لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نسخه کرنل parsix و ubuntu
2006-06-08, 04:24 PM,
ارسال : #1
نسخه کرنل parsix و ubuntu
نسخه کرنل لینوکس در Ubuntu 6.06 هست :
2.6.15
در حالی که Parsix 0.80 که درست 6 روز بعد از Ubuntu 6.06 منتشر شده نسخه کرنل لینوکسش هست:
2.6.16.17

برای من خیلی این اختلاف جالبه! چرا با وجودی که نسخه جدید کرنل اومده بوده و Ubuntu میتونه از اون استفاده کنه ولی این کار رو نکرده ؟

اصولا روش صحیح چیه ؟ آیا باید یه distro با آخرین هسته و نسخه بسته هایی که وجود داره منتشر بشه ؟

روش مرسوم تو لینوکس های تجاری و بزرگ دنیا چیه ؟ distro هایی مثل Redhat یا Debain یا Fedora یا Suse یا Mandriva چه روشی دارند ؟

آیا میشه Ubuntu رو با Redhat و Debian و Suse و Mandriva که توزیعهای تجاری هستن مقایسه کرد ؟

عوض کردن distro یا upgrade کردن اون برای کاربر عادی کار سختیه٬ کلی feature اضافه میشه٬ کلی تنظیمات از اول داره و هزارویک جور دردسر دیگه

برای من خیلی سخته که هی هر روز یا هر 3 ماه یا هر 6 ماه این کار رو برای خودم و کارمندای شرکت انجام بدم٬ ضمنا اینترنت رو هم برای کارای مهم تر نیاز دارم نمی تونم بگذارم n تا دستگاه یکسره بخوان از اینترنت بروز بشن

من distro های دیگه ایرانی رو ندیدم ولی چیزی میخوام که مثل ویندوز چندین سال برام کار کنه و بطور منطقی و معمول ویندوز از اینترنت update بشه٬ آیا سراغ دارید ؟ من روش Redhat و Debian و Sun رو می پسندم بسیار منطقی و اصولی و پرقدرت جلو میرن

از روش کار Parsix و Ubuntu خوشم نمیاد٬ فکر میکنم بیشتر به درد کاربران خانگی که وقت و حوصله کافی داشته باشن میخورن٬ کسانی که حاضر باشن به جای بازی کردن تو ویندوز بیان و هی distro نصب کنن و چند ماهی هی سر و کله بزنن تا مشکلاتشون حل بشه و به محض اینکه مشکلات رو یه جوری وصله پینه کردند یه جشن انتشار جدید راه میفته و دوباره روز از نو روزی از نو

اگر باور ندارید یه سری به mailing list های parsix و ubuntu بزنید رسما همگی سرکارن و دارن لینوکس بازی میکنن
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-06-08, 06:03 PM,
ارسال : #2

به مسئله خوبی اشاره کردید. مقدار جدید یا قدیم بودن بسته‌های یک توزیع می‌تونه تابعی از موارد زیر باشه:

۱) تعداد بسته‌های مورد پشتیبانی توزیع
۲) تعداد معماری‌های سخت‌افزاری مورد پشتیبانی توزیع
۳) کاربرد توزیع

قطعا توزیعی که فقط روی یه معماری سخت‌افزاری ارائه می‌شه و کاربرد اون هم فقط در یک مورد هست، جمع کردنش خیلی آسون‌تر از توزیعی هست که ۱۴ تا سکوی سخت‌افزاری رو پشتیبانی می‌کنه و کاربردهای مختلفی داره و ۱۴۰۰۰ تا بسته رو هم شامل می‌شه. همینطور بگیرید بیایید پایین. اوبونتو در حال حاضر ۲۵۰۰ تا بسته مورد پشتیبانی داره و روی ۳ تا سکوی سخت‌افزاری ارائه می‌شه که قرار بشه ۴ تا و ضمنا کاربر میزکار و سرور هم داره. بنابراین مجبوره بسته‌هاش رو زودتر Freeze کنه. البته اوبونتو داره پشتیبانی طولانی مدت می‌ده. یعنی 6.06 سه سال روی میزکار و پنج سال روی سرور پشتیبانی داره. درسته که اوبونتو تا پنج سال دیگه شش تا انتشار دیگه می‌ده، ولی شما مجبور به ارتقا نیستید. همون نسخه‌تون رو می‌تونید آپدیت امنیتی کنید، بدون ارتقاء. الان بهترین راه‌حل‌ها برای محیط‌های با ایستگاه کاری زیاد و مدیران کم حوصله و Busy همون دبیان و ردهت و البته الان اوبونتو هست. فکر کنم تا حدی جواب دادم! بحث جالبیه.

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-06-09, 01:29 PM,
ارسال : #3

خوب آلن یه توضیحاتی داد منم چند تا نکته اضافه کنم که:

اول از همه اینکه بحث شما کاملا منطقی و درسته... در مورد نسخه بسته ها آلن توضیح داد٬ در واقع توزیع های مختلف بسته به مواردی که آلن گفت در یک زمان بسته هایی که میخوان استفاده کنند رو Freez میکنن یعنی اینکه از اون زمان به بعد نسخه اون بسته عوض نخواهد شد و اون بسته با همون نسخه که Freez شده منتشر خواهد شد و در واقع از اون زمان به بعد اون بسته برای خود اون توزیع رفع ایراد میشه٬ هیچ feature جدیدی بهش اضافه نخواهد شد و فقط ایرادات امنیتی و باگ های اون مرتفع خواهد شد (زمان انتشار این fix ها در توزیعهای مختلف متفاوته)
مثلا وقتی که Debian Sarge با Gnome 2.8 منتشر میشه دیگه هیچ وقت نسخه Gnome اون با بروزآوریهای Debian نمیشه 2.14 مگر اینکه شما به دلخواه خودتون Gnome 2.14 رو بگیرید و کامپایل و نصب کنید.... این روش و عرف همه توزیعهای بزرگ هست فرقی نمیکنه Debian یا Redhat یا Ubuntu یا SuSE یا ...
از همین نکته ای که گفتم میشه فهمید وقتی که نسخه بسته ها جدید نمیشه یعنی اینکه حجم بروزآوریهای اینترنتی (که ازش شاکی بودید) کاملا منطقیه و دریافت زیادی نخواهید داشت شاید ۴ یا ۵ مگ در طول ماه برای هر سیستم٬ مسلما آنتی ویروسهای ویندوزی شما در طول ماه چندیدن برابر این بروزآوری خواهند داشت.... نکته دیگه اینه که شما قرار نیست این بروزآوریها رو از اینترنت بگیرید٬ کافیه یک mirror تو شبکتون راه بندازید و بروزآوریها از طریق اون انجام بشن (وصل شدن همه سیستم ها به اینترنت روش مطلوبی نیست)

توزیعی مثل Redhat پشتیبانی های طولانی مدت میده ولی من فکر میکنم ۳ سال برای نسخه های Desktop و ۵ سال برای Server کاملا منطقی و مطلوبه که نسخه های جدید اوبونتو این پشتیبانی رو دارند (بازم بگم که در طول این ۳ سال نسخه بسته های شما بروزآوری نمیشن یعنی Firefox 1.5.0.3 هیچ وقت Firefox 2 نخواهد شد) ضمنا نسخه های اوبونتو تا حالا ۱۸ ماه پشتیبانی داشتن که ۱۸ ماه هم کم نبود... ضمنا حتی بعد از اتمام این دوره پشتیبانی معنیش این نیست که دیگه اون توزیع به درد نخور شده٬ لابد شما هم دیدید که هنوز تو ۱۰۰٪ ادارات دولتی و ۸۰٪ ادارات خصوصی داره از Windows 98 استفاده میشه در حالی که سالها پیش Microsoft اعلام کرده که دیگه از Windows 98 پشتیبانی نمیکنه....

راجع به توزیعهای ایرانی هم لابد شما زمانی یک توزیع ایرانی انتخاب خواهید کرد که پشتیبانی بخواهید٬ بدون پشتیبانی استفاده از توزیع ایرانی تو یک اداره به نظر من معنی نداره... خوب خیلی راحت میتونید راجع به نیازهاتون و سفارشی سازیها با اون شرکت صحبت کنید... اصلا لینوکس یعنی همین٬ شما سیستم عامل یا توزیعتون رو کاملا سفارشی و مطابق نیازتون تهیه میکنید...bugfix و security fix ها رو همیشه خواهید داشت و هر وقت دلتون خواست feature اضافه میکنید و ....

[ltr]/* Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace. ~Saadi (persian poet) -1258 */
[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان