 09:04 PM,
ارسال : #16

just know that Fedora core 2 Socks :twisted:

<start> You hit Root. Root hits you. Root sends you TERM signal. You barely survive. Root sends you KILL signal. You die. --more-- </end>
2004-11-04, 11:06 AM,
ارسال : #17

با عرض سلام
به نظر من توزیع های مبتنی بر دبیان و همینطور Mandrake حرف ندارند .
از Suse هم بعد از انها باید نام برد . Fedora هم که...
البته من با Slackware کار نکردم .
در کل در Suse و Mandrake رابط های گرافیکی مناسبی وجود دارند و کار مدریت سیستم رو راحت تر میکنند .البته ِYast در Suse خیلی قویتر و کاملتر است.
2004-11-04, 11:09 AM,
ارسال : #18

دوستان مهمان بالا هم من بودم .

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان