لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کتاب
2005-07-22, 01:39 PM,
ارسال : #1
کتاب
سلام خدمت اقای باغومیان
از اینکه تصمیم گرفتید که این کتاب جدید رو روانه بازار کنید بسیار خوشحال شدم . این کار شما واقعا قابل ستایش است . در هر صورت پس از دیدن table of contents کتاب مواردی به ذهنم رسید که فکر کنم بد نباشه بگم . این رو هم بگم که چون من هنوز خود کتاب رو ندیدم شاید نظراتم درست نباشه .
1- اسم کتاب هست سرور های لینوکس در صورتی این جور که من در فهرست دیدم بیشتر تکیه شما بر روی دبیان بوده خوب این کار درستی نیست چرا چون ازادی انتخاب رو شاید از کاربر بگیره . کسانی که کتاب رو می خرن نا خواسته یه جورایی به دبیان force می شن . بهتر می بود که اسم کتاب رو می گذاشتید سرور های لینوکس در دبیان که حداقل کسی که کتاب رو می خواد بخره و می خواد از یه توزیع دیگه استفاده کنه بدونه که بعضی مطالب به دردش نمی خوره .
2- در ادامه مطلب قبل این جور که به نظر می اد 4 فصل اول اصلا به تیتر کتاب ربطی ندارند و بعضی از مطالب بقیه فصل ها هم بی ارتباط هستند . البته چون مطالب کتاب رو ندیدم نمی تونم بگم که کاملا بی ربط اند .
3- کتاب مطالب زائد زیادی دارد و مشخص نیست که برای چه سطحی نوشته شده . ایا برای یک کاربر حرفه ای است یا برای یک کاربر تازه کار یا معمولی . این باعث میشه که کاربر تازه کار گیج بشه و کاربر حرفه ای بی حوصله .
4- در ادامه مطلب قبل بهتر بود که کتاب را در چند جلد برای چند سطح تالیف می کردید . مثلا برای تازه کار مبانی شبکه و سرور و ... را توضیح می دادید و برای یک کاربر حرفه ای یا معمولی از مطالب پیشرفته تر استفاده می کردید مثلا مطالبی که در کتاب های Maximum Linux Security یا Linux firewalls موجود است .
5- این جور که به نظر می اد نصب از طریق بسته های دبیان صورت می گیره و مطالبی در زمینه نصب از source code وجود نداره . خوب این مساله زیاد جالب نیست چون ممکنه اصلا یکی نخواد که از بسته های باینری استفاده کنه و بخواد برای سیستم خودش کامپایل کنه .
6- تعداد سرویس هایی که در این کتاب گفته شده کم است و فقط شامل سرویس های معمولی می شود بهتر بود که حداقل در پیوست به سرویس های دیگر هم اشاره می کردید .
و موارد دیگر که چون مطالب کتاب رو ندیدم به هیچ عنوان نمی تونم نظر بدم .
امیدوارم که این مطالب باعث ناراحتی شما نشده باشد . چون واقعا برای من مهم است وگرنه وقتم را روی این مساله نمی گذاشتم .
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-07-22, 01:41 PM,
ارسال : #2

یه مساله دیگه ای هم هست که اصلا به چیزی که در بالا مطرح کردم ربطی نداره و بیشتر یه مساله شخصیه . نمی دونم که اصلا جایش اینجا هست که مطرح کنم یا نه ؟ این قدر این ناشر ها منو نا امید کردن که گفتم اینجا مطرح کنم شاید یه روزنه امیدی برای من باز شد .
مساله اینه که من خیلی به کتاب خوندن علاقه دارم و از اون طرف چون تسلطم به انگلیسی حداقل در کامپیوتر تقریبا مناسب است ترجمه کتاب برام عین اب خوردن می مونه . ولی متاسفانه پیش هر ناشری می رم برای اینکه یه جوری بتونم یه کاری بکنم که لینکس در مملکتمون فراگیر بشه با جواب رد و علاوه بر اون هزار تا طعنه و کنایه مواجه می شم . دلیلشون هم اینه که من دانشجو ام و ما به دانشجو کار نمی دیم حتی اگه مثل بلبل انگلیسی حرف بزنه . خوب اقای باغومیان فردی شناخته شده هستند و کتاب که می نویسند یا ترجمه می کنند هزار تا ناشر سرو دست میشکونن که کتاب ایشون رو چاپ کنن ولی اشخاصی مثل من که با این همه علاقه کتاب می خونن رو ...... . به خدا بعضی وقت ها فکر می کنم که گسترش لینکس اخه به من چه ؟ یا اینکه می گم برم کتاب مایکرو سافتی ترجمه کنم که اگه هم ازم نمی خرن لا اقل دیگه طعنه کنایه بهم نمی زنن ولی باز پشیمون می شم .
اگه واقعا کسی می تونه برای من یا امثال من کاری بکنه واقعا خوشحال می شم که نه به من بلکه به گسترش لینکس در مملکتمون کمک کنه .
2005-07-22, 09:13 PM,
ارسال : #3

انشااله... کتاب که آماده شه، دوستانی که می‌خوان اون رو تهیه کنن یه نگاهی به صفحه «درباره کتاب» بندازن تمامی سوالات بالا رو جوابش رو می‌گیرن.

توجه داشته باشید که این تقریبا غیر ممکن هست که شما کتابی بنویسید که برای تمامی توزیع‌ها عمومی باشه. در همون صفحه درباره کتاب توضیح داده شده که کتاب مخصوص دبیان هست و لوگوی دبیان هم که روی جلد هست. :-)

ضمنا نصب بسیاری از سرویس‌ها از روی کد منبع برای یک مدیر سیستم پر مشغله اصلا منطقی نیست.
فصل نصب سرویس‌دهنده Email تماما کامپایل است! :-)

با آرزوی موفقیت همگی.

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2005-07-22, 09:16 PM,
ارسال : #4

سلام
این مورد دوم که گفتی مشکل همه ماست Saeid جان. چیزی که من خودم به ذهنم رسیده و تا حالا انجام دادم هم اینه. خب ، از دو حالت خارج نیست یا ما نمي‌تونیم ترجمه نکنیم و ننویسیم و یا می‌تونیم. اگه می‌تونیم که بهتره بی‌خیال بشیم تا وقتی که مدرکی در خور شان ترجمه ! گیر بیاریم و بعد بریم سر این کار. اگه هم نمی‌تونیم فکر کنم ترجمه نسخه‌های GPL از کتابهای مختلف راه بدی نباشه چون لااقل می‌تونیم باهاشون معروفیتی به دست بیاریم. یه چیز دیگه هم به ذهنم میرسه که اگه آلن عزیز و امثال آلن که دستی در کار دارن اگه مایل باشن می‌تونن از کمک افرادی که سواد دارن ولی خریدار ندارن برای هر چه بهتر شدن کارهاشون بهره ببرن و در عوض ذکری هم از اون افراد بکنن. فکر کنم به نفع طرفین باشه. مگه نه ؟

[ltr] Home: Arch Linux, AMD X2 4600, 2 GB, 250 GB, [/ltr]
2005-07-23, 05:13 AM,
ارسال : #5

سلام آقای باغومیان،
با صمیمانه ترین تبریکات برای انتشار دومین کتاب شما ...
امیدوارم در راه فرهنگسازی در زمینه "گنو/لینوکس" و "باز متن" بیش از پیش موفق باشید.

در ضمن تاریخ انتشار این کتاب برای چه زمانی پیش بینی شده است؟

Linux is not Alternative, Linux is the First ّChoice
2005-07-23, 07:53 AM,
ارسال : #6

آقا آلن من هم انتشار دومين كتابتون رو تبريك ميگم. اميدوارم كه بعد از اين شاهد انتشارات بيشتري از جانب شما باشيم.
2005-07-23, 08:04 AM,
ارسال : #7

من هم بی صبرانه منتظر کتاب شما هستم .
از کتاب redhat 9 شما که خیلی استفاده کردم. البته یه انتقاد هم دارم واونم اینکه مطالب کتاب درست طبقه بندی نشده بود. ولی کلا کتاب خیلی خوبی بود.

Don't bother, we're using GNU/Linux everywhere, even there Big Grin
Linuxmotto
گروه کاربران لینوکس اصفهان
2005-07-23, 08:20 AM,
ارسال : #8

جناب آقای آلن باغومیان
خسته نباشید خوش به حال شما که می توانید قدمی در این راه بردارید کاشکی ما همت شما راداشتیم من از همین الان در صف خریداران کتاب شماد هستم کتاب قبلی تان خیلی به درد خورد
اما دوست عزیز saeid جان به عرض می رساند دبیان یکی از بهترین توزیع ها برای server می باشد و ‍ استقامت و staiblity ان زبان زد خاص و عام می باشد ما سرورمان تا چند وقت قبل RHEL بود ولی الان کم کم به سوی debian میرویم و از ان راضی هستیم
در راه لینوکس موفق باشید
فریدی

LinuX and FreeBSD are LovE and LifE
we must chooose best love when we want best life
So FreeBSD is great
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mfaridi.com">http://www.mfaridi.com</a><!-- m -->
2005-07-23, 09:08 AM,
ارسال : #9

با تشکر از همگی دوستان، فکر می‌کنم تا پایان ماه به بازار ارائه شود یا حداکثر هفته‌های نخست شهریورماه.

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
2005-07-23, 09:28 AM,
ارسال : #10

نقل قول :تقریبا غیر ممکن هست که شما کتابی بنویسید که برای تمامی توزیع‌ها عمومی باشه

این حرف را قبول ندارم . به عنوان مثال همون کتاب Maximum Linux Security رو اگه خونده باشید حتی یک کلمه از توزیع خاصی در اون مطرح نشده . نحوه نگارش باعث میشه که یک متن به توزیع خاصی وابسته بشه .
نقل قول :در همون صفحه درباره کتاب توضیح داده شده که کتاب مخصوص دبیان هست و لوگوی دبیان هم که روی جلد هست
من هم دیدم و همون اول هم فهمیدم ولی خیلی ها که می خوان کتاب بخرن فقط به جلدش نگاه می کنن . تقصیری هم ندارند این قدر تنوع کتاب زیاد است که اگه بخوان از هرکدوم یک صفحه بخونن یه عالمه باید وقت صرف کنند .
نقل قول :ضمنا نصب بسیاری از سرویس‌ها از روی کد منبع برای یک مدیر سیستم پر مشغله اصلا منطقی نیست
این رو هم قبول ندارم . کامیایل مثلا Apache با حداکثر feature ها بیشتر از 20 دقیقه طول نمی کشه . 10 دقیقه هم وقت برای config . در ضمن اگه اون admin وقت نداره چرا اصلا administration رو قبول کرده . مثلا الان سرور های دانشکده ما تا اونجا که من می دونم همه از source کامیایل شدن و حتی تغییر کد زیادی توشون انجام شده . و تا حالا که ما باهاشون کار کردیم هیچ مشکلی نداشتن .

و اما اقا نوید بسیار خوشال شدم که دیدم حداقل یک نفر به حرف های من گوش کرد و یای درددل من نشست . شما میگی این مشکل همه ماست . درست . ولی ایا برای حلش تا حالی کاری کردیم . می دونی بزرگترین مشکلی که من با این ناشرا داشتم این بود که هیچ کس اصلا ارزشی برای کار من حتی این که یک بار بخونه قایل نبود . خوب میدونی بیچاره ها حقم دارن . نمی تونن بیان اون همه پول و سرمایه رو برای کاری که ریسک داره بخوابونن . من می خوام بگم باید یه موسسه ای تو ایران باشه که از ما که هیچ جوری نمی تونیم خودمون رو مطرح کنیم حمایت کنه و ما رو کمک کنه که ما هم بتونیم پروبال بگیریم . متاسفانه در مملکت ما متولی مشخصی برای گسترش لینکس وجود نداره . در هر صورت بازم ازت ممنونم که به حرف های من اهمیت دادی .

و اما اقای mfaridi عزیز حرف شما کاملا درست است . دبیان ثابت کرده که یکی از بهترین هاست و من خودم به عنوان پیش فرض هر جا که می خوام سرور نصب کنم از دبیان استفاده می کنم . ولی مساله همون طور که قبلا گفتم ازادی کاربر است . دلیل ندارد چیزی که ما می پسندیم دیگران هم بپسندند . و حتما می دانید که توزیع های معمولی را می توان با یک سری تغییر به قوی ترین توزیع در زمینه سرور تبدیل کرد . در هر صورت ممنون از نظر شما
2005-07-23, 09:45 AM,
ارسال : #11

آلن جان صمیمانه بهت تبریک و خسته نباشید میگم...

[ltr]/* Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace. ~Saadi (persian poet) -1258 */
[/ltr]
2005-07-23, 11:17 AM,
ارسال : #12

منم تبریک میگم....
diba
2005-07-23, 10:34 PM,
ارسال : #13

سلام
این آلن بیصروصدا همه کار می‌کنه ..... من به آلن تبریک نمی‌گم بلکه به تمام اعضای جامعه‌ی بازمتن و آزادمتن ایران تبریک می‌گم که یه کتاب خوب دیگه به جمع کتاب‌های لینوکس پیوست و صد البته تبریک به دبیان کارهای ایران Wink

شخصا با دیدن فهرست مطالب تمام برنامه‌های شهریورم رو کنسل کردم و یه پروژه‌ی جدید تعریف کردم « خوندن این کتاب!! و یاد گرفتنش» .... امیدوارم پایان شهریور ماه یه ادمین تازه‌کار شده باشم Wink

در پاسخ به دوست خوبمون سعید که میخواهند کتابی مستقل از توزیع در اختیار داشته باشند باید بگم که همون طور که آلن گفتند این کر تقریبا غیر ممکن هست. کتابی که شما اسم بردید کتابی هست که بیشتر با فایل‌های تنظیم و مفاهیم سروکار داره ... اینجا هم که آلن از دبیان نام برده به احتمال زیاد قط مرحله‌ی نصب و چندتا ابزار تنظیمش دبیانی محض هستند و شما می‌تونید اصول کار و روش کار و نحوه‌ی تنظیمات دستی رو در هر توزیع دیگری استفاده کنید خوب برای قضاوت‌های بهتر منتظر شهریور می‌مونیم ... عجب تابستونی داغی در پیش داریم Wink

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2005-07-24, 07:01 AM,
ارسال : #14

مثله اینکه امید هایم در اینجا هم داره به یاس تبدیل میشه . فکر کنم دیگه فقط خداست که میتونه مشکل منو حل کنه و البته تا حالا هم هیچ وقت منو ناامید نکرده . یکی از وعده های خداوند اینه که "بنده من تو تلاش کن خداوند در ناامیدی راه می گشاید". در هر صورت باز هم خدمت اقا الن عزیز و تمامی جامعه لینکس و متن باز ایران تبریک می گم و امیدوارم شاهد موفقیت های روز افزون همه دوستان باشیم .

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان