لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه پروژه ای برای برنامه نویسی پیشنهاد میکنید؟
2010-03-31, 11:13 PM,
ارسال : #4

اوه اوه این برنامه ها که میگید مشکل داره Big Grin

اولا که بعید میدونم در این زمینه ها تاحالا کاری در گنو/لینوکس نشده باشه.
لینوکس هم که اصولا با اینهمه امکانات و از اول شبکه ای بودن، باید زمینه های لازم رو کاملا دارا باشه.
دوما این برنامه ها اگر بنویسیم عمدتا مختص لینوکس میشن.
بنده درنظرم برنامه های عمومی تر و عادی تری بود که از نظر کاربرد مستقل از پلتفرم باشن.
اصلا من خودم حداقل فعلا که روی ویندوز کار میکنم و میخوام پروژه چیزی باشه که بتونم روی ویندوز توسعه بدم. اما همونطور که میبینید زبانها و ابزارهایی که استفاده میکنم و قاعدتا برنامه هایی دوست دارم بنویسم اکثرا آزاد و نیز مستقل از پلتفرم هستن.
سوما بنظرم اینا ممکنه واقعا سنگین و حجیم و طولانی مدت بشن. حالا تازه باوجود اینهمه کتابخانه و تفاوت و تنوع و تعدد بین توزیع های لینوکس هم که باز کار پیچیده تر میشه.
چهارما من گفتم کدوم زبانها رو بلدم (منجمله بعضی زبانهایی مثل سی که کاربرد سیستمی هم دارن)، اما نگفتم با جزییات سیستمهای گنو/لینوکس و کرنل و غیره بقدر کافی آشنا هستم که اینطور برنامه ها رو راحت بنویسم یا اصلا بدونم کار من هست یا نه. یادگیری اینها خودش میتونه کار جدی ای باشه و وقت و انرژی زیادی ببره.

اینکه این موضوع رو در این سایت مطرح کردم به این معنی نیست که میخواستم برنامه ای مختص گنو/لینوکس اونم از نوع سیستمی بنویسم.
نظرم روی برنامه های عمومی و مستقل از پلتفرم هست.
خوشبختانه با PHP و Qt و پایتون و غیره ما مشکلی در این زمینه نداریم. هم آزاد هستن هم سطح بالا و عمومی و هم مستقل از پلتفرم. اینها مزیت های بزرگی هستن. من که توسعه دهندهء لینوکس نیستم؛ یک برنامه نویس عادی و کاربر علاقمند هستم.
از اسمبلی و اینها هم منظورم این بود که بعضی پروژه ها ممکنه یک بخشهای کوچکی هم داشته باشن که لازم باشه یا بهتر باشه با زبانهای سیستمی و سطح پایین تری نوشته بشه؛ ولی حتی الامکان به روش مستقل از پلتفرم.

من اصلا ادعای زیاد نمیکنم که بعد بمونم توش.
یه چیزی رو هم بگم میکنم جدی دنبال میکنم.
خیلی ها میگن فلان کارها رو میکنیم، اما حتی چیزهایی مثل قول ترجمهء یک کتاب و منوال هم ناقص موندن و شما خودتون این قضایا رو دیدید.

بذارید از پروژه هایی که قبلا انجام دادم بگم که ذهنتون روشن بشه. البته اینها اغلب پروژه های کوچک تمرینی بودن یا نیازهای کاری محدود و غیره:

- پروژهء یک سیستم رجیستر و لاگین اصولی با PHP (سرور ساید و کلاینت ساید مجهز داشت که AJAX هم درش بکار رفته بود)؛ اولین کارم در پی اچ پی
- یک فروشگاه آنلاین با PHP (با کلاینت ساید مجهز)
- یک بازی ساده با Qt
- یک سیستم نظارت و کنترل از راه دور با قابلیت های محدود مثل اسکرین شات گرفتن از صفحه و شات داون کردن سیستم (چیزهای دیگه درش درنظر نگرفتم چون نیازی نبود)

این پروژهء آخری جالب هست و چند مقوله رو دربرمیگیره. چون درش هم برنامه نویسی دسکتاپ داریم (با Qt) هم سمت سرور (با PHP) و اینترفیس وبی (میشه اینترفیس دسکتاپ رو هم با Qt براش ساخت) و حتی از Cryptography هم درش استفاده شده. و ضمنا جای توسعه هم زیاد داره؛ میشه کلی امکانات جالب بهش اضافه کرد (مثلا حتی امکان چت!). ولی من شخصا با این مورد یک مشکل جدی دارم و اینم اونه که درصورت توسعه تمایلی به انتشارش ندارم چون فکر میکنم بیشتر از استفادهء مفید قابلیت سوء استفاده داره.

البته هرکدوم از این پروژه ها که گفتم خودشون جای کار و گسترش و تقویت قابل توجهی دارن و شاید روی همینها کار کردم و تقویت و تکمیلشون کردم. اما گفتم قبل از تصمیمگیری و شروع یک کاری از ایده ها و تجربیات و اطلاعاتی که دیگران بهم میدن هم استفاده کنم.

ضمنا از تجربیات و پروژه های خودتون هم بگید ممنون میشم.

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live
زندگی کن و بگذار زندگی کنند

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

پيام هاي اين موضوع
[بدون عنوان] - توسط mah454 - 2010-03-31, 10:10 PM,
[بدون عنوان] - توسط Folaani - 2010-03-31, 11:13 PM