لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

نظر سنجي : گنو/لینوکس فارسی بهتر است یا انگلیسی؟
فارسی 22.22% 2 22.22%
انگلیسی 77.78% 7 77.78%
همه 9 راي 100%
* شما اين گزينه را راي خود کرديد. [مشاهده نتايج]

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات یک تازه کار درباره گنو/لینوکس
2006-08-15, 05:23 PM,
ارسال : #1
سوالات یک تازه کار درباره گنو/لین
سلام
من خیلی تازه واردم، چه تو این فروم چه تو گنو/لینوکس!

از دیشب تا حالا که به طور اتفاقی به چند تا لینک مرتبط به گنو/لینوکس خوردم، شدیدا عشق لینوکس شدم!

مطمئنا نمی توان از ویندوز به عنوان سیستم عامل بد یاد کرد! رابطه ویندوز با گنو/لینوکس همانند رابطه internet explorer و Firefox نیست! اما هدف از کوچ ما ایرانی ها از ویندوز به گنو/لینوکس بدی ویندوز نیست! بلکه توجه به این نکته است که اخه دزدی تا کی!؟ تا کی ویندوز را با ارم شرکت هایی مانند پرند و windows MRT با قیمت هزار تومان بخریم؟ بالاخره روزی هم می رسد(فکر می کنم خیلی دیر!) که ما هم مجبور به رعایت قوانین جهانی کپی رایت شویم. ان وقت برای همین ویندوزی که تا الان هزار تومن بود باید صد هزار تومن پول بدیم!

درست است که از دیشب تحقیقات را شروع کردم ولی تا الان کلی مطلب خوندم و تا حدود زیادی از قضیه گنو/لینوکس سر در میارم. یکیش همین نکته که نام لینوکس برای این سیستم عامل غلط است! لینوکس فقط یک هسته است و نام اصلی ان گنو/لینوکس است.

یکی از گیج کننده ترین موارد مربوط به این os نگارش های جور واجور است و یکسری سوالات که تا کنون جوابشان را پیدا نکرده ام!

گنو/لینوکس فارسی بهتر است یا انگلیسی ان؟ لطفا در باره انواع نسخه ها و برتری انها بنویسید! من بیشتر کاربری اینترنت دارم + کار های روزمره. بیشتر دوست دارم از نسخه های فارسی استفاده کنم. تا کنون این نگارش ها رو دیدم:
- لینوکس شریف
- طرح لینوکس ملی که البته تا کنون نسخه ای از ان ریلیز نشده
- parsix GNU/Linux که البته از تصاویرش فهمیدم که زبانش انگلیسی هست!!!

حدودا کل سایت لینوکس شریف را خوانده ام و از بین نسخه های موجود، کامل ترین را لینوکس شریف میدانم! البته این نسخه به همراه تمامی اموزش ها و ... 18500 تومن قیمت داره که بدون این مخلفات، می تونم لینک دانلودش رو همین الان بدم!

سوالات دیگری که برای من پیش امده را سعی می کنم در ادامه تاپیک بگویم ولی فعلا این چند تا رو داشته باشید:
- ایا برنامه ای مانند یاهو مسنجر با اینکه freeware نیست ولی دارای نسخه ای که با گنو/لینوکس کار کند است؟ من gaim رو تست کردم ولی خیلی دل چسب نبودش!
- ایا بازی های کامپیوتری بر روی این os کار می کند؟(البته خودم بازی نمی کنم!)
- برنامه مشابه برای micromedia Flash MX در گنو/لینوکس وجود دارد؟
- ایا برنامه انتی ویروس معتبر که freeware باشد، برای این os هست؟

و یک سوال اساسی:
- من برای شروع کار با گنو/لینوکس از کجا شروع کنم؟ (از کسانی که از گنو/لینوکس استفاده میکنند خواهشمندم که پاسخ سوالات من را بدهند! به تعداد پست های من هم نگاه نکنند! باعث شرمندگیه من تو فروم های PT و BMC هستم!)
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-08-15, 05:49 PM,
ارسال : #2

۱) رابطی به نام WineX وجود داره که البته مجانی نیست که به شما اجازه می‌ده بازی‌های تحت ویندوز رو روی گنو/لينوکس داشته باشید.
۲) Macromedia Flash رو می‌تونید با Wine روی لینوکس اجرا کنید.

برای شروع از توزیع‌های سهل الاستفاده مثل SuSE، اوبونتو و پارسیکس استفاده کنید شاید بهتر باشه. البته از همه راحت‌تر SuSE هست...

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-08-15, 05:53 PM,
ارسال : #3

من الان شروع به دانلود parsix می کنم! اینطور که شنیدم suse تا سی دی است! پس دانلودش خیلی میشه!!!
2006-08-15, 06:48 PM,
ارسال : #4

دوستان من رفتم که parsix رو دانلود کنم ولی لینک دانلود خرابه!

جریان خرید از سایت چیه؟ میارن دم در خونه؟
2006-08-15, 06:54 PM,
ارسال : #5

<!-- m --><a class="postlink" href="http://download.berlios.de/shabdix/parsix_0801.iso">http://download.berlios.de/shabdix/parsix_0801.iso</a><!-- m -->

تست کردم کار کرد.

[عکس : python-logo.gif]
2006-08-15, 06:55 PM,
ارسال : #6

اگر به قسمت سمت راست سایت توجه کنید یک قسمت است به نام فروش توزیع های لینوکس این لینک را باز کنید و مورد مطالعه قرار دهید بهتر است با suse آغاز کنید

در راه لینوکس موفق باشید
فریدی

LinuX and FreeBSD are LovE and LifE
we must chooose best love when we want best life
So FreeBSD is great
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mfaridi.com">http://www.mfaridi.com</a><!-- m -->
2006-08-15, 07:01 PM,
ارسال : #7

دوست عزیز اولا بهتون تبریک می گم اولین کاربر تازه کاری هستی که می بینم انقدر سریع اطلاعات بدست آورده Wink
در ضمن در مورد فارسی بودن توزیع :
شما هر توزیعی رو بگیرید منظورم توزیع هایی که جدید release می شه desktop فارسی رو دارید : مثل ubuntu 6.06و fedora core 5 و پارسیکس ,و ....
و یه مسیله دیگه اینکه طرح لینوکس ملی قرار نیست یک توزیع بیرون بده
در مورد خرید هم اگه تهران باشید فکر کنم پیک می یاره و شهرستان پست می کنند

Don't bother, we're using GNU/Linux everywhere, even there Big Grin
Linuxmotto
گروه کاربران لینوکس اصفهان
2006-08-15, 07:03 PM,
ارسال : #8

carp3 نویسنده :http://download.berlios.de/shabdix/parsix_0801.iso

تست کردم کار کرد.

با فایرفاکس دانلود می شه ولی من با ADSL 128 نمیتونم 700 مگ رو با هم دانلود کنم! با دو دانلود منیجر LeechGet و FDM هم تست کردم نشد!

ایشالا یک سری به فروشگاه می زنم!!!
2006-08-15, 07:14 PM,
ارسال : #9

دوست عزیز (به نظر من) وقتی یکم بیشتر با لینوکس کار کردی، امکانات رو دیدی و بیشتر راه افتادی از ویندوز به عنوان یک سیستم عامل بد یاد می کنی.

[عکس : banner.png]
2006-08-15, 08:18 PM,
ارسال : #10

<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.karamad.com">www.karamad.com</a><!-- w -->
کارآمد هم توزیع ایرانی فارسیه
2006-08-15, 09:46 PM,
ارسال : #11

اقا چرا اکثر برنامه های معدل(یعنی همان برنامه های لینوکس) اسم های عجیب قریب دارند؟ قضیه k چیه؟؟!
--------------------------------------------------
در ضمن دوستان لطف کنن یک لینک فارسی درباره نصب suse 10 بدن ممنون می شوم.
--------------------------------------------------
در این باره که بعضی از دوستان گفتند پس از استفاده از لینوکس، ویندور بد میشه، می خواستم ببینم که استفاده ایشان از لینوکس چیه؟ من یک کاربر ساده هستم که نه به شبکه کاردارم نه به برنامه نویسی! می خواستم ببینم برای من کدام سیستم عامل بهتر است، windows یا GNU/Linux
2006-08-15, 09:51 PM,
ارسال : #12

چند تا سوال دیگه داشتم
ایا نصب برنامه ها در لینوکس مثل ویندوز با چند تا next حل می شه یا نیاز به چیز های عجیب قریب یا برنامه نویسی دارد؟
به طور کل کار با GNU/Linux SUSE نیاز به اطلاعات خاصی از جمله برنامه نویسی دارد؟
2006-08-15, 10:39 PM,
ارسال : #13

در مورد K:
در لینوکس چند تا محیط گرافیکی وجود داره که معروف ترین آن ها KDE و GNOME هستند.معمولا برنامه هایی که با K شروع می شوند و یا در نام آن ها K وجود دارد یعنی بر اساس و برای KDE ساخته شده اند.اطلاعات بیشتر را بهتر است در wikipedia جستجو کنی.

در مورد نصب برنامه:
در لینوکس به طور کلی ۲ راه برای نصب هست.
اولی: نصب از طریق کد منبع یا Source Code.این روش سخت تر هست و معمولا از طریق خط فرمان انجام میشه.برای کاربری و به خصوص تازه کار ها پیشنهاد نمیشه.

دومی:نصب از طریق برنامه های کامپایل شده یا باینری.این روش در توزیع های مختلف به روش های مختلفی انجام میشه و وابسته به توزیعی هست که استفاده می کنی.در توزیع های وابسته به دبیان از ابزار apt استفاده میشه که رابط های گرافیکی خوبی مثل synaptic و adept داره.در توزیع های وابسته به ردهت از بسته های RPM استفاده میشه (فکر کنم (مطمئن نیستم، اگر اشتباه می گویم شرمنده) ابزار yum هم مشکل وابستگی ها رو در اونجا حل کرده).emerge هم مال جنتو هست و البته click n run (کلیک و اجرا کن) برای Linspire.
البته ابزار klik هم میشه گفت ابزاره جدیدیه که بعضی توزیع های مخصوص kde از اون استفاده می کنند.

همون طور که میبینی گزینه های مختلفی هست.برای انتخاب تجربه شخصیه من میگه اگر مودم اینترنال داری از پارسیکس استفاده کن و در غیر این صورت از ubuntu.البته یادت باشه که اگر می خواهی از اوبونتو استفاده کنی اما می خواهی محیط گرافیکی ات KDE باشه یک توزیع که وابسته (رسما) به اوبونتو هست به نام kubuntu.
گیج شدی؟؟ببخشید، ۲-۳ بار بخونی می فهمی چی گفتم :-D

اصلاح:راستی!در مورد فارسی بودن...تمام توزیع ها را می توانی فارسی کنی.در واقع توزیع فارسی کردنی نیست بلکه این محیط های گرافیکی هستند که فارسی کردنی هستند (KDE و GNOME).اون ها هم فارسی شده اند و از امکانات محلی به خوبی پشتیبانی می کنند.(حد اقل kde از تاریخ جلالی و تایپ فارسی به خوبی پشتیبانی می کنه.)

2006-08-15, 10:52 PM,
ارسال : #14

اصلا می دونی چیه!!پشیمون شدم، اگر گنوم می خواهی پارسیکس را انتخاب کن که آقای آلن باغومیان (که احتمالا می دانی سازنده پارسیکس هستند) آنقدر با اشتیاق به مشکلات و سوالات کاربران پارسیکس پاسخ می دهند که مشکل حا نشدنی نخواهی داشت.کافی است همین جا سوال کنی...

2006-08-15, 11:07 PM,
ارسال : #15

درضمن پارسیک همه چیز هایی که بک کاربر ساده میخواد داره
از codec mp3 گرفته تا درایور مودم .

2006-08-16, 12:09 AM,
ارسال : #16

emilsedgh نویسنده :در مورد K:
در لینوکس چند تا محیط گرافیکی وجود داره که معروف ترین آن ها KDE و GNOME هستند.معمولا برنامه هایی که با K شروع می شوند و یا در نام آن ها K وجود دارد یعنی بر اساس و برای KDE ساخته شده اند.اطلاعات بیشتر را بهتر است در wikipedia جستجو کنی.

در مورد نصب برنامه:
در لینوکس به طور کلی ۲ راه برای نصب هست.
اولی: نصب از طریق کد منبع یا Source Code.این روش سخت تر هست و معمولا از طریق خط فرمان انجام میشه.برای کاربری و به خصوص تازه کار ها پیشنهاد نمیشه.

دومی:نصب از طریق برنامه های کامپایل شده یا باینری.این روش در توزیع های مختلف به روش های مختلفی انجام میشه و وابسته به توزیعی هست که استفاده می کنی.در توزیع های وابسته به دبیان از ابزار apt استفاده میشه که رابط های گرافیکی خوبی مثل synaptic و adept داره.در توزیع های وابسته به ردهت از بسته های RPM استفاده میشه (فکر کنم (مطمئن نیستم، اگر اشتباه می گویم شرمنده) ابزار yum هم مشکل وابستگی ها رو در اونجا حل کرده).emerge هم مال جنتو هست و البته click n run (کلیک و اجرا کن) برای Linspire.
البته ابزار klik هم میشه گفت ابزاره جدیدیه که بعضی توزیع های مخصوص kde از اون استفاده می کنند.

همون طور که میبینی گزینه های مختلفی هست.برای انتخاب تجربه شخصیه من میگه اگر مودم اینترنال داری از پارسیکس استفاده کن و در غیر این صورت از ubuntu.البته یادت باشه که اگر می خواهی از اوبونتو استفاده کنی اما می خواهی محیط گرافیکی ات KDE باشه یک توزیع که وابسته (رسما) به اوبونتو هست به نام kubuntu.
گیج شدی؟؟ببخشید، ۲-۳ بار بخونی می فهمی چی گفتم :-D

اصلاح:راستی!در مورد فارسی بودن...تمام توزیع ها را می توانی فارسی کنی.در واقع توزیع فارسی کردنی نیست بلکه این محیط های گرافیکی هستند که فارسی کردنی هستند (KDE و GNOME).اون ها هم فارسی شده اند و از امکانات محلی به خوبی پشتیبانی می کنند.(حد اقل kde از تاریخ جلالی و تایپ فارسی به خوبی پشتیبانی می کنه.)

دستتون درد نکنه
من فعلا تصمیم دارم suse نصب کنم! در انتخاب بعدی parsix.

در ضمن من میتونم لینوکس را بدون هیچ پارتیشن بندی جدید و فرمت کردن، نصب کنم؟ ایا فرمت کردن لازم است؟ ایا باید در درایوی غیر از درایو ویندوز نصب کنم؟
2006-08-16, 12:17 AM,
ارسال : #17

اقا پارسیکس و سوسه چه برتری هایی نسبت به هم دارن؟
2006-08-16, 12:27 AM,
ارسال : #18

بله .
یکی از درایو های ویندوز رو باید پاک کنید
و به 2 تا پارتیشن تبدیل کنید
یکی 10GB ) EXT3
SWAP 1GB
پارسکس به نظر من برای سروع بهتره .

2006-08-16, 12:51 AM,
ارسال : #19

برتری که نمیشه گفت اما خوب هر کدوم ویژگی های خاص خودشون رو دارند.
در مورد زوزه:
اول اینکه تبریک!زوزه (تا جایی که می دونم) از KDE به عنوان محیط گرافیکی استفاده می کنه.پس به KDE خوش اومدی.
دوم اینکه زوزه خیلی لینوکسی نیست...یعنی بیشتر سعی می کنه شبیه به ویندوز باشه و این چیزیه که لینوکسی ها خیلی دوست ندارند.(شاید شما حالا خوشت بیاد اما بعد ها دوست نخواهی داشت)
سوم اینکه پارسیکس درایور های مودم ها و multimedia codec ها رو در خودش داره (یعنی ۵۰٪ مشکلات کاربران تازه وارد حل!)
چهارم اینکه پارسیکس از مدیر بسته های apt استفاده می کنه.این می تونه یک برتری باشه (نظر شخصی).
اما من پیشنهاد می کنم با کوبونتو شروع کن.به خصوص اگر بتونی از CD های اصلی خود اون استفاده کنی خیلی عالیه.برای کاربرای ایرونی که به قول شما همش با ویندوز ۱۰۰۰ تومانی کار کرده یک cd اصل کوبونتو بسیار هیجان انگیز هست.من فردا به علت دیدار ایران-سوریه نمی تونم در جلسه تهران لاگ حاضر بشم اما برای هفته بعد اگر بیای می تونم از این کوبونتو ها برات بیارم.فقط اعلام کن.البته در کوبونتو یک سری مشکلات خواهی داشت.(همون جریان مودم و multimedia codecs...)

2006-08-16, 02:26 AM,
ارسال : #20

emilsedgh نویسنده :برتری که نمیشه گفت اما خوب هر کدوم ویژگی های خاص خودشون رو دارند.
در مورد زوزه:
اول اینکه تبریک!زوزه (تا جایی که می دونم) از KDE به عنوان محیط گرافیکی استفاده می کنه.پس به KDE خوش اومدی.
دوم اینکه زوزه خیلی لینوکسی نیست...یعنی بیشتر سعی می کنه شبیه به ویندوز باشه و این چیزیه که لینوکسی ها خیلی دوست ندارند.(شاید شما حالا خوشت بیاد اما بعد ها دوست نخواهی داشت)
سوم اینکه پارسیکس درایور های مودم ها و multimedia codec ها رو در خودش داره (یعنی ۵۰٪ مشکلات کاربران تازه وارد حل!)
چهارم اینکه پارسیکس از مدیر بسته های apt استفاده می کنه.این می تونه یک برتری باشه (نظر شخصی).
اما من پیشنهاد می کنم با کوبونتو شروع کن.به خصوص اگر بتونی از CD های اصلی خود اون استفاده کنی خیلی عالیه.برای کاربرای ایرونی که به قول شما همش با ویندوز ۱۰۰۰ تومانی کار کرده یک cd اصل کوبونتو بسیار هیجان انگیز هست.من فردا به علت دیدار ایران-سوریه نمی تونم در جلسه تهران لاگ حاضر بشم اما برای هفته بعد اگر بیای می تونم از این کوبونتو ها برات بیارم.فقط اعلام کن.البته در کوبونتو یک سری مشکلات خواهی داشت.(همون جریان مودم و multimedia codecs...)

وای خدااا ! بابا اینقدر os جدید معرفی نکنین! من همین توریش تو کف انتخاب موندم حالا هی گزینه اضافه کنید! گناه دارم میرم سر به بیابون میزارما!
قضیه این تهران لاگ چیه؟
اگه parsix بهتر از suse است پس چرا این 1 سی دی است اون 5 سی دی؟
درباره این مولتیمدیا کودک ها توضیح میدین؟

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان