لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک در نصب قسمتی از جنتو
2005-12-22, 09:45 PM,
ارسال : #1
کمک در نصب قسمتی از جنتو
با سلام من با هزار بدبختی تونستم تا 90 درصد نصب جنتو رو پیش برم ولی دو تا مشکل وحشتناک دارم که شاید به دلیل اطلاعات خودم باشه

مشکل هام اینا هستن

1: چند تا فایل هست کخ با دستور nano - w باز میشن مثل make.conf بعد تو هند بوک هم چند تا نوشته که مثلا یکی از این نوشته ها برای make.conf خط زیر هست
# AMD64 users who want to use a native 64 bit system should use -march=k8
-march=athlon-xp

خوب من اینارو باید چه کار کنم کجا باید بزارم ........................

2:نصب گروپ که .........................

در ضمن من از هسته genkernel استفاده کردم و تنظیم دستی رو انتخاب نکردم

با تشکر :wink:
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-12-24, 04:07 AM,
ارسال : #2

نصب Gentoo از روی Handbook چندان سخت نیست. البته به شرطی که مطالب را درست درک کنید و در اجرای فرامین به اندازه لازم دقت کنید.

در مورد سوال اولتان:

-احتمالاً خودتان هم می‌دانید که nano یک text editor ساده است، که کارکردن با ساده‌تر از vi است و لازم نیست با دستورات vi آشنا بود.

- در nano بطور پیش فرض وقتی طول یک خط از اندازه‌ای معینی تجاوز کند، آن خط شکسته شده (warp) و بقیه آن در خط جدیدی ادامه می‌یابد. این قابلیت برای تغییرات و نوشتن فایل‌های config مناسب نیست و برای همین اغلب کاربران از option -w استفاده می‌کنند تا خطهای بلند شکسته نشوند. (use -w for don't wrap long lines)

- در ضمن دقت کنید که بین - و w نباید فاصله‌ای باشد، بطور مثال nano -w /etc/make.conf آنطوری که شما نوشتید اشتباه است.

- فایل etc/make.conf/ فایلی است، که اغلب تنظیمات مهم portage در آن قرار دارد و تنظیم می‌شود. در ضمن من دقیقاً متوجه منظورتان نشدم، اما شاید man make.conf در Gentoo بتوانند اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهد.

- حدس می‌زنم سوالتان درباره CFLAGS و CXXFLAGS است. اگر اینطور است، شما خروجی دستور cat /proc/cpuinfo را در اینجا بگذارید، تا بتوان بهتر کمکتان کنم.

- شاید برایتان سوال باشد، که منظور از CFLAGS و CXXFLAGS چیست؟ جواب کوتاهی آن را man make.conf برایتان در زیر برایتان نفل می‌کنم:
[ltr]Use these variables to set the desired optimization/CPU instruction settings for applications that you compile. Nearly all ebuild files will take advantage of your custom settings, resulting in a Gentoo Linux that is fully customized to your specifications. Please use sane settings as some packages will fail to compile/run if the optimizations are too extreme.[/ltr]

- بطور مثال اگر شما یک پرسسور از نوع Intel P4 دارید، ساده‌ترین و پایدارترین تنظیمات برای آن در etc/make.conf/ بصورت زیر باشد:
[ltr]CFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"[/ltr]

- شما می‌توانید برای نمونه به محتویات و توضیحات این فایل etc/make.conf.example/ مراجعه کنید، حتماً کمکتان خواهد کرد.

- به این نکته توجه داشته باشید که یک کاربر حرفه‌ای می‌تواند با تنظیم مقادیر CFLAGS و CXXFLAGS بطور مناسب، به کارایی مطلوبی دست پیدا کند و همچنین برعکس می‌تواند توزیعی ناپایدار و کند بسازد!!! پس دقت لازم را بکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مقادیر CFLAGS و CXXFLAGS با توجه به نسخه gcc که استفاده می‌کنید به لینک‌های زیر سری بزنید:
[ltr]http://gcc.gnu.org/onlinedocs/gcc-3.3/gcc/Invoking-GCC.html
<!-- m --><a class="postlink" href="http://gcc.gnu.org/onlinedocs/gcc-3.2/gcc/Invoking-GCC.html">http://gcc.gnu.org/onlinedocs/gcc-3.2/g ... g-GCC.html</a><!-- m -->[/ltr]

در مورد سوال دومتان:

- فکر کنم منظورتان grub است! برای نصب آن از فرمان emerge grub استفاده کنید. برای تنظیم فایل grub.conf هم در خود handbook بطور مفصل توضیح داده شده است، که می‌توانید با دقت آن را بخوانید. برای نصب آن به عنوان Boot Loader هم از فرمان grub-install و یا از طریق خود grub یا همان grub shell استفاده کنید.

- برای نصب Boot Loader اگر از فرمان grub-install بسته به نام Device آن، تنها کافی است فرمان grub-install /dev/sda و یا grub-install /dev/hda استفاده کنید.

- اگر هم از فرمان grub منظورم همان grub shell است، برای نصب Boot Loader استفاده می‌کنی، دستورات setup و root کفایت می‌کنند. در انتخاب آدرس پارتیشن دقت زیادی بکنید، چون فرمت آن با فرمت رایج در Linux کمی متفاوت است.

در ضمن شما در سوالی که پرسید نگفتید که از چه stage برای نصب استفاده کردید و از بین Kernel های Gentoo کدام را نصب کردید و نوع و مدل پرسسور کامپیوترتان چیست؟
2005-12-24, 01:56 PM,
ارسال : #3

با سلام خدمت شما و همه دوستان گرامی

ولا من از stage3 -pentium4-2005.0 استفاده کردم و هسته هم همونجوری که تو هند بوک بود من از تنظیم دستی استفاده نکردم و از genkernel استفاده کردم و فکنم ورژنش 3.1 یا 3.2 بود از اینکه کمکم کردید ممنونم ولی یه سوال نمیشه این تنظیمات کانف یا بقیه رو انجام نداد اخه من اولین بارم هست که می خوام جنتو نصب کنم یکم برام سخته بعد تو make.conf خودش چند تا خط نوشته و شما هم در باره clx..... چند تا خط نوشتید من اینارو در ادامه اون خط های تو کانف بنویسم یا خط های تو کانف رو جایگزین کنم و اینارو پاک کنم :wink:
2005-12-24, 04:09 PM,
ارسال : #4

من به شما کمک می‌کنم که etc/make.conf/ را به درستی تنظیم کنید. البته من در پاسخ قبلی به شما گفته بودم که خروجی فرمان cat /proc/cpuinfo سیستم خودتان را اینجا بگذارید، تا راحت‌تر بتوانم کمکتان کنم.

اما اینطور که گفتید که از stage3-pentium4-2005.0 استفاده کردید، احتمالاً باید پرسسور شما از نوع Pentium4 یا Celeron socket 478 باشد.

در ادامه من سعی می‌کنم یک فایل نمونه etc/make.conf/ برایتان بنویسم:

-البته شما USE را طبق نیاز می‌توانید تغییر داده و flag های دیگری اضافه کنید.

- مقادیر ALSA_CARDS و VIDEO_CARDS را بر اساس سخت افزار کارت صدا و گرافیک خودتان تغییر دهید.

- البته بد نیست که فرمان man make.conf را سر فرصت اجرا کنید و اطلاعات بیشتری در مورد تنظیمات آن بدست آورید.

[ltr]# Please consult /etc/make.conf.example for a more detailed example

CFLAGS="-march=pentium4 -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"

ALSA_CARDS="intel8x0"
VIDEO_CARDS="radeon"

PORTDIR=/usr/portage
DISTDIR=${PORTDIR}/distfiles
PKGDIR=${PORTDIR}/packages

FEATURES="ccache fixpackages"
AUTOCLEAN="yes"
CCACHE_SIZE="2G"

USE="alsa audiofile avi berkdb bidi bzip2 cdr curl dba divx4linux directfb doc dvd encode exif ffmpeg faad flac flash gd gnome gstreamer gtk2 imagemagick innodb jpeg kde lcms lesstif libwww mime mmx mono mozilla mp3 mpeg mysql nptl nptlonly ogg oggvorbis openal opengl php python quicktime sdl sndfile sqlite sse sse2 ssl theora tiff tokenizer truetype unicode usb vcd videos vorbis win32codecs wmf xine xml xml2 xmms xvid zlib"[/ltr]
2005-12-24, 06:09 PM,
ارسال : #5

خییییییییییییلللللللللللللللللللیییییییییییییی منون الهی هر چی می خوای خدا بهت بده فقط یک سوال دیگه یه فایل دیگه هست به نام resolv البته اگه درست نوشته باشم اون هم باید به همین ترتیب عمل کنم :wink: :wink:
2005-12-25, 01:37 AM,
ارسال : #6

حدس می‌زنم منظورتان فایل etc/resolv.conf/ است. اگر به شبکه متصل نیستید، نیازی به تغییر آن در حال حاضر ندارید.
2005-12-25, 08:12 PM,
ارسال : #7

یه دنیا ممنون امیدوارم ایندفعه نصب بشه اخه تا حالا 99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999 نصبش کردم ولی نشد نمی دونم یه جای کار می لنگه اگه مشکلی بود تو همین بخش می گم
ممنون :wink:
2005-12-26, 05:13 AM,
ارسال : #8

قابلی نداشت، امیدوارم بتوانید Gentoo را نصب کنید و از آن لذت ببرید. اگر سوالی یا مشکلی پیش آمد، مطرح کنید.
2005-12-29, 01:25 AM,
ارسال : #9

با سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم ولی ایندفعه اشکم در اومد به این حالت :cry: :cry: :cry:

من تمام کارهای نصب رو انجام دادم عملیات نصب به پایان رسید و سیستم ری استارت شد و من سی دی نصب رو بیرون اوردم ولی با این پیام مصخره رو به رو شدم که به فارسی می شد لطفا دیسک راه انداز بوب را قرار دهید یعنی من نتونستم جنتو رو نصب کنم :x نمی دونم مشکل از کجا بوده واقعا نمی دونم دیگه دارم قاط می زنم یه هند بوک کوچیک تر گیر نمی یاد ما از رو اون نصب کنیم
2005-12-29, 05:03 AM,
ارسال : #10

راستش از توضیحات شما دقیقاً متوجه نمی‌شوم، چه اتفاقی رخ داده! ای کاش اصل پیغام را می‌گذاشتید، نه ترجمه‌اش را!!‌! Smile

اما اینطور که شما نوشتید، کامپیوتر شما بعد از انجام عملیات POST وقتی می‌خواهد، از روی H.D.D سیستم عامل شما را Boot کند، متوقف می‌شود!!

اگر اینگونه باشد که من حدس می‌زنم، شما نتوانستید GRUB را به درستی نصب نمایید. اگر GRUB را نصب کرده بودید، حتی اگر فایل grub.conf را هم بدرستی تنظیم نمی‌کردید، با این حال باید شما قادر به دیدن پیغام‌های GRUB می‌بودید. پس در اینصورت شما به قسمت نصب Boot Loader برگردید و مراحل را دوباره طی کنید تا مشکلاتان حل شود.

البته اگر اینطور نبود که من حدس زدم، سعی کنید مشکلتان را به درستی با جزییات کامل شرح دهید. ای کاش یک نفر پیدا زحمت می‌کشید توزیع Gentoo-RR4 را Download می‌کرد تا کسانی که اولین بار می‌خواهند به سراغ Gentoo بروند، خیلی راحت از آن استفاده می‌کردند.

[ltr]Gentoo Linux x86 Quick Install Guide: http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-x86-...nstall.xml[/ltr]
2006-01-17, 11:39 PM,
ارسال : #11

baad az nasbe Gentoo dastoore re boot ra dadamsystem reboot shod vabad az rah andazie shodan Groop bala amad baab Enter zadamva varade Gentoo shodam baad az inke chand neveshte rad shod rad shod in dastoor ra dad
>>mounting filesistems
started divice management daemon V1.3.25 for /dev
>>determining root divice...
>>the root block divice is unspecified or not ditected
please specfy a divice to boot,or"shell" for a shell...
boot()::
ma vaghti ke Shell type kardimjeloye boot raftim khatte farman valli natavanestim CD ROM ra Mounte konimke pakeige ra nasb konimva vaghti dastoore LS ra type kardim foldere directori/mnt vojood nadasht
lazem be zekr ast ke do alamate>> alal sabz rang va sevomi ghermez rang ast
rasti vaghti dastoore mount /mnt cdrom ra ham midim eroore zir ra midahad
cant find/mnt/cdrom in/etc/fs tab
2006-01-18, 03:39 AM,
ارسال : #12

شما که اینقدر خوب توضیح دادید، بد نبود که محتویات فایل boot/grub/grub.conf/ هم اینجا می‌گذاشتید، تا بهتر بشود نظر داد. حالا هم دیر نشده و می‌توانید این کار را بکنید.

برای مثال من برای Kernel در Portage بیشتر از gentoo-sources به همراه gensplash استفاده می‌کنم و برای کامپایل Kernel از genkernel استفاده می‌کنم و پارتیشن root من hda6 است. من فایل boot/grub/grub.conf/ را بدین صورت تنظیم کردم:

[ltr]default 0
timeout 30
splashimage=(hd0,5)/boot/grub/splash.xpm.gz

title=Gentoo Linux (2.6.14-gentoo-r5)
root(0,5)
kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.14-gentoo-r5 root=/dev/ram0 real_root=/dev/hda6 init=/linuxrc video=vesafb:ywrap,mtrr,1024x768-32@72 splash=silent,theme:livecd-2005.1 CONSOLE=/dev/tty1 quiet
initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.14-gentoo-r5[/ltr]

[توجه: یکی از خط‌ها به خاطر طولانی بودن، شکسته شده و در دو خط ادامه پیدا کرده است.]
امیدوارم با این مثال ایده اولیه را برای تغییر و تنظیم دوباره فایل boot/grub/grub.conf/ خودت گرفته باشی.
2006-01-18, 03:44 AM,
ارسال : #13

این gensplash دیگه چیه ؟؟!
2006-01-18, 04:59 AM,
ارسال : #14

Anonymous نویسنده :rasti vaghti dastoore mount /mnt cdrom ra ham midim eroore zir ra midahad
cant find/mnt/cdrom in/etc/fs tab
فکر کنم صحیح آن فرمان این باشد:
[ltr]mount /mnt/cdrom[/ltr]

اما چرا با پیغام خطا روبرو می‌شوید را باید در فایل etc/fstab/ جستجو کنید. بررسی کنید ببینید که چنین خطی در آن فایل وجود داشته باشید:
[ltr]/dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro,user 0 0[/ltr]
در غیر اینصورت خودتان آن را اضافه کنید و یا از دستور زیر برای استفاده کنید:
[ltr]mount /dev/cdrom /mnt/cdrom[/ltr]
2006-01-18, 05:04 AM,
ارسال : #15

Anonymous نویسنده :این gensplash دیگه چیه ؟؟!

برای جواب می‌توانید نگاهی به لینک زیر بکنید:
[ltr]HOWTO fbsplash: http://gentoo-wiki.com/HOWTO_fbsplash[/ltr]
2006-01-19, 11:52 AM,
ارسال : #16

baz ham salam mibakhshid hamash soal mikonama vali baz ham be moshkel barkhord kardam
baad az dastoore
Emerge --userpkg kd
kde shoroou be nasb kard bad az yek saat KDE nasb shod dobare be Login:tux raftam bad ba USER va PASS root vared shodam sepass startkde zadam valii kde bala nayamad hala man chekar konam :oops: :cry:
2006-01-20, 06:20 AM,
ارسال : #17

برای کاربردهای Desktop مرسوم است، که بعد از طی مراحل مختلف بعد از Boot، سیستم تعیین شده برای XDM یا همان X Display Manager که می‌تواند KDM یا GDM یا چیزهای دیگری باشد، اجرا شود.

اینکه برای XDM از چه برنامه‌ای می‌خواهید استفاده کنید را باید در فایل etc/rc.conf/ تنظیم کنید، که این مهم در مراحل نصب در Handbook شرح داده شده است. برای مثال اگر می‌خواهید از KDM استفاده کنید، ابتدا فرمان nano -w /etc/rc.conf را بزنید و سپس مقدار DISPLAYMANAGER را پیدا کرده و آن را به kdm تغییر دهید.

برای فعال کردن XDM هم به صورت دستی می‌توانید از فرمان زیر استفاده کنید (البته با دسترسی root):
[ltr]/etc/init.d/xdm start[/ltr]
و برای اینکه سرویس XDM همیشه بعد از Boot شدن اجرا شود، می‌توانید از این فرمان را اجرا کنید (البته با دسترسی root):
[ltr]rc-update add xdm default[/ltr]
------------------------------------

حال اگر شما نخواهید که از XDM استفاده کنید و بطور معمول به محیط X نروید، ابتدا با user که مد نظر شماست به سیستم login کنید و سپس فرمان زیر را اجرا نمایید (البته برای KDE):
[ltr]echo "exec startkde" > ~/.xinitrc[/ltr]
سپس هر بار که خواستید به محیط X بروید، کافی است، فرمان startx را اجرا کنید.

------------------------------------

سعی کردم خیلی ساده جواب سوال شما را بدهم، اما با مراجعه به مستندات زیر می‌توانید مطالب بیشتری در این رابطه بیابید:
[ltr]The X Server Configuration HOWTO: http://www.gentoo.org/doc/en/xorg-config.xml[/ltr]
[ltr]The KDE Configuration HOWTO: http://www.gentoo.org/doc/en/kde-config.xml[/ltr]
[ltr]The GNOME Configuration HOWTO: http://www.gentoo.org/doc/en/gnome-config.xml[/ltr]

[ltr]Gentoo Linux nVidia Guide: http://www.gentoo.org/doc/en/nvidia-guide.xml[/ltr]
[ltr]Gentoo Linux ATI FAQ: http://www.gentoo.org/doc/en/ati-faq.xml[/ltr]
2006-01-22, 12:15 PM,
ارسال : #18

با سلامی دوباره اما خسته
من همون mohammad_1987 هستم نشد کی دی ای بالا نیومد نمی دونم چرا اشکال از کجاست شاید اشکال از بی سوادی خودم هست ولی ای کاش یکی از دوستان زحمت می کشید و اموزش نصب جنتو رو به فارسی بنویسه البته می دونم که کار خیلی سختیه ولی حداقل یه اموزش استاندارد مثل همین اموزش نصب دبیان توئ همین سایت.یا حداقل ترتیب کدها رو ایکاشششششششششششششش.............................................

من رو همین اموزشهای نصب لینوکسها تو همین سایت خیلی از توزیع ها رو به راحتی نصب کردم :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
2006-01-22, 07:08 PM,
ارسال : #19

با سلام من همون محمد _1987 هستم دیگه چکار کنم مزاحم همیشگی بعد از دستور emerge --usepkg kde البته اگه دستورو درست نوشته باشم کی دی ای رفتن برای نصب و 1ساعتی طول کشید بعد من دستور startx رو دادم البته اون دستورهای قبلی رو هم انجام دادم بعد از این دستور صفحه نمایش یه احظه سیاه شد و من هم کلی خوشحال اما زیاد دوامک نداشت می دونید چرا چون من دوباره به محیط متنی یعنی همون tux root رفتم ولی گفتم بهتره چند خط اخر از این خروجی رو اینجا بزارم در ضمن تا یادم ننرفته من هر وقت از فایل make.conf بالا استفاده کردم بر حسب نیاز خودم کرنل لود نکرد یعنی یبا دستور genkernel --udev all یه ارورر داد که تا اونجایی که یادم البته این ارو.رر دوتا بود که شبیه هم دیگه بود erorr :no kernel
و هر وقت هم از گروب دات کانف استفاده کردم ارورر 104 میداد البته من این گروپ رو با gentoo-r3 و 2005.0 تغییر دادم

اما خروجی دستور startx
fatal server eroor:
cannot run in frambuffer mode plase specify busID for all frambuffer deviceplase consult the x-org foandation support at <!-- m --><a class="postlink" href="http://wiki-x.org">http://wiki-x.org</a><!-- m -->
for help
XIO:fatal IO eroor 104 (conection reset by peer) on x server n":0.0 "
after 0 request (0 known processed) with 0 events remaining
tux root#

من تو این چند روز همش با دیسک های زنده کار کردم راستی میشه در مورد چگونگی نصب جنتو با کناپیکس هم توزیع بدید فکنم از اون راه نصب کنم راحت تر باشه ولی اگه یه راه نمای مفید هرچند کوچک فارسی واسه جنتو بود ما این همه در دسر نداشتم

باز هم شرمنده شرمنده خاک زیر پای همتونم مخلص شما
2006-01-22, 07:31 PM,
ارسال : #20

سلام
کارت صدا من ac97 است و کارت گرافیک منati 7000 خوب حالا من داخل فایل make.conf در قسمت ALSA_CARDS="------"و VIDEO_CARDS="-------"
چی بنوسیم

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان