لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی دبیان 6 اسکوییز
2011-03-02, 05:01 AM,
ارسال : #21

Anonymous نویسنده :driverحالا که به عشق free بودن ۱۰۰% هم گرفتار شده چیزی باقی‌ نمیماند. اما redhat برای سخت افزار‌های خاص مثل کارت‌های SCSI درایور خاص ارائه میدهد ... این‌ها از زمین تا آسمان با هم فرق می‌‌کنند.

در مورد اطمینان شما به mailing list‌ها دارم تصور می‌کنم که سرور یک بانک را با debian تنظیم کرده اید (تصور محال در جهان هستی‌) و برای یک مشکل در حال نوشتن سوال خود هستید در حالیکه شب ساعت ۳ است یا اینکه ۱۰ دقیقه مانده به اینکه بانک باز شود!
دبیان یک Repository به نام non-free داره که بسته‌های غیر آزاد رو در اون قرار میده. اگر درایور کارت SCSI خاصی رو لازم دارید که Redhat ارائه میکنه، و در دبیان نیست، بیان کنید، بهتون راه حل مشکلتون رو نشون میدیم.

مسلما کسی که پشتیبانی یک بانک رو به عهده میگیره باید اون سواد رو داشته باشه که خودش در Mailing Listها به دیگران کمک کنه، و میتونه مشکل خودش رو حل کنه. آنچنان تصور محالی هم نیست Smile

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-03-02, 06:07 AM,
ارسال : #22
Re: پاسخ: بررسی دبیان 6 اسکوییز
Anonymous نویسنده :debian انتخاب اول من نخواهد بود چون:

۱-بسته‌های نرم افزاری آن درست با هم هماهنگ نشده اند و این چه در desktop و چه در server‌ها مشکل ایجاد می‌کند.

۲-installer آن که بعد از مدت‌ها بصورت گرافیکی ارائه شده کامل نیست و مشکل دارد.

۳-نسخهٔ stable debian دیر به دیر و بدون برنامه منتشر میشود.

۴-debian برای سخت افزار‌های خاص driver خاص ندارد.

۵-debian پشتیبانی‌ رسمی‌ ندارد.

۶-برخی‌ بسته‌های آن بسیار قدیمی‌ هستند.

۷-بسیاری بسته‌های نرم افزاری ارائه شده debian کار نمیکنند و این ادعای داشتن بزرگترین مخازن نرم افزاری آن را هم زیر سوال میبرد!

۸-برخی‌ تنظیمات و مسیر‌های اختصاصی ایجاد شده برای debian کار‌ها را سخت میکنند.

۹-نسخهٔ stable debian هم واقعاً ایستا نیست و مشکل ایجاد می‌کند.

۱۰-سال هاست که debian در بخش networking مشکل دارد که رفع نشده.

۱۱-debian کتاب و مستندات ندارد بجز حداکثر ۳ کتاب و مقداری مقاله.

....
مسلما شما در انتخاب توزیع مختارید، ولی خوب من به این مشکلاتی که میگید بر نخوردم.
۱) من تا الان به مشکلی بر نخوردم. اگر شما به بسته خاصی برخوردید که مشکلی توی هماهنگی داره بگید کدوم بسته‌ها درست هماهنگ نشدند، اونها رو ثبت میکنیم که برطرف بشند.
۲) البته من نصاب گرافیکی رو تنها چندبار برای تست استفاده کردم، و فکر کنم اکثر افراد از نصاب متنی استفاده میکنند. ولی خوب دقیقا چه مشکلی داره؟ من تا الان توی نصب هم به مشکلی بر نخوردم.
۳) من خودم با این روش موافقم (حداقل برای سرور)، و با اینکه بر اساس زمان یک توزیع انتشار پیدا کنه مخالفم. توی این روش باگ‌ها به حداقل میرسند، و به‌روزرسانی‌های امنیتی هم همیشه Backport میشند، در نتیجه مشکلی با زمان انتشار توزیع ندارم. چیزی که مهمه داشتن یک توزیع پایدار با کمترین مشکلات موجوده.
۴) توی این مورد هم تا الان مشکلی نداشتم، و چیزهایی که لازم داشتم اکثرا در خود بسته‌های Debian بوده. سخت‌افزار خاصی مدنظرتون هست ؟
۵) یکی از دلایلی که من Debian رو دوست دارم بخاطر مردمی بودن اون هست. دلیلش هم اینه که یک شرکت تجاری پشت اون نیست که سیاست‌های اون رو مشخص کنه، و توسعه‌دهندگان خودشون تصمیم‌گیرنده هستند، و میدونم با یک تغییر توی شرکت تجاری، مثلا چیزی که برای OpenSolaris پیش اومد، همه چیز تغییر نمیکنه. ثباتی که در توزیع‌های مردمی مثل Debian یا Gentoo هست رو نمیشه در توزیع‌های تجاری پیدا کرد.
۶) درسته، ولی بسته‌های پرکاربرد عموما قدیمی نیستند، و چون بروزرسانی‌های امنیتی روشون اعمال میشه، توی سرور مشکل‌ساز نیستند. البته تعدادی بسته هم هستند که شاید نیاز باشه از آخرین ورژن اونها استفاده کنیم که از Backport‌ها استفاده میکنم، یا اینکه خودم یک بسته از آخرین نسخه میسازم که زمان زیادی هم نمیبره.
۷) برای من تا الان پیش نیامده که بسته‌ای کار نکنه. گاهی ممکنه که پیش‌نیاز اون بسته جا افتاده باشه، یا بخاطر اینکه کار اصلی بسته نبوده اسم بسته جزو پیش‌نیازها نبوده و در بسته‌های پیشنهادی بیان شده که با نصب اون بسته کارایی کامل رو خواهید داشت. ممنون میشم بسته‌هایی که میشناسید و کار نمیکنند رو نام ببرید، حداقل میشه اونها معرفی کرد که مشکلشون حل بشه.
۸) من یک Debian کار هستم، و فکر میکنم که همه تنظیمات و آدرس‌ها دقیقا همونطوری هستند که باید باشند، و تا الان احساس سختی‌ای نکردم. یک مثال بزنید که دقیقا چه چیزی کارتون رو سخت کرده.
۹) در کجا ناپایداری داشتید ؟ توی نسخه Stable من تا الان مشکل ناپایداری نداشتم، حداقل توی سرورها.
۱۰) اگر واقعا مشکلی باشه، پس باید تا الان حداقل چندین بار ریپورت شده باشه. ممنون میشم شماره باگش رو بگید، یا اگر خودتون جایی ریپورت کردید لینکش رو بدید. مسلما تا وقتی که توسعه‌دهندگان مشکلی نداشته باشند، و کسی هم مشکلی رو بیان نکنه، یا مشکلی نیست، یا چیز کاملا بی‌اهمیتی است که کسی بیان نکرده، و نیازی هم به رفع اون نداشته.
۱۱) به نظر من مستنداتی که داخل پکیج‌ها هستند، و چیزهای که داخل سایت Debian هست کاملا کافیه، و بقیه اطلاعاتی که افراد نیاز دارند مبتنی بر توزیع خاصی نیست. مسلما من وقتی بخوام یک LDAP سرور راه بندازم نیازی به یک کتاب برای راه‌اندازی LDAP توی Debian ندارم، و مستقیم مستندات چیزی مثل OpenLDAP رو میخونم. وابسته به توزیع خاصی هم نیستم و برام فرقی نمیکنه توزیعی که باهاش کار میکنم Debian هستش، Ubuntu هست، CentOS هست یا Redhat Enterprise، چون بسته به درخواست مشتری‌ها مجبورم با همه این توزیع‌ها کار کنم. اگر دنبال کتابی هستید که بگه دقیقا در یک توزیع خاص چی بنویسید تا یک سرویس خاص
رو راه بندازید، بدونید که دارید راه اشتباهی رو میرید، و ممکنه با هر تغییر اون روش دیگه کار نکنه، و همواره وابسته به دیگران خواهید بود تا مشکلتون رو حل کنند.

وب‌سایت شخصی من
2011-03-02, 07:44 AM,
ارسال : #23

Anonymous نویسنده :
Anonymous نویسنده :
نقل قول :۴-debian برای سخت افزار‌های خاص driver خاص ندارد.

4-درایور ها توسط توزیع های لینوکس تهیه نمیشوند بلکه شما در دنیای اوپن سورس هستید و این مساله توسط تیم توسعه کرنل دنبال میشود. این عبارت صحیح تر است: بعضی درایور ها در توزیع دبیان آماده نیستند. دلیلیش هم چیز دیگری است. تیم دبیان کلیه درایور های غیر آزاد را از کرنل حذف میکند.
5-نداشتن پشتیبانی رسمی به معنی لنگ ماندن کار شما نیست. بلکه MAILING LIST های دبیان خیلی سریع تر و بهتر از پشتیبانی تلفنی REDHAT جواب شما را میدهند.

خیر دوست عزیز!

driver‌های کرنل آقای توروالدز هم free هستند و ایشان همهٔ آن‌ها را "با اجازه" اضافه کرده و یک دلیل نرفتن به GPLv۲ هم همین بود که باید ۳۵۰۰۰ اجازه را مجددا بررسی میکرد. debian بطور کلی‌ قدرت مانوری در مورد سخت افزار‌ها ندارد و از درایور‌های موجود استفاده می‌کند و حالا که به عشق free بودن ۱۰۰% هم گرفتار شده چیزی باقی‌ نمیماند. اما redhat برای سخت افزار‌های خاص مثل کارت‌های SCSI درایور خاص ارائه میدهد ... این‌ها از زمین تا آسمان با هم فرق می‌‌کنند.

در مورد اطمینان شما به mailing list‌ها دارم تصور می‌کنم که سرور یک بانک را با debian تنظیم کرده اید (تصور محال در جهان هستی‌) و برای یک مشکل در حال نوشتن سوال خود هستید در حالیکه شب ساعت ۳ است یا اینکه ۱۰ دقیقه مانده به اینکه بانک باز شود!

دوست عزیز بعد از حرفه ای تر شدن شما و گذشتن از یک نقطه خاص مهارت، شما وابستگی زیادی به یک توزیع خاص نخواهید داشت. درایور های توزیع های لینوکس یکی هستند و کرنل مشترکی دارند (حال با ورژن های مختلف) و بعضی درایور ها توسط توزیع کامپایل شده و بعضی ها نشده. بعد از حرفه ای تر شدنتان درخواهید یافت که منتقل کردن حتی یک درایور خاص از یک توزیع به توزیع دیگر امری کم هزینه است و خیلی دشوار نیست. خیلی تفاوت دارد با انتقال یک درایور به سیستم عامل یا کرنل دیگر.

یک admin حرفه ای که در بانک کار میکند نباید ساعت 2 نصفه شب لنگ مسایلی در حد مطرح شدن در mailing list یا پرس و جوی تلفنی بماند. بلکه اگر تغییرات major در سیستم خود میخواهند بدهند باید از ماه ها قبل برنامه ریزی کنند و بعد عمل کنند تا نصفه شب لنگ نمانند.
2011-03-02, 10:37 AM,
ارسال : #24

اصلا این مسئله که گفتید در دبیان درایورهای مورد نظر ممکن است پشتیبان نشود جای تامل دارد.نیاز نیست خودتونو بکشید.کافیه قبل از خرید اطمینان داشته باشید که سخت افزار شما در لینوکس خوب کار میکند یا خیر.یک سوال:وقتی میخواهید لپتاپ بخرید اول میخرید و بعد دنبال پشتبانی میگردید؟!! یا اول بررسی میکنید که در لینوکس مورد نظر شما این لپتاپ خوب کار میکند و ۱۰۰درصد کار میکندیا خیر...انتخاب با شماست
2011-03-02, 10:44 AM,
ارسال : #25

Anonymous نویسنده :
Anonymous نویسنده :
Anonymous نویسنده :
نقل قول :۴-debian برای سخت افزار‌های خاص driver خاص ندارد.

4-درایور ها توسط توزیع های لینوکس تهیه نمیشوند بلکه شما در دنیای اوپن سورس هستید و این مساله توسط تیم توسعه کرنل دنبال میشود. این عبارت صحیح تر است: بعضی درایور ها در توزیع دبیان آماده نیستند. دلیلیش هم چیز دیگری است. تیم دبیان کلیه درایور های غیر آزاد را از کرنل حذف میکند.
5-نداشتن پشتیبانی رسمی به معنی لنگ ماندن کار شما نیست. بلکه MAILING LIST های دبیان خیلی سریع تر و بهتر از پشتیبانی تلفنی REDHAT جواب شما را میدهند.

خیر دوست عزیز!

driver‌های کرنل آقای توروالدز هم free هستند و ایشان همهٔ آن‌ها را "با اجازه" اضافه کرده و یک دلیل نرفتن به GPLv۲ هم همین بود که باید ۳۵۰۰۰ اجازه را مجددا بررسی میکرد. debian بطور کلی‌ قدرت مانوری در مورد سخت افزار‌ها ندارد و از درایور‌های موجود استفاده می‌کند و حالا که به عشق free بودن ۱۰۰% هم گرفتار شده چیزی باقی‌ نمیماند. اما redhat برای سخت افزار‌های خاص مثل کارت‌های SCSI درایور خاص ارائه میدهد ... این‌ها از زمین تا آسمان با هم فرق می‌‌کنند.

دوست عزیز بعد از حرفه ای تر شدن شما و گذشتن از یک نقطه خاص مهارت، شما وابستگی زیادی به یک توزیع خاص نخواهید داشت. درایور های توزیع های لینوکس یکی هستند و کرنل مشترکی دارند (حال با ورژن های مختلف) و بعضی درایور ها توسط توزیع کامپایل شده و بعضی ها نشده. بعد از حرفه ای تر شدنتان درخواهید یافت که منتقل کردن حتی یک درایور خاص از یک توزیع به توزیع دیگر امری کم هزینه است و خیلی دشوار نیست. خیلی تفاوت دارد با انتقال یک درایور به سیستم عامل یا کرنل دیگر.

یک admin حرفه ای که در بانک کار میکند نباید ساعت 2 نصفه شب لنگ مسایلی در حد مطرح شدن در mailing list یا پرس و جوی تلفنی بماند. بلکه اگر تغییرات major در سیستم خود میخواهند بدهند باید از ماه ها قبل برنامه ریزی کنند و بعد عمل کنند تا نصفه شب لنگ نمانند.

کار‌های من جز با RedHat Enterprise و IBM AIX و Solrais حل نمیشن و شما خیلی‌ کارت درسته که با حساب کردن روی debian و یا سایر اسباب بازی‌های موجود میتونی‌ قرار داد ببندی. ایول

آره admin بانکی‌ که شما باشین وقتی‌ ۳ شب بعد از یک backup سنگین درایور کارت شبکش ارور داد خودش استینشو بالا میزانه و همونجا رفع خطا میکنه و یا اصلا دستشو میگیره زیر جریان data تا صبح که بچه‌ها بیان یه فکری بشه. یا از قبل فکرشو کرده و یک کارت شبکه دیگه خریده و همونجا عوض میکنه ولی‌ نمیدونم زمان ۲۰ ثانیه تا ۵ دقیقه وقفه رو کی‌ جواب میده!!
2011-03-02, 10:51 AM,
ارسال : #26

Anonymous نویسنده :اصلا این مسئله که گفتید در دبیان درایورهای مورد نظر ممکن است پشتیبان نشود جای تامل دارد.نیاز نیست خودتونو بکشید.کافیه قبل از خرید اطمینان داشته باشید که سخت افزار شما در لینوکس خوب کار میکند یا خیر.یک سوال:وقتی میخواهید لپتاپ بخرید اول میخرید و بعد دنبال پشتبانی میگردید؟!! یا اول بررسی میکنید که در لینوکس مورد نظر شما این لپتاپ خوب کار میکند و ۱۰۰درصد کار میکندیا خیر...انتخاب با شماست

هیچ سخت افزار شبکه یا سرور اساسی‌ نیست که debian روش باشه بصورت استاندارد عزیز..اینو میدونستی؟! حالا نکشی خودتو ها..y
2011-03-02, 12:04 PM,
ارسال : #27

نقل قول :هیچ سخت افزار شبکه یا سرور اساسی‌ نیست که debian روش باشه بصورت استاندارد عزیز..اینو میدونستی؟! حالا نکشی خودتو ها..
نظر نسنجیده !
http://www.debian.org/partners/
حتی اگه درست گفته باشم همین دوسال پیش بود که wikipedia تمام سرورهاشو به Ubuntu مهاجرت داد .
این هم خبرش :
http://www.cyberciti.biz/tips/wikipedia-...linux.html
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-03-02, 01:28 PM,
ارسال : #28

راستش احساس کردم همه یا دفاع کردند یا شکایت. من اینجا می خوام فقط اطلاع رسانی کنم به جای اینکه چیزی را رد کنم یا قبول کنم:
اول از همه می رم سر مشکلاتی که دوست مهمان مطرح کرده بود:
۱- این مورد صحت داره و در بعضی از بسته ها maintainer ها و یا همان نگهدارنده ها درست عمل نمی کنند. این موضوع از همان بزرگ شدن این مجموعه ناشی می شود.
کمکی که شما می تونید انجام دهید گزارش این کمکاری هاست. در صورتی که خودتون نمی تونید این کار را بکنید اینجا (منظورم این انجمن)اعلام کنید تا من یا دوستان دیگر
پیگیری کنند تا موضوع گزارش بشه

۲- در مورد نصاب گرافیکی: این نصاب در این نسخه قرار بود حذف بشه. ولی هنوز هست. این نصاب هدف اصلی تیم توسعه نیست و فقط برای رفع کتی موجود. و همونطور که گفتم خودشون هم
می خواستند حذفش کنند. نمی دونم چرا نشد

۳- این هم درسته ولی از این نسخه به بعد تصمیم گرفتند که منظم تر منتشر کنند. ولی با توجه به شعارشون «کی منتشر می شه؟ هر موقع آماده باشه.» باز تاخیر هایی خواهد بود

۴- در مورد driver ها: دوستی گفته بود که همه درایور های توی کرنل آزاد هستند که اینطور نیست. درایور های مجانی هستند ولی آزاد به آن صورت که چهار اصل آزادی را داشته باشند نیست
به همین دلیل این موضوع با DFSG یا همان «راهنمای نرم‌افزار آزاد دبیان» که من در اینجا <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.debian.org/social_contract.fa.html">http://www.debian.org/social_contract.fa.html</a><!-- m --> ترجمه اش هم کردم منافات داره . این موضوع از این نسخه به طور جدی پیگیری شده و تمام
درایور های غیر آزاد به بخش non-free منتقل شده است. در صورتی که نیاز دارید در هنگام نصب این درایور ها در دسترس باشد روشهای توسط خود دبیان پیشنهاد شده که می تونید سی دی
مناسب خودتون را بسازید و آنها به سی دی اضافه کنید.

۵- این موضوع هم درست است. قرار نیست هیچ وقت هم داشته باشد. ولی یک سری از شرکت کوچک هستند که قرار دادهایی در این زمینه می بندند . که تا اونجایی که من دیدم بیشتر محلی
هستند و دست ما بهشون نمی رسه

۶- این که هست و همانطور که دوستان گفتند می تونید از مخازن دیگر مانند backport و multimedia استفاده کنید

۷- جواب این مورد با مورد ۱ مشابه است

۸- در این مورد احتمالا شما با توزیع های rpm ای کار با لینوکس را شروع کرده اید. چون من همین حس را به ردهت دارم. ولی در کل مسیر ها
در دبیان بر مبنای lsb است. معمولا توزیع های دیگر این استاندارد را با توجه به صلاحدید خودشون زیاد تغییر می دند

۹- در این مورد واقعا نظری ندارم چون فقط از دبیان استفاده می کنم. همه جا روی لپ تاپ روی دسکتاپ و روی سرور

۱۰- در مورد شبکه و مشکلی که در پست های بعدی گفته بودید من همین مشکل را با اسکریپت های ردهت تجربه کردم . علاوه بر اون اسکریپت
ردهت مشکلات دیگری هم دارد که از حوصله این بحث خارجه. این مشکل ذاتی اسکریپت هست که در صورت قطع session کار متوقف می شود.
البته ssh دارای یک خاصیت است که اگر تنظیمات ip عوض نشده باشد مجددا session را بازیابی می کند. ولی اگر ip یکی از دوطرف عوض بشه همه
چی از دست می ره. برای جلوگیری از این کار از screen استفاده کنید.
در مورد مشکل iptables: در دیبان اسکریپت فایروال نداریم اگه خودتون دارید آن را ایجاد می کنید باید مشکلی را به شکلی که می گم حل کنید
در توزیع های دیگه مثل ردهت دیدم برای حل این موضوع پس از پاک کردن کامل رول ها ماژولهای iptables را هم unload می کنند. شما هم این کار
را بکنید.

۱۱- در این مورد هم درست است هم نه. کتاب نداریم ولی مستندات فوق العاده ای در سایت و ویکی دبیان موجود هست که مشابه آن را هیچ کجا
پیدا نمی کنید. البته این را هم اضافه کنم که جدیدا کتابهای oreilly در کتاب هاش برای آوردن نمونه و مثال بسیار از محیط دبیان استفاده میکنه و دوره lpic هم که دبیان توش جدیه Wink

در کل امیدوارم موضوعات را درست برداشت کرده باشم و جواب مناسب به شما داده باشم

Don't bother, we're using GNU/Linux everywhere, even there Big Grin
Linuxmotto
گروه کاربران لینوکس اصفهان
2011-03-02, 03:49 PM,
ارسال : #29

mah454 نویسنده :
نقل قول :هیچ سخت افزار شبکه یا سرور اساسی‌ نیست که debian روش باشه بصورت استاندارد عزیز..اینو میدونستی؟! حالا نکشی خودتو ها..
نظر نسنجیده !
http://www.debian.org/partners/
حتی اگه درست گفته باشم همین دوسال پیش بود که wikipedia تمام سرورهاشو به Ubuntu مهاجرت داد .
این هم خبرش :
http://www.cyberciti.biz/tips/wikipedia-...linux.html

واای چه افتخار بزرگی‌!!! مجموع ۱۰ تا سرور web رفتن به طرف ubuntu..
2011-03-02, 05:21 PM,
ارسال : #30

اینجا یه گزارش از نفوذ به سرور دبیان نوشته
هر چند هکر تونسته به یکی از سیستم های دبیان نفوذ کنه ولی از این توزیع لینوکسی خیلی تعریف میکنه
حرف حقیقت را باید از هکر ها شنید
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.shabgard.org/forums/showthread.php?t=8189">http://www.shabgard.org/forums/showthread.php?t=8189</a><!-- m -->
2011-03-02, 05:47 PM,
ارسال : #31

نقل قول :واای چه افتخار بزرگی‌!!! مجموع ۱۰ تا سرور web رفتن به طرف ubuntu..
میگم شما اون عدد 400 رو ندیدید ! تازه فقط از یک شرکت ... !
در ضمن مشکل فایروال رو هم توی این پست پیگیری کنید :
http://www.technotux.org/html/PNphpBB2-v...tml#143255

Debian GNU/Linux System Administrator
2011-03-02, 08:33 PM,
ارسال : #32

mah454 نویسنده :
نقل قول :واای چه افتخار بزرگی‌!!! مجموع ۱۰ تا سرور web رفتن به طرف ubuntu..
میگم شما اون عدد 400 رو ندیدید ! تازه فقط از یک شرکت ... !
در ضمن مشکل فایروال رو هم توی این پست پیگیری کنید :
http://www.technotux.org/html/PNphpBB2-v...tml#143255

شما مو رو میبینی‌ و من پیچش مو رو. ضمنا مگر debian فایروال داره؟!
2011-03-02, 08:38 PM,
ارسال : #33

نقل قول :مگر debian فایروال داره؟!
بیخیال داداش !
من یکی دیگه کم آوردم !

Debian GNU/Linux System Administrator
2011-03-02, 08:56 PM,
ارسال : #34

Anonymous نویسنده :آره admin بانکی‌ که شما باشین وقتی‌ ۳ شب بعد از یک backup سنگین درایور کارت شبکش ارور داد خودش استینشو بالا میزانه و همونجا رفع خطا میکنه و یا اصلا دستشو میگیره زیر جریان data تا صبح که بچه‌ها بیان یه فکری بشه. یا از قبل فکرشو کرده و یک کارت شبکه دیگه خریده و همونجا عوض میکنه ولی‌ نمیدونم زمان ۲۰ ثانیه تا ۵ دقیقه وقفه رو کی‌ جواب میده!!
چنین مشکلات سخت‌افزاری‌ای که کارت شبکه ارور بده اگر توی Debian باشه، توی Redhat هم هست، چون وابسته به توزیع نیست، بلکه وابسته به کرنل هستش. اگر با ساپورت Redhat هم تجربه‌ای داشته باشید میدونید که معجزه نمیکنند، و کار اونها هم زمانبر هستش، و مسلما بیشتر از ۵ دقیقه زمان میبره.

در ضمن دوست عزیز، کمی در مورد Failover اطلاعات داشته باشید متوجه میشید که در این مواقع یک سرور Slave میذارند که اگر مشکلی برای سرور اصلی پیش اومد، سرور دوم جوابگو باشه، و اون وقفه ۵ دقیقه هم پیش نمیاد.

وب‌سایت شخصی من
2011-03-02, 09:01 PM,
ارسال : #35

نقل قول :شما مو رو میبینی‌ و من پیچش مو رو. ضمنا مگر debian فایروال داره؟!

شما با یک مقدار تجربه بیشتر و سعی و تلاش متوجه میشوید که تفاوت توزیع های لینوکس در آن حدی که شما تصور میکنید نیست. علی الخصوص همگی از یک کرنل مشترک استفاده میکنند و مسایلی مثل وجود فایروال و ... کاملا بین توزیع ها مشترک است. تمامی توزیع های فعلی لینوکس دارای فایروال iptables تعبیه شده داخل کرنل هستند و بین redhat و debian تفاوتی نیست.
2011-03-02, 09:31 PM,
ارسال : #36

Anonymous نویسنده :

شما با یک مقدار تجربه بیشتر و سعی و تلاش متوجه میشوید که تفاوت توزیع های لینوکس در آن حدی که شما تصور میکنید نیست. علی الخصوص همگی از یک کرنل مشترک استفاده میکنند و مسایلی مثل وجود فایروال و ... کاملا بین توزیع ها مشترک است. تمامی توزیع های فعلی لینوکس دارای فایروال iptables تعبیه شده داخل کرنل هستند و بین redhat و debian تفاوتی نیست.

چطور debian بعد از سال‌ها یک script درست و حسابی‌ برای iptables در کرنل نداره؟؟؟!!! چطور route‌ها در آن مرتب میپرند و توانایی مدیریت چند کارت شبکه را با هم ندارد؟! چطور...؟! چطور..؟

به نظر من "debian گوشت بیهوده‌ای است که اطراف کرنل میروید".
2011-03-02, 09:36 PM,
ارسال : #37

MASoft نویسنده :
Anonymous نویسنده :آره admin بانکی‌ که شما باشین وقتی‌ ۳ شب بعد از یک backup سنگین درایور کارت شبکش ارور داد خودش استینشو بالا میزانه و همونجا رفع خطا میکنه و یا اصلا دستشو میگیره زیر جریان data تا صبح که بچه‌ها بیان یه فکری بشه. یا از قبل فکرشو کرده و یک کارت شبکه دیگه خریده و همونجا عوض میکنه ولی‌ نمیدونم زمان ۲۰ ثانیه تا ۵ دقیقه وقفه رو کی‌ جواب میده!!
چنین مشکلات سخت‌افزاری‌ای که کارت شبکه ارور بده اگر توی Debian باشه، توی Redhat هم هست، چون وابسته به توزیع نیست، بلکه وابسطه به کرنل هستش. اگر با ساپورت Redhat هم تجربه‌ای داشته باشید میدونید که معجزه نمیکنند، و کار اونها هم زمانبر هستش، و مسلما بیشتر از ۵ دقیقه زمان میبره.

در ضمن دوست عزیز، کمی در مورد Failover اطلاعات داشته باشید متوجه میشید که در این مواقع یک سرور Slave میذارند که اگر مشکلی برای سرور اصلی پیش اومد، سرور دوم جوابگو باشه، و اون وقفه ۵ دقیقه هم پیش نمیاد.

کی‌ از redhat صحبت کرد؟ اگر شخصاً redhat رو به عنوان یک استاندارد قبول دارید که اصلا از debian استفاده نکنید و اگر نه خود debian باید قابلیت پاسخ به مشکلات را داشته باشد.

در شرایط مختلف در HA هم مشکل ایجاد می‌‌شود. و همه جا HA نیست دوست عزیز. مثال بانک کلی‌ است.
2011-03-02, 09:42 PM,
ارسال : #38

نقل قول :چطور..؟ چطور...؟! چطور..؟

جواب این سوال این است: اطلاعات ناقص شما راجع به لینوکس.

نقل قول :چطور debian بعد از سال‌ها یک script درست و حسابی‌ برای iptables در کرنل نداره؟؟؟!!! چطور route‌ها در آن مرتب میپرند و توانایی مدیریت چند کارت شبکه را با هم ندارد؟!

اصولا اسکریپتی برای iptables و route ها نباید وجود داشته باشد و اصولش این است که جداول iptables و routing table ها بعد از هربار ریست شدن پاک شوند. شما باید تنظیمات خودتان را در یک اسکریپت فوق العاده ساده قرار دهید. این را که در هر کتاب و کتابچه و howto نوشته اند...

نقل قول :به نظر من "debian گوشت بیهوده‌ای است که اطراف کرنل میروید".

چه شما خوشتان بیاید چه نیاید debian توزیع فوق العاده مطرحی است... ابزار های debian پرکاربردترین ابزار های لینوکس هستند. مثلا سیستم alternatives که حتی در redhat نیز هست از debian آمده. و و و و .... سیستم debian اصولا اساس و پایه و بنیان گنو/لینوکس است.

توزیع دبیان شاید پیشروترین در تکنولوژی و فناوری باشد. بسیاری از ابداعات فوق العاده عجیب و غریب از دبیان آمده. مثل هماهنگ سازی هسته freebsd با gnu userland که خیلی تکنولوژی ها مثل dtrace و zfs و پایداری فوق العاده bsd ها رو به کاربران سابق لینوکس عرضه کرده.
2011-03-02, 10:14 PM,
ارسال : #39

Anonymous نویسنده :
Anonymous نویسنده :

چطور debian بعد از سال‌ها یک script درست و حسابی‌ برای iptables در کرنل نداره؟؟؟!!! چطور route‌ها در آن مرتب میپرند و توانایی مدیریت چند کارت شبکه را با هم ندارد؟! چطور...؟! چطور..؟

به نظر من "debian گوشت بیهوده‌ای است که اطراف کرنل میروید".

احساس میکنم که هیچ اطلاعی از دبیان ندارید و از هیچی هم خبر دار نیستید.دوتا مشکل را من اینجا مطرح کردم که یکیشیو دوستان جواب دادند (iptables) علت مشکل دومی را هم خودم پیدا کردم.شما اگر چیز جدیدی بلدید خودتان از زبان خودتان مطرح کنید.
در مورد پشتیبانی redhat هم باید بگم شاید برای ادمهای کم تجربه مفید باشه ولی اگر کسی میخواهد یه ادمین خوب باشه باید خودش استینشو بالا بزنه و خودش کارهاشو انجام بده.
یه مثلی هست که میگه مرد با .... دیگران داماد نمیشه.
مطمعن باشید شما با پول شرکتی که توش کار میکنید و احتمالا هزینه ساعتها تلفن شما را به پشتیبانی ردهت را میدهد ادمین واقعی لینوکس نخواهید شد.
اینی که شما هر وقت کم اوردید تلفن را بردارید و به کارمند های redhat التماس کنید که نشد کار.
شما باید به سطحی برسید که خودتان بالاتر از کارمندان redhat باشید.
2011-03-02, 10:23 PM,
ارسال : #40

با تشکر از پاسخ معقول tolstoy.. ..بحث بدور از تنش در این وب سایت کلاً امکان ندارد و پاسخ‌ها بسیار تند و همراه با مسخره کردن است که نمی‌شود بدون جواب باقی‌ بماند. اما من موارد گفته شده شما را حالا که علاقه نشان دادید باز تر می‌کنم:

۱-خارج از مسالهٔ maintainer‌ها انتشار بسته‌های جدید در debian فقط با توجه به ایستا بودن خود نرم افزار انجام میشود در حالیکه توجه نمی‌شود که شاید نسخهٔ squid جدید با apache یا openldap هماهنگ نباشند. اما در یک لینوکس با ادعای کامل بودن یا استفاده برای سیستم‌های حساس این‌ها بسیار مهم هستند.

۲-installer گرافیکی debian کامل نیست و bug دارد که همهٔ مشاهدات ما گزارش می‌‌شود.. و اما برای debian نقط ضعف است.

۳-انتشار بدون برنامهٔ debian به هر دلیلی‌ باشد باعث میشود که شرکت‌ها نتوانند برای توسعه کار خود زمان دقیق را بدانند و پیش بینی‌ کنند که هزینه‌ها چطور است و به مشتری‌ها چه می‌توان گفت. مشتری اول تابستان فلان تکنولوژی را می‌خواهد که ما نمیدانیم debian کی‌ آن را ارائه میدهد. این بسیار مهم است.

۴-طبقه بندی debian برای درایور‌های free یا non-free به خودش ارتباط دارد.. آقای Torvalds می‌داند چه می‌کند و کرنل ایشان مشکل قانونی‌ نداشته که debian آن را "پاک" کرده باشد. من این را می‌دانم که این کار debian در اصل یک جور استراتژی در مقابل عدم توان برای انتشار درایور‌های enterprise است. driver‌هایی‌ که در کارت‌های شبکه SAN لازم است و یا در رابطه با GFS و مثل‌های دیگر.

۵- پشتیبانی‌ بسیار مهم است و در دنیای تکنولوژی شما بدون پول عقب خواهید ماند. به غیر از مسالهٔ پاسخ گویی به اشکالات شما باید هر ۲ سال یک تکنولوژی جدید را به مجموعه خود اضافه کنید واگر نه بازی را باخته اید. اکنون debian در بازار مجازی سازی و فایل سیستم‌های مشترک مثل GFS یا CXFS عقب افتاده است. این‌ها با هیچ چیزی حتا مدل‌های ناقص opensource هم قابل جبران نیستند.

۶- در مورد قدیمی‌ بودن بسته‌ها نمی‌توان روی هر بستهٔ جدیدی حساب کرد. قدیمی‌ بودن در debian واقعاً قدیمی‌ است!

۷- بسته‌هایی‌ که کار نمیکنند بیشتر آنهایی هستند که تقریبا در هیچ repo یافت نمی‌شود و debian ادعا می‌کند آن‌ها را از source ایجاد کرده. این‌ها کم نیستند. من به ریز آن نمیپردازم.

۸- بزرگترین مثال NetworkManager است که نمیدانم در debian با آن چه میکنند که کلاً باید خاموش شود! نگویید جایگزین دارد! ما به هر package به جای خود نیاز داریم و NetworkManager یک نمونه است.

۹- اگر برای شما ایستا است که خوب حرفی‌ نیست! اما مشکل می‌‌آید!

۱۰- شما بفرمائید مشکل با redhat چی‌ بوده من حل کنم! اما مشکل debian از چند script فراتر است. debian توانایی کنترل چندین کارت شبکه را ندارد و تنظیمات را نگاه نمیدارد و مشکل NetworkManager و ...

۱۱- کتاب یا مستندات معرفی‌ شده در سطح ابتدایی هستند و debian اسنادی در ارتباط با تنظیمات آن در مقابل سیستم‌های شامل چندین تکنولوژی را نمیدهد. چون آن تکنولوژی‌ها را بطور اختصاصی ارائه نمیدهد... همان مثال GFS یا Virtualization کافی‌ است.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان