لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Compile+نرم افزار آزاد+مبتدي...
2004-11-30, 01:14 PM,
ارسال : #1
Compile+نرم افزار آزاد+مبتدي...
1-من تازه كارم Smile

2-ميخوام بدونم Compile چيه .مثلا وقتي برنامه نويس يه برنامه مينويسه چطور Compile ميكنه؟
و آيا Compile يعني ترجمه به زباني كه ماشين اونو بفهمه و اصلا Compile در لغت يعني چه؟

3-ميدونيد كه لينوكس نرم افزار آزاده پس ميشه توش تغييرات اعمال كرد . من ميخوام از اين خاصيت استفاده كنم .كه براي مثال وقتي لينوكس نصب شد در اولين بوت سيستم يه فايل فلش باز شه و بنويسه Welcome و اسم خودم رو.(ترجيحا با صوت باشه)
مثلا ميشه سي دي زوزه رو برزم رو هارد با برنامه هاي مخصوص برنامه نويسي در زوزه اونو تغيير بدم و دوباره بريزم رو سي دي و الي آخر..........
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2004-11-30, 05:32 PM,
ارسال : #2

1. نیز من !! Smile

2. کامپایل در لغت یعنی "جمع و جور کردن" یا "گرد هم آوردن" اما در اصطلاح فن (رشته‌ی کامپیوتر) ، وقتی یه برنامه رو می نویسید اون رو با کدهای اون زبون برنامه نویسی می نویسید برای نومنه :
[ltr
if first=nil then
begin
showmessage ('list is empty!');
exir;
end
[/ltr]
این یه تیکه برنامه‌ی دلفی بود ، این برنامه با یه فرمت مخصوص برنامه‌ی دلفی زخیره می شه اما اون فایل رو سیستم عامل نمی‌تونه اجرا کنه ، چون به زبان آدمی هست نه ماشین ، خوب حالا باید این برنامه رو کامپایل کنید تا سیستم عامل بشناسدش ، بسته به زبان برنامهنویسیتون می شه این برنامه رو با ابزار های مختلفی کامپایل کنید مثلا آلن بعد از نوشتن برنامه‌ی Xfardic اون رو احتمالا با Gcc یا چیزی شبیه به اون به زبان ماشین کامپایل کرده.
به کدهای انسان فهم اغلب سوسرس یا کد برنامه می گویند و به برنامه‌ی آماده‌ی اجرا فایل باینری می‌گویند مثلا اون برنامه‌ی بالایی که من نوشتم اگر به exe. تبدیل بشه می شه باینری و توی ویندوز اجرا خواهد شد.!!

3.بله شما می تونید سورس هسته‌ی لینوکس یاهمون کرنل رو بگیرید و تغییر بدید و از اول کامپایل کنید ، این همون کامپایل مجدد کرنل هست !!
البته لینوکس یه نرم افزار ازاده پس به شما اجازه داده شده توش تغییرات عمال کنید واگر نه سورس ویندوز هم در دست ملت هست اما اجازه‌ی تغییرات ندارند. (بگذریم سوال رو به بیراهه نکشم)

این بستگی به محیط میزکار شما و توزیع شما داره یعنی از GNOME یا KDE یا .. در دبیان و زوزه و .. استفاده می کنید .اگر بگید احتمالا بتونم بهتر کمک کنم.
بله البته زوزه رو نمی دونم اما توزیع هایی مثا کناپیکس یا دامن اسمال لینوکس یا لمپیکس (که همه بر اساس کناپیکس و دبیانند ) رو به راحتی می شه این کار رو کرد ، نمونش شبدیکس هست کل کناپیکس رو روی هارد کپی کرده و KDE فارسی بهش اضافه کرده و صفحه‌ی ورود و نوشته های اولیه رو تغییر داده و دوباره ریخته روی سی‌دی به این کار می‌گویند ReMaster کردن ، آخه کار ساختن سی‌دی رو Master کردن می گویند.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-12-01, 02:10 PM,
ارسال : #3

Navid,
این بستگی به محیط میزکار شما و توزیع شما داره یعنی از GNOME یا KDE یا .. در دبیان و زوزه و .. استفاده می کنید .اگر بگید احتمالا بتونم بهتر کمک کنم.
زوزه و KDE 3.2 دارم.
Navid,
به کدهای انسان فهم اغلب سوسرس یا کد برنامه می گویند و به برنامه‌ی آماده‌ی اجرا فایل باینری می‌گویند
آيا "باينري=Binary=دودويي=بر مبناي دو" هست؟
اينو پرسيدم چون ندونستن عيب نيست نپرسيدن عيبه.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-12-01, 08:15 PM,
ارسال : #4

نقل قول :آيا "باينري=Binary=دودويي=بر مبناي دو" هست؟
اينو پرسيدم چون ندونستن عيب نيست نپرسيدن عيبه.
در هر صورت و هر کجا که باشید. فعلا رایانه از مبنای دو دویی استفاده می کند. همان کدهای برنامه و همین چیزهایی که من می نویسم. در نهایت به صورت ۱ و ۰ نوشته می شوند. اما باینری که گفته شد منظور ٬ همان چیزی است که در ابتدا خودتان هم عنوان کردید. برنامه به کدهایی تبدیل می شود که به زبان ماشین هستند و سیستم عامل شما که آنرا اجرایی می داند. با صدا کردن آن برنامه٬ روالها اجرا می شوند و حاصل کار برنامه ای است که می بینید.
منتها برنامه ای که به زبانهای مختلف می نویسید یک متن ساده هستند که مترجم آن زبان ٬ آن را به زبان ماشین ترجمه می کند. و قابل فهم برای ماشین محترم شما رایانه.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان