لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لینوس توروالدز از فدورا استفاده میکند (از دبیان بدش می آید)
2011-01-23, 06:03 PM,
ارسال : #1
لینوس توروالدز از فدورا استفاده میکند (از دبیان بدش می آید)
<!-- m --><a class="postlink" href="http://news.oreilly.com/2008/07/linux-torvalds-on-linux-distri.html">http://news.oreilly.com/2008/07/linux-t ... istri.html</a><!-- m -->
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-01-23, 06:20 PM,
ارسال : #2
پاسخ: لینوس توروالدز از فدورا استفاده میکند (از دبیان بدش می آید)
دمش گرم..منم دارم یواش یواش به این نتیجه میرسم..
2011-01-23, 09:35 PM,
ارسال : #3
جالب ناکه...
2011-01-23, 10:24 PM,
ارسال : #4
البته اون هم احتمالا نظرش از ۳ سال پیش تا حالا عوض شده و الان داره با دبیان کار میکنه.
2011-01-23, 10:43 PM,
ارسال : #5
Re: پاسخ: لینوس توروالدز از فدورا استفاده میکند (از دبیان بدش می آید)
Anonymous نویسنده :البته اون هم احتمالا نظرش از ۳ سال پیش تا حالا عوض شده و الان داره با دبیان کار میکنه.

لینوس توروالدز که نباید با توزیع ها کار بکنه که... خودش باید چپ و راست برنامه بنویسه و اینا... شاید وقتش تلف میشه - یک سیستم میخاد که سریع یک محیط بهش بده و فقط focus بکنه روی کرنل... بقیه برنامه ها وظیفه دیگران هستند
2011-01-23, 11:29 PM,
ارسال : #6
پاسخ: Re: پاسخ: لینوس توروالدز از فدورا استفاده میکند (از دبیان بدش می آید)
این بحث چیزای خوبی به من یاد داد.همین PackageKit من چیز زیادی در موردش نمیدونستم .توی ویکی چیزای خوبی در موردش خوندم.فکر می کنم این یه گامه مثبته..و من ازش کمتر چیزی میدونستم
2011-01-24, 12:39 AM,
ارسال : #7

لینوس از مدتها پیش با ردهت رابطه خوبی داشت و همین امر نیز باعث ناخشنودی ریچارد شده بود!
2011-01-24, 07:31 PM,
ارسال : #8

نقل قول :لینوس از مدتها پیش با ردهت رابطه خوبی داشت و همین امر نیز باعث ناخشنودی ریچارد شده بود!

خوب بخاطر اینه که لینوس شیتیل بازه!
2011-01-24, 08:16 PM,
ارسال : #9

sasan2011 نویسنده :لینوس از مدتها پیش با ردهت رابطه خوبی داشت و همین امر نیز باعث ناخشنودی ریچارد شده بود!

ریچارد خیلی افراطیه دیگه... (البته عاشقشم ها... ولی دیگه میترکونه Freedom رو)

همیشه پیشگام ... همیشه بهترین ... همیشه فدورا
http://persian-foss-legal.blogspot.com
http://www.tesla-sanat.com
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-01-24, 10:07 PM,
ارسال : #10

bsdlinux نویسنده :
sasan2011 نویسنده :لینوس از مدتها پیش با ردهت رابطه خوبی داشت و همین امر نیز باعث ناخشنودی ریچارد شده بود!

جالبه! آخه richard هم میگفت تو با اون وبسایتت freedom و FSF رو ترکوندی!
2011-01-24, 11:32 PM,
ارسال : #11

Anonymous نویسنده :
bsdlinux نویسنده :

جالبه! آخه richard هم میگفت تو با اون وبسایتت freedom و FSF رو ترکوندی!

مثلا <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.html">http://www.gnu.org/philosophy/open-sour ... point.html</a><!-- m --> دیگه اوج افراطیگری ریچارد رو نشون میده... یک بار ترجمه اش کردم سر فرصت ولی قبولش نداشتم بیخیال فرستادنش در ویکی ها و بلاگ ها و ... شدم...

2011-01-25, 07:49 PM,
ارسال : #12

شاید چیزی از نظر شما افراطه، بخاطر اینکه بهش اعتقاد ندارید.
البته حتی دیدگاه بنده هم که کلی از مقاله هاش رو ترجمه کردم با ریچارد کاملا یکسان نیست و بر سر مسائل ریز و درشتی اختلاف نظر داریم. حتی در چند ایمیل راجع به حق سقط جنین با هم مخالفت کردیم!! خب چه میشه کرد وقتی طرف به خدا و روح داشتن جنین اعتقادی نداره، نظر من نمیتونه مثل اون باشه که اعتقاد دارم.
ریچارد به آزادی معتقد هست. ظاهرا اینکه انسانها حق دارن هر کاری رو که بصورت تجاوز به حقوق دیگران صدمه نمیزنه انجام بدن.

اینم فراموش نکنید که اگر افرادی مثل ریچارد نبودن، بشریت خیلی بیشتر به انحراف در جهت دیگر میرفت. الان در آزادی در زمینهء علم و نرم افزار زیاده روی نمیشه چون بصورت طبیعی امکان نداره. اما در زمینهء محدود کردن این آزادی میشه خیلی پیش رفت، چون منافع مالی زیادی برای افراد ثروتمند و قدرتمند پشتش هست.
دنیا با نرم افزار آزاد و کلا دیدگاه فلسفی و اخلاقی و سیاسی ای که استالمن ترویج کرد بنظر بنده جای خیلی بهتری شده و انسانهای بیشتری روش تفکر و زندگی کردن جدیدی رو که بهتر هست یاد گرفتن. و الان خیلی چیزهایی که ما داریم به این خاطر هست.
خب اوپن سورس هم چیزی هست که نمیتونست و نمیتونه هیچوقت این نقش رو واقعا ایفا بکنه. بازمتن خودش زاده و شاخه ای منشعب شده از نرم افزار آزاد بوده و هست.
2011-01-25, 08:20 PM,
ارسال : #13

راستی چند وقت پیش مقاله ای از یکی از متخصصان و طرفداران کپی رایت رو میخوندم که تاحدی قانعم کرد و حتی این مطلب رو با ریچارد درمیون گذاشتم. گفت اون مقاله رو نخونده اما اهمیتی هم نمیداد و یجورایی بهم گفت آدمی نباش که قبل از مبارزه شکست رو میپذیره. فکر میکنم از نظر اون اینا همش مبارزه هست. چون واقعا فکر میکنه آزادی در اون حدود وسیعی که مورد نظرش هست، حق طبیعی همگان و بهترین هدف اصیل و تاریخی تاریخی انسانه که جای بحث نداره.

اما منم با اینکه میگم کپی رایت از نظر سودی که به بشریت میرسونه، یا شاید از این نظر که تاحدی حق طبیعی افراد هست، در چهارچوب محدود شده ای معقول هست، اعتقاد دارم که سیستم نرم افزار آزاد بسیار نوآورانه و مفیدتر هست و احتمالا درحال حاضر در قوانین انحصار فکری افراط وجود داره.

یعنی میگم اینکه بگیم مثلا ریچارد اعتقاد داره طرف اصلا حقی نداره و دیگران بطور طبیعی حق دارن هرچیزی رو که میخوان کپی کنن، و ما با این نظر موافق نیستیم، یک مطلبه، و اینکه بگیم سیستم نرم افزار آزاد بهتره یا نرم افزار انحصاری، مطلب دیگه ایه. لازم نیست ما قبول کنیم که کپی کردن هرچیزی حق طبیعی همه هست، تا اعتقاد داشته باشیم که نرم افزار آزاد درکل سیستم بهتری برای جامعه هست و بهتر منافع عمومی رو تامین میکنه. چون اون کسی که نرم افزار آزاد تولید میکنه، خودش حق کپی رو به همه داده و دیگه بحث زیر پا گذاشتن حقوقش مطرح نیست. و این روش برای همه بهتر هست. مال خودت رو بده، و مال همه رو داشته باش.
بنده در عین اینکه به نقض کلی کپی رایت اعتقاد ندارم، اما اعتقاد دارم که نرم افزار آزاد سیستم خیلی بهتری برای تامین خیلی از نیازها و حقوق طبیعی عموم هست (نه فقط یک عدهء و گروههای خاص) و بنابراین حکومتها باید ازش حمایت کنن و سیستم انحصاری رو که بهینه نیست و عوارض و خطرات زیادتری داره، حمایت نکنن و نذارن مانع نرم افزار آزاد بشه. یعنی اگر قانونی برای بقا و پیشرفت نرم افزار آزاد خطرناک هست، باید لغو بشه/وضع نشه.

البته اینم بگم که واقعا ریچاد هیچ کجا نگفته که کپی رایت از اساس و در همه شرایط و حدی نادرست هست. ولی کپی رایت رو حق طبیعی مولف و مخترع نمیدونه و میگه این قانون در اصل برای منافع عمومی جامعه وضع شده. یعنی اگر از بابتش سود بیشتر به مولف و مخترع برسه تا کل جامعه، و بخصوص که مردم خودشون راضی نباشن و در ابعاد گسترده تلاش کنن این قانون رو نقض کنن، این قانون نامشروع خواهد بود.

ضمنا وجود قوانین به شدت محدود کننده ای مثل پتنت های نرم افزاری، حدسها و گفته های پیشین رو تایید میکنن که، اگر افرادی مثل ریچارد و بقیهء فعالان نباشن و از منافع عمومی دفاع نکنن، قوانین بصورت طبیعی به سمت افراط در انحصار پیش خواهند رفت.
فراموش نکنید خیلی آزادیهایی که ما امروز داریم کم و بیش و مستقیم و غیرمستقیم حاصل جنبشی هست که ریچارد استالمن استارت کرد. اگر ما امروز میتونیم با کدک و الگوریتم های پیشرفته و قدرتمند در زمینه های مختلف به رایگان و بدون محدودیت کار کنیم و برنامه های حسابی بنویسیم، بخاطر وجود استانداردها و پروتکل و فرمت و الگوریتم و کدهای آزاد زیادی هست که وجود دارن. وگرنه احتمالا ما الان دنیایی داشتیم که به هرچیزی میخواستی دست بزنی یکی یا عده ای روش مالکیت داشتن و باید پول مجوز میدادی تا بخوای اونم بصورت محدود استفاده کنی. و این مبالغ احتمالا برای افراد منفرد و شرکتهای کوچک اصلا قابل پرداخت نبود.
همین الانش هم این قوانین اینقدر پتانسیل دارن که از نظر قانونی میشه گفت خیلی از نرم افزارهایی که نوشته شدن و میشن، حاوی مواردی از نقض این قوانین هستن. بخاطر اینکه الگوریتمهای بیشماری از ریز و درشت، پیچیده تا نسبتا ساده، معروف و شناخته شده تا ناشناخته، تحت Patent قرار دارن. البته این رو چند بار قبلا گفتم، اما بازم میگم. در بررسی ای که زمانی روی هستهء لینوکس انجام شد، معلوم شد که حدود 300 مورد نقض Patent نرم افزاری درش وجود داره!
نوشتن برنامه های بزرگی که از نقض Patent های نرم افزاری اجتناب کنن، هم از نظر فنی خیلی دشوار هست و هم اینکه به منابع و احتمالا بودجهء قابل توجهی برای جستجو و تحلیل اطلاعات موجود در بانکهای عظیم Patent نیاز داره. تازه زبان این مستندات خیلی قانونی و نامفهوم و کلی هست و شاید نیاز باشه یک وکیل و یک متخصص برنامه نویسی رو همزمان برای این کار اختصاص بدید.

بنابراین متوجه باشید که افرادی مثل ریچارد، باوجودی که شاید افراطی باشن و بعضی از اعتقادات و اعمالشون اشتباه باشه، اما درکل خیلی بیشتر به نفع بشریت و همهء ما کار کردن و وجودشون چقدر حیاتی بوده.

آیا بازمتن یا امثال لینوس میتونستن و میتونن جای افرادی مثل ریچارد استالمن و جنبش نرم افزار آزاد رو بگیرن و نقش اونها رو بحد کافی ایفا کنن؟
2011-01-25, 10:19 PM,
ارسال : #14

بسیار از نوشته های شما لذت بردم - خیلی خوب بود مرسی. علی الخصوص در موارد زیر خیلی خوشم آمد:

نقل قول :یعنی میگم اینکه بگیم مثلا ریچارد اعتقاد داره طرف اصلا حقی نداره و دیگران بطور طبیعی حق دارن هرچیزی رو که میخوان کپی کنن، و ما با این نظر موافق نیستیم، یک مطلبه، و اینکه بگیم سیستم نرم افزار آزاد بهتره یا نرم افزار انحصاری، مطلب دیگه ایه. لازم نیست ما قبول کنیم که کپی کردن هرچیزی حق طبیعی همه هست، تا اعتقاد داشته باشیم که نرم افزار آزاد درکل سیستم بهتری برای جامعه هست و بهتر منافع عمومی رو تامین میکنه. چون اون کسی که نرم افزار آزاد تولید میکنه، خودش حق کپی رو به همه داده و دیگه بحث زیر پا گذاشتن حقوقش مطرح نیست. و این روش برای همه بهتر هست. مال خودت رو بده، و مال همه رو داشته باش.

این مساله تفاوت نرم افزار آزاد با کمونیسم است. کمونیسم مجبور میکند که همه SHARE کنند در حالی که آزاد کردن نرم افزار اختیاری است.

نقل قول :اگر ما امروز میتونیم با کدک و الگوریتم های پیشرفته و قدرتمند در زمینه های مختلف به رایگان و بدون محدودیت کار کنیم و برنامه های حسابی بنویسیم، بخاطر وجود استانداردها و پروتکل و فرمت و الگوریتم و کدهای آزاد زیادی هست که وجود دارن. وگرنه احتمالا ما الان دنیایی داشتیم که به هرچیزی میخواستی دست بزنی یکی یا عده ای روش مالکیت داشتن و باید پول مجوز میدادی تا بخوای اونم بصورت محدود استفاده کنی. و این مبالغ احتمالا برای افراد منفرد و شرکتهای کوچک اصلا قابل پرداخت نبود.

حرف شما کاملا صحیح است. کتاب های زیادی در این زمینه چاپ شده. مثلا PATENT FAILURE و MATH YOU CAN'T USE و ... . فیلم هایی مثل PATENT ABSURDITY خیلی مفید هستند و نشان میدهند که حتی یک شرکت گاز در آمریکا برای صدور صورت حساب های مشتریان باید به صاحب PATENT این روش پول بپردازد.

نقل قول :در بررسی ای که زمانی روی هستهء لینوکس انجام شد، معلوم شد که حدود 300 مورد نقض Patent نرم افزاری درش وجود داره!

حرف شما صحیح است. این مساله را طی تحقیقی که مدتی پیش انجام داده بودم در یک ایمیل از Richard Stallman که در پاسخ به یکی از کارمندان Red Hat روی یک Mailing List فرستاده شده بود خوانده بودم. این جمله ریچارد دقیقا یادم مانده بود و حتی یادم بود که کجا دیده بودم. اینجا بود: <!-- m --><a class="postlink" href="http://fedoraproject.org/wiki/FreeSoftwareAnalysis/FSF">http://fedoraproject.org/wiki/FreeSoftwareAnalysis/FSF</a><!-- m -->

نقل قول :That category includes nearly all large programs -- that is what makes
software patents such a harmful system. To pick one example, the
kernel Linux, Dan Ravicher found that it implemented 283 US patents.

نقل قول :بنابراین متوجه باشید که افرادی مثل ریچارد، باوجودی که شاید افراطی باشن و بعضی از اعتقادات و اعمالشون اشتباه باشه، اما درکل خیلی بیشتر به نفع بشریت و همهء ما کار کردن و وجودشون چقدر حیاتی بوده.
راجع این مساله کاملا موافقم...

اصولا من آدمی هستم که اکثرا مخالفم ولی با نوشته ها و افکار شما موافقم.

2011-01-25, 11:17 PM,
ارسال : #15

خوب اینا چه ربطی به redHat باز بودن لینوس داره آخه؟!!
2011-01-26, 12:02 AM,
ارسال : #16

تکنوتاکسه دیگه... از *** شروع میشه و به شقیقه ختم میشه...
2011-01-26, 05:03 PM,
ارسال : #17

Anonymous نویسنده :خوب اینا چه ربطی به redHat باز بودن لینوس داره آخه؟!!
خوب این که اون چی استفاده میکنه به خودش مربوطه، دیگه مگه قرار بود چی در این مورد بگیم ؟!

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان