لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اموزش نصب freebsd5.4
2005-07-21, 06:25 AM,
ارسال : #1
اموزش نصب freebsd5.4
سلام دوستان خسته نباشید من چند باری دیدم که بعضی از دوستان تاپیکی باز میکنند و مشکلاتی در نصبfreebsd دارند از اونجا که من این سیستم عامل رو نصب کردم و مخصوصا نسخه ۵.۴ اون رو که خیلی لذت بردم از زیبایی و چیزای تازه ای که در اون دیدم مخصوص kde 3.4.1 که به نظر من خیلی زیبا تر و کامل تر از حتی kde3.4 شده بود البته من چند عکس گرفتم اما متاسفانه جایی برای upload نداشتم که دراونجا قرار بدم تا شما دوستان ببینید . من یک اماتور هستم و اونجوری که خودم freebsd رو نصب کردم برای شما مینوسم تا شاید کمی از سوالاتتون جواب داده بشه .

شروع کار اول از همه بایوس رو تنظیم میکنید تا از سیدی رام بوت بشه و سیدی شماره یک freebsd رو درون cd rom قرار میدهید .
من freebsd5.4 رو روی یک هارد ۴۰ گیگاباتی maxtor نصب میکنم و در این هارد ویندوز xp هم هست تمام پارتیشنهام پر هستند و من مجبور هستم یکی از پارتیشنهای ویندوز رو پاک کنم و حدود ۱۰ گیگابایت خالی کنم تا freebsd رو بتونم در اونجا نصب کنم .
سیدی رو که درون سیدی رام قرار دادید بعد از چند ثانیه وارد صفحه نصب میشوید روی دکمه standard با کرسر رفته و enter رو فشار می دهید بعد از اون سیستم به شما پیغام میده که باید قسمتی که پارتیشنهای freebsd در اون قسمت از هارد درست بشوند رو مشخص کنید با زدن دکمه enterوارد fdisk میشوید در اینجا اگر میخواهید حجم هاردتون رو با gb یا stیاkbو یا mb ببینید با زدن دکمه Z این کار انجام میشه .
با کلید A برنامه تمام هارد رو برای freebsd برمیداره و پارتیشنهای دیگه رو پاک میکنه .
با زدن دکمه D پارتیشن مورد نظر پاک میشه .
کلید C یک قسمت جدید درست میکنه.
کلید U تمام کارهایی که انجام دادید رو به حالت اول بر میگردونه .
کلید Q رو بعد از اینکه قسمتی برای پارتیشنهای freebsd درست کردید رو بزنید تا خارج شید .
بعد از اون در صفحه install boot manager for device ads به بوت منیجر خود میگید که کجا نصب بشه که با کرسر روی کلمه bootmgr رفته و enter کنید.
حال نوبت به درست کردن پارتیشنهای freebsd میرسه بعد از اون وارد freebsd disklable editor میشید با زدن دکمه c یک صفحه کوچیکتر باز میشه و در اونجا عدد مورد نظرتون رو مینویسید و اخر اون حرف M به منظور مگابایت یا G به منطور گیگابایت و یا K به منظور کیلو بایت رو میزنید و بعد enter رو فشار میدید تا پارتیشن درست بشه .اگر با freebsd disklable editor اشنایی ندارید میتونید با زدن دکمه A تمام پارتیشنهای مورد نیاز رو به طور اتوماتیک درست کنید و از شر کار های دیگه راحت بشید .
بقیه دکمها اسون هستند و کنارشون کارشونو نوشته.
بعد ار انتخاب و درست کردن پارتیشنهای مورد نظر با زدن دکمه q از freebsd disklable editor خارج میشید بعد وارد choose installation media میشید جائی که باید به برنامه نصب بگید که freebsd رو از کجا نصب کنه من چون cd اون رونصب کردم برای همین اونو توضیح میدم.
با رفتن روی CD/DVD وبعد دکمه enter وارد کنید بعد از اون سیستم پایه bsd نصب میشه که چند لحظه ای باید صبر کنید بعد از اون نوبت به سوالات شبکه و پیکربندی سیستم برای کارهای شبکه میرسه که باید به اون سوالات جواب بدید که متاسفانهد خودتون باید یک کمی ور برید البته گه برای کارهای شبکه ای نمیخواید سیستم رو. میتونید بر روی NO رفته و با ‌NO به سوالات جواب بدید بعد از چند سوال وارد پیکربندی mouse میشوید در صفحه مربوطه دکمه enable را زده تا موس کار بی افته و بعد از اون exit شید حالا نوبت به package selection میرسه که package های مورد نظرتون رو در اونجا انتخاب میکنید بعد از انتخاب روی install packages میرید و enter رو فشار میدید و صفحه دیگری میاد به اسم target packages و بعد ok کنید تا package ها نصب بشه حدود ۲۰ دقیقه طول میکشه بعد از اون سیستم به شما پیغام میده که نصب تمام شده و حالا نوبت درست کردن userمیرسه فقط کافیه در صفحه user and group management در قسمت loginid و password رو پر کنید و روی ok رفته و eneter کنید و بعد از اون پسورد root رو اتخاب میکنید .
بعد از تمام شدن نصب سیستم یه بار دیگه از شما میپرسه که ایا چیزی فراموش نکردید مثل نصب یه برنامه خاص که میتونی این کار رو انجام بدید و با انتخاب exit و بعد ctrl+shift+delete رو فشار میدید تا سیستم reboot بشه بعد از بالا اومدن با زدن دکمه f1 سیستم freebsd بالامیاد اگه سیستم دیه ای دارید با زدن دکمه f2 وارد سیستم دیگه میشید در freebsd ـx مستقیم بالا نمیاد برای همین باید با یکی از دستورات startx یا gdm و یا kdm وارد xشوید .
این تجربه من و روش نصب freebsd 5.4 بود که من انجام دادم میدونم خیلی ایراد داشت به بزرگواری خودتون ببخشید. :oops: :roll:
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-07-21, 08:05 AM,
ارسال : #2

mamnoon kheyli khoob bood hade aghal rahesho moshakhas kardy man hamisheh nemidoonestam ke chejoori bayad pish beram
2005-07-22, 03:08 AM,
ارسال : #3

انگار کسی خوشش نیومده اشکالی نداره بالاخره یه روز به درد میخوره
2005-07-22, 10:14 AM,
ارسال : #4

سلام
چرا فکر کردین کسی خوشش نیومده؟از شما خیلی تشکر میکنم
2005-07-22, 10:49 AM,
ارسال : #5

can you type farsi in freebsd?

هر چه دانایی٬ پرسان باش
2005-07-22, 02:43 PM,
ارسال : #6

وقتی KDE 3.4.1 هست قاعدتا فارسی هم می شه تایپ کرد درسته؟
موفق باشید

[ltr]Actually, unix is a very user-friendly system. It’s just that it is particular about which users it chooses to be friendly with.[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2005-07-22, 07:11 PM,
ارسال : #7

بله فارسی هم توی gnome ۲.۱۰ میتونید تایپ کنید هم توی kde 3.4.1
2005-07-22, 07:50 PM,
ارسال : #8

salam.az dostan kasi mitone FreeBSD5.4 ro be man bede chon bakhshe forosh sit tatile?mamnon misham
2005-07-22, 09:22 PM,
ارسال : #9

ادرستو برام پیغام بده من با اژانس میفرستم در منزلت
2005-07-23, 07:36 AM,
ارسال : #10

دست شما درد نكنه. توضيحات خيلي خوبي بود.
من يكبار ديگه نصب ميكنم ببينم اين دفعه درست نصب ميشه يا نه.
باز هم ممنون.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان