لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نصب توزیع روی cpu دو هسته ای
2008-01-31, 06:29 PM,
ارسال : #1
نصب توزیع روی cpu دو هسته ای
با سلام

من چند تا توزیع سفارش داده بودم برای لینوکس بعد سیستم رو ارتقا دادم به دوهسته ای 64 بیت

ایا امکانش هست همون توزیع های i386 رو بتونم رو این سییستم نصب کنم یا نه باید حتما نسخه مخصوص اون رو بگیرم

ممنون از جوابتون
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2008-01-31, 08:41 PM,
ارسال : #2
پاسخ: نصب توزیع روی cpu دو هسته ای
دوستان مشکلی پیش نمیاد من توزیع معمولی رو دو هسته ای نصب کنم؟؟
2008-01-31, 09:23 PM,
ارسال : #3
فکر نمیکنم. منم دو هسته ای دارم و الان با دبیان 4 i386 دارم کار میکنم. مشکلی پیش نمیاد.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-01-31, 10:12 PM,
ارسال : #4
در کل نه مشکلی پیش نمی‌یاد . فقط کمی از نظر قابلیت‌های دو هسته‌ای استفاده نمی‌شه . خیلی جاها دیدم که این‌کار رو کردن و بدون مشکل داره کار می‌کنه . بیشتر به خاطر این این‌کار رو می‌کردند که نرم‌افزار برای cpuهای دو هسته‌ای هنوز port نشده . البته الان خبر ندارم که هنوز هم این مشکل وجود داره یا نه .. !

موفق باشید .

برای آنکس که ایمان دارد ، نا ممکن وجود ندارد .
All things are possible to him that BELIVETH.
انجمن عمومی خراسان شمالی
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-01-31, 11:09 PM,
ارسال : #5
استفاده از هر دو هسته به کامپایل شدن کرنل با قابلیت smp بستگی داره و نه به معماری ای که کرنل براش کامپایل شده . پس روی دبیان i386 هم میتونید از ۲ و 4 و ... هسته ای استفاده کنید با استفاده از کرنلی که smp ساپرت کنه .

« خرد پیک خداوند است »
2008-01-31, 11:13 PM,
ارسال : #6
Enable Linux dual core CPU support for my Server
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.cyberciti.biz/faq/howto-enable-linux-dual-core-cpu-support/">http://www.cyberciti.biz/faq/howto-enab ... u-support/</a><!-- m -->
2008-01-31, 11:14 PM,
ارسال : #7
پشتیبانی از دو هسته ای قابلیتی است که در کرنل وجود داره!!
و در کرنل وجود داره!!
یه زمانی بود کرنل چند هسته ای (که بهش smp می گفتن از کرنل تک هسته ای جدا بود! ولی الان یکی شده!)
پشتیبانی از چند هسته زمان کامپایل کرنل تنظیم می شه! و کرنلی که برای پشتیبانی از 10 کرنل تنظیم شده! می تونه تا 10 کرنل رو پشتیبانی کنه! (1 تا 10)
پس نه! مشکلی نیست!

MTUX
2008-02-01, 05:16 PM,
ارسال : #8
ممنون دوستان از جوابتون به سوالم

لطف کردید

پس نیاز چندانی نیست حتما توزیع 64 براش گیر بیارم
2008-02-01, 07:32 PM,
ارسال : #9
شاید لازم باشه چند تا مسئله روشن بشن:

اول اینکه چند تا موضوع کاملاً متفاوت وجود دارن. CPU های چند core یا هسته یک مبحث هستن. CPU های 64bit و 32bit یک مسئله هستن و CPU instruction sets یک مسئله دیگه. اینکه CPU شما یک هسته‌ای یا چند هسته‌ای باشه واقعا ارتباطی با مسئله 32bit یا 64bit بودنش نداره. همونطور که دوستان به درستی هم اشاره کردن پشتیبانی از CPU های چند هسته‌ای یا Multicore یا به صورت کلی تر Multiprocessing یک feature کرنل محسوب میشه. شما میتونید این feature رو توی تنظیم های کرنل‌تون فعال کنید و کرنل رو با اون ساپورت کامپایل کنید تا بتونید از این feature استفاده کنید. اگه میخواهید بفهمید Symmetric Multi Processing (که کرنل لینوکس از SMP پشتیبانی میکنه) دقیقاً چیه یک نگاهی به این لینک بندازید میشه گفت تا حد خوبی کامل هست.

http://en.wikipedia.org/wiki/Symmetric_multiprocessing

اما تکنولوژی 64bit برای CPU ها یک مسئله کاملاً متفاوته. در یک سیستم 64bit رجیسترهای شما سایز بزرگتری دارند (64bit به جای رجیستر های 32bit ای) حتی اسم هاشون هم متفاوته مثلاً rax, rbx, rcx و غیره به جای eax, ebx, ecx, غیره که در این صورت eax, ebx, ecx میشن 32bit پایین رجیستر های شما. تفاوتش هم مشخصه شما میتونید روی داده های بزرگتری عملیات انجام بدید... میتونید با دقت بیشتری این کار رو اینجام بدید (‌مثلاً در عملیات floating point) میزان addressable memory شما بیشتر خواهد بود و صد البته که میتونید روی داده های بیشتری کار کنید. در مجموع یک معماری 64bit بسیار از یک معماری 32bit ای متفاوته. به این معماری به طور کلی x86_64 گفته میشه. البته معماری x86_64 به صورت native با معماری x86 کاملاً سازگاره. بر خلاف تصور شما معماری 64bit مدت‌هاست که وجود داره و چیز تازه‌ای نیست. معماری 64bit یک معماری داخلی CPU هست ولی Multiprocessing چیزیه مربوط به سیستم عامل شما.

http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit

نقل قول :در کل نه مشکلی پیش نمی‌یاد . فقط کمی از نظر قابلیت‌های دو هسته‌ای استفاده نمی‌شه . خیلی جاها دیدم که این‌کار رو کردن و بدون مشکل داره کار می‌کنه . بیشتر به خاطر این این‌کار رو می‌کردند که نرم‌افزار برای cpuهای دو هسته‌ای هنوز port نشده . البته الان خبر ندارم که هنوز هم این مشکل وجود داره یا نه .. !

درست نیست. بسیاری از نرم‌افزارهایی که استفاده شدن از تکنولوژی SMP روی سرعتشون تاثیر داره از این تکنولوژی استفاده میکنن. کافیه Multithread طراحی بشن و بقیش رو سیستم عامل انجام میده. البته این یک مبحث کاملاً platform dependent هست.
اگر منظور شما از دو هسته‌ای 64bit ای باشه هم باید بگم gcc مدت‌هاست که قابلیت تولید کد بر اساس معماری 64bit ای رو داره. این کد البته فقط بر روی CPU هایی که instruction set های x86-64 رو دارن قابل اجراست.

و اما جواب شما دوست عزیز:

حواب کوتاه به پرسش شما اینه که نه لزوماً! نیازی نیست حتما برای CPU تون که 64bit هست سیستم عاملی که بر پایه معماری x86_64 کامپایل شده باشه تهیه کنید و یا از gcc که کد مبتی بر instruction set های x86-64 تولید میکنه استفاده کنید. همونطور که قبلاً هم گفتم معماری x86_64 کاملاً با معماری x86 سازگاره.

جواب بلند به پرسش شما اینه که کاملاً بستگی به نیاز شما داره.

http://www.x86-64.org/
http://www.amd.com/us-en/Processors/Tech...44,00.html

و باید درک درستی (نه لزوماً کامل) از معماری سیستمی که باهاش کار میکنید داشته باشید.

برای پشتیبانی چند هسته‌ای هم کار خاصی لازم نیست انجام بدید. البته بیشتر توزیع های موجود smp رو به صورت پیشفرض در تنظیماتشون فعال شده دارن
میتونید با استفاده از این دستور بفهمید.

کد :
PNUMS=`cat /proc/cpuinfo | grep "processor.*:" | tail -n 1 | cut -b 13-` && PNUMS=$[PNUMS+=1] && echo $PNUMS

همینطور اگر خودتون کرنل رو از سورس کامپایل کردید:

کد :
cat /usr/src/PATH_TO_YOUR_KERNEL_SOURCES/.config | grep CONFIG_SMP

موفق باشید.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان