لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سود اقتصادی؟
2005-01-28, 01:09 PM,
ارسال : #41

البته این دوست ناشناس مستعار، با نام ISuSeH، از همون موقع که این اسم رو آورد و به همون اندازه حرفاش ارزش داره.
همچنان که نوید به بحث با ISuSeH ادامه میده من هم به روانکاوی این پرسوناژ می‌پردازم، محض سرگرمی.
سوژه روانکاوی از طرفی احساس نوعی گرفتاری بی‌گریز در دنیای کاپیتالیسم داره و از طرف دیگه در مقابل توهم عظمت اون دنیا احساس تسلیم و وادادگی می‌کنه و میل شدیدی به پذیرفته شدن در سازوکار کاپیتالیسم داره.
سوژه روانکاوی تصور می‌کنه تنها کسیه که درباره انیاک چیزهایی میدونه و به نظر می‌رسه اینها نشانه‌های اولیه نوعی اسکیزوفرنی خفیف باشه.
به نظر دوست مورد مطالعه‌مون، اینکه احتمالا VeriSign قصد داره net. رو تملک کنه مهمترین بحث روزه. به نظر میاد نوعی روان‌نژندی هم برای ایشون در راهه.
نشانه‌های اولیه مازوخیزم - خودآزاری - هم در ایشون دیده میشه. ایشون تصور می‌فرمایند اگه قراره یه کیبورد، ایرانی‌الاصل باشه باید تک تک اجزاء و کلیدهاش رو با دست درست کرد. اونم با تیشه فرهاد کوه‌کن. چون چکش تو پرچم شوروی بوده و ایرانی‌الاصل نیست.
یه اسم مستعار که حتی تو سایت هم ثبت نام نکرده - تبلیغ برای technotux - ارزش نوشتن بیشتر از این رو نداره.
آخرش هم بگم که نوشته‌هام شوخی بود. امیدوارم کسی ناراحت نشه. از جمله ISuSeH عزیز. به هر حال معذرت می‌خوام.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-01-28, 01:30 PM,
ارسال : #42

راستی کتاب Network A Plus رو میخوندم از لینوکس اینطور یاد کرده بود پروژه ای دانشجویی که بخاطر اینکه نگهداری سورس کدش هزینه زیادی داشت در اختیار عموم گذاشت....

به نظرم حرفه درستی اومد..واقعا سخته و امکانات مالی شدید می خواد یه کاری به سطح بین المللی برسه...

ولی یه کاری که بخواد یه تحول بزرگ ایجاد کنه و ایده اولیه بیاد بیرون و سورس تقسیم بشه می تونه موفق باشه اینو لینوس به دنیا نشون داد..
2005-01-28, 02:39 PM,
ارسال : #43

نقل قول :بنابراین لینوکس و نرم افزارهای آزاد تنها و تنها زمانی می تونن با محصولات انحصاری رقابت کنند که کیفیت خوب داشته باشند نه قیمت پایین.

کیفیت؟ کیفیت خیلی از نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن همین االان هم از خیلی از نمونه‌های انحصاری بهتره... نمونه‌اش برنامه‌های سرویس‌دهنده‌ای مثل آپاچی، MySQL، زبان PHP، میزکارهای KDE، Gnome، مرورگر Mozilla، نرم‌افزار ایمیل Kmail، نرم‌افزار پخش کننده Xine، برنامه K3B و خیلی خیلی چیزهای دیگه....

این مهم نیست که تعداد استفاده کنندگان از لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد زیاد بشن... اصلا مهم نیست...
کسی که مفهوم آزادی نرم‌افزار رو درک نمی‌کنه و براش ارزشی قایل نیست بهتر که همون از نرم‌افزارهای انحصاری استفاده کنه و افتخار هم بکنه...

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2005-01-28, 06:17 PM,
ارسال : #44

من حرفهای مهمان رو تایید یا رد نمی کنم اما در بعضی موارد به نوع بحث کردن شما -که خودتون از دوستان من هستید- نسبت به اون مهمان انتقاد دارم چون:
1-شما ندارید با یک کاربر مایکروسافت و سورس بسته دوست بحث می کنید! پس جوابی که به چنین کاربری باید داد رو به اون ندین.
2-شرمنده اما در بعضی موارد خیلی بد برخورد کردید و طرف مقابلتون رو کاملا بی اطلاع و نادان فرض کردید!
3-لطفا به نظر همدیگه احترام بذاریم.
4-سعی کنیم در نهایت ادب بحث کنیم.
فرد مهمان گفت کدامیک از شما حاضرید برنامه تان را آزاد منتشر کنید؟ من خواستم جواب دهم که آلن جان مدیر این سایت برنامه خوبشون Xfardic رو آزاد منتشر کردن و خودم هم برنامه نویس نیستم ولی مطالبم-هرچند به درد نخور- رو تحت مجوز GNU FDL منتشر می کنم و خیلی کاربرهای دیگر که مقالات خوبشان را آزاد منتشر کرده اند و خیلی موارد دیگر.علاوه بر این قبول داشتن مفهوم آزادی واقعا نیازمند انتشار برنامه یا مقاله به این روش هست؟نمی شه فقط مصرف کننده بود؟ می شد در مورد اینها بحث کرد اما از ارسال این جواب منصرف شدم چون احساس کردم این تاپیک پتانسیل تبدیل شدن به یک flame war را دارد! اما متاسفانه ظاهرا اتفاقی که نباید رخ داد.
موفق باشید.
2005-01-28, 07:09 PM,
ارسال : #45

ali88 نویسنده :من حرفهای مهمان رو تایید یا رد نمی کنم اما در بعضی موارد به نوع بحث کردن شما -که خودتون از دوستان من هستید- نسبت به اون مهمان انتقاد دارم چون:
1-شما ندارید با یک کاربر مایکروسافت و سورس بسته دوست بحث می کنید! پس جوابی که به چنین کاربری باید داد رو به اون ندین.
2-شرمنده اما در بعضی موارد خیلی بد برخورد کردید و طرف مقابلتون رو کاملا بی اطلاع و نادان فرض کردید!
3-لطفا به نظر همدیگه احترام بذاریم.
4-سعی کنیم در نهایت ادب بحث کنیم.
فرد مهمان گفت کدامیک از شما حاضرید برنامه تان را آزاد منتشر کنید؟ من خواستم جواب دهم که آلن جان مدیر این سایت برنامه خوبشون Xfardic رو آزاد منتشر کردن و خودم هم برنامه نویس نیستم ولی مطالبم-هرچند به درد نخور- رو تحت مجوز GNU FDL منتشر می کنم و خیلی کاربرهای دیگر که مقالات خوبشان را آزاد منتشر کرده اند و خیلی موارد دیگر.علاوه بر این قبول داشتن مفهوم آزادی واقعا نیازمند انتشار برنامه یا مقاله به این روش هست؟نمی شه فقط مصرف کننده بود؟ می شد در مورد اینها بحث کرد اما از ارسال این جواب منصرف شدم چون احساس کردم این تاپیک پتانسیل تبدیل شدن به یک flame war را دارد! اما متاسفانه ظاهرا اتفاقی که نباید رخ داد.
موفق باشید.
مودب بودن همیشه خوبه. قبلاً هم گفتم. قبل از هر چیز نشون میده آدمی که داره حرف میزنه یا می‌نویسه چطور شخصیتی داره.
اگه منظور منم که عذر خواهی کردم.
اما قصد من از به طنز گرفتن این بحث همون چیزیه که ali88 بهش اشاره کرد. یعنی بی‌اطلاع و نادان فرض کردن طرف مقابل. به نظر میاد چنین برخوردی در رفتار این دوست ناشناس مستعار ما و همچنین بعضی از دوستان ناشناس یا آشنای دیگه‌ای که به هر دلیل ترجیح میدن ناشناس بمونن و با شناسه مهمان بنویسن، خیلی بیشتر از اعضای سایت بروز می‌کنه.
2005-01-28, 07:24 PM,
ارسال : #46

منظورم شما نبود کلا این رعایت احترام دوطرفه بود چون وقتی از هر دو طرف چه کاربران چه مهمانها رعایت بشه بحث لذت بخش و جذاب می شه اما وقتی به بی احترامی برسه هم ادامه بحث آزار دهنده است هم از موضوع اصلی خارج می شیم Wink
موفق باشید.

[ltr]Actually, unix is a very user-friendly system. It’s just that it is particular about which users it chooses to be friendly with.[/ltr]
2005-01-28, 07:34 PM,
ارسال : #47

موافقم.
موفق باشید هم خودتی! :wink:
2005-01-28, 08:44 PM,
ارسال : #48

نقل قول :البته این دوست ناشناس مستعار، با نام ISuSeH، از همون موقع که این اسم رو آورد و به همون اندازه حرفاش ارزش داره.
همچنان که نوید به بحث با ISuSeH ادامه میده من هم به روانکاوی این پرسوناژ می‌پردازم، محض سرگرمی.
سوژه روانکاوی از طرفی احساس نوعی گرفتاری بی‌گریز در دنیای کاپیتالیسم داره و از طرف دیگه در مقابل توهم عظمت اون دنیا احساس تسلیم و وادادگی می‌کنه و میل شدیدی به پذیرفته شدن در سازوکار کاپیتالیسم داره.
سوژه روانکاوی تصور می‌کنه تنها کسیه که درباره انیاک چیزهایی میدونه و به نظر می‌رسه اینها نشانه‌های اولیه نوعی اسکیزوفرنی خفیف باشه.
به نظر دوست مورد مطالعه‌مون، اینکه احتمالا VeriSign قصد داره net. رو تملک کنه مهمترین بحث روزه. به نظر میاد نوعی روان‌نژندی هم برای ایشون در راهه.
نشانه‌های اولیه مازوخیزم - خودآزاری - هم در ایشون دیده میشه. ایشون تصور می‌فرمایند اگه قراره یه کیبورد، ایرانی‌الاصل باشه باید تک تک اجزاء و کلیدهاش رو با دست درست کرد. اونم با تیشه فرهاد کوه‌کن. چون چکش تو پرچم شوروی بوده و ایرانی‌الاصل نیست.
یه اسم مستعار که حتی تو سایت هم ثبت نام نکرده - تبلیغ برای technotux - ارزش نوشتن بیشتر از این رو نداره.
آخرش هم بگم که نوشته‌هام شوخی بود. امیدوارم کسی ناراحت نشه. از جمله ISuSeH عزیز. به هر حال معذرت می‌خوام.
جالب بود.البته اگر قرار بود آخرش معذرت بخوای ،بهتر بود از اول نمی گفتی!

نقل قول :کیفیت؟ کیفیت خیلی از نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن همین االان هم از خیلی از نمونه‌های انحصاری بهتره... نمونه‌اش برنامه‌های سرویس‌دهنده‌ای مثل آپاچی، MySQL، زبان PHP، میزکارهای KDE، Gnome، مرورگر Mozilla، نرم‌افزار ایمیل Kmail، نرم‌افزار پخش کننده Xine، برنامه K3B و خیلی خیلی چیزهای دیگه....
بله.
من نگفتم کیفیتشون خوب نیست.من مدتهاست از این برنامه ها استفاده می کنم.(البته به جای XMMS از JuK استفاده می کنم!)
گر چه هنوز کاستی هایی هست.مثلا من برای Corel Draw معادل مناسبی پیدا نکردم.(لطفا نگید OpenOffice!!)

تمام حرف من اینه باید این توانایی ها رو اثبات کنیم.نه این که به دیگران توهین کنیم .چه بخواید چه نخواید از نظر یه کاربر عادی ویندوز(که البته امثالشون بسیار فراوانند) بیل گیتس یه اسطوره است.(حالا می خواید باور کنید یا نکنید یا به جاش منو روان پریش به خونید!)اگر می خواید دنیای آزاد داشته باشید ،باید اسطوره آزاد داشته باشید.همین و بس.

نقل قول :شما ندارید با یک کاربر مایکروسافت و سورس بسته دوست بحث می کنید! پس جوابی که به چنین کاربری باید داد رو به اون ندین.
به خاطر حرفات ممنون.اما من به هیچ وجه کاربر مایکروسافت و سورس بسته نیستم.[توجه کنید که من با مهمانی اول این بحث یکی نیستم!!)

نقل قول :من خواستم جواب دهم که آلن جان مدیر این سایت برنامه خوبشون Xfardic رو آزاد منتشر کردن
روی هیچ کدام از صحبتهای من با آلن نبود.
به هر حال ممنون.

نقل قول :اما قصد من از به طنز گرفتن این بحث همون چیزیه که ali88 بهش اشاره کرد. یعنی بی‌اطلاع و نادان فرض کردن طرف مقابل. به نظر میاد چنین برخوردی در رفتار این دوست ناشناس مستعار ما و همچنین بعضی از دوستان ناشناس یا آشنای دیگه‌ای که به هر دلیل ترجیح میدن ناشناس بمونن و با شناسه مهمان بنویسن، خیلی بیشتر از اعضای سایت بروز می‌کنه.
من کسی رو نادان فرض نکردم.اگر هم کسی حس می کنه اونو نادون فرض کردم،ازش معذرت می خوام.
ضمنا پست کردن مهمان آزادی است که خودتون دادید.و صد البته اگر من با اون نام هم ثبت نام می کردم باز هم توفیری به حال شما نمی کرد!!
2005-01-28, 11:36 PM,
ارسال : #49

Anonymous نویسنده :جالب بود.البته اگر قرار بود آخرش معذرت بخوای ،بهتر بود از اول نمی گفتی!
(حالا می خواید باور کنید یا نکنید یا به جاش منو روان پریش به خونید!)
ولی از خط دوم معلومه چندان برات جالب نبوده و بهت برخورده و تو لبی. آقا یا خانوم cool.
هر کسی می‌تونه شناسه مهمان رو انتخاب کنه و اگه دقت کنه می‌فهمه که با همون شناسه هم می‌تونه اسم یا اسم مستعارش رو تو «نام کاربری» بنویسه.
2005-01-29, 12:16 AM,
ارسال : #50

نقل قول :به خاطر حرفات ممنون.اما من به هیچ وجه کاربر مایکروسافت و سورس بسته نیستم.
احتمالا من خیلی بد جمله بندی می کنم! این مورد منظورم این بود که شما -ISuseH -کاربر مایکروسافت و سورس بسته نیستید -لااقل اعلام کردید که به نرم افزار آزاد اعتقاد دارید- پس جوابی که به شما داده می شه نباید جوابی باشه که به یک کاربر سورس بسته داده شده.
نقل قول :روی هیچ کدام از صحبتهای من با آلن نبود.
ببینید این بحث را اگر بخواهیم ادامه دهیم باید ابتدا به 2 سوال جواب داده شود:
1-منظور شما به فرد خاصی است؟ همه ما در این انجمن فعالیت می کنیم پس طرف صحبت شما می توانست تک تک ما باشد.مگر اینکه منظورتان شرکت کنندگان در همین تاپیک بوده باشد؟
2-واقعا همه در هر زمینه ای باید تولید کننده باشند؟ اشکالی دارد فردی فقط مصرف کننده باشد؟
نقل قول :به هر حال ممنون.
من لطفی در حق شما نکرده ام که نیاز به تشکر باشد. من طبق معمول عقیده ام را موافق یا مخالف نظر دوستانم اعلام کرده ام چون این حق را برای خودم قائلم/زیادی پر روئم!Wink
نقل قول :هر کسی می‌تونه شناسه مهمان رو انتخاب کنه و اگه دقت کنه می‌فهمه که با همون شناسه هم می‌تونه اسم یا اسم مستعارش رو تو «نام کاربری» بنویسه.
منم موافقم، از نظر من مهمان و غیر مهمان چندان فرقی نداره مهم اینه که یک نام در قسمت مربوطه وارد کنن.البته احتمالا چون با Quick Reply کار کردن این مورد رو ندیدن.
موفق باشید!(به blix: آینه!!)

[ltr]Actually, unix is a very user-friendly system. It’s just that it is particular about which users it chooses to be friendly with.[/ltr]
2005-01-29, 04:26 AM,
ارسال : #51

پرسیدی کدومتون حاضره برنامه‌ی رو که ۲ سال روش زحمت کشیدید اوپن سورس بدید برون ، من هم گفتم بگو پیکان بهتره یا بنز بعد جواب می‌دم!

اما بحث‌های جانبی:
یه مشکلی توی بحث هست ! بله شما اصلا موضعتون کدوم وره؟ اوپن سورس یا دفاع از مایکروسافت و انحصار؟ شما می‌گید چون بر فرض ما کد ننوشتیم چطور می‌تونیم از مایکروثافت انتقاد کنیم بعد می‌گید نباید مایکروثافت نوشت ، کی حاضره حاصل تلاش چندسالش رو آزاد اعلام کنه؟! من .. من حاضرم. اوپن سورس نه بلکه آزاد.

نطق پیش از دستور:
ببینید اینجا کسی با کسی دعوا نداره ، اگر فکر کردید بی احترامی کردم باید ببخشید،خوبه ؟ این طوری فکر کنم بهتره نظرم درباره‌ی لغت نامه رو پس می‌گیرم ! ها؟؟ این هم برای این که بدونید ما واقعا توی این انجمن‌ها میاییم برای بحث و بررسی اون‌چه بهش اعتقاد داریم و برای این که کسی فردا نگه بابا این بحث‌ها که سر انجام نداره پس باید بحث رو خیلی منظم پیش برد تا به نتیچه برسیم... یک سوال مطرح کنیم و وقتی جواب رو گرفتیم سوال بعدی؟! مشکلی که نیست؟! ضمنا اصلا دلم نمی‌خواد کسی فکر کنه دارم تعصب به خرج می‌دم تعصب نشانه‌ی احمق بودن و یک دندگی و بدتر از اون دیکتاتور بودن آدم هست که با همون انحصاری که گفتم فرقی نداره ، پس تعصب هم ندارم مثل احساس به نرم افزار که گفتم ندارم.

خوب نقطه سر خط :
"" در عجبم از دوستانی که خودشون دو خط هم کد ننوشتند و حالا از مایکروسافت انتقاد می کنند!گرچه همه ما قبول داریم مایکروسافت همه چیز رو فدای سود می کنه اما زمانی می تونیم از اون انتقاد کنیم که مثل لینوس سیستم عامل نوشته باشیم نه این که دو تا مجله خونده باشیم بعد ادای اوپن سورسیتی!! در بیاریم. ""

نه من مخالفم ، چرا مخالفم؟ لزوما ما نباید لینوکس نویس باشیم تا بتونیم تشخیص بدیم انحصار مایکروسافت بهتره یا آزادی لینوکس ، ببینید نه من و نه شما هیچکدوم طراح ماشین نیستیم اما هر دو به وضوح می‌دونیم بنز از پیکان بهتره حالا اگر رئیس شرکت ایران خودرو بیاد بگه گه تو تاحالا اتومبیل طراحی کردی که از پیکان انتقاد می‌کنی؟ مگه تو مهندس مکانیکی که می‌گی پیکان از بنز ضعیف‌تر هست؟!!

ببینید ما درباره‌ی این که که کدوم بهتر نوشته شده که نظر نمیدیم بله مسلما من فقط بر اساس نظر بزرگان می‌دونم که کدهای لینوکس از ویندز منظم‌تر هست اما .. توجه کنید که ما درباره‌ی انحصار مایکروسافت بحث می‌کنیم ، در این مورد ما می‌تونیم فکر کنیم و نیازی به برنامه نویس بودن یا نوشتن لینوکس نیست. با این مورد که مورد اول هست مخالفتی دارید اگر بله چرا؟ یعنی چرا باید یه لینوکس نویس باشیم تا بفهمیم مایکروسافت بهتر هست یا برنامه‌های اوپن سورس .

خوب مورد دوم:
فرمودید که : "کدومتون حاضرید نرم افزاری رو حاصل 2 سال تلاشتونه آزاد اعلام کنید."
خوب من خودم حاضرم این کار رو بکنم ، دلیلش رو هم پیین آوردم. حالا یه سوالی بالا گفتید اوپن سورس پایین آزاد شما کدوم مد نظرتون هست؟! البته فرقی نداره اما من آزاد رو ترجیه می‌دهم. اما یک چیزی که من در پست‌های پایین‌تر متوجه شدم این هست که شما نوشتید: "برای یه خانواده آمریکایی که سالانه هزاران دلار درآمد داره،و می تونه هر دو سال یه بار بیشتر از 1000 دلار خرج ویندوز کنند ،آزادی چه اهمیتی داره؟"

شاید مشکل این بحث همینجاست ، اصلا قرار نیست ما برنامه رو ارزون‌تر یا مجانی بدیم ، فکرش رو بکنید اگر همه‌ی برنامه نویس‌ها برنامه‌ی مجانی بنویسند که باید از گشنگی بمیرند، دروغ می‌گم؟!! ببینید حالا اصلا آزاد به کنار به برنامه‌های اوپن سورس می‌پردازیم ، کسی اجباری در این که ارزون یا مجانی بده نداره این رسم بوده که این نوع برنامه‌ها ارزون‌تر اما با پشتیبانی خیلی قدرتمندتر به فروش برسند. ببینید مثال زدم الآن ما به یه شرکت سفارش برنامه ی انبارداری و حساب‌داری دادیم به ما می‌گه سورس برنامه رو به خودتون نمیدم آخه مرتیکه من اومدم تورو به عنوان برنامه نویس استخدم کردم برای من برنامه بنویسی ! حالا نشستی توی شرکت خودت چه فرقی داره؟! چون تو شرکت خودتی نباید سورس برنامم روبدی تا دفعه‌ی بعد بیام سراغت؟!! این یه نمونه‌ی سادشه.

ببینید ما نمی‌گیم برنامه‌ی آزاد یا اوپن سورس برای قیمت پایین اون خوبه بلکه ما می‌گیم برای آزای‌های بیشتری که می‌ده خوب هست.
-آزادی‌های بیشتر برای چی؟ خوب معلومه ، برای پیشرفت جامعه یعنی رفاه خودم خودت و ما یعنی جامعه‌ی ما.

دلیل بعد از این آزادی امنیت هست ، همه می‌دونند برنامه‌های اوپن سورس فوق‌العاده از برنامه‌های Close Source یا سورس بسته ایمن‌تر هستند. بله اگر برنامه‌ی اون وزارت خونه باز متن بود از کجا معلوم که کنترل نمی‌کردند؟ اگر این کار رو نمی‌کردند دیگه می‌گفتیم وزارت خونه شایستگی نداره اما حالا می‌گن سورسش بسته بود وتموم. یا برنامه‌های دیگه این همه برنامه‌ی بازمتن توی اینترنت هست که همه با خیال راحت ازشون استفاده می‌کنیم چون ۱.برنامه نویس بازمتن جرأت قرار دادن جاسوس در برنامه‌هاش نداره ۲.خیلی از برنامه نویس‌های دیگه این برنامه‌های بازمتن رو بررسی کردند تا مشکل امنیتی ازش دربیارند و اگر توش جاسوس بود خیلی سریع گزارش می‌کردند. این فرهگ بازمتن هست.

خوب به دلیل یکی قبل از امنیت یعنی آزادی برگردیم. من می‌گم آقا شما برنامت رو بفروش اما آزاد ! این چه مزیتی داره که من دارم خودم رو براش می‌کشم؟

ببین ما توی جامعه به روح همکاری نیاز داریم ، این کاملا واضحه ، در ثانی ما به شکوفا کردن خلاقیت‌ها نیز نیاز داریم و در مقابل هردوی این‌ها مسئولیم ، درسته؟ کسی هست که در قبال جامعه‌ی خودش مسئول نباشه؟!! اگر هست بره از محصولات مایکروسافت استفاده کنه اما اگر نه یکمی تفکر کنه و بعد هر کدم رو که خاست اادانه انتخاب کنه. حالا یه برنامه نویس چطور می‌تونه به این دوموضوع کمک کنه؟!
معلومه بااوپن سورس بودن برنامش و بهتر از اون آزاد بودن برنامش. چرا؟
درک‌اش خیلی ساده است ، ببین اگر ما هم مثل انحصارگرایان بگیم برنامه فقط مال نویسندش هست و شما اگر کپیش کردید دزدید و نباید به همسایتون یا رفیقتون یا زنتون بدید ، خوب اون روح همکاری رو گرفتیم ، این طوری دیگه مردم برای کمک‌های آزادنه به هم مجبورند مخفی کاری کنند این چیزی هست که پایه‌های جامه‌ی مدنی رو می‌لرزوه و این همون فرد گراییست که جامعه‌ی سرمایه داری می‌خواد یعنی اجتماعی بودن رو از ما بگیره و ما ماشینی بشیم که هرچی اون‌ها گفتند انجام بدیم. اینو از ریچارد یاد گرفتم توی مقاله‌ای که خانوم مظاهری ترجمه کرده بودنش و توی گنوایران.ارگ هست ، آره من ۴-۵ تا مجله خوندم چندتا مقاله و به اوپن سورس ایمان آوردم. این مگه عیبی داره؟ خوب هرکی به هرچی ایمان آورده حتما چندجا رو خونده و مطالعه کرده و بررسی کرده واگر نه اون حرفش که به درد نمی‌خورد ، غیر از اینه؟!

خوب حالا برنامه اوپن سورس شد یعنی تکثیرش توی جامعه کمی راحت تر شد و از یه زندگی پلیسی جلوگیری شد. حس همکاری هم توی جامعه بیشتر شد. پس قضیه ی اون خلاقیت‌ها چی؟
اگر من برنامم رو بازمتن بدم بیرون فردا یه فرد مستعد میاد و اون رو رو توسعه می‌ده یعنی مثلا به برنامه‌ی حساب داری من نمودار اضافه می‌کنه کاری که من نتونستم بکنم. خوب این برای من چه سودی داره؟! درواقع بیشتر سودش بری اون فردمستعد هست که کاری رو بلد بود که من بلد نبودم پس کمک کردم استعدادش و اون خلاقیتش زودتر به عمل بیاد. خوب برای جامعه چه سودی داره ؟! مردم بجای این که به عددها و رقم‌ها نگاه کنند به نمودارها که گویا تر هستند نگاه می‌کنند و سریع تر به نتیجه می‌رسند یعنی چندین نفرساعت وقت اضافی که می‌تونه برای بهبود جامعه خرج بشه بوجود اومده. نه اصلا طرف این‌طوری یک ساعت زودتر به خونش می‌ره و بیشتر با زنش یا بچش هست این یعنی من با نوشتن برنامه ی بازمتن و اون فردمستعد با خلاقیتش به جامعه کمک کردیم تا بتونه صمیمیت بیشتری داشته باشه بتونه بیشتر فکر کنه و بیشتر وقت برای یشرفت و ابتکارداشته باشه ، حالاست که به من هم سود می‌رسه ! چطور؟ وقتی جامعه‌ای که منم توشم بهتر می شه خوب برای من هم بهتره ، این طوری من هم پول در آوردم هم به جامعه‌ی خودم و شخص خودم کمک کردم.
شما از زندگی جز این چی‌ می‌خواهید؟!! هم پول هم یه زندگی اجتماعی سالم.

دیدید (نه نوینده‌ی پست کلا!) که این انحصار مایکروسافت چه بلایی سر مردم میاره؟ و دیدید که من بدون این که برنامه نویس قابلی باشم و بدون نوشتن لینوکس تونستم به این نتیجه برسم که برنامه‌های آزاد بهتر از هر برنامه‌ای هستند. دیدید می شه از اوپن سورس هم پول درآورد ، یا این که برای یه فرد با هر سطح درآمدی مهم هست که برنامه ی اون انحصار طلبانه نباشه. دیدید ما نمی‌گیم برنامه‌های آزاد چون ارزون هستند خوبند؟ ما می‌گیم چون آزادند برای ما لازمند.

خوب خیلی نوشتم ، حالا علی دیدی که من اصلا دلم نمی‌خواد دعواهای لفظی راه بندازم ، مگه بی‌کار هستم که پل ینترنت و تلفن بدم و بیام دعوا راه بندازم؟! خوب حالا همه می‌تونند با رعایت موازین این بحث رو با آرامش و بدون دعوا ادامه بدهند.خیلی خوبه که همه می‌خواهیم بدونیم که این چیزی که دنبالشیم به درد می‌خوره یا نه و اگر نه آدم‌های کوری بودیم که با چشم بسته انتخاب می‌کردیم.
مهمون‌ها هم لطفا یه اسمی چیزی بنویسند که آدم بدونه کدوم نوشته مال کدوم مهمونه .. باز هم ممنون از این که یاد آوری کردید که بحث داره منحرف می شه و اگر به کسی بی احترامی کردم که خودم فکر نمی‌کنم چنین باشه باید ببخشه یا اگر ناراحته حتما بنویسه تا بدونم چی باعث ناراحتی شده.
همیشه شاد و سلامت و موفق باشید.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2005-01-29, 11:35 AM,
ارسال : #52

سلام بر همگی:
نقل قول :ببینید این بحث را اگر بخواهیم ادامه دهیم باید ابتدا به 2 سوال جواب داده شود:
1-منظور شما به فرد خاصی است؟ همه ما در این انجمن فعالیت می کنیم پس طرف صحبت شما می توانست تک تک ما باشد.مگر اینکه منظورتان شرکت کنندگان در همین تاپیک بوده باشد؟
2-واقعا همه در هر زمینه ای باید تولید کننده باشند؟ اشکالی دارد فردی فقط مصرف کننده باشد؟
1:خیر.
2:شما به سوال من جواب بدید:آیا اصولا امکان داره همه تولید کننده باشند؟(در جامعه غیر آرمانی)

نقل قول :یه مشکلی توی بحث هست ! بله شما اصلا موضعتون کدوم وره؟ اوپن سورس یا دفاع از مایکروسافت و انحصار؟ شما می‌گید چون بر فرض ما کد ننوشتیم چطور می‌تونیم از مایکروثافت انتقاد کنیم بعد می‌گید نباید مایکروثافت نوشت ، کی حاضره حاصل تلاش چندسالش رو آزاد اعلام کنه؟! من .. من حاضرم. اوپن سورس نه بلکه آزاد.

از زمانی که در لینوکس از فارسی پشتیبانی شد تا امروز در بسیاری از موارد از لینوکس به جای ویندوز استفاده می کنم.من به هیچ وجه طرفدار مایکروسافت نیستم.( زمانی هم که اصلا با نرم افزار آزاد آشنا نبودم،از مایکروسافت خوشم نمی یومد.)
اما همچنان معتقدم راههای دیگری غیر از توهین برای اثبات یک قضیه وجود دارد.شما در این فروم تمام لینوکسی این چوری صحبت می کنید،لکن اگر در یک فروم مختلط با این لحن صحبت کنید،مطمئنا با اعتراضات شدید مواجه می شید.

نقل قول :شاید مشکل این بحث همینجاست ، اصلا قرار نیست ما برنامه رو ارزون‌تر یا مجانی بدیم ، فکرش رو بکنید اگر همه‌ی برنامه نویس‌ها برنامه‌ی مجانی بنویسند که باید از گشنگی بمیرند، دروغ می‌گم؟!! ببینید حالا اصلا آزاد به کنار به برنامه‌های اوپن سورس می‌پردازیم ، کسی اجباری در این که ارزون یا مجانی بده نداره این رسم بوده که این نوع برنامه‌ها ارزون‌تر اما با پشتیبانی خیلی قدرتمندتر به فروش برسند. ببینید مثال زدم الآن ما به یه شرکت سفارش برنامه ی انبارداری و حساب‌داری دادیم به ما می‌گه سورس برنامه رو به خودتون نمیدم آخه مرتیکه من اومدم تورو به عنوان برنامه نویس استخدم کردم برای من برنامه بنویسی ! حالا نشستی توی شرکت خودت چه فرقی داره؟! چون تو شرکت خودتی نباید سورس برنامم روبدی تا دفعه‌ی بعد بیام سراغت؟!! این یه نمونه‌ی سادشه.
منظور من رو کامل متوجه نشدید.عرض کردم در کشورهای غربی به هیچ وجه قیمت مهم نیست.آزادی هم مهم نیست(من می خوام کاری انجام بدم.پولش رو هم دارم.این وسط آزادی چی کارست؟)
تنها در صورتی نرم افزار آزاد می تواند پیشرفت کند که کیفیت و قدرت نفوذ مناسب داشته باشد.

نقل قول :-آزادی‌های بیشتر برای چی؟ خوب معلومه ، برای پیشرفت جامعه یعنی رفاه خودم خودت و ما یعنی جامعه‌ی ما.

دلیل بعد از این آزادی امنیت هست ، همه می‌دونند برنامه‌های اوپن سورس فوق‌العاده از برنامه‌های Close Source یا سورس بسته ایمن‌تر هستند. بله اگر برنامه‌ی اون وزارت خونه باز متن بود از کجا معلوم که کنترل نمی‌کردند؟ اگر این کار رو نمی‌کردند دیگه می‌گفتیم وزارت خونه شایستگی نداره اما حالا می‌گن سورسش بسته بود وتموم. یا برنامه‌های دیگه این همه برنامه‌ی بازمتن توی اینترنت هست که همه با خیال راحت ازشون استفاده می‌کنیم چون ۱.برنامه نویس بازمتن جرأت قرار دادن جاسوس در برنامه‌هاش نداره ۲.خیلی از برنامه نویس‌های دیگه این برنامه‌های بازمتن رو بررسی کردند تا مشکل امنیتی ازش دربیارند و اگر توش جاسوس بود خیلی سریع گزارش می‌کردند. این فرهگ بازمتن هست.

خوب به دلیل یکی قبل از امنیت یعنی آزادی برگردیم. من می‌گم آقا شما برنامت رو بفروش اما آزاد ! این چه مزیتی داره که من دارم خودم رو براش می‌کشم؟

ببین ما توی جامعه به روح همکاری نیاز داریم ، این کاملا واضحه ، در ثانی ما به شکوفا کردن خلاقیت‌ها نیز نیاز داریم و در مقابل هردوی این‌ها مسئولیم ، درسته؟ کسی هست که در قبال جامعه‌ی خودش مسئول نباشه؟!! اگر هست بره از محصولات مایکروسافت استفاده کنه اما اگر نه یکمی تفکر کنه و بعد هر کدم رو که خاست اادانه انتخاب کنه. حالا یه برنامه نویس چطور می‌تونه به این دوموضوع کمک کنه؟!
معلومه بااوپن سورس بودن برنامش و بهتر از اون آزاد بودن برنامش. چرا؟
درک‌اش خیلی ساده است ، ببین اگر ما هم مثل انحصارگرایان بگیم برنامه فقط مال نویسندش هست و شما اگر کپیش کردید دزدید و نباید به همسایتون یا رفیقتون یا زنتون بدید ، خوب اون روح همکاری رو گرفتیم ، این طوری دیگه مردم برای کمک‌های آزادنه به هم مجبورند مخفی کاری کنند این چیزی هست که پایه‌های جامه‌ی مدنی رو می‌لرزوه و این همون فرد گراییست که جامعه‌ی سرمایه داری می‌خواد یعنی اجتماعی بودن رو از ما بگیره و ما ماشینی بشیم که هرچی اون‌ها گفتند انجام بدیم. اینو از ریچارد یاد گرفتم توی مقاله‌ای که خانوم مظاهری ترجمه کرده بودنش و توی گنوایران.ارگ هست ، آره من ۴-۵ تا مجله خوندم چندتا مقاله و به اوپن سورس ایمان آوردم. این مگه عیبی داره؟ خوب هرکی به هرچی ایمان آورده حتما چندجا رو خونده و مطالعه کرده و بررسی کرده واگر نه اون حرفش که به درد نمی‌خورد ، غیر از اینه؟!

خوب حالا برنامه اوپن سورس شد یعنی تکثیرش توی جامعه کمی راحت تر شد و از یه زندگی پلیسی جلوگیری شد. حس همکاری هم توی جامعه بیشتر شد. پس قضیه ی اون خلاقیت‌ها چی؟
اگر من برنامم رو بازمتن بدم بیرون فردا یه فرد مستعد میاد و اون رو رو توسعه می‌ده یعنی مثلا به برنامه‌ی حساب داری من نمودار اضافه می‌کنه کاری که من نتونستم بکنم. خوب این برای من چه سودی داره؟! درواقع بیشتر سودش بری اون فردمستعد هست که کاری رو بلد بود که من بلد نبودم پس کمک کردم استعدادش و اون خلاقیتش زودتر به عمل بیاد. خوب برای جامعه چه سودی داره ؟! مردم بجای این که به عددها و رقم‌ها نگاه کنند به نمودارها که گویا تر هستند نگاه می‌کنند و سریع تر به نتیجه می‌رسند یعنی چندین نفرساعت وقت اضافی که می‌تونه برای بهبود جامعه خرج بشه بوجود اومده. نه اصلا طرف این‌طوری یک ساعت زودتر به خونش می‌ره و بیشتر با زنش یا بچش هست این یعنی من با نوشتن برنامه ی بازمتن و اون فردمستعد با خلاقیتش به جامعه کمک کردیم تا بتونه صمیمیت بیشتری داشته باشه بتونه بیشتر فکر کنه و بیشتر وقت برای یشرفت و ابتکارداشته باشه ، حالاست که به من هم سود می‌رسه ! چطور؟ وقتی جامعه‌ای که منم توشم بهتر می شه خوب برای من هم بهتره ، این طوری من هم پول در آوردم هم به جامعه‌ی خودم و شخص خودم کمک کردم.
شما از زندگی جز این چی‌ می‌خواهید؟!! هم پول هم یه زندگی اجتماعی سالم.

دیدید (نه نوینده‌ی پست کلا!) که این انحصار مایکروسافت چه بلایی سر مردم میاره؟ و دیدید که من بدون این که برنامه نویس قابلی باشم و بدون نوشتن لینوکس تونستم به این نتیجه برسم که برنامه‌های آزاد بهتر از هر برنامه‌ای هستند. دیدید می شه از اوپن سورس هم پول درآورد ، یا این که برای یه فرد با هر سطح درآمدی مهم هست که برنامه ی اون انحصار طلبانه نباشه. دیدید ما نمی‌گیم برنامه‌های آزاد چون ارزون هستند خوبند؟ ما می‌گیم چون آزادند برای ما لازمند.

خوب خیلی نوشتم ، حالا علی دیدی که من اصلا دلم نمی‌خواد دعواهای لفظی راه بندازم ، مگه بی‌کار هستم که پل ینترنت و تلفن بدم و بیام دعوا راه بندازم؟! خوب حالا همه می‌تونند با رعایت موازین این بحث رو با آرامش و بدون دعوا ادامه بدهند.خیلی خوبه که همه می‌خواهیم بدونیم که این چیزی که دنبالشیم به درد می‌خوره یا نه و اگر نه آدم‌های کوری بودیم که با چشم بسته انتخاب می‌کردیم.
مهمون‌ها هم لطفا یه اسمی چیزی بنویسند که آدم بدونه کدوم نوشته مال کدوم مهمونه .. باز هم ممنون از این که یاد آوری کردید که بحث داره منحرف می شه و اگر به کسی بی احترامی کردم که خودم فکر نمی‌کنم چنین باشه باید ببخشه یا اگر ناراحته حتما بنویسه تا بدونم چی باعث ناراحتی شده.
کاملا درکت می کنم.این دلایل رو هم می دونم.امام نکاتی هست که اشاره می کنم:
1:این که نرم افزار باز امن تر از نرم افزار بسته است.چای بحث دارد.اصولا باز متن بودن تغییر ماهوی در برنامه ایجاد نمی کند.بلکه اثرات بعد از آن مفید است.اگر پشتیبانی و هنر و تکنیک مناسب نباشد ،بین نرم افزار آزاد و غیر آزاد تفاوتی نیست.(این رو برای زمانی می گم که برنامه نویس شدی.چون اگر صرفا برنامه ات رو باز متن کنی تاثیری در کارایی اون نداره.نرم افزار آزاد و باز متن دو فرهنگ هستند .این فرهنگها به ما کمک می کنند نه صرف آزاد بودن.
[زمانی که یونیکس و لینوکس در زمینه امنیت فرمانروایی می کردند و همه فکر می کردند با نصب لینوکس دیگه هیچ مشکل امنیتی نخواهند داشت،یه دانشجوی اروپایی کتابی در مورد نقاط ضعف یونیکس و لینوکس نوشت.بعد از انتشار اون کتاب،اون رو به باد فحش و بد و بیراه گرفتن ولی مدتی بعد با به مشکل برخوردن لینوکس همه متوجه عرایض اون دانشجو شدند.مدتی همه ی توسعه دهندگان لینوکس در این خیال بودندکه امن ترین محصول رو تولید می کنند ،اما با هشیار شدن مایکروسافت و سرمایه گذاری عظیم در زمینه امنیت ،متوجه شدند که دارند در این زمینه عقب می افتند.و بعد از سال 2002 بود که توسعه دهندگان متوجه شدند در یک رقابت بزرگ حضور دارند و تازه شروع کردند به پرداختن حرفه ای به قضیه امنیت.
به هر حال می گم اگر در این رویا فرو بریم که لینوکس متن باز همواره امن خواد ماند،زمانی خواهد رسید که ویندوز و یونیکسهای تجاری از لینوکس پیشی بگیرند.
و صد البته اگر لینوکس به طور حرفه ای به کار خود ادامه دهد هرگز سیستم عاملی به پای آن نخواهد رسید.

2-در زمینه اوپن سورس با یکی از برنامه نویسان حرفه ای ایرانی صحبت می کردم.برنامه نویسی که بیش از 15 سال سابقه داشت.(از زمان حضور دلفی 1 (!) به برنامه نویسی RAD پرداخته بود.)آخرین پروژه اش هم یک قفل نرم افزاری بود.و اتفاقا با محصولات مایکروسافت هم میانه خوبی نداشت.
این برنامه نویس در مورد انتشار برنامه اش به صورت آزاد نگران بود.چرا؟چون می ترسید با توزیع مجدد برنامه هاش سودی بهش نرسه.هر چه قدر هم تلاش کردم که قانعش کنم،نتونستم.[توجه داشته باشید که یک برنامه نویس حرفه ای بود و اطلاعاتش فراتر از دانشگاه و چند تا کتاب عادی بود]
و در نهایت این رو گفت که من نمی تونم برای آزادی و این جور حرفا این کار بکنم.چون زمانی که زن و بچه ام گرسنه بمونند ،دیگه آزادی چه ارزشی داره؟!
این رو توجه داشته باشید که مدلهای آزاد برای برنامه های کوچک چندان مناسب نیستند.(البته فعلا)
شما می گید که برنامه های آزاد پشتیبانی شون درآمد زا تره تا خودشون.ودرست هم می گید.ولی یک مسنجر یا یه برنامه فشرده سازی (چند نمونه از برنامه های کوچک)چه نیازی به پشتیبانی دارند؟!
3
:عقیده اصلی من در مورد نرم افزار اینه:
شما حتما در دوره دبیرستان از این فرمول استفاده کردید:
F=ma
آیا برای استفاده از این فرمول پول پرداخت کردید؟!یا بغلش ستاره زدید بعد زیر دفترتون نوشتید:
CopyRight 1840 Isaac Newton.All Rights Reserved!
با وجود این که برای به دست اومدن این فرمول سالها تلاش شده.اما شما آزادانه از اون استفاده می کنید.من اعتقاد دارم باید هر جا که خواستیم از برنامه ای آزادانه استفاده کنیم.در جالت کلی برنامه نویسی یک علم باشه برای پیشرفت زندگی نه یک وسیله درآمد زای صرف!

نقل قول :دیدید (نه نوینده‌ی پست کلا!) که این انحصار مایکروسافت چه بلایی سر مردم میاره؟ و دیدید که من بدون این که برنامه نویس قابلی باشم و بدون نوشتن لینوکس تونستم به این نتیجه برسم که برنامه‌های آزاد بهتر از هر برنامه‌ای هستند. دیدید می شه از اوپن سورس هم پول درآورد ، یا این که برای یه فرد با هر سطح درآمدی مهم هست که برنامه ی اون انحصار طلبانه نباشه. دیدید ما نمی‌گیم برنامه‌های آزاد چون ارزون هستند خوبند؟ ما می‌گیم چون آزادند برای ما لازمند.
lمن این چیزها رومی دونم.لازم به تذکر نیست!

به هر حال از بحث کردن در اینجا لدت می برم.

عیدتون مبارک!!
2005-01-29, 01:01 PM,
ارسال : #53

نوید جان ٬ همیشه پر انرژی هست. البته یک نکته باقی می ماند که کاملا روی آن بحث نکردیم.
البته ترس این دوست مهمان ما از این هست که وقتی کاری کرد ٬ امنیت کافی برای خودش نتواند کسب کند. چرا که در جامعه فعلی ما متاسفانه کپی کاری بدون ذکر نام انجام می شود و نامی از افراد برده نمی شود. برای همین می توان به فردی که نتوانسته یا نمی تواند امنیت شغلی خود را حفظ کند٬ مقداری حق بدهیم که با احتیاط به این کار- open source- فکر کند. همانطور که می دانید ٬ در ایران حتی رعایت مقاله یا ترجمه ها را هم نمی کنند. باید جو سالمی وجود داشته باشد که فرد خلاق اولی باشد و گشنه نماند تا بعدی هم بیاید. اگر دقت کرده باشید ٬ چند بار بحث پول در انجمن مطرح شده. و سوال کلی این هست که فرد چطور می تواند زندگی خود را بگذراند! متاسفانه زندگی سخت ٬ فقر و بی پولی تا حدود زیادی روی افکار تاثیر می گذارد. این نشان می دهد که باید روی این موضوع کار کنیم. تا برنامه نویسان بیشتری به این سمت روی بیاورند. مسلم است که تعداد زیادی از ایرانیان از هوش و استعداد خوبی برای برنامه نویسی برخوردارند. واقعا می توانیم قطب نرم افزاری باشیم . اما خیلی مسائل حل نشده یا گره کور داریم ...
2005-01-29, 07:04 PM,
ارسال : #54

Finally Some one Got the point!!
ISuSEH
2005-01-29, 07:54 PM,
ارسال : #55

خوب پس لااقل فهمیدیم شما هم از خود ما هستید ، من توی فروم لینوکسی‌ها و بازمتنی‌ها و Free Softwreی ها اینطوری می‌نویسم ، چون اینجا عیب نیست که مایکروسافت رو میکرو*ثافت بنامیم . اینجا عیب ینه که بیم مایکروثافت خوبه. اما کی دیده من توی فرو‌م‌ها یا گروه‌های خبری دیگه که با اوپن سورس و نرم افزار ازاد خوب نیستند چطور می‌نویسم؟ چیز دیگه‌ای که فهمیدیم اینه که قبول کردید که لازم نیست ما لینوکس بنویسیم تا بتونیم نظر بدیم نرم‌افزارهای آزاد و بازمتن بهترند یا انحصار.
شما کجا زندگی می‌کنید؟ در کدوم کشور؟ در کشورهای آمریکایی یا اروپای غربی ؟ در این نوع کشورها با پیشرفتی که داشتند اما نظام سرمایه داری کاملا سلطه کرده ، اصلا اون روح همکاری اجتماعی یا ارتباطات اجتماعی فرد به فردیا جامعه به فرد به معنای اصلی کلمه وجود نداره ، وضع اقصادی و رفاهی‌شون از ما بهتره اما اون چیزی ک یه انسان لازم داره نیست ، آره توی آمریکا طرف اگر پول داشته باشه هر کاری می‌تونه بکنه به آزادی دیگران هم اهمیتی نمی‌ده مگر این که قانونشون جلوش رو بگیره که در این صورت هم اگر طرف آدم قانون مداری باشه رعایت می‌کنه و اگرنه برای آزادی دیگران آنچنان ارزشی قائل نیستند. حالا اتو این وضع یکی مثل ریچارد استالمن میاد و می‌گه باید کاری کرد که لااقل ما برنامه نویس‌ها دیگه به این موضوع دامن نزنیم و لااقل حق خودمون رو نسبت به جامعه ادا کنیم. کسی هست بگه این بده؟!

خوب رسالت برنامه‌های آزاد هم همینه ، یعنی بیاد این نظام احمقانه رو که برای انسان‌ها و جامعه‌ی اون‌ها ارزشی قائل نیست رو برداره و بگه مهمه که برنامه آزاد باشه حالا هر چقدر هم که پول داری. برای ماهم مهمه این که یه نفر پول داره چه اهمیتی داره؟ اگر برای جامعه ی خودش ارزشی قائل نباشه اصلا اون فرد بهتره نباشه حالا پول داره یا بی پول.

۱. درسته الآن بحث امنیت نیست هر چند بازم می‌گم امنیت در اوپن سورس خیلی بالاتر هست اما با نظرتون درباره‌ی ادامه‌ی کار موافقم ، برنامه نویس یه برنامه رونوشته حالا چه اوپن سورس چه غیر اوپن سورس حتی با انحصار اون رو بفروشه دیگه برنامه تغییری نخوهد کرد. اما اگر ین برنامه اوپن سورس باشه یه عالمه مزیت بعدی برای خود نویسنده داره و اگر آزاد باشه (تحت گنویا شاید APLS2) دیگه این تاثیرات برای شخص و جامعه‌ای که عضوش هست تعمیم ویدا می‌کنه.

من ه نگفتم لینوکس ایمن‌ترین هست البته بستی داره امنیت رو چه بخونیم/ اگر سوراخ‌های امنیتی باشه نمی‌دونم اما به نظر من نرم افزری ایمن هست که اگر سوراخی هم پیدا شد خیلی سریع برطرفبشه که در یونیکس وویندوز ز این خبره نیست پس اهمیتینداره که چندت سورخ هست مهم گل گرفتنشون هست. این هم قط درسایه‌ی وپن سورس و نرم افزار آزاد امکان داره.

۲. توی ایران شکل این موارد با اوپن سورس بودن یا نبودن ربطی نداره اینجا ما قوانین حمایتی برای برنامه نویس‌ها نداریم ، پس اگر برنامه بازمتن باشه یا متن بسته یا حتی تجاری یا آزاد خوب کسی نمیاد برنامتون رو بخره چه قغل باشه چه چیز دیگه می‌ره از کرکش استفاده می‌کنه یه شرکتی هست قفل‌های سخت افزری می‌فروشه یکی هست که اون قفل‌ها رو کرک می‌کنه!
در ضمن بستگی داره شما برای آزادی چقدر ارزش قائل باشید ، برای جامعتون چی؟! البته کسی با بازمتن کردن یا آزاد کردن موجبات فقر زن و بچش رو فراهم نمی‌کنه.اگر اون طرف برای آزادی ارزشی قائل نیست یا فکر می‌کنه با آزاد کردن برنامش داره فقر رو برای زن و بچش ایجاد می‌کنه بهتره اصلا برنامه نویسه رو بگذاره کنار و بزنه تو کار دلالی یعنی یه فروشگاه کامپیوتر بزنه و سخت افزار رو بیاره ۳۰هزار تومن، بفروشه ۴۰ هزار تومن .. این براش خیلی بهتره و برای جامعه هم خیلی بدتر.

۳.نرم افزار با فرمول فرق داره . فرمول وسیله ای برای رسیدن به محصوله و نرم افزر خود محصوله و فرمول نرم فزار نویسی هم زبان‌های برنامه نویسی هستند. البته به تعبیری هستند خیلی جزئی بحث نمی‌کنم. (ملا خلاقیت هم لازمه‌ی یا ...) شما هم الآن دارید از فرمول‌های کامپیوتر استفاده می‌کنید ، شما وقتی توی کتابی می‌خونید قوانین TCP/IP رو می‌خونید یا این که چطوره فلان برنامهکار می‌کنه (مثلا ایمیل) یا دیگر سرویس‌ها این‌ها همون فرمول‌های کارند. وقتی یه کتاب می‌خرید که زبان دلفی یا بیسیک یا پرل یا پیتون رو آموزش می‌ده خوب دارید فرمول‌ها رو مجانی یا در حد مجانی یاد می‌گیرید. توی مدرسه هم به ازای یاد گیری این فرمول‌ها از من پول گرفتند و پول کتابی رو که توش این‌ها رو نوشته بود دادم. حالا هم میرم پول فلان کتاب رو می‌دم و زبان C رو یاد می‌گیرم. پس فرمول دستمه. برای ستفاده از هر دوشون هم زادم چون ریچی نیومده بگه اقا از زبان C اگر استفاده می‌کنی باید یه حقی هم به من بدی. اما مایکروثفت می‌گه اگر از ASP استفاده کردی یه چیزی هم به من بده !! به نظرم خیلی حمقانه هست سایرین رو نمی‌دونم. (البته فقط یکی دوت زبان این طری داریم و حتی زبان‌های دیگه‌ای مثل C یا Delphi نیز از این قوانین مزخرف ندارند)

شما از فرمول برنامه نویسی آزادانه استفاده می‌کنید مثل فرمول‌های فیزیک و شیمی اما نتیجه‌ی کار چی؟! مهم نتیجه هست کسی که از فرمول F=ma یا فرمول‌های پیچیده‌تر استفاده می‌کنه تا یه دستگاهی به نام رادیو رو بسازه !!! خوب این ساخت رادیو هست که ارزش داره. برنامه هم همین طور شما ز فرمول‌های برنامه نویسی به صورت آزدانه استفاده می‌کنید تا برنامه بنویسید حالا این برنامه هست که مهمه.

یه چیزی که خیلی مهمه اینه که افرادی که می‌خوان بزنن توی سر برنامه‌های بازمتن یا آزاد از مثال‌هایی استفاده می‌کنند که توی ذهن‌ها اشکال ایجاد می‌کنه. من منظورم ISuSeH نیست این یه بحث کلی هست که جاهای دیگه هم دیدم و به ایشون ربطی نداره. رنامه‌های کامپیوتری یا نرم‌فزاها مثل ساندویچ یا سیب زمینی سرخ کرده نیستند محصولات فیزیکی مثل رادیو هم نیستند یعنی نرم افزار فقط نرم افزارهست که باید مثل نرم‌افزار باهاش رفتار کرد. این هم مثل اون بخش آخر بود که گفتم فقط برای نویسنده‌ی تاپیک نیست یعنی من به ISuSeH نگفتم به همه گفتم حالا هر کی می‌دونست که چه خوب دیگران هم که نیدونستند فهمیدند.
راستی یه چیزی هم معلوم شد ISuSeH نیومده بگه اوپن سورس بده اومده نظرات خالفی رو که این ور اون ور شنیده داره بهمون می‌گه روشون بحث کنیم یعنی فردا ار کسی گفت فلان یاد این تاپیک بیافتیم که درباره‌ی اون موضوع بحث شده و جواب طرف روبدیم ، درست می‌گم؟ اگر درست بگم پس یکمی بد نوشته بودید خیلی‌ها از جمله خودم این جوری دریافتیم که شما هم با بازمتن مشکلی دارید.!
من هم خیلی حال می‌کنم که تو این بحث شرکت می‌کنم چون به یه جوانبی از کار فکر می‌کنم که گاهی آدم یادش میره بهشون فکر بکنه.

(البته یه چیز خارج از متن بگم که این مثال‌ها همیشه برای افراد سود جو در هر جریانی مفید بوده وقتی یه جوانی کای می‌کنه و پیری هم همون کار می‌گن "دوداز کنده بلند ی‌شه" یعنی با یه مثال بی ربط از یکی طرف‌داری می‌کنند حا اون فرد شایستگی رو داره یا نه باید بررسی کرد اما این که دود از کنده بلند می‌شه چه رطی داره به این که آدم پیر بهتر از جوون کارهارو انجام می‌ده؟! آره اگر رفتنی کوه برای آتیش بخوام چوب جمع کنم ین ضرب المثل به درد می‌خوره اما درباره‌ی دوتا آدم نه! چون ما آدمیم و چوب و کنده که نیستیم. یا هزارت ضرب المثل دیگه که م رو به کوه و قابلمه و کرم و در و دیوار تشبیه می‌کنه به خدا ما آدمیم .... نرم افزار هم همینه مقایسه ی اشتباهش با اون چیزهایی که اطراف ماست می‌تونه خیلی مخرب یا حتی تأثیر گذار از بعد منفی باشه.)

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2005-01-29, 07:57 PM,
ارسال : #56

Anonymous نویسنده :Finally Some one Got the point!!
ISuSEH

:o :o :o :lol: :lol:

بروبچ آشنا می‌دونند معنیش چیه !
راستی آلن می‌شه اینتاپیک رو یه مقاله ی دست جمعیش کردها ! یعنی یه چیزهییش رو حذف رکرد و نوشت چطور می شه از اوپن سورس پول درورد و چاپش کرد.

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2005-01-30, 05:07 PM,
ارسال : #57

سلام
نقل قول :توی ایران شکل این موارد با اوپن سورس بودن یا نبودن ربطی نداره اینجا ما قوانین حمایتی برای برنامه نویس‌ها نداریم ، پس اگر برنامه بازمتن باشه یا متن بسته یا حتی تجاری یا آزاد خوب کسی نمیاد برنامتون رو بخره چه قغل باشه چه چیز دیگه می‌ره از کرکش استفاده می‌کنه یه شرکتی هست قفل‌های سخت افزری می‌فروشه یکی هست که اون قفل‌ها رو کرک می‌کنه!
در ضمن بستگی داره شما برای آزادی چقدر ارزش قائل باشید ، برای جامعتون چی؟! البته کسی با بازمتن کردن یا آزاد کردن موجبات فقر زن و بچش رو فراهم نمی‌کنه.اگر اون طرف برای آزادی ارزشی قائل نیست یا فکر می‌کنه با آزاد کردن برنامش داره فقر رو برای زن و بچش ایجاد می‌کنه بهتره اصلا برنامه نویسه رو بگذاره کنار و بزنه تو کار دلالی یعنی یه فروشگاه کامپیوتر بزنه و سخت افزار رو بیاره ۳۰هزار تومن، بفروشه ۴۰ هزار تومن .. این براش خیلی بهتره و برای جامعه هم خیلی بدتر.
البته این قضیه در بسیاری از کشورها وجود داره!یه ماه بعد از انتشار هر نسخه ویندوز میلیونها نسخه کرک شده اون تو بازار پخش می شه.
ضمنابه طور کلی خیلی رمانتیک صحبت می کنی.دنیای بیرون با تفکراتت بسیار متفاوته.دنیای بیرون رو نمی شه از درون کامپیوتردید!)
2005-01-31, 01:25 PM,
ارسال : #58

اینجا چی شده/.............
بحث چی بود چی شده.
بهتره هر چیزی رو هر جایی مطرح نکنیم دوستان

علی

linux is a way to be free. i
2005-01-31, 01:49 PM,
ارسال : #59

نقل قول :2:شما به سوال من جواب بدید:آیا اصولا امکان داره همه تولید کننده باشند؟(در جامعه غیر آرمانی)
با من هستید؟! اینکه سوال خود من از شما بود! Big Grin
موفق باشید.

2005-01-31, 03:52 PM,
ارسال : #60

Anonymous نویسنده :سلام
نقل قول :توی ایران شکل این موارد با اوپن سورس بودن یا نبودن ربطی نداره اینجا ما قوانین حمایتی برای برنامه نویس‌ها نداریم ، پس اگر برنامه بازمتن باشه یا متن بسته یا حتی تجاری یا آزاد خوب کسی نمیاد برنامتون رو بخره چه قغل باشه چه چیز دیگه می‌ره از کرکش استفاده می‌کنه یه شرکتی هست قفل‌های سخت افزری می‌فروشه یکی هست که اون قفل‌ها رو کرک می‌کنه!
البته این قضیه در بسیاری از کشورها وجود داره!یه ماه بعد از انتشار هر نسخه ویندوز میلیونها نسخه کرک شده اون تو بازار پخش می شه.
ضمنابه طور کلی خیلی رمانتیک صحبت می کنی.دنیای بیرون با تفکراتت بسیار متفاوته.دنیای بیرون رو نمی شه از درون کامپیوتردید!)

من اینجا چیز رمانتیکی نگفتم ، شاید شما حس رمانتیک داشتید موقع خوندن یا شایدم یه موسیقی رانتیک یا لیریک گوش می‌دادید.
چیزهایی که بالا گفتم عین حقیقت هست ، اگر این حقایق رو ندید یه سر از خونتون برید بیرون حتما می‌بینید ، اگر ندید یه فکری به حال چشمتون بکنید.

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان