لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه دیتابیس منیجر ها
2008-07-20, 11:16 PM,
ارسال : #1
مقایسه دیتابیس منیجر ها
اگه دوستان لطف کنن و دیتابیس منیجر های مختلف رو با هم مقایسه کنن و برتری و معایب هر کدوم رو بگن ممنون میشم.
من در این مورد مخصوصا در مورد mysql و اوراکل و sql server سرچ و تحقیق زیادی کردم اما هر چه بیشتر کیج شدم و نتیجه کمتری گرفتم .
lمثلا این لینک رو ببینید.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.tometasoftware.com/mysql_vs_sqlserver.asp">http://www.tometasoftware.com/mysql_vs_sqlserver.asp</a><!-- m -->
توی این لینک به ظاهر sqlserver از mysqlبهتر معرفی شده اما در حقیقت ورژن مای اس کیو ال مورد بررسی 4.1 .
من راههای تجربی رو هم تست کردم مثلا با اس اکیو ال سرور و مای اس کیو ال کوئری های یکسان رو اجرا کردم و سرع تر و انداز ه گرفتم که در بیشتر موارد سرعت مای اسکیو ای به مراتب بیشتر بود اما یکی از دوستا میگفت مشکل کار من این بوده که اون ide من باعث کند شدن سرعت بوده نه خود دیتابیس منیجر.
تمام این موارد در مورد اس کیو ال سرور و مای اسکیو ال بود حالا اوراکل و db2 و ... رو هم اضافه کنید.
و بلاخره سئوال آخرم آیا dbms ی که بتونه با اوراکل رقابت کنه و اپن سورس باشه وجود داره یا نه مثلا SqlLite در اون حد هست که با اوراکل رقابت کنه ؟

Hey you, dont help them to bury the light
Don't give in without a fight.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2008-07-22, 03:19 PM,
ارسال : #2
پاسخ: مقایسه دیتابیس منیجر ها
بنظر من در همين حد كه قابل استفاده باشن، نرم افزارهاي آزاد به انحصاري برتري دارن.
تفاوت هاي كوچك كه چيزي نيست.
نرم افزار فقط همين جنبه ها نيست.
ضمنا همه عادت كردن تفاوتهاي كوچك و بزرگ رو با هم يكي فرض ميكنن.
تفاوتي كه تاثير عملي غيرقابل اغماض داشته باشه با يك تفاوتي كه فقط توي بنچ مارك تاثير داره تفاوت ميكنه.
نوع كاربرد شما خيلي موارد رو مشخص ميكنه.

مثلا شما پي اچ پي رو ببينيد كه دنيا رو گرفته. واقعا از نظر سرعت و امكانات بهترين هست يا اينكه خيلي عوامل ديگه در اين موفقيت دخيل بوده؟ آزاد بودنش هم يكي از مهمترين اين عوامل هست.
2008-07-22, 04:14 PM,
ارسال : #3
نه بابا sqlite کجا oracle کجا! sqlite بیشتر برای جاهای جمع و جور استفاده میشه با تعداد داده های نه چندان زیاد ! (منظور خیلی زیاده ها)
2008-07-22, 04:32 PM,
ارسال : #4
Comparison of relational database management systems
<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_relational_database_management_systems">http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison ... nt_systems</a><!-- m -->
2008-07-22, 04:34 PM,
ارسال : #5
postgre قابل رقابت با oracle هست....
2008-07-22, 06:24 PM,
ارسال : #6
نقل قول :نه بابا sqlite کجا oracle کجا! sqlite بیشتر برای جاهای جمع و جور استفاده میشه با تعداد داده های نه چندان زیاد ! (منظور خیلی زیاده ها)
ببخشید منظورم postgre بود.
نقل قول :postgre قابل رقابت با oracle هست....
آیا منبعی وجود داره که من بتونم به اون استناد کند و یک مقایسه بین این دو دیتا بیس منیجر داشته باشم.
خوب postgre در مقایسه با sqlserver چه حالتی داره . و در مورد مقایسه mysql و sqlserver چی؟
نقل قول :بنظر من در همين حد كه قابل استفاده باشن، نرم افزارهاي آزاد به انحصاري برتري دارن.
این گفته و دیگر گفته های شما رو قبول دارم و منظور من مقایسه همین هاست ببینید من معتقدم برنامه های اپن سورس و آزاد البته به دلیلی نوع گسرششون میتونن آینده مطمئنی داشته باشن. مثلا من به آینده MYSqlاطمینان دارم و مطمئنم که هیچ وقت توسعهش متوقف نمیشه اما در مورد sqlserver نه من حتی نمیدونم نسخه بعدی خواهد آمد !!!! اگه لطف کنید همین ها رو بصورت مستند و قابل استناد بگید ممنون میشم.

2008-07-22, 06:36 PM,
ارسال : #7
نقل قول :Comparison of relational database management systems
<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison">http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison</a><!-- m --> ... nt_systems
این لینک رو قبلا دیده بودم و اتفاقا یکی از دلایل بیشتر گیج شدن من بود.

jتوی مقایسه postgre و oracle این دو تا تقریبا مثل هم بود. اما به نظر من (شاید اشتباه میکنم) میزان استفاده تجاری از postgre کمتره!! دلیل این چی میتونه باشه؟

2008-07-22, 09:19 PM,
ارسال : #8
در مورد مقایسه postgre و oracle .....
میتونید به راحتی تو گوگل سرچ کنید و هزاران مقایسه از لحاظ مختلف ببینید....
اما خوب بیاید یه حالت واقعی تجاری رو در نظر بگیریم. شما (به هر دلیل) میخواید یه project رو پیاده سازی کنید که mysql کم میاره(FaceBook از mysql استفاده میکنه) !!!!!
فرض میکنیم که پروژه شما واقعا scalability بالایی داره و شما چون سویه تجاری ( و نه حرفهای معمولی) واستون مهمه میخواید با حداقل هزینه بیشترین سود رو داشته باشید. اولا sql server رو فراموش کنید ( حداقل به دلیل platform اجرایی اون). ثانیا لیست قیمت محصولات oracle (و در نتیجه هزینه کل پروژه) در نظر بگیرید. ثالثا پروژه خودتونو با پروژه بسیار عظیمی مثل <!-- m --><a class="postlink" href="http://openlibrary.org/">http://openlibrary.org/</a><!-- m --> مقایسه کنید و فکر کنید چرا از postgre استفاده میکنن....

Value your freedom or you will lose it, teaches history.
2008-07-23, 04:16 AM,
ارسال : #9
ا سلام و عرض ادب و احترام

حدود ۲۲ پارامتر برای مقایسه بانک های اطلاعاتی وجود دارد که یکی از انها پشتیبانی سریع و به روز بودن محصول می باشد

بیش از ۱۸ بانک از ۲۰ بانک اول جهان از اوراکل استفاده می کنند مانند مانهاتان بانک نیویورک با صدها میلیارد رکورد و دهها هزارکاربر

ابزارها ی بسیار زیادی توسط شرکت ها برای data recovery مربوط به اوراکل تولید شده که همیشه خرابی بانک اطلاعاتی

کابوسی برای راهبران بوده است

فراموش نکنید که مقایسه دو بانک اطلاعاتی با تعداد محدودی کاربر و اطلاعات محدود(مثلا ۱۰ ملیون رکورد) شاید کار درستی نباشد

ولی مقایسه دو بانک اطلاعاتی که بیش از ده ها میلیارد رکورد(مانند ایران سل و همراه اول) و تعداد بی شماری کاربر دارد

mysql بیش از چند ثانیه دوام نمی آورد (تعصب به خرج نداده و عصبانی نشوید)

در خاتمه مقایسه معمولا بر مبنای نیاز و در نظر گرفتن حمیع جهات انجام گرفته و همه بانک هایی که نام بردید مناسب هستند

ممنون از اینکه تعصب به خرج ندادید و همه چیز را از یک زاویه نگاه نمی کنید
2008-07-23, 08:26 AM,
ارسال : #10
نقل قول :فراموش نکنید که مقایسه دو بانک اطلاعاتی با تعداد محدودی کاربر و اطلاعات محدود(مثلا ۱۰ ملیون رکورد) شاید کار درستی نباشد
ولی مقایسه دو بانک اطلاعاتی که بیش از ده ها میلیارد رکورد(مانند ایران سل و همراه اول) و تعداد بی شماری کاربر دارد
mysql بیش از چند ثانیه دوام نمی آورد (تعصب به خرج نداده و عصبانی نشوید)
ممنون بابت راهنمایی اما newbie اشاره کردن که فیس بوک از مای اس کیو ال استفاده میکنه. خوب فیس بوک هم حجم اطلاعاتی بالایی داره !!!
نقل قول :بیش از ۱۸ بانک از ۲۰ بانک اول جهان از اوراکل استفاده می کنند
منظورتون از بانک ، بانگ اطلاعاتی بود. یا بانک تجاری مثل مثلا بانک تجارت و ... Big Grin

2008-07-23, 10:01 AM,
ارسال : #11
بنظر من بايد دي بي ام اس و كلا هر نرم افزار ديگري رو هم در scale و نوع كاربرد خودش مقايسه كرد.
مثلا انترپرايز با انترپرايز. small و medium و غيره.
ضمنا يكي از دوستان يك وقت مثال خوبي زد؛ مثال وانت و كاميون بود.
وانت يك چيزه و كاميون يك چيز. لزوما يكي بهتر از ديگري نيست و هركدوم براي كار ديگري مناسب نيست.
نميخوام بگم ماي اس كيو ال لزوما وانته. نه منظورم اينه كه اين قضيه دو طرفه هست. خيلي وقتها استفاده از كاميون براي انجام كار يك وانت هم كار معقول و بهينه اي نيست.
حتي بنچ ماركها هم در سطوح و بار و نوع كار مختلف جوابهاي مختلف ميدن. بايد ديد بنچمارك از چه نوعي هست. كلي، جزيي، موردي... ديتا چي بوده و نوع كاربرد و حجم و غيره.
كلا مقايسه اونقدري هم كه بنظر ميرسه كار راحت و ساده اي نيست. ميتونه خيلي پيچيده و ظريف و گمراه كننده باشه.
البته يكسري نرم افزارها طوري طراحي ميشن كه محدوده كاربرد بزرگتري رو هم در بر بگيرن.
2008-07-23, 10:06 AM,
ارسال : #12
Re: پاسخ: مقایسه دیتابیس منیجر ها
نقل قول :این گفته و دیگر گفته های شما رو قبول دارم و منظور من مقایسه همین هاست ببینید من معتقدم برنامه های اپن سورس و آزاد البته به دلیلی نوع گسرششون میتونن آینده مطمئنی داشته باشن. مثلا من به آینده MYSqlاطمینان دارم و مطمئنم که هیچ وقت توسعهش متوقف نمیشه اما در مورد sqlserver نه من حتی نمیدونم نسخه بعدی خواهد آمد !!!! اگه لطف کنید همین ها رو بصورت مستند و قابل استناد بگید ممنون میشم.

ما كه از بس گفتيم و سند و استدلال ارايه داديم زبونمون مو درآورده.
بنده فلاني هستم :wink:

بابا اينقدر در اين مملكت و دنيا ابله داريم كه آدم از زندگي خودش و از آيندهء بشريت نااميد ميشه.

اخير در يك فروم داشتيم صحبت ميكرديم كه تا گفتيم سرمايه داري فاسد آمريكا، ما رو وصل كردن به صدا و سيماي جمهوري اسلامي و مسخره كردن و بعد هم تاپيك رو قفل كردن.
ميگن ربطي نداره و منشاء هم حتما تنها هموني هست كه اونا ميشناسن و حتما طرف همون آدمه.
2008-07-24, 12:40 AM,
ارسال : #13
پاسخ: Re: پاسخ: مقایسه دیتابیس منیج
نقل قول :نظر من بايد دي بي ام اس و كلا هر نرم افزار ديگري رو هم در scale و نوع كاربرد خودش مقايسه كرد.
مثلا انترپرايز با انترپرايز. small و medium و غيره.
ضمنا يكي از دوستان يك وقت مثال خوبي زد؛ مثال وانت و كاميون بود.
وانت يك چيزه و كاميون يك چيز. لزوما يكي بهتر از ديگري نيست و هركدوم براي كار ديگري مناسب نيست.
نميخوام بگم ماي اس كيو ال لزوما وانته. نه منظورم اينه كه اين قضيه دو طرفه هست. خيلي وقتها استفاده از كاميون براي انجام كار يك وانت هم كار معقول و بهينه اي نيست.
حتي بنچ ماركها هم در سطوح و بار و نوع كار مختلف جوابهاي مختلف ميدن. بايد ديد بنچمارك از چه نوعي هست. كلي، جزيي، موردي... ديتا چي بوده و نوع كاربرد و حجم و غيره.
كلا مقايسه اونقدري هم كه بنظر ميرسه كار راحت و ساده اي نيست. ميتونه خيلي پيچيده و ظريف و گمراه كننده باشه.
البته يكسري نرم افزارها طوري طراحي ميشن كه محدوده كاربرد بزرگتري رو هم در بر بگيرن.
در مورد درست نبودن مقایسه بین نرم افزار آزادها و غیر آزادها من این رو قبول ندارم اما در مورد این که هر دیتابیس رو باید با هم رده خودش مقایسه کرد من هم قبول دارم و همین رو هم میخام مین میخام بدونم مثلا مای اسکیو ال به عنوان یک dbms به فرض small , dh medium !!!! چه تفاوتهایی با sqlserver به عنوان یک دیتا بیس منیجر کوچک داره.و از طرفی اوراکل و postgre همین طور.
راستش رو بخای من هر چی بیشتر در این زمینه مطالعه میکنم بیشتر کیج و گمراه میشم.از طرفی جدول و آمار نشون میده که رقابت خوبی بین دیتابیس منیجر های آزاد و غیر آزاد وجود داره و از طرف دیگه بازار چیزه دیگه ای رو میگه.و مثلا اراکل درصد قابل توجه رو در دست داره.که حتی postgre به نزدیگی هاش هم نتونسته برسه.
اما در مورد mysql و sqlserver نه مای اسکیو ال واقعا هم از لحاظ تئوری و هم توی بازار یکه تاز و بهترینه.

2008-07-24, 07:27 AM,
ارسال : #14
پاسخ: Re: پاسخ: مقایسه دیتابیس منیج
با سلام بر کاربر کم حرف مارمولک

متمنی است که از لغاتی مانند متحجر استفاده نکنید

قرار شد افرادی که با این سایت ارتباط دارند مودب - متین - منطقی - بدون تعصب باشند

من با ویندوز کار نمی کنم ولی به کاربران و تولید کننده گان آن احترام می گذارم

فراموش نکن که در عرض ۵ دقیقه می توان ثابت کرد که نرم اقزار مورد نظر شما که متحجر هم می باشد

در بسیاری از سازمان های بزرگ که میلیاردها میلیارد قلم اطلاعاتی دارند بخوبی کار می کند

یک بار دیگر خواهش می کنم از الفاظی که در شان یک طرفدار محصولات اپن سورس نیست استفاده نکنید

اگر نرم افزاری را دوست ندارید حق توهین ندارید

بیایید دموکراسی را تمرین کنیم
2008-07-24, 07:45 AM,
ارسال : #15
Re: پاسخ: Re: پاسخ: مقایسه دیتابیس من
نقل قول :در مورد درست نبودن مقایسه بین نرم افزار آزادها و غیر آزادها من این رو قبول ندارم اما در مورد این که هر دیتابیس رو باید با هم رده خودش مقایسه کرد من هم قبول دارم و همین رو هم میخام مین میخام بدونم مثلا مای اسکیو ال به عنوان یک dbms به فرض small , dh medium !!!! چه تفاوتهایی با sqlserver به عنوان یک دیتا بیس منیجر کوچک داره.و از طرفی اوراکل و postgre همین طور.
راستش رو بخای من هر چی بیشتر در این زمینه مطالعه میکنم بیشتر کیج و گمراه میشم.از طرفی جدول و آمار نشون میده که رقابت خوبی بین دیتابیس منیجر های آزاد و غیر آزاد وجود داره و از طرف دیگه بازار چیزه دیگه ای رو میگه.و مثلا اراکل درصد قابل توجه رو در دست داره.که حتی postgre به نزدیگی هاش هم نتونسته برسه.
اما در مورد mysql و sqlserver نه مای اسکیو ال واقعا هم از لحاظ تئوری و هم توی بازار یکه تاز و بهترینه.
كي گفت آزاد رو با غيرآزاد مقايسه نكنيد؟ يادم نمياد چنين چيزي گفته باشم.
از جنبهء فني از طريق بنچمارك قابل مقايسه هست. از جنبه هاي ديگه هم همچنين.
خب مسلما شما از جنبهء آزاد بودن و نبودن، اپن سورس بودن و نبودن، و بطور كلي هر جنبهء ديگه اي هم ميتونيد، و بايد، مقايسه بكنيد براي بدست آوردن يك نتيجهء كلي و نهايي. مگر اينه تمركز شما فقط روي يك جنبه يا جنبه هاي خاصي باشه و بخوايد بقيه رو ناديده بگيريد. خب در اينصورت نميتونيد ادعا كنيد يك نتيجه گيري كلي و نهايي داريد كه مثلا از يكي استفاده بكنيد و از يكي نه.

آزاد بودن و نبودن روي خيلي چيزها تاثير داره. تاثيرات عملي و شديد.
قابل ناديده گيري نيست. جزيي نيست. خيلي مهم و اساسي هست.

من اتفاقا ميگم مقايسه كنيد! و براي همين بنظر من نرم افزار آزاد مزيتهاي بزرگي داره كه بايد به حساب بياد در مقايسهء كلي و نهايي.
2008-07-24, 08:00 AM,
ارسال : #16
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: مقایسه دیتا
با سلام مجدد بر کاربر کم حرف مارمولک

متاسفانه منیجر را متحجر خواندم و از این بابت عذر خواهی می نمایم

اما بهانه ای شد که به دوستان بگویم که سوالات را کلی بیان نکنند

با عذر مجدد از مارمولک
2008-07-24, 03:17 PM,
ارسال : #17
مقایسه رو به این ترتیب انجام بدید.

۱. برای کارهای خیلی کوچک access و sqlite
۲. برای کارهای کوچک access و sqlite و sql server و mysql
۳. برای کارهای متوسط sql server و mysql
۳. برای کارهای بزرگ sql server و mysql و اوراکل و postgre
۵. برای کارهای خیلی بزرگ اوراکل و postgre

برنده به نظر خودم بدون ارائه مستندات (با توجه به هزینه لازم، پشتیانی موجود، و آینده نگری):
۱. sqlite
۲. mysql
۳. mysql
۴. mysql
۵. postgre
2008-07-24, 03:23 PM,
ارسال : #18
۱. کمتر از ۱۰ هزار رکورد
۲. کمتر از ۵۰۰ هزار رکورد
۳. کمتر از ۱۰ میلیون رکورد
۴. کمتر از ۱۰۰ میلیون رکورد
۵. بیش از ۱۰۰ میلیون رکورد
2008-10-15, 01:58 PM,
ارسال : #19
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: مقایسه دیتا�
با سلام
کاربر محترم مهمان که بر مارمولک عزیز خرده گرفتید و گفتید ایشان توهین نمودن اونهم بخاطر استفاده از کلمه متحجر .
لازم به توضیح میدونم که این کلمه هیچگونه توهینی بشمار نمیره . ولی دوست عزیز خودتون میدونید این کلمه از لحاظ معنایی هیچگونه توهینی محسوب نمیشه و این خود یکجور تعصب در برداشت معانی مصطلح شده در جامعه در مقابل معانی واقعی لغات است.
2008-10-17, 08:29 PM,
ارسال : #20
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: مقایسه دیتا�
در کار های خیلی کوچیک که ریلیشن های زیادی ندارن sqlite و یکپارچه نیستند
کوچیک با ریلیشن
hsqldb -derby -javadb

سیستم های توزیعپذیر با حساسیت متوسط:

کوچک و متوسط و بزرگ
mysql-sqlserver

ORDBMS:
postgre