لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برتري جالب OOo Writer بر MS Word
2010-05-19, 01:17 PM,
ارسال : #1
با سلام
مقدمه
مدتهاست كه هم با MS Word و هم با OOo Writer كار مي‌كنم. با هر كدام از اين نرم‌افزارها كتب متعددي را تايپ و صفحه‌آرايي كرده‌ام كه چاپ هم شده‌اند.
واقعيت اينه كه هر دوي آنها را دوست دارم. قابليتهاي اين دو نرم‌افزار واقعاً قابل‌توجه است. هر چند كه اگر از من بپرسيد براي فلان كار چرا از Word استفاده نكرديد، شايد جواب قانع كننده‌اي نداشته باشم اما فقط مي‌توانم بگويم از OOo بيشتر خوشم مياد. اما اخيراً قابليتي در OOo‌ پيدا كرده‌ام كه Word فاقد آن است. راستش با توجه به كامل بودن Word و پيش‌بيني كليه خواسته‌هاي كاربراني مثل ماها در آن بعيد مي‌دانستم كه اين قابليت در Word فراهم نباشد ولي هر چه سعي كردم نبود.
من گزارشي بايد تهيه مي‌كردم كه 50% آن جداولي حاوي اعداد و ارقام و 50% ديگر آن نوشتاري بود. كليه جداول اين گزارش را بايد به خاطر سهولت تكميل آن به همديگر لينك مي‌كردم چون اين جداول حالت پدر و فرزند داشت و مثلاً جدول صفحه اول شامل 15 آيتم بود كه آيتم فرضاً سوم آن در جدول صفحه 4 ريزتر شده و باز آيتم اول اين جدول هم در جدول ديگري در صفحه 5 ريزتر شده است.
لينك كردن و استفاده از فرمول بهترين كاري است كه در اين گزارش مي‌شد استفاده كرد. (اگر آشنايي داشته باشيد، منظورم گزارش صورتهاي مالي شركتهاست).
روش متداول
براي چنين گزارشي معمولاً از MS Excel استفاده مي‌شود كه در خصوص تكميل جداول، كار واقعاً مناسب و فوق‌العاده‌اي است. و همچنين از OOo Calc هم مي‌توان براي اين منظور استفاده كرد.
اشكال Excel و Calc براي اين گزارش در بخشهاي نوشتاري گزارش ظاهر مي‌شود كه اگر از امكانات نوشتاري Excel و Calc براي آن بخشها استفاده شود، تنظيمات صفحه‌آرايي و تزئين ظاهري گزارش جهت چاپ روي كاغذ را نمي‌توان در حد عالي انجام داد.
روش دوم
يك راه معمولي تر ديگر اين است كه جداول را در Excel يا Calc تهيه كرده و بخشهاي نوشتاري را در Word يا Writer و در هر جاي فايل متني كه به جدول خاصي نياز بود، لينكي به آن جدول در فايل جداول داده شود. اين روش خيلي بهتر از روش قبلي است ولي اشكال آن اين است كه با جابجايي فايل روي فايل سيستم و يا بين كامپيوترهاي مختلف، آدرس لينك به هم خورده و بايد لينك را مجدداً احيا كرد.
روش جديد (فقط استفاده از OOo Writer)
با بررسي راههاي بهتر متوجه شده كه برخلاف Word، امكان فرمول نويسي در جداول و سلولهاي مختلف آنها در OOo Writer‌ فراهم است و شما دقيقاً به همان راحتي كه فرمول محاسباتي و رفرنسي خود را در Excel و Calc مي‌نويسيد، در OOo Writer و بدون استفاده از Calc و يا Excel مي‌توانيد فرمول نويسي كرده و اطلاعات سلولهاي مختلف عمليات محاسباتي چهار عمل اصلي و كلي محاسبات ديگر را انجام داده و نتايج هر محاسبه را در هر سلول ديگري از همان Table و يا Tableهاي ديگر منعكس كرد. اين قابليت برايم جالب و شگفت‌انگيز بود و اين روزها شديداً مشغول بكارگيري جدي OOo Writer براي اين منظور هستم.

با احترام
علي فرزين

اگر من صلاحیت نداشته باشم تا در کار دیگران موشکافی کنم، به همین دلیل صلاحیت نخواهم داشت تا عیب آنها را بگویم.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2010-05-19, 08:07 PM,
ارسال : #2
پاسخ: برتري جالب OOo Writer بر MS Word
اتفاقا من دنبال یه ابزار ساده برای جمع کردن عددهای یک ستون یک جدول در MS Word میگشتم. فقط میخواستم اونهمه عدد رو که در جدول ورد وارد کردم دستی جمع نزنم. اما چنین امکانی در ورد پیدا نکردم. نکنه باشه و من خبر ندارم؟
2010-05-20, 07:51 AM,
ارسال : #3
پاسخ: برتري جالب OOo Writer بر MS Word
مجموعهٔ اوپن‌آفیس یک مجموعهٔ کاملاً منسجم هست و OLE Object ها رو هر جایی میشه استفاده کرد. یعنی از یک شیء مربوط به یک نوع سند (مثلاً Calc یا Draw) میشه در نوع دیگه‌ای از سند (مثلاً توی Writer) استفاده کرد.
در ضمن فرمول‌نویسی اوپن‌آفیس هم به نظر من خیلی بهتر از آفیس مایکروسافت هست، چون از فرمت شبیه LaTeX استفاده می‌کنه و فرمول رو با یک متن ساده متناظر می‌کنه که امکان کنترل بی‌نظیری رو به آدم میده. (توی رایتر از منوی Insert -> Object -> Formula) ولی توی آفیس مایکروسافت یه جور دیگه هست (باید مکان قسمت‌های ماکروها رو دستی انتخاب کنیم) که به نظر من اصلا جالب نیست.
همینطور Text Rendering توی PowerPoint خیلی خنگ و مزخرف هست (مثلاً در عبارات انگلیسی توی متن فارسی، فاصلهٔ قبل از عبارت انگلیسی رو بعدش نشون میده که باعث میشه به کلمهٔ فارسی قبلش بچسبه!!)

همهٔ اینا یه طرف، آزاد بودن نرم‌افزار، و از اون مهم‌تر آزاد بودن فرمت، یه طرف!
کاش آفیس مایکروسافت حداقل به طور پیش‌فرض از ODF پشتیبانی می‌کرد.
(با این که شرکت سان پلاگین ODF برای آفیس مایکروسافت نوشته، ولی هنوز تستش نکردم ببینم چطوریه)

StarCalendar | Blog | 1+ | OS
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2010-05-21, 08:45 AM,
ارسال : #4
Re: برتري جالب OOo Writer بر MS Word
اگر از امكانات نوشتاري Excel و Calc براي آن بخشها استفاده شود، تنظيمات صفحه‌آرايي و تزئين ظاهري گزارش جهت چاپ روي كاغذ را نمي‌توان در حد عالي انجام داد.
روش دوم
يك راه معمولي تر ديگر اين است كه جداول را در Excel يا Calc تهيه كرده و بخشهاي نوشتاري را در Word يا Writer و در هر جاي فايل متني كه به جدول خاصي نياز بود، لينكي به آن جدول در فايل جداول داده شود.

روش سومی هم و.جود دارد اینکه جداول را در کالک و اکسل تایپ و به جای لینک جدول ٫ خود جدول را در ورد و رایتر کپی کنید با اینکار شما اکسل\کالک را به شکم ورد\رایتر آورده اید ×
2010-05-23, 02:13 PM,
ارسال : #5
Re: برتري جالب OOo Writer بر MS Word
mortem-online نویسنده :روش سومی هم و.جود دارد اینکه جداول را در کالک و اکسل تایپ و به جای لینک جدول ٫ خود جدول را در ورد و رایتر کپی کنید با اینکار شما اکسل\کالک را به شکم ورد\رایتر آورده اید ×

در اين صورت آيا مطمئن هستيد كه اگر عددي را در يكي از جداول تغيير داديد، اين تغيير بطور خودكار در تمام مجموعه گزارش اعمال شود؟
اگر از Copy و Past استفاده كنيد كه اطلاعات محيط Word و Writer به جداول Excel و Calc لينك نمي‌شود. فقط يك نسخه از اطلاعات در صفحه واژه‌پرداز الصاق مي‌شود.
البته مي‌شود Copy و Paste را طوري انجام داد كه لينك برقرار باشد كه اين در واقع همان روش دوم است.

اگر من صلاحیت نداشته باشم تا در کار دیگران موشکافی کنم، به همین دلیل صلاحیت نخواهم داشت تا عیب آنها را بگویم.
2010-05-23, 02:31 PM,
ارسال : #6
پاسخ: Re: برتري جالب OOo Writer بر MS Word
اين مطلب را هم بگم كه يك خطاي جدي در اين نرم‌افزار وجود دارد و تاكنون راه‌حلش را پيدا نكرده‌ام.
http://www.technotux.org/html/PNphpBB2-v...tml#135065

2010-06-07, 09:51 AM,
ارسال : #7
پاسخ: Re: برتري جالب OOo Writer بر MS Word
اين مشكل و راه‌حل آن هم بد نيست كه مطرح شود:
http://user.services.openoffice.org/en/f...=7&t=31000

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان