لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
2011-01-07, 09:12 PM,
ارسال : #1
درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
خب کم کم سیاستی که ریچارد استالمن در طراحی GPL در دهه ۸۰ پیاده سازی کرد ۳۰ سال بعد در حال جواب دادن است... تبریک به همه دوستداران لینوکس شرکت AMD درایور های کارت گرافیک ATI Radeon 6000 HD رو بصورت اوپن سورس عرضه کرده است... <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODk4OQ">http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... &px=ODk4OQ</a><!-- m -->

یک سوال ممکنه برای دوستان مطرح بشه و اونم اینکه همه ما درایور های AMD ATI و nVidia رو تا حالا همراه سورس کد اصلیشون میدیدیم و موقع نصب جلوی ما کامپایل میشدند. آیا اونا اوپن سورس نبودند؟ جواب خیر است. وجود سورس کد اصلی شرط لازم و نه کافی برای اوپن سورس بودن است. علاوه بر وجود اوپن سورس اصلی حقوق قانونی اعمال تغییرات در سورس کد نیز باید وجود داشته باشد تا به نرم افزار اوپن سورس اطلاق شود. تعریف دقیق اوپن سورس در: http://persian-foss-legal.blogspot.com

موقعی که درایور غیر اوپن سورس ATI نصب می شود و سورس کد را درجا کامپایل میکند بوضوج نام ATI Proprietary Driver به چشم میخورد. ولی این درایور جدید اوپن سورس است...

کم کم به سمت اینکه GPL و سیاست هایی که در طراحی هسته لینوکس (که تولید درایور های غیر اوپن سورس رو برای نویسنده ها بشدت سخت و طاقت فرسا و بعضا غیر ممکن میکند) به نتیجه برسیم نزدیک میشویم و رویای Richard Stallman بزرگ در حال تعبیر شدن است...

در خبر ها هم بود که شرکت Intel محصولی آماده کرده بود ولی چونکه هنوز درایور اوپن سورس لینوکسیش آماده نشده بود اونو به بازار عرضه نکرده بود...

آیا میدانستید GPL نویسنده نرم افزار ها رو مجبور به دادن سورس کدشون میکنه؟؟ آیا میدونستید خیلی از توابع کتابخانه سیستم GNU (که در گنو/لینوکس است) تحت مجوز LGPL منتشر نشده اند بلکه تحت مجوز GPL منتشر شده اند و برای استفاده از خدمات سیستم قانونا مجبور به دادن سورس کد هستید؟ آیا میدونستید هسته لینوکس دارای این ویژگی است که دسترسی loadable modules های دارای مجوز غیر GPL رو به بعضی خدمات هسته طی تماس های سیستمی Linux System Calls محدود میکنه؟ ... خلاصه به زور باید سورس کد را داد... زنده باشد Richard Stallman و GPL...
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-01-07, 10:26 PM,
ارسال : #2
پاسخ: درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
مبارکه
مخصوصا برای ایرانی ها که سایت nvidia ما را تحریم هم کرده است
وقت اینه که کارت گرافیک عوض کنیم البته فکر کنم اون کارت گرافیک یخورده گرون باشه
2011-01-07, 10:54 PM,
ارسال : #3
شرکت AMD خودش یکی از بزرگتریم اسپانسرهای محصولات اپن سورس است..من تعجب میکنم که چرا انقدر دیر تصمیم به این کار گرفته!!
2011-01-07, 11:56 PM,
ارسال : #4
عالیه،زندگی یعنی آزادی
میگم راستی این nvidia ایران را تحریم کرده!!؟؟؟؟؟سایتش که باز نمیشه!؟حتی با تونل هم امتحان کردم!جریان چیه!؟؟

[عکس : fedorafans.com.jpg]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-01-08, 08:15 AM,
ارسال : #5
والا من یه کارت 9300 دارم که اشکم دراومد تا توی xen نصبش کنم و آخرش هم نشد.درایور لینوکسیشم آخر مشنگ بازی بود .کلا بیخیال محیط گرافیکی xenدر debian squeeze شدم.قربون همون محیط ترمینال بشم من الاهی
2011-01-08, 08:05 PM,
ارسال : #6
شرکتهای intel و amd قبلا هم ادعای ارائه درایور opensource را داشتند ولی بعد از یک مدت (که جنسهاشون را رد کردند) معلوم شد ادعاشون الکی بوده!
2011-01-08, 09:24 PM,
ارسال : #7
حالا مگه چه اشکالی داره درایورهای open source ارائه کنند؟
مگه اتفاقی می افته؟ یا از قابلیتهای محصولشون کم میشه؟
2011-01-08, 09:45 PM,
ارسال : #8
نه فقط میترسن دستشون برای شرکت رقیب رو بشه
2011-01-08, 10:29 PM,
ارسال : #9
Re: پاسخ: درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
Anonymous نویسنده :والا من یه کارت 9300 دارم که اشکم دراومد تا توی xen نصبش کنم و آخرش هم نشد.درایور لینوکسیشم آخر مشنگ بازی بود .کلا بیخیال محیط گرافیکی xenدر debian squeeze شدم.قربون همون محیط ترمینال بشم من الاهی

آقا یه چیزی. درایور رو نباید روی کامپیوتر های مجازی نصب کنی ها... روی کامپیوتر های مجازی باید درایور سیستم مجازی رو بریزی! کامپیوتر مجازی یه سیستم جدید دیگه است که درایورهاش به کامپیوتر اصلی ربطی ندارن...

البته من با virtualbox و kvm عمل full virtualization رو انجام میدم... شاید در paralell virualization اینطوری نباشه!

همیشه پیشگام ... همیشه بهترین ... همیشه فدورا
http://persian-foss-legal.blogspot.com
http://www.tesla-sanat.com
2011-01-09, 07:03 AM,
ارسال : #10
پاسخ: Re: پاسخ: درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
ممنون از راهنماییت اما من قصد دارم در dom0 درایور را نصب کنم و نه روی domU.و البته domU اصلا guest نیست بلکه host است.پس کاملا در تعامل با سخت افزار فیزیکی سیستم است..اصلا راه دوری نرو ..گرچه حتی نتونستم روی دبیان lenny نصب کنمش.وقتی درایوری را که با vpn از سایت nvidia دانلود کردم را خواستم نصب کنم میره به سایت nvidia یک سری کتابخانه را دانلود کنه که بخاطر عدم دسترسی ایرانیا به سایت کلا خطا میده و بی خیال میشه..اینم از درایور های شرکت nvidia که برای ایرانیا تحریمه...
حوصله بحثهای سیاسی را هم اصلا دیگه ندارم که چرا با به این حقارت دچار شدیم..
2011-01-09, 07:05 AM,
ارسال : #11
پاسخ: Re: پاسخ: درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
شخصیت ما در جهان خورد شده...هیچ بحثی هم درش نیست.
2011-01-09, 07:32 AM,
ارسال : #12
Re: پاسخ: Re: پاسخ: درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
Anonymous نویسنده :ممنون از راهنماییت اما من قصد دارم در dom0 درایور را نصب کنم و نه روی domU.و البته domU اصلا guest نیست بلکه host است.پس کاملا در تعامل با سخت افزار فیزیکی سیستم است..اصلا راه دوری نرو ..گرچه حتی نتونستم روی دبیان lenny نصب کنمش.وقتی درایوری را که با vpn از سایت nvidia دانلود کردم را خواستم نصب کنم میره به سایت nvidia یک سری کتابخانه را دانلود کنه که بخاطر عدم دسترسی ایرانیا به سایت کلا خطا میده و بی خیال میشه..اینم از درایور های شرکت nvidia که برای ایرانیا تحریمه...
حوصله بحثهای سیاسی را هم اصلا دیگه ندارم که چرا با به این حقارت دچار شدیم..

آهان پس مشکل دانلوده. آقا یه چیزی. نصب کننده این درایور ها معمولا یک shell script است یا با perl نوشته شده. نمیشه همونطور که فایل اصلیش رو دانلود کردی تمام فایلهای دیگه که میخاد رو هم دانلود کنی بعد نصب کننده رو دستکاری کنی که بجای دانلود از فایل های محلی استفاده کنه؟ سوییچ های نصب کننده رو بررسی کردی؟

همیشه پیشگام ... همیشه بهترین ... همیشه فدورا
http://persian-foss-legal.blogspot.com
http://www.tesla-sanat.com
2011-01-09, 10:33 AM,
ارسال : #13
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: درایور های اوپن سورس کارت گرافیک ATI توسط AMD
نکته جالبی بود...باید ببینم اینی که میگی چطوریه.اما خود فایلهای درایور nvidia با پسوند sh ساخته شده.فکر کنم بشه...

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان