لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش Inkscape SVG vector
2007-05-29, 07:14 PM,
ارسال : #1
آموزش Inkscape SVG vector
گسترش روز افزون سیستم عامل های آزاد چون توزیع های مختلف لینوکس از یک سو و نیاز کاربران این سیستم های عامل محبوب و توانمند به نرم افزارهای کاربردی ساز گار با آنها از سوی دیگر برنامه نویسان و دانشجویان خلاق و علاقمند فراوانی را بر آن داشته تا با تکیه بر دانستنی های به اشتراک گذاشته شده در دنیای آزاد دست به کار شده و ضمن اشاعه فرهنگ همکاری در میان خود به توسعه نرم افزار های کاربردی آزاد بپردازند .
هر چند که به حق در دنیای فناوری اطلاعات و در مباحث مربوط به آن نظیر سادگی – سازگاری – بهنگام بودم و از همه مهمتر امنیت . نرم افزار های باز متن مثال زدنی بوده اند اما در زمینه نرم افزار های کاربردی و مباحث آموزشی و فرهنگ سازی استفاده از این گونه نرم افزار ها ،خصوصا در سطوح ملی و آموزشی به رغم همه ی تلاش های انجام شده هنوز راه طولانی ای در پیش داریم .
در دورانی که سالها صحبت از پیوستن به سازمان تجارت جهانی به عنوان یکی از تحولات بزرگ اقتصادی و فرهنگی و سیاسی ناشی از آن مطرح است و با وجود تمام موانع موجود ، کشور ما نیز خواسته یا ناخواسته گام در مسیری گذاشته است که در آینده ای نه چندان دور باید همان کاری را کند که کشور های دیگر قبلا انجام داده اند ما دو راه بیشتر نداریم

1- اینکه بدون هیچ آینده نگری و تفکر اقتصادی و با نادیده گرفتن حقوق تک تک افراد جامعه امروزی و آینده گانی که بعد از ما خواهند آمد حجم عظیمی از سرمایه ملی خود را به جیب شرکت های نرم افزاری خارجی سرازیر کنیم ، سرمایه ای که می تواند در کشور خودمان باعث رشد اقتصادی و اشتغال جامعه ی بزرگ نرم افزاری کشورمان که هر روز فارق التحصیل می شوند باشد

2- با یک تصمیم حساب شده گام در مسیری صحیح بگذاریم که آینده ای روشن از رشد و شکوفایی اقتصادی در بسیاری از بخش ها خصوصا بخش های فناوری در پیش رویمان قرار گیرد ( کاری که جامعه باز متن ایران امروز با کم ترین توقع انجام می دهند )

با این دو تفکر سوالات بسیاری در اذهان عمومی جامعه به وجود می آید که در این مجال سعی خواهیم کرد تا به بررسی دو سوال جامع و مهم از این سوالات بپردازیم

- یکی از این سوالات شاید این باشد که اگر تفکر و تصمیم گیری نرم افزاری کشور در دست توسعه دهندگان داخلی باشد چه تضمینی برای مشکلات و کمبود های احتمالی ناشی از سیاست های کلان نرم افزاری کشور وجود دارد اصولا آیا قوانین مدونی برای باز گرداندن زیان های احتمالی ناشی از یک تصمیم نادرست وجود دارد ؟

به نظر من در بدبینانه ترین شکل ممکن اگر بخواهیم مقایسه ای با شرایط فعلی خود داشته باشیم ( خصوصا اگر بنا باشد برایش هزینه ای گزاف پرداخته شود ) باز برگ برنده در دستان مامی باشد .
حال آنکه اگر تصمیمات درست گرفته شود و قوانین آشکار نیز تصویب شود چرا اشتباه ؟! چرا زیان ؟! ...

- سوال و بحث دیگری که بسیاری از اطرافیان خودم بارها و بارها مطرح کرده اند این است که اگر هزینه ای که از آن صحبت می کنیم را بخش دولتی متقبل شود ما که یکی از مصرف کنندگان این خدمات هستیم چه فرقی برایمان می کند که از چه بخشی چه مقداری و به چه مرکزی پول پرداخته شده است اصولا اگر هم فرق می کند شما بگویید چه تاثیری بر بخش های مختلف جامعه دارد آیا می توان آن را به صورت شفاف تشریح کرد به صورتی که آگاهی لازم را به جامعه غیر حرفه ای بدهد ؟

البته که باید برای ما فرق کند و در تفسیر و توضیح آن با ذکر این پاسخ به بخش اول سوال که سرمایه های دولتی و ملی اگر حدر می رود نه تنها به ما به عنوان عضوی از یک جامعه مربوط است بلکه چگونه می شود منکر این شد که نتیجه عملکرد زیان آور یک تصمیم نادرست در سطح کلان به شکلی آشکار متوجه ی تک تک اعضای همان جامعه است
یک مثال عینی میزنیم :
ببینید من مثالم را برای یک هنر جوی گرافیک و معماری می زنم ( البته به آن را شکلی دیگر به سایر طیف های جامعه بسط داد ) قشری که معمولا برای شروع فعالیت حرفه ای خود و در نتیجه ی سطحی نگری عده ای ،بیش از سایرین به نظر من مورد بی مهری قرار می گیرند من این مثال را انتخاب کردم چون با این مثال هم می توانم به نکات فرهنگی و هم نرم افزاری موضوع اشاره داشته باشیم ( البته بسیار کوتاه و در حد اشاره )
ببینید وقتی یک دانش آموز رشته هنر پا به این مسیر می گذارد اولین چیزی که معلم و استاد راهنمای او از او می خواهد چیست ؟! ( این مطلب در مورد همه ی معلمین و اساتید گرامی صادق نیست )
مسلما تمامی افرادی که حداقل یک دانشجو ی گرافیک یا معماری در خانواده ی خود داشته اند با این مقولات آشنایی کامل دارند
دانش اموزان عزیز شما از روی اراده یا غیر ارادی پا در مسیری گذاشته اید که چه بخواهید چه نخواهید باید پول خرج کنید هر کس خرج کرد برد هر کسی هم نمی تواند خرج کند بهتر است همین الان از این رشته دست بردارد ( از زبان برخی از معلمین )
خرید راپید x ،‌خط کشx ،‌ کاغذ و مداد x و ... از ملزومات این کار است و چنان با اعصاب و روان بچه های معصوم بازی می شود که گاها تهیه این ملزومات اولیه کابوسی وحشتناک می شوند که چون بختک برسرشان سایه افکنده
تصور کنید در بخش نرم افزاری که دیگر فکر می کنم کاملا هم جا افتاده است اگر در تمام بخش ها دولت هزینه ها را پرداخت کند و هیچ دخلی هم به ما نداشته باشد در بخش آموزشی شما چند خانواده را می توانید پیدا کنید که برایشان فرقی نکند اگر به فرزندشان که دانشجو و هنر جوی یکی از رشته های هنری است تحمیل شود‌که باید برای کار کردن و آموزش دیدن حتما یک یا چند نرم افزار چند صد دلاری را تهیه نمایید من به جرات می توانم بگویم که بسیاری از خانواده ها نه تنها از فکر تهیه و خرید یک سیستم کامپیوتر هم گذر می کنند که هیچ ، بلکه شاید فرزندشان را از ادمه تحصیل در یک چنین رشته ای باز دارند
به نظر من اینجاست که یک تصمیم درست یا نادرست از طرف مراجع ذیربط و ذینفع می تواند آینده ی بسیاری از این دانش آموزان را رقم بزند و کاملا مشهود است که بازتاب آن در همین یک مورد که اشاره شد چطور و به سرعت در جامعه منعکس می شود
خوب حالا این تصور وجود دارد که ما که نرم افزارهایی را می خواهیم به سادگی تهیه می کنیم و اگر هم دارای قفل نرم افزاری باشند قفل آنها را هم می شکنیم اصلا نیازی نیست این کار را بکنیم چون قبلا این کار را کرده اند .
خوب هر عقل سلیمی چنین فرهنگی که امروز در جامعه حتی تحصیلکرده و آگاه ما ریشه دوانده ، را نمی پذیرد
این تنها یک عادت نادرست و زشت است که عده ای برای سود جویی و دزدی از کار دیگران ملتی را دچار آن کرده اند
وقتی که سطح آگاهی عمومی مردم بالا رفت آن موقع چه می کنند آیا همه دزدی می کنند آیا خانواده ها به فرزندانشان راه خلاف و نادرست استفاده از اموال دیگران را بدون کسب اجازه از صاحبان اصلیشان نشان می دهند ؟!
مسلم است که اینگونه نیست
بنا به وظیفه ای که از روز آشنایی با تکنو تاکس و جامعه ی باز متن ایران بر دوش خود حس می کردم سعی خواهم نمود که با اندک توانی که در کار با نرم افزارهای گرافیکی دارم تعهد خود را به این جامعه و طرفداران فرهننگ زیبای کمک و نوع دوستی اش حفظ کنم
و امید دارم که دوستان گرامی نیز در تاپیکی به عنوان آموزش نرم افزار Inkscape SVG vector illustrator با حفظ محوریت موضوع به دوستان خود کمک کنند ، باشد که مطالب ارسالی راه گشای مناسبی جهت کاربرد این نرم افزار گرافیک ترسیمی برای دوستان علاقمند به نرم افزارهای باز متن باشد
مقاله ای کوچک نوشته ام که در آن نحوه ی کار با نرم افزار Inkscape به صورتی ساده و قدم به قدم توضیح داده شده هر چند موضوع آن تکراری است اما این پروژه سوای آنکه با نرم افزار دیگری ارائه شده ، دارای مزایایی است که در متن مقاله به آنها اشاره نموده ام و درضمن سعی داشته ام با پرهیز از موارد حاشیه ای به جنبه های عملی و و کاملا کاربردی آن بپردازم
فعلا آن را در محل دیگری قرار داده ام تا ببینم مدیریت محترم ، و ناظرین چه تشخیص بدهند ( اگر صلاح دانستند در انجمن ها باشد یا اینکه در بخش مقالات )

شاد و پیروز باشید

برای دیدن مقاله به اینجا مراجعه نمایید
Tongue :wink:

آلبرت اینشتن می گفت : سعی نكنید موفق باشید، سعی كنید مفید باشید
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.guilug.org">www.guilug.org</a><!-- w -->
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

پيام هاي اين موضوع
آموزش Inkscape SVG vector - توسط dbkashaf - 2007-05-29, 07:14 PM
پاسخ: آموزش Inkscape SVG vector - توسط sniper - 2007-05-29, 11:11 PM,
[بدون عنوان] - توسط melomane - 2007-05-31, 02:14 AM,
[بدون عنوان] - توسط sniper - 2007-05-31, 02:33 AM,
[بدون عنوان] - توسط mkargar - 2007-05-31, 02:37 AM,
[بدون عنوان] - توسط dbkashaf - 2007-06-03, 02:11 PM,
[بدون عنوان] - توسط mkargar - 2007-06-07, 08:12 PM,
[بدون عنوان] - توسط dbkashaf - 2007-06-11, 03:20 AM,
[بدون عنوان] - توسط مهمان - 2007-06-11, 11:20 PM,