لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا تعداد ویروس های لینوکس نسبت به ویندوز کمتر است؟
2004-08-18, 04:29 PM,
ارسال : #1
چرا تعداد ویروس های لینوکس نسبت ب
سلام
این سوال را یک بنده خدایی پرسید .من خودم می خواهم در این مورد دقیق بدانم :oops:
آیا این به ساختار فایلی لینوکس ربط داره ؟
آیا به این ربط داره که لینوکس محصول تفکر تعداد زیادی از آدمها است؟
آیا به فلسفه opensource ربط دارد؟
یا چیز دیگر ....
بهر حال دوست دارم که کاملا در این مورد بدانم!
اگر لینک هم باشه که چه بهتر :wink:
(راستی جای نوید و blix هم خالی هست ها)
با تشکر

To Follow The Path
Look To The Master
Follow The Master
Walk With The Master
See Through The Master
Become The Master
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2004-08-18, 04:47 PM,
ارسال : #2

با سلام به هیچکدام از این موارد مربوط نمی شود ساخت ویروسها عموما از جهات روانشناسی قابل بررسی است و برمیگردد به حس خودنمایی انسانها وچون ویندوز فراگیر تر است آن حس را ارضا میکند لینوکس صرفا به خاطر ضریب پایین مخاطبین فعلا از این قاعده مستثنا میباشد :wink:
2004-08-18, 05:54 PM,
ارسال : #3

دلایل بسیاری برای این امر ذکر شده است:
۱) تنوع نرم‌افزارهای مورد استفاده کاربران لینوکس: مثلا در نظر بگیرید یک ویروس بخواهد از طریق ایمیل منتشر شود. هر کاربر لینوکسی از یک نوع برنامه ایمیل استفاده می‌کند، دسته‌ای از mozilla mail، دسته‌ای از kmail، دسته‌ای از mutt دسته‌ای از pine، دسته‌ای از evolution و... ویروسی که بخواهد دسته عمده‌ای سیستم ها را آلوده کند، باید بتواند روی تمامی این ایمیل کلاینت‌ها کار کند که غیر ممکن است... پس نوشتن ویروسی که درصد کمی کاربر را آلوده کند برای ویروس نویس صرفه ندارد... ولی در ویندوز ۹۰ درصد از آتلوک استفاده می‌کنند... خوب کار تمام است...
۲) بر فرض اینکه ویروسی هم نوشته شود... در لینوکس اینگونه نیست که یک فایل attachement با یک کلیک اجرا شود، به فایل باید مجوز اجرا شدن داد تا اجرا شود، بنابراین همین مسئله باز درصد آلودگی را بسیار کمتر خواهد ساخت...
۳) حال اگر فایل به هر صورت اجرا شد چه؟ مجوزهای دسترسی لینوکس محدود کننده است... یعنی اینکه فقط همان کاربر سیستم و دایرکتوری خانگی خودش آسیب خواهد دید و کل سیستم آلوده نخواهد شد... مگر اینکه از نقطه ضعف امنیتی خاصی که در برنامه کاربردی خاصی وجود داشته باشد استفاده کند که آنهم احتمال بسیار ضعیفی دارد (آن برنامه نصب باشد، حتما نسخه‌ای باشد که آن نقطه ضعف را داراست و...)
همین سه دلیل کافی نیست؟ Smile

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-08-18, 08:11 PM,
ارسال : #4

یه دلیل دیگه هم هست البته ناراحت نشینا اما خوب ویروسها باید با همه توزیعها سازگار باشن که سخته Big Grin
همچنین با نسخه های مختلف kernel !!

[ltr]Actually, unix is a very user-friendly system. It’s just that it is particular about which users it chooses to be friendly with.[/ltr]
2004-08-19, 01:43 AM,
ارسال : #5

نقل قول : ساخت ویروسها عموما از جهات روانشناسی قابل بررسی است و برمیگردد به حس خودنمایی انسانها وچون ویندوز فراگیر تر است آن حس را ارضا میکند لینوکس صرفا به خاطر ضریب پایین مخاطبین فعلا از این قاعده مستثنا میباشد
فکر نکنم این طور باشه چون الان بسیاری از سرور های مهم دنیا از لینوکس و خانواده unix استفاده می کنند.برای همین نمی شه ضریب مخاطب پایین آن را در نظر گرفت .
آفا آلن مثل همیشه جواب شما کاملا قانع کننده بود .ممنون
علی آقا منظور شما را از ناراحت شدن نفهمیدم ولی مرسی از جوابتان یکی از دلایل فکر کنم همین باشه.
با تشکر

To Follow The Path
Look To The Master
Follow The Master
Walk With The Master
See Through The Master
Become The Master
2004-08-19, 01:43 AM,
ارسال : #6

اما همه اينا شدنيه اگه همه ويروس نويسا دمبالش بودن.
من با نظر bizkit بيشتر موافقم .

همیشه میتونی بهترین باشی ...
2004-08-19, 07:33 AM,
ارسال : #7

نکات دیگه اینکه:
بسیاری از ویروسها برای تکثیر شدن از نقطه ضعف‌های برنامه‌ها و سیستم عامل استفاده می‌کنند... نرم‌افزارهای بازمتن بیشتر اشکالات امنیتیشان قبل از انتشار نهایی کشف و برطرف می‌شه (مزیت بازمتن بودن) و کمتر اشکال خیلی خطرناکی پیش می‌‌آید که بعد از انتشار نسخ اصلی دیده شده باشه. ضمنا اشکالات خیلی سریع patch می‌شن (برعکس ویندوز که بدلیل بسته بودن کد منبع حتما باید خود مایکروسافت پچش رو بده و معمولا خیلی لفت می‌ده. مثالش هم همین اشکال آخری که در IE پیش اومد) و شما می‌تونید اشکال رو برطرف کنید. بنابراین تا ویروس نویس بخواد به خودش بجنبه اشکال برطرف شده... ولی در دنیای ویندوز اشکالات پس از انتشار نسخ اصلی برنام کشف می‌شن... یعنی بعد از اینکه حمله کراکر یا ویروس نویس‌ها انجام شد.

2004-08-19, 09:41 AM,
ارسال : #8

نقل قول :آیا به فلسفه opensource ربط دارد؟
آلن جان ممنون .من هم می خواستم ربط آنرا با فرهنگ باز متن بدانم .
بسیار جالب بود .
با تشکر

To Follow The Path
Look To The Master
Follow The Master
Walk With The Master
See Through The Master
Become The Master
2004-08-19, 10:40 AM,
ارسال : #9

با سلام opensource بودن علاوه بر محاسنی که دارد معایبی نیز دارد که آنهایی که میخواهند میتوانند از آن سو استفاده کنند در مورد زود کشف شدن معایب در این سیستم ها، حتما قضیه شکاف امنیتی در ssh و پروتکل smtp را بخاطر دارید(از نسخه 8.12.10 برطرف شد) با اجازتون تا چند سال از این شکاف امنیتی سو استفاده میشد تا بلاخره کشف شد اینکه وایت هت عزیز خیلی از سرورهای دنیا از لینوکس استفاده میکنند باید جمله شما را اینگونه تصحیح کنم که خیلی از سرورهای دنیا از آپاچی استفاده میکنند که البته مستحضر هستید که بر روی ویندوز نیز قابل پیاده شدن است.اینرا فراموش نکنید که لینوکس یک برنامه است و هر برنامه ای را میتوان هک یا کرک کرد لینوکس خدا نیست قبلا هم گفتم من به لینوکس احترام میزارم واز آن استفاده میکنم چون محصول تفکر و همیاری انسانهای آزاد در سرتاسر دنیاست و نه محصول شرکتهای چند ملیتی با تفکر سلطه وجهانی سازی دوستداران لینوکس تعصب را کنار میگذارند وسعی در بهبودی این محصول دارند دوستداران لینوکس اگر لازم ببینند به سایت microsoft و sco حمله میکنند(که کردند) واگر لازم ببینند که به مردم دنیا بفهمانند که اینترنت اکسپلوررشان یک محصول مشکل دار است با ورم بلاستر این کار را میکنند و گاهی نیز به رفع عیب این محصول قابل احترام می پردازند.
2004-08-19, 11:41 AM,
ارسال : #10

منظور من بیشتر خود سرور لینوکس بود زیاد با نرم افزار آپاچی کار ندارم .می خواستم بگویم اگر مثلا ی شل از ویندوز گرفته شود به مراتب قابلیت های بیشتری را نسبت به لینوکس به شما می دهد .
ولی در کل با حرفهای شما موافقم
موفق باشید

To Follow The Path
Look To The Master
Follow The Master
Walk With The Master
See Through The Master
Become The Master
2004-08-20, 08:24 AM,
ارسال : #11

بطور کلی مزایای بازمتن بودن خیلی خیلی بیشتر از معایب آنست به طوری که می‌شود بطور کلی معایب آنرا در نظر نگرفت. همین بازمتن بودن است که باعث این همه پیشرفت شده است...

2004-08-20, 09:04 AM,
ارسال : #12

استاد آلن عزیز یه موقع صحبتهای من حمل بر جسارت نشه؟؟؟ Smile من تمام صحبتهای شما رو در این تاپیک قبول دارم وبا این جمله شما که مزایای opensource بودن بیشتر از معایب آن هست نیز موافقم گاهی میبینید من روغن اونورو زیاد میکنم بخاطر اینه که عزیزان ما ودوستداران لینوکس آگاهانه تر در مورد لینوکس فکر کنند بعضی اوقات این بحثها لازمه باور بفرمایید اگر اینگونه نبودم از یک سیستم عامل در رایانه ام استفاده نمیکردم( لینوکس اسلاکور 10) :wink:
2004-08-20, 12:47 PM,
ارسال : #13

برای یک کرکر با انگیزه ی کافی هیچ فرقی نمی کنه که به یه نرم افزار بسته حمله بکنه یا باز.
حسن نرم افزار باز اینه که مشتاقان صالح مطالعه ی کدش از نا صالحاش بیشتره. آقا یا خانم Bizkit قصد جسارت ندارم ولی خوبه با مطالعه ی hacker howto و opensource.org خودتون رو با فلسفه ی بازمتن آشنا تر کنید تا مثلا بدونید که اون صالحین واسشون اعتباری که از این راه در بین peer هاشون بدست میاد خیلی از crack کردن ارزش بیشتری داره.
من با گفته های آلن مخصوصا در قسمتی که میگه این سرعت واکنش در زمان بروز مشکله که نرم افزارهای بازمتن رو از بقیه از لحاظ امنیتی برتری می ده.
2004-08-26, 12:08 PM,
ارسال : #14

من با یه case study میخوام یه مطلب رو روشن تر کنم!
مورد حمله اخیر DDOS به microsoft و SCO رو که خاطرتون هست
فرض کنید ویروس نویس گرامی(!) میخواست این حمله رو به جای client های ویندوز از طریق client های لینوکس انجام بده
به فرض محال هم اگر میتونست از همه سیستم های لینوکسی برای نیت پلیدش استفاده کنه حتی سرور های در پیت SCO رو هم نمیتونست down کنه!
اما با درصد نه چندان زیادی از سیستم های از همه جا بی خبر و بی دفاع ویندوزی ...

خب این که از این
اما با دلایل آلن کاملا موافقم بخصوص مورد تکثر و تنوع توزیع ها و نرم افزارها که عملا حوزه فعالیت ویروس نویس رو به تعداد مشخصی سیستم محدود میکنه
2004-08-26, 03:13 PM,
ارسال : #15

اقایون از همه شما ممنون واقعا اطلاعات کاملی بود...
من خودمم تو این شوال محمد جان گیر بودم که خوشبختانه با توضیحات عالی دوستان بر طرف شد...

آموزش بدون محدودیت
2004-08-26, 07:42 PM,
ارسال : #16

اینجا رو بخونید جالبه:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.jamejamdaily.net/shownews2.asp?n=35101&t=com">http://www.jamejamdaily.net/shownews2.asp?n=35101&t=com</a><!-- m -->

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان