لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
autorun
2008-09-09, 02:08 AM,
ارسال : #1
autorun
برنامه ای هست که بشه تو لینوکس باهاش برای CD ها autorun درست کرد ؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2008-09-09, 03:52 AM,
ارسال : #2
پاسخ: autorun
autorun برای لینوکس یا برای ویندوز؟
در ضمن چرا جستجو نکردید؟(بارها این سوال پرسیده شده). همین بغل سمت راست توی کادر جستجوی گوگل وارد کنید autorun و گزینهٔ TechnoTux.Org رو علامت بزنید و جستجو.

StarCalendar | Blog | 1+ | OS
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-09-09, 05:19 AM,
ارسال : #3
اگه می‌خواید multiplatform باشه یعنی مثلاً توی ویندوز هم autorun باشه، شاید این لینک به دردتون بخوره:
Creating a multiplatform autorun CD

اما اگه فقط میخواید که توی لینوکس autorun باشه، کار ساده‌ای هست. کافیه یه اسکریپت سادهٔ شل بنویسید توی یه فایل به نام autorun ذخیره کنید(بدون پسوند) و بهش مجوز اجرا بدید و توی سیدی بذارید و رایت کنید. اون سیدی رو هر موقع توی گنوم بذارید داخل سیدی‌رام، یه پنجره باز میشه که ازتون می‌پرسه میخواید اون autorun اجرا بشه یا نه.[ltr]This media contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?

The software will run directly from the media "MyDisk-2008.09.09". You should never run software that you don't trust.

If in doubt, press Cancel.[/ltr]که کابر دکمهٔ Run رو میزنه و فایل autorun اجرا میشه.
اما توی KDE 4.0 که تست کردم autorun اجرا نشد! نمی‌دونم چطوری باید تنظیم بشه.

حالا این که اسکریپت autorun چی باشه، بستگی داره بخواید چیکار بکنه. اگه بخواید گرافیکی باشه(یه پنجرهٔ بیاد مثلاً برای نصب یه نرم‌افزار)، یه مقدار کارتون سخت میشه. البته اگه بخواد یه ورودی خیلی ساده رو از کاربر بگیره، استفاده از دستور zenity خیلی ساده هست،(این دستور رو توی هر اسکریپت دیگه‌ای هم استفاده کنید) اگه بخواید چند مثال ساده از کاربرد zernity می‌نویسیم، ولی بهتره خودتون منوالش رو بخونید:
کد :
man zenity
اما اگه اون رابط گرافیکی بخواید ورودی‌های بیشتری رو بگیره(مثل اکثر رابطهای گرافیکی) مجبورید برنامه‌نویسی کنید. می‌تونید از پایتون به همراه ماژول gtk یا qt استفاده کنید و از glade هم کمک بگیرید، به نظرم این راحت‌ترین راه برای طراحی رابط گرافیکی هست. مثلاً خودم ابزار PyGlossary رو به همین روش نوشتم.
مثلاً اگه از پایتون برای طراحی رابط گرافیکی استفاده کره باشید. برای autorun ش یه همچین اسکریپت ساده‌ای رو باید بنویسید:
کد :
#!/bin/bash
python setup.py
در ضمن یه نکتهٔ دیگه اینکه وقتی اون اسکریپت autorun اجرا میشه، دایرکتوری جاری شل همون دایرکتوری سیدی‌رام هست. همونطور که می‌بینید من فقط اسم(یا مسیر نسبی) اون اسکریپت پایتون رو نوشتم. اگه مثلاً اون فایل توی پوشهٔ src داخل سیدی بود، باید بنویسید:
کد :
#!/bin/bash
python src/setup.py
یا اگه با یکی از زبانهای کامپایلری نوشته باشید(مثل C یا ++C) و کامپایل کرده باشید و مثلاً یه فایل اجرایی به نام setup درست شده باشه، باید توی فایل autorun یه همچین چیزی رو بنویسید:
کد :
#!/bin/bash
./setup
البته دقت کنید که هم فایل autorun و هم فایل setup باید مجوز اجرا داشته باشن.

چیزایی که به نظرم اومد رو گفتم، امیدوارم به دردتون بخوره. ولی اگه بگید دقیقاً میخواید چیکار کنید، شاید بیشتر بتونم بهتون کمک کنم.

StarCalendar | Blog | 1+ | OS
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-09-09, 08:29 PM,
ارسال : #4
ظاهرا اتوران در محیط بعضی لینوکس ها بطور کلی غیرفعال شده. شاید حتی قابل فعال کردن یا ساپورت هم نباشه.
این ویژگی رو عمدا برداشتن چون زیاد مفید نبوده و یک تهدید امنیتی مهم محسوب میشه.
خب البته در دنیای لینوکس عجیب هم نیست.
این اتوران بیشتر بدرد همون محیط ناامن ویندوز و جنگولک بازیهاش میخوره. تازه همونجا هم بنظرم خرابکاریهای خودش رو نشون داده.
بهرحال در محیط لینوکس تنوع توزیع و بند و بساط اتوران سازگار با توزیعهای مختلف درست کردن هم بنظرم خیلی پیچیده تر میاد! مگر همون دوتا اسکریپت شل و اینها که اونم دیگه نیازی به جنگولک بازی نداره.
2008-09-09, 08:36 PM,
ارسال : #5
اتوران در بعضی توزیعها بنظرم اصلا محدود شده هست. من نتونستم بغیر از فرمانهای خود سیستم، برنامهء خارجی ای رو اجرا کنم.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان