لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارت tv و mplayer
2010-06-14, 06:52 PM,
ارسال : #1
کارت tv و mplayer
این روزها بازار فوتبال داغه و من که قبلا با tvtime برنامه های tv را میدیدم خواستم با برنامه mencoder بعضی از بازی ها را ضبط کنم دو تا مشکل دارم یکی ضبط صدا از line in و دیگری تصویر رشته رشته mencoder تصویر رشته رشته حتی موقعی که فقط با mplayer فوتبال ها را میبینم هم وجود داره و مثل اینکه ربطی به mencoder نداره در عوض تصویر tvtime به نسبت گیرنده های انالوگ تقلبی خیلی خوبه.نظر شما برای رفع مشکل ضبط سدا و از ان مهمتر تصویر رشته رشته mplayer چیه؟ راستی به نظر میاد به درایور گرافیک هم ربطی نداره چون تصویر هم در محیط xserver و هم با درایور و خروجی تصویر fbdev توی حالت متنی یک جوره.نظر شما چیه؟
چه کار میشه کرد که تصویر mplayer روی tv بهتر شه؟
کد ضبط از کانال tv من اینه.
[ltr]
mencoder -tv driver=v4l:width=640:height=480:adevice=/dev/dsp:audiorate=44100 <!-- m --><a class="postlink" href="tv://21">tv://21</a><!-- m --> -o tv.avi -ovc raw -oac copy
[/ltr]
دستور پخش با mplayer هم اینه
[ltr]
mplayer -vo fbdev -vf pp=hb/vb/dr/al <!-- m --><a class="postlink" href="tv://21">tv://21</a><!-- m -->

یا

mplayer -vf pp=hb/vb/dr/al <!-- m --><a class="postlink" href="tv://21">tv://21</a><!-- m -->
[/ltr]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2010-06-14, 09:46 PM,
ارسال : #2
پاسخ: کارت tv و mplayer
منظور شما از تصویر رشته رشته چیست؟ اگر درست حدس زده باشم به خاطر حالت نمایش تصاویر interlace باشد، اصولا فیلم‌هایی که در تلویزیون پخش می‌شوند، interlace هستند. در نمایشگرهایی مثل LCD و ... دیدن این نوع تصاویر دلچسب نیست و باید از حالت interlace به حالت progessive تبدیل شوند. در برنامهٔ mplayer این کار با افزودن سوئیچ vf pullup- امکان‌پذیر است. البته mplayer یکسری فیلترهایی خاص دیگری هم برای این منظور دارد ولی فکر می‌کنم بهترین آن همین pullup است. بطور مثال دستور قبل را به صورت زیر تغییر دهید:

کد :
mplayer -vf pullup,pp=hb/vb/dr/al tv://21

وب‌نوشت رایانه‌دوست؛ جزء کوچکی از اجتماع کاربرهای گنو/لینوکس
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2010-06-15, 02:40 PM,
ارسال : #3
گزینه pp=hb/vb/dr/al برای deinterlace است ولی جواب نمیده pullup هم فایده ای نداره.tvtime با استفاده cpu خیلی کم کیفیت عالی داره نمیدونم چرا mplayer اینطوریه.
2010-06-15, 05:45 PM,
ارسال : #4
پس پارامتر pp هم برای تبدیل به progessive بود Smile در اینصورت یا باید pullup نوشته می‌شد یا همین پارامتر pp (که در pp=hb/vb/dr/al فکر کنم فقط باید یکی از hb یا vb یا dr یا al نوشته شود)

در لینک زیر لیستی از فیلترهای deinterlaceکردن همراه با عکس قرار داده شده، به جای فیلترهای قبل، یکی از آنها را امتحان کنید:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://guru.multimedia.cx/deinterlacing-filters/">http://guru.multimedia.cx/deinterlacing-filters/</a><!-- m -->

وب‌نوشت رایانه‌دوست؛ جزء کوچکی از اجتماع کاربرهای گنو/لینوکس
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2010-06-15, 06:31 PM,
ارسال : #5
خب من مشکل ضبط صداش را حل کردم با این کد
[ltr]
mencoder <!-- m --><a class="postlink" href="tv://21">tv://21</a><!-- m --> -tv driver=v4l2:input=0:norm=pal-bg:width=640:height=480:outfmt=yv12:device=/dev/video0:adevice=/dev/adsp:audiorate=44100 buffersize=64 -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=1500:keyint=30 -oac mp3lame -lameopts br=128:cbr:mode=3 -ffourcc divx -o record.avi
[/ltr]

مشکل کارهای قبلیم این بود که اشتباها برای ضبط صدا از dev/dsp/ به جای دستگاه dev/adsp/ استفاده میکردم البته توی صفحه های اینترنتی که باز میکردم حرفی از adsp نبود همینجوری شانسی توی dev پیداش کردم و تستش کردم که جواب داد
کدهایی که توی صفحه لینک داده وجود داره را تست میکنم و نتیجه را میگم
2010-06-16, 12:00 AM,
ارسال : #6
یه دستور خوب برای اضافه کردن صدا به تصویر های گرفته شده مانند گلهای زده شده یا غیره چه خود فیلم صدا داشته باشه چه نداشته باشه
[ltr]
ffmpeg -i file.mp3 -i record.avi -ab 128k -vb 800k out.avi
[/ltr]
2010-06-16, 11:37 AM,
ارسال : #7
یه دستور بهتر با deinterlace و سایز ضبط تصویر نصف و استاندارد کانالهای امریکا و درایور v4l2 توجه کنید کانال ۱۴ توی دستور جدید همان کانال 21 توی حالت پیشفرض mplayer یا mencoder است استاندارد امریکا با استاندارد ایران هماهنگی داره.فرکانس کانالها با فرکانس کانالهای موجود برابرند درحالی که استاندارد کانال چین روی mplayer فرکانسهای متفاوتی داره و با سیستم ایران همخوانی نداره.
[ltr]
mencoder -vf scale=320:240,yadif=3,mcdeint=1,framestep=2 <!-- m --><a class="postlink" href="tv://14">tv://14</a><!-- m --> -tv driver=v4l2:input=0:norm=pal-
bg:width=640:height=480:outfmt=yv12:device=/dev/video0:adevice=/dev/adsp:audiorate=44100:amode=1:volume=60:chanlist=us-bcast buffersize=256 -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=800 -oac mp3lame -lameopts br=128:cbr:mode=3 -o record.avi
[/ltr]
2010-06-18, 01:27 AM,
ارسال : #8
هر چند که زیاد به این پست توجهی نمیشه ولی من خودم سعی میکنم تجربیاتم را برای دیگران و خودم در اینده اینجا بذارم.چون مطمعنم چیزی که این زمان بهش علاقه مند شدم در اینده یادم میره پس نمیخوام دوباره وقت زیادی روش بذارم تا دوباره راه حل ها را پیدا کنم.

این هم دو کد برای تبدیل مستقیم یه برنامه تلویزیونی به vcd با کیفیت خوب و همچنین تبدیل به فرمت 3gp برای موبایل که قول میدم از روی هر موبایلی جواب بده و کیفیت خیلی خوبی هم داره.

فایل 3gp با کیفیت خوب با سرعت بالا برای موبایل
[ltr]
mencoder -oac lavc -ovc lavc -lavcopts vcodec=h263:vbitrate=150:acodec=libamr_nb:abitrate=12200 -of lavf -vf scale=176:144,yadif=0 -srate 8000 -af lavcresample=8000,channels=1 <!-- m --><a class="postlink" href="tv://14">tv://14</a><!-- m --> -tv driver=v4l2:input=0:norm=pal-bg:width=640:height=480:outfmt=yv12:device=/dev/video0:adevice=/dev/adsp:audiorate=44100:amode=1:volume=100:chanlist=us-bcast buffersize=256 -o record.3gp
[/ltr]

فایل MPG با کیفیت خوب و سرعت بالا برای وی سی دی
[ltr]
mencoder -oac lavc -ovc lavc -of mpeg -mpegopts format=xvcd -vf scale=352:288,yadif=0 -srate 44100 -af lavcresample=44100 -lavcopts vcodec=mpeg1video:keyint=15:vrc_buf_size=327:vrc_minrate=1152:vbitrate=1152:vrc_maxrate=1152:acodec=mp2:abitrate=224:aspect=4/3 -ofps 25 <!-- m --><a class="postlink" href="tv://14">tv://14</a><!-- m --> -tv driver=v4l2:input=0:norm=pal-bg:width=640:height=480:outfmt=yv12:device=/dev/video0:adevice=/dev/adsp:audiorate=44100:amode=1:volume=100:chanlist=us-bcast buffersize=256 -o record.mpg
[/ltr]
2010-06-18, 09:33 AM,
ارسال : #9
با سلام

تا اونجا که متوجه شدم شما با ضبط تصاویر مشکل دارید
من میانه خوبی با کارتهای انالوگ ندارم ولی تا اونجا که یادم هست یک پلاگین برای vdr هست که با کمک اون میتوانید vdr را با کارت انالوگ راه بندازید(این برنامه در ضبط تصاویر dvb بسیار عالی عمل میکنه)
اون پلاگین اینجاست
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2010-06-18, 11:46 AM,
ارسال : #10
نه دیگه مشکل خاصی نیست فقط کیفیت صدا و کیفیت deinterlace کردن چندان چنگی به دل نمیزنه.کیفیت صدا را با ffmpeg هم تست کردم ولی خوب نبود و به این نتیجه رسیدم که ربطی به mencoder نداره و ایراد جای دیگه است که نمیدونم کجاست.صدا موقع پخش کیفیت خوبی داره ولی موقع ضبط صدا تیز و همراه با نویر میشه.
یه نمونه از ضبط صدا با ffmpeg را میتونید اینجا ببینید حجمش کمه فقط 97 کیلوبایت

<!-- m --><a class="postlink" href="http://rapidshare.com/files/400303378/Tv_Capture.mp3.html">http://rapidshare.com/files/400303378/T ... e.mp3.html</a><!-- m -->
2010-07-07, 08:15 AM,
ارسال : #11
خب دو نکته برای من جالبه اول اینکه توی این مملکت مثل اینکه استاندارد مشخصی برای کانالهای تلوزیون نداره.بعد از اینکه از شر خراب شده ای که توش بودم خلاص شدم و به شهر خودم اومدم دیدم که استاندارد کانالهای شهر خودم بر اساس کانال چین است نه امریکا.برای اینکه متوجه منظورم بشید اگر کارت tv دارید دو دستور زیر را اجرا کنید تا متوجه بشید فرکانسی که کانالها توش قرار دارن علاوه بر اینکه با هم برابر نیستند بلکه ممکنه مثلا هیچ کانالی از استاندارد امریکا یک کانال با فرکانس خاص از استاندارد چین را پوشش نده.
[ltr]
mplayer -tv chanlist=china-bcast tv://
mplayer -tv chanlist=us-bcast tv://
[/ltr]

بعد از اجرای دستور با کلید های h و l کانالها را تغیر بدید و فرکانس کانالها را توی صفحه کنسول بخونید

نکته دوم اینکه هیچ کس فایل 97 کیلو باتی که من از line in ضبط کرده بودم را دانلود نکرده که ببینه چرا کیفیت ضبط صدا از line in پایینه؟ این مورد که ربطی به کارت tv نداره از روی دستگاههای دیگه مثلا موبایل nokia خودتون هم میتونید صدا را به line in بدید و ضبطش کنید و ببینید کیفیت چطوره
در مورد مشکل deinterlace هم باید بگم مشکل را تا حد زیادی حل کردم کیفیت تصاویر نزدیک به کیفیت کارتهای دیجیتال شده.دم mplayer کرم که توی دنیا تکه.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان