لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساخت آیکون پارسیکس به کمک رسم نمودار
2007-06-30, 08:52 AM,
ارسال : #1
ساخت آیکون پارسیکس به کمک رسم نمو
با سلام.بنده در این مقاله میخواهم با یک مثال، ابزاری کمکی را که میتواند هنگام کار با گیمپ مفید باشد معرفی کنم و ضمنا هدیهٔ ناقابل خودم را هم برای جشن تولد پارسیکس ۱ داده باشم!
kmplot نرم افزار تقریبا کاملی برای رسم نمودارهای دوبعدی است که بطور پیش فرض در openSUSE قراردارد(جزء بستهٔ kdeedu) و برای اوبونتو هم میتوانید از اینجا دانلود کنید:
کد :
[url]http://packages.ubuntu.com/edgy/math/kmplot[/url]
با این نرم افزار میتوان نمودارهای دکارتی، قطبی و حتی پارامتری را رسم کرد. اما در اینجا به خاطر شکل آیکون پارسیکس فقط از نمودارهای قطبی استفاده میکنیم. اگر میخواهید آخر داستان را ببینید حاصل کار ما چیزی شبیه با این خواهد شد:
[عکس : logo-512.th.png]

که البته با آیکون پارسیکس کمی متفتاوت است!
[عکس : parsix-logo-big.th.png]
اما شما میتوانید با انتخاب نمودارهای مختلف اشکال دیگری را هم بدست آورید.
بعد از (نصب و) باز کردن kmplot و قبل از انجام هر کار دیگری، تنظیمات اندکی را انجام میدهیم.
[عکس : Screenshot-KmPlot.th.png]

از منوی Edit گزینه Coordinate Sysrem را انتخاب میکنیم. در پایین پنجره ای که باز میشود علامت ضربدر را از Show labels و Show axes برمیداریم. روی لبه ی Grid کلیک کرده و دکمه رادیویی None را میزنیم و بعد هم OK. حتما میدانید چرا اینکار را میکنیم! چون میخواهیم از پنجره kmplot عکس بگیریم و با gimp ویرایش کنیم.
حال نوبت به رسم نمودار میرسد. از منوی Plot کزینه New Polar Plot را انتخاب میکنیم و در فیلد متنی ظاهر شده معادلهٔ مورد نظر را وارد میکنیم. این قسمت به خودتان بستگی دارد. من با امتحان کردن چند معادله، معادله ای به این فرم را انتخاب کردم:

[عکس : fu_html_m2859d743.th.gif]

در آن فیلد متنی می نویسم
کد :
8sqrt(1-(x/0.4152)^2)
مقادیر ثابت را با توجه به آیکون پارسیکس انتخاب کردم.دقت کنید که برای زاویه(تتا) باید از حرف x استفاده شود.
برای آنکه یکی از پرهای آیکون پارسیکس رسم شود، باید دو مربع Costom Plot... را علامت زده و مقادیر ماکزیمم و مینیمم مناسبی را وارد کنیم. ساده ترین راه روش آزمون و خطاست. مقادیر -50 و 50 جواب میدهند.
حال (بعد از انتخاب رنگ) OK را میزنیم تا نمودار رسم شود. نگران وسطهای شکل نباشید چون بعدا حذف خواهد شد! حالا نوبت پرهای دیگر میرسد. البته شما میتوانید بقیه ی کار را با گیمپ انجام دهید. اما برای آشنایی بیشتر با kmplot سه پر دیگر را همین جا درست میکنیم (در ضمن فکر میکنم با این روش من دقت کارمان هم بیشتر شود.) پس دوباره از منوی Plot گزینهٔ New Polar Plot را انتخاب میکنیم و معادلهٔ
کد :
8sqrt(1-((x-(pi/4))/0.4152)^2)
را برای آن قرار میدهیم تا دوران یافتهٔ شکل قبلی به اندازهٔ 45 درجه (4/pi) را رسم کند. مقادیر ماکزیمم و مینیمم را همان 50- و 50 وارد کرده و پس از انتخاب رنگ، OK را میزنیم. من برای تمام نمودارها یک رنگ را انتخاب کردم.
همین کار را دوبا دیگر با این دو معادله تکرار میکنیم
کد :
8sqrt(1-((x-(pi/2))/0.4152)^2)
8sqrt(1-((x-(3pi/4))/0.4152)^2)
تا نیمی از پرهای آیکون پاسیکس آماده شوند. حال میخواهیم از صفحه نمایش عکس بگیریم و بقیه ی کار را با گیمپ انجام دهیم.
اما قبل از آن شکلمان را ذخیره میکنیم تا شاید بعدا لازم شود. از منوی File گزینهٔ Save را انتخاب کرده و اسم دلخواه را وارد میکنیم تا بصورت یک فایل متنی ساده با پسوند fkt ذخیره شود. فکر میکنم این فایل فقط میتواند با kmplot (و البته هر ویرایشگری) باز شود، اما دقت زیادی دارد چون معادله ها ذخیره میشوند نه پیکسلها. چیزی شبیه به فرمتهای برداری نظیر svg .
حال بسته به اینکه در گیمپ با چه دقت و اندازه ای برای تصویر بخواهیم کار کنیم، پنجرهٔ kmplot را به اندازهٔ دلخواه در می آوریم و با Alt-PrtScr از پنجره(یا با PrtScr از دسکتاپ) عکس میگیریم و آن عکس را با گیمپ باز میکنیم.
[عکس : Screenshot.25a.th.png]
چون در این سایت مقالات متعددی در بارهٔ کار با گیمپ وجود دارد و تمرکز من روی kmplot بود، فعلا بقیه ی کار با خودتان! اما اگر لازم شد میتوانم جزئیات قسمت کار با گیمپ را هم قرار دهم.
لطفا من را از نظرات خود محروم نکنید.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2007-06-30, 10:52 AM,
ارسال : #2
پاسخ: ساخت آیکون پارسیکس به کمک kmp
جالب بود من الان نصبش کردم از روی چیزی که گفتی انجام می دم ببینم چجوری میشه .

[عکس : ehtemam.png]

gimp.ir

forum.gimp.ir
2007-06-30, 11:26 AM,
ارسال : #3
من از این معادله استفاده کردم :
f(x)=3sqrt(2.30-(x/0.4152)^2)

و برای منیمم و ماکسیمم به ترتیب :-20 و 60
----------
به نظر خودم جالب و هیجان انگیز بود اما ساخت یک ایکون با این برنامه خیلی وقت گیر هست البته شاید برای من . ممنون .

[عکس : ehtemam.png]

gimp.ir

forum.gimp.ir
2007-07-01, 05:12 AM,
ارسال : #4
خواهش میکنم!
درسته که این برنامه برای طراحی آیکون چندان مناسب نیست، اما برای طرحهای پیچیده تر ارزش خودشو نشون میده!
قطعا شما که تو کار گرافیک حرفه ای هستی، خیلی میتونه بدردت بخوره. مخصوصا اگه فوت و فن هاشو یاد بگیری و دستت راه بیافته.
مثلا توی اون معادله که گفتم
[عکس : fu_html_m2859d743.th.gif]
دلیلی نداره بجای 1 عدد دیگه ای بذاریم چون میشه از رادیکال بیرون کشید و توی ضریب پشت رادیکال اعمال کرد. اینجوری ماکزیمم r شکل هم مشخصه و بهتره اون رو برابر ماکزیمم x و y در kmplot گذاشت (که بطور پیش فرض 8 هست) تا از فضای پنجره، استفادهٔ بهینه بشه.
یعنی به فرم زیر میشه:
کد :
8sqrt(1-(x/ـــ)^2)
بجای جای خالی هم باید مقداری بذاریم که دو پر مجاور در شعاع مناسبی تقاطع پیدا کنن که با توجه به آیکون پارسیکس تقریبا همون جیزی میشه که گفتم. پس فقط با این فرم معادله زیاد آزادی عمل نداریم.
اما کافیه بجای مجذور کردن و رادیکال گرفتن به توان k و معکوسش برسونیم. مشلا برای 3=k
2007-07-01, 05:39 AM,
ارسال : #5

ببخشید من بودم. ولی لوگین کرده بودم!!!!!! اما ادامهٔ حرفم:
مثلا برای 3=k باید از این دو معادله استفاده کرد
کد :
8(1-(x/0.397)^3)^(1/3)
min: -100
max: 50

8(1-(-x/0.397)^3)^(1/3)
min: -50
max: 50
که هر کدوم نصف یا پر رو میدن. که وقتی با گیمپ پرهای دیگش رو هم درست کردم و سایه زدم اینجوری شد
[عکس : logo-2-512-sh.th.png]
که برعکس قبلی اطرافش کلفت تر از آیکون اصلی پارسیکس میشه. با این حساب بهتره k بین 2 و 3 باشه.
شما اگه خواستید نمودارهای دیگه رو امتحان کنی سعی کن از فرمهای دیگه استفاده کنی. مثلا همونطور که گفتم برای یک k فقط یک تصویر بهینه وجود داره.
در ضمن اگه نتایج کارتون رو هم بذارید خوشحال میشم.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان